Šta je novo?

Hardver 3090 ili 4070Ti

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,638
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Pozdrav,

Trenutno imam RTX3080 10GB model i vidim da polako VRAM postaje problem u novijim naslovima, pa se nosim mislju da uradim upgrade.

Da li je pametnije uzeti RTX3090 za nekih 200€ doplate ili uzeti 4070Ti za cca 500€?

Znam da je 4070Ti jaca karta, ali da li se Frame Generation tolilo isplati.

Idealno, uzeo bi 4080, ali to je vec dosta skuplje.

Sta vi mislite?
 
Nikako na 4070ti sa 3080. To je skroz bezveze skok, za razliku u ceni. Jedino uz neke manje doplate ili nešto, ali ovo što se sada traži, gde moraš i po 500e da dodaš... suludo.

Skok sa 3080 na 3090 je isto bezveze. U skoro je uvek bezveze kad je generacija za generaciju, samo serija više. I ja sam više za čekaj na 4080 da se primiri cenom.
 
Najjeftinija varijanta za apgrejd je da ideš na 6900XT ili 6950XT.
 
7900XT/X is the way.

A i kako 3080 moze da bude slaba, a karte od 7-10 godina stare i dalje jedu nove naslove. Meni ta karta deluje da moze jos laganih 5 godina da tera ako ne i vise. Ugasis RT glupost u vecim rezolucijama i cao.
 
Poslednja izmena:
7900XT/X is the way.

A i kako 3080 moze da bude slaba, a karte od 7-10 godina stare i dalje jedu nove naslove. Meni ta karta deluje da moze jos laganih 5 godina da tera ako ne i vise. Ugasis RT glupost u vecim rezolucijama i cao.
Zavisi sta hoces i u kakvi detaljima :)
I 7900XTX jeste u opticaju.
Moja neka ideja je bila da 3090 bude prelazna varijanta, malo jaca od 3080 ali sa dosta vise VRAM-a pa to prestaje da bude bottleneck. A i uz nadu da ce AMD razviti uskoro neku slicnu tehnologiju kao FG, pa nece biti zakljucana samo za RTX4000 seriju.
 
Imam i ja vrlo slicnu dilemu, na istom GPU sam (3080 10Gb). Gledao sam 7900XTX i 4080 i cene dostupnih modela, u tome zakljucio da su cene toliko bliske ako ides npr. sa domacim radnjama, da je zaista pitanje zasto bi isao na AMD i potencijalne druge probleme koje to nosi, pored inferiornih RT perf. Neki izbor, cenovno, je reputaciono bolji AIB za 7900XTX (Red devil npr.) i recimo entry AIB za 4080 (MSI, Gainward). Licno verujem da tu nema neke razlike, narocito ako se voze stock clock-ovi ili neki undervolt.

U sumi, nijedno nije dobra kupovina trenutno, naspram cena koje su aktuelne i mislim da je bolje pricekati jos malo neke mid-range modele, koji bi potencijalno uticali na korekcije cena high-end modela, uz ispravku felericnih primeraka kod AMD-a. S' druge strane, recimo cene 3000 serije nisu mnogo izmenjene u odnosu na pre dve godine (pricam o novim kartama), tako da je pitanje kolika je ta potencijalna korekcija.
 
Ja ipak planiram da ostanem na 3080 dok ne izadje generacija 5000.
Zaista nema mnogo igara gde je 3080 problem, a i tih par se rese spustanjem nekog detalja.
Prevelika bi bila doplata za mizerni upgrade.

Zato kad izadju 5080/5090 to ce biti taman
 
U sustini ako igras na 1080p, neces imati mnogo problema.
U nekim naslovima uz RT na 1080p jednostavno nije dovoljno 10gb vrama, "novi" dead space koji ni nema RT kod mene je povukao preko 11gb vrama
 
Zavisi, naravno, od toga na kojoj se rez. igra i koji FPS se trazi naspram monitora koji se poseduje. Klasika. Meni je UW malo opterecenje za 3080, ne toliko za trenutne naslove, ali definitivno za buduce. Hteo sam gore da dodam da se moze i preskociti generacija, naravno. Polovnih GPU-ova vrv nece biti pre sredine godine, ne bi li se tu ugrabio neki euro.
 
Generalno, u pitanju je 4K rezolucija. Da je doplata cca500€ za 4080, uzeo bi odmah. Problem je, sto je doplata 700+€.
A u planu ove godine je i Talisman.
 
Nazad
Vrh Dno