Šta je novo?

20 godina

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poena
525
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
I ja bih da potvrdim, što reče neko gore, danas kada imam IT problem, ako ga lepo definišem u Google search, pametni Google izbaci link na rešenje u prve 2-3 linije.
Nekada to nije bio slučaj. Bilo je muka naći savet kako rešiti IT problem.

Takođe je tačno da su stvari danas više ispeglane, OS-i su bolji i utegnutiji, drajveri se sami nameštaju, velika većina koristi laptope koji su već odlično optimizovani i imaju proizvođačke utility-je koji brinu o njima i koji rade odlično. Sećam se koji je WAU bio kada sam dobio neki Fujitsu u firmi, instališeš klot WinXP, drajver za mrežu i neki malecki Fujitsu sw sa diskete. Kada dobije izlaz na net, sam računar povuče sve ostale drajvere i neke Fujitsu softvere (zaista bez bloatware-a) optimizuje se i konfiguriše. To je tada bio baš baš veliki "mali korak" ka mom zaglupljivanju i gubitku interesa u sferi HW. Danas nemam pojma ni šta ima novo u biosima, ni kako se šta od HW treba podesiti ili optimizovati. Poslednja moja čačkanja su bila vezana za prve SSD i optimizaciju Win-a za njih. A sada je i to plug-and-play.

d0minat0r

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
405
Ja sam zvanicno od Juna 2000-te ali se secam da je pre toga bila neka zuta PHP verzija. Luda vremena. Uzmem i spakujem par alata na disketu tako da budu portabilni. Nekome sa foruma (na zalost, ne secam se ko) se to svidelo i poklonio mi alarm clock. Pa modovanje Abit ZM-6 ploce, PPGA u FCPGA. Bio moderator FAQ sobe jedno vreme. Napisao A64Info cisto da pokazem da CPU-Z nije u pravu (bila neka fora sa neparnim mnoziocima). Povukao se jedno vreme pa vratio i uglavnom sam u read-only modu.
Kada imam neko old school takmicenje na Athlonu 64 939 socket koristim tvoj A64 info :)
I ja nisam znao sto me forum spopao sa obavestenjima pre neki dan :D

Marti Misterija

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poena
785
Ne bih da se hvalim, ali da ostane zabeleženo ko je prvi rekao kobaja grande na kanalu... :ROFLMAO:
Gde li je Joe!?:ROFLMAO:

dragancce

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2005
Poena
320
Ja jos malo punoletan na forumu, moram da priznam da se forum drzi i dalje i posle toliko godina a mnogi forumi ovakvog tipa su se u medjuvremenu ugasili. Svaka cast. Pa jos jedno 30 godina i dosta je :)

kiza

Čuven
Učlanjen(a)
15.12.2001
Poena
630
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 2700k @ CM Hyper212
Matična ploča
Asus P8Z68-V_GEN3
RAM
8GB DDR3
GPU
AMD Radeon HD 7700
Storage
KIngston UV400/256GB; WD 4TB WD40EFZX
Zvuk
Altec Lansing 5.1
PSU
Chieftec GPE-600S Eco
Kućište
Thermaltake Chaser A31
Monitor
Dell P2414H
Miš & tastatura
Microsoft Wireless Laser Desktop 6000v2
Ostale periferije
HP LJ1020,Canon LiDE
Laptop
Dell Latitude E6400
Tablet
Xiaomi MiPad 4 pro
Mobilni telefon
Xiaomi 12x
Pametni uređaji
Huawei GT2, Xiaomi Mi Air Purifier 2S
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
Meni pise da sam se uclanio 15.12.2001. ali to nije tacno jer je pre toga bila verzija foruma koja je izgubljena zbog nepostojanja backup-a ili pak jer se podaci nisu mogli prebaciti, ako se dobro secam, davno je bilo :) Peca je pitao ko zeli da mu se prepise "staz" da mu se javi u pm.
Eh, ima nas još...

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poena
665
Ja jos malo punoletan na forumu, moram da priznam da se forum drzi i dalje i posle toliko godina a mnogi forumi ovakvog tipa su se u medjuvremenu ugasili. Svaka cast. Pa jos jedno 30 godina i dosta je :)
Meni su teme o grejanji, hifi i elektricni bicikli i elektricni aparati tipa ves masine i svemir, pored bench clubbinga trenutno najzanimljivije i vracaju me svakodnevno na bench (a ima malo i navike) . Iako sam kompjuteras sto sam stariji sve manje menjam hardver i imam volje za cackanjem oko istog. Windows nisam instalirao godinama, kada pukne samo vratim bekap i to je to.

dokolica

Zapažen
Učlanjen(a)
29.08.2022
Poena
15
Ja nisam ni pripravnik, valjda se to zove probni rad, ali ne znači da se nije pratilo :D
Podsetili ste me na moj prvi skener i to odma i za slajdove koji verovatno slavi isto 20 god. pa sam morao debelo da brišem prašinu i podsetim se i ja a i nostalgičari za tim vremenima.

