Šta je novo?

22 incni monitori poredjenje mag/lg

struja16

Slavan
Učlanjen(a)
02.11.2008
Poruke
10
Poena
304
Zanima me vase misljenje za monitor mag koji sam uzeo prosle godine u eurolinku. Nema dvi, ali uslovi garancije su bili dobri(tri godine). Poseduje dva d-sub prikljucka.Bio je u istoj klasi i lg, pa cak i viewsonic. Mnogi su hvalili taj lg ali se ne secam tacno modela. Globalno se meni svidjaju lg monitori, ali zbog ova dva konektora sam prelomio drage kolege. Voleo bih da sem ocene monitora, pokrenem i pricu o kvalitetima tih 22 incnih modela, i kom pravcu sutra ili nekoj daljoj buducnosti treba traziti nove odnose cena kvalitet. Unapred zahvalan Rapaic Srdjan-elektronicar.
 
U ranijim temama vec je bilo price o MAG 22" monitorima.
Nisi pogresio sto si ga uzeo ako mislimo na isti model Proview MAG BP2219W 22" TFT Wide Silver s obzirom da je u tom trenutku imao dobru cenu u odnosu na druge monitore te klase,a jos je i imao dva D-Sub-a i zvucnike,a tkodje garancija odlicna (1 mrtav pixel).
Danas je trziste preplavljeno raznim jeftinim 22" monitorima koje ne bi ni komentarisao tako da za neki pristojan monitor sa DVI/D-Sub treba da se da vise novca nego sto bi u nekim normalnim uslovima bilo potrebno,a sve to zbog politike da je "DVI nepotreban i da su razlike zanemarljive u odnosu na D-Sub",a prica ima sasvim drugu pozadinu.
 
Poslednja izmena:
ma nema tu neke pozadine, monitori sa DVI kod njih je uglavnom D-sub ocaj odradjen i slika je primetno losija (Samsing 930BF na primer) dok je kod monitora samo sa D-sub on propisno odredjen i ja na 22inc modelima ne vidim razlike........ imao sam dual view za Viewsonic 2216 i Samsung 930BF i svaki je imao prednosti i mane sa tim da je na novijim modelima TN panela dosta poradjeno na prkazu boja (nijansi) i bele boje koje su kod Viewsonic-a bile bolje...
 
Pa sada bas da nema razlike ne znam ja mislim da ima. A monitori koji imaju DVI su obicno kvalitetnije uradjeni od onih sa d-sub(kvalitetnija elektronika...)
 
d-sub dvi

Ja na 22 incnom monitoru ne vidim razliku, Nisam bas dovoljno strucan da pricam o kvalitetu dvi ulaza, ali uvek treba gledati odnos kvalitet/cena. Ali sigurno, je posto se bavim elektronikom 10 godina, elektronika znacajno bolje odradjena, jer su signali sasvim drugaciji, ali da li to ljudsko oko primecuje, nisam siguran. Neka se jave malo kompetentnije osobe od mene. Pozdrav sa zvezdare
 
bio bih bas rad da "cujem" tu "drugu pozadinu".



Ne možeš da "čuješ",ali možeš ako okreneš monitor da vidiš pozadinu: dva ulaza VGA I DVI.

Ja na 22 incnom monitoru ne vidim razliku, Nisam bas dovoljno strucan da pricam o kvalitetu dvi ulaza, ali uvek treba gledati odnos kvalitet/cena. Ali sigurno, je posto se bavim elektronikom 10 godina, elektronika znacajno bolje odradjena, jer su signali sasvim drugaciji, ali da li to ljudsko oko primecuje, nisam siguran. Neka se jave malo kompetentnije osobe od mene. Pozdrav sa zvezdare

Naravno da ne mozeš da vidiš razliku s obzirom da tvoj monitor nema DVI,a naravno da ljudsko oko to primećuje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Razlika između DVI i VGA postoji i ona je nesumnjiva.

