Šta je novo?

3 ista memorijska modula sa istom oznakom i brzinom neće "zajedno"

MarcusS

Slavan
Učlanjen(a)
02.06.2007
Poruke
2,234
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & ID-COOLING XTS 224
Matična ploča
AsRock B550m STEEL LEGEND
RAM
2x16 GB Corsair Vengeance RGB PRO sl 3600mhz
GPU
Sapphire PURE 7700XT 12GB WHITE
Storage
M.2 Kingston KC3000 512GB + 2TB Toshiba + 4TB Seagate
PSU
Cooler Master Bronze 650w
Kućište
Zalman S5 White
Monitor
Benq Zowie XL2540K
Miš & tastatura
Logitech G910 spectrum & Logitech G PRO mouse
Ostale periferije
Logitech G PRO X
Mobilni telefon
Google Pixel 7 Pro
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Jako čudna situacija, u 3 kompa neće da rade moduli zajedno, pojedinačno sve normalno.

U pitanju su kingston modeli hyperx iste oznake do u slovo, ista brzina, sve isto. Plavi ekrani, čuda, koješta se dešava u paru, pojedinačno sve normalno.

U čemu može da bude problem?
 
Napiši konfiguraciju,i tačne podatke rama.
 
Asus prime a320m-k, ram je HX424C15fb2/8, ryzen 1300x.

Razmišljam da dignem bios eventualno.

Nadograđujem ram u igraonici na nekoliko mašina, imao sam slučaj da 3/8 na kraju neće da radi sa 2/8 (ostatak oznake isti), pa to prodajem, kupim dva nova, stavim u mašinu, a izvadim iz iste i ubacim u sledeći u komp gde je modul koji je kupljen kad i ovaj, ako me razumeš. Danas isto tako, ostalo mi 3 kompa, uzeo dva nova, ubacio u komp sve ok, taj jedan iz njega da ubacim u jedan od sledeća dva kompa koji su ostali sa po 8GB i ni da mrdnu jbt. Već sam uradio to na 4 mašine i šljaka sve normalno.
 
Poslednja izmena:
Taj nije kit,ali dobro.. trebalo bi opet da radi.
Probaj zadnjom verzijom biosa.
 
Jesi li siguran da su slotovi na maticnoj ispravni? Jesi li probao da dignes malo napon, olabavis tajminge, smanjis klokove?
 
prvi slot do cpu-a prazan
javi
 
prvi slot do cpu-a prazan
javi
Ne mogu, ploča ima dva slota. Poenta je da budu sa po 8GB.

Palo mi je na pamet da slotovi nisu ok, ali koje su šanse da dva nekorišćena slota na dva kompa jedan do drugog ne rade. Pri tom su detaljno obrisani od prašine dok sam menjao memoriju, imam i onu pumpicu za vazduh pa sam i nju koristio.
 
Ne mogu, ploča ima dva slota. Poenta je da budu sa po 8GB.

Palo mi je na pamet da slotovi nisu ok, ali koje su šanse da dva nekorišćena slota na dva kompa jedan do drugog ne rade. Pri tom su detaljno obrisani od prašine dok sam menjao memoriju, imam i onu pumpicu za vazduh pa sam i nju koristio.
Pa jel rade kad ubacis solo memoriju u te slotove? Takodje, kad zabode, uzmi izvadi RAM iz racunara, pa ga upali. Onda ga ugasi i probaj da eksperimentises. Vidi da li imas vise srece kad ubacis odmah oba slota ili kad ubacis 1, pa upalis, pa onda drugi. Ali kao sto sam pisao u prethodnom postu, proveri podesavanja, vidi koji su napon, tajming i frekvencija podeseni. Vidi da ih povecas, olabavis i smanjis(tim redosledom).
 
Imam tu plocu,imao kingston 8gb,sad imam patriot 16gb i radi mnogo bolje.
 
Probaj sa drugom memorijom.
Ja sam imao slican slucaj slucaj kada sam drugaru sklapao komp, nisam mogao da nateram dva modula da rade nikako zajedno, prvi+treci ili drugi+cetvrti slot, pojedinacno su oba radila kako treba. Pojavljivali su se plavi ekrani po randomu. Ubacili smo drugu memoriju i sve radi kako treba.
 
Kao što rekoh, čudno je što sam već 4 kompa odradio tako kao što sam naveo, ista ploča, ista memorija, sve isto. Neverovatno...
 
Proradilo posle upgrade-a biosa.

Sve ploče is ve memorije do sada su bile iste i radilo je ok, al eto...
 
Nazad
Vrh Dno