Prva razlika polaganje slike na tft matrici preko vga konekciji vrši se u fazama, dok se kod DVI konekcija vrši pixel na pixel. Da bi na VGA konekciji dobili solidnu ali opet nedovoljno dobru sliku, mora se odraditi phase-ovanje manuelno ili auto, medjutim veliki broj monitora u jeftinijim klasama nemaju ni približno dobro phase-ovanje.
Klasičan readability test na beloj podlozi sa malo crne slikovne geometrije može vam vrlo brzo otkriti nedostatke phase-a u slici, oslikava se tako da su sektori u slici podeljeni u vertikalnim tankim sektorskim prugama, tako da jedna pruga može biti doterana do jako dobre fokus tačke dok će prva sledeća phase pruga biti blago izvan focusa , takodje je lako uocljivo da recimo convergentnost crnih jednopixelnih linija nije perfektna u lošim phase-nim prugama odnosno videće se da crna linija beži izvan faze.

Druga razlika je naravno oštrina slike preko DVI i VGA konekcije.
Ovde je bez sumnje uočljiva razlika. Vrlo lako i jednostavno za uočiti je readability test na beloj pozadini, videćemo da su slova blago izvan 1:1 p.fokusa i naravno imamo masno rasipanje oko samih slova, odnosno u pitanju je disperzivno rasipanje koje je posledica nedovoljne preciznosti i kvaliteta na samim VGA izlazima i ulazima i naravno kao posledica rasipanja zbog suma u samom kablu koji dodatno može prikazati čak i duh(termin koji se koristi u domaćoj terminologiji a objašnjava efekat pojave preplitanja ivičnih kontura u geometriji svih objekata u slici, duh efekat nije dovoljno jak da kopira i boje, već se dešava samo kopiranje kontura koje se prostiru na desnu stranu, stim da se ovaj efekat javlja na stvarno lošim kablovima, jako lošim grafičkim kartama i jako lošim monitorima, naravno ovaj efekat nema veze sa ghosting-om).

Međutim masno disperzivno rasipanje se viđa kod svih monitora sa VGA ulazom i prilikom korišćenja VGA ulaza.

Pod tri ću pojasniti rasipanje iz tačke dva.
Masno disperzivno rasipanje se negde vidi manje negde više, ljudi koji imaju 0/0 ili minus dioptriju vide bolje od ljudi koji imaju makar i +0.25 diptriju, naime takvi ljudi nikada u zivotu ne mogu videti perfektno oštru sliku, zato što ni jedno sočivo ili ni jedne naočare ne mogu izgenerisati perfektan fokus iz prostog razloga, podiže se veličina pixela u informaciji na očnom nervu usled povećanja slike koja se vidi kao lupa uveličavajući efekat koji donosi prihvatljiv fokus za čitanje koji naravno nije idealno oštar.

Tako da imamo kategoriju ljudi koja je nesposobna da vidi neke stvari, a znamo da većina ljudi koji koristi računare uništava vid i povećava dioptriju prilikom korišćenja monitora i dobijaju ili + ili -. Minus sa popravkom dioptrije donosi jos oštriju slike jer se veličina pixela smanjuje te je vid još oštriji usled smanjena veličine slike i naravno ljudi perfektnog vida sliku vide perfektno.

Međutim imamo i kategoriju ljudi koji su ne osetljivi, odnosno imaju lenjo flegmansko oko, te im ni očna kordinacija ne donosi živopisnu i realnu sliku, kao i što imamo daltonističku transformaciju vizure u generisanju slike u moždanoj funkciji, svima naravno poznatu.

Takođe imamo dislektičnu grupu ljudi koji ne mogu psihički da svare bliske geometrijske oblike koji su presudni da bi se ovakvi testovi obavljali, testovi utvrđivanja kvaliteta slike.
Time dolazimo do zaključka i fizičkog zašto neko može a zašto neko ne može da vidi idealne i nežne razlike u slici.

Molio bih da se niko ne uvredi i da ne otvaramo ratnu polemiku oko ove teme, ovim nikoga ne vređam u smislu da je nesposoban da vidi razliku, već da neko ima granicu dokle može da primeti.
Imamo ljude koji mogu da primete, tako da osobe koje ne mogu, moraju verovati onima koji mogu da uoče da se neke razlike uočavaju.
Razlike nisu akademske ali se krecu u vrlo malim procentima.

Pojasniću i to da bolje grafičke karte daju kvalitetniji VGA prikaz, takođe sa povećanjem rezolucije i hercaže pada i kvalitet i kod kvalitetnijih kartica (kod nekvalitetnijih je ta razlika još drastičnija), naravno u tom faktoru utiče i kvalitet VGA kabla kao i kvalitet ulaza i šumovi koji se pojavljuju na samom vga ulazu na monitoru.

Recimo nije isto da li se testira 17" ili 19" u 1280x1024 ili na 1440x960 u 60 i 70 Hz i recimo 22" ili 24" na 1650x1080 ili 1920x1200 u 60, 70 ili 75 Hz, znamo da će slika na VGA konekciji na manjim monitorima biti lakša za prikaz zato što je manje podložna smetnjama i naravno već kartice od generacije nv5xxx ili ati95xx dosta dobro vare slike cak i do 1650x1080 ali ipak ne tako dobro kao najjači modeli iz nv79xx ili ati 97xx ili ati xt 2xxx serija (ili novije jače verzije) koje imaju prilično veran kvalitet i na višim rezolucijama.


Pod četri bih naveo nemogućnost kvalitetnog manipulisanja sa skaliranjem slike na 1:1 pixel mapping čak i na nižim rezolucijama uz pojavljivanje bordera kako bi čak i na 640x480 imali 1:1 pixel mapping.

Da ne dužimo postoji još kvalitativnih razlika, nekome trebaju a nekome ne, stvar je ličnog izbora.
Oko ovog pitanja ne bi trebalo ratovati.
 
@Luksi... slazem se sa tobom,a li ovde je vecina tvrdila da vidi neke "vece" razlike sto kao sto kazes moze samo da bude usled bas ocajne VGA implementacije...
problem po meni je sto se moraju testirati dva monitora istih karakteristika, jedan koji ima DVI a drugi koji ima samo DSUB sa pretpostavkom da su oba resenja odradjena korektno
ja sam na Samsungu 930BF primecivao kao ostriju sliku koja se primeti kod texta ali ne bih tvrdio da je to neka prednost velika jer su slova nekako bila "preostra"
dok na ovom VA2216w nema tog efekta preostrine...
da sam imao neke od test paterna dok sam imao oba monitora mozda bi u njima i uocio razlike ali opet ne bi mogao biti siguran zbog cega se pojhavljuju jer su monitori dosta razliciti
ali definitivno na vecini monitora sa DVI i dsub se ne vredi porediti jer je dsub ocaj...
vec sam napomenuo da je 930BF imao ocaj prikaz na dub-u (zamucenja, cak i smetnje, treperenje)
 
zahvaljujem

Zaista sam dirnut odgovorima nema sta. Ipak mi zivimo u Srbiji gde jesu 100eur pare. Mozda cu se odluciti za neki 22 incni sa dvi konektorom u nekoj daljoj buducnost. POzdrav kolege:smoke:ihttp://www.benchmark.rs/forum/images/smilies/smoke.gif
 
kada sam napisao
bio bih bas rad da "cujem" tu "drugu pozadinu".

zeleo sam da "cujem" ovako nesto o toj "drugoj pozadini"
Razlika između DVI i VGA postoji i ona je nesumnjiva.

Prva razlika polaganje slike na tft matrici preko vga konekciji vrši se u fazama, dok se kod DVI konekcija vrši pixel na pixel...

a ovo je valjda ok, lepo je biti duhovit
Ne možeš da "čuješ",ali možeš ako okreneš monitor da vidiš pozadinu: dva ulaza VGA I DVI.


samo bih jos dodao moje zapazanje u vezi dvi vs vga. oba tft monitora koja posedujem imaju i jedan i drugi ulaz, i oba sam probao i na dvi i na vga. nisam primetio neku znacajnu razliku u kvalitetu prikaza (nemam dioptriju). da ponovim - ovo pisem na osnovu licnog suda/utiska.
 
Nazad
Vrh Dno