Prvi ali klasa.jpg
Srećna godišnjica.

Lukija

Čuven
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poena
735
Moja oprema  
Laptop
MacBook Air M1
Mobilni telefon
Realme GT 5G
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Bio sam :) (neko je doneo GF3 koliko se secam). S leva na desno: Maxa, ?, Muzzy, Vocko, Delimir.

Lukija

Čuven
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poena
735
Moja oprema  
Laptop
MacBook Air M1
Mobilni telefon
Realme GT 5G
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
S leva na desno: Aca (AMD), Misa, Simpson (Intel) i zena mu.

Poslednja izmena:

outlaw

Uticajan
Učlanjen(a)
11.01.2002
Poena
1,645
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen™ 5 3600 & AMD Wraith Prism LED RGB Cooler
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
Kingston HyperX Fury RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
GPU
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Storage
ADATA XPG SX8200 Pro NVMe SSD 512GB M.2 2280 PCIe
Zvuk
Creative Sound Blaster Z
PSU
Cooler Master MWE White 500W
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
Samsung SyncMaster 2443BW 24" 1920x1200
Miš & tastatura
Logitech G502 Hero & Logitech K740 Illuminated Keyboard
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S22 Ultra
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch4 Classic 42mm
GoPro HERO5 Black
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Niko da spomene Igoritzu?! :ROFLMAO:

illidan

Znamenit
Učlanjen(a)
02.02.2005
Poena
1,145
Moja oprema  
CPU & Cooler
intel i9 9900k under noctua nh-u12s
Matična ploča
gigabyte z370
RAM
kingston predator 16gb
GPU
nvidia gtx 1070 gaming x
Storage
samsung 980pro 1tb
Zvuk
topping e30+l30 with presonus eris 3.5 and akg k712pro
PSU
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Kućište
corsair 4000d white airflow with noctua fans
Monitor
asus vg27aql1a
Miš & tastatura
glorious model o- wireless and razer huntsman mini modded
Pristup internetu
  1. Optički internet
ili Kokosa :)

Der Schnitter

Cenjen
Učlanjen(a)
23.07.2021
Poena
115
OVAJ momak je imao potencijal da napravi ozbiljnu štetu. Žao mi što se nije dugo održao na forumu.

Monk Psycho

Slavan
Učlanjen(a)
14.05.2007
Poena
350
Moja oprema  
Mobilni telefon
Coolpad Cool S1
Cestitke i od mene. Ima da se nacekam ja do punoletstva.

Kao sto alex rece nekad mi ovo bese homepage, posle ovog facelifta manje imam vremena da zalazim.

Nadam se da ce opet biti neki bench rostilj da se okupimo

WebWolf

Slavan
Učlanjen(a)
18.09.2004
Poena
420
Moja oprema  
Mobilni telefon
Samsung S10+
Pametni uređaji
Xiaomi Roborock 6
Xiaomi Air Purifier 3H
Pristup internetu
  1. Optički internet

zmanic

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
23.08.2002
Poena
675
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
... da shvati kakvo zaHHebavanje je bilo na irc kanalu Bench ...
Niti jedan mesindzer, niti skajp klon nece uspeti da mi vrati tadasnje dozivljaje sa IRC-a preko modema.
Noc kada se skidala Severina i dok se cekao legendarni film mi je jedna od najludjih i najzabavnijin neprospavanih noci u mom zivotu.
Kako se to toliko brzo proculo i rasililo u ono vreme sa onakvom tenikom nikada mi nece biti jasno.
Smatram da to jutro treba da udje u anale IT srpske istorije kao datum kada su Srbi otkrili Internet.
Do vremena kada to kao ynacajna vest pojavila u novinama, i kada su na ozbiljnim televizijama prikazivale emisije sa tom temom, vec svi moji prijatelji, poznanici, kolege .... imali su svoje licno iskustvo i utiske o toj umetnosti vec oko mesec dana :)

Poslednja izmena:

Boki.N

Enthusiast
VIP član
Učlanjen(a)
01.12.2000
Poena
785
Moja oprema  
Laptop
Acer Aspire 7
Mobilni telefon
Sony XZ2C, Huawei Mate 10, iPhone 2020SE (fuj)
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Al' smo matori, bre .....

kibicer

Čuven
Učlanjen(a)
23.05.2004
Poena
515
Severinin uradak na jahti se komentarisao u mnogo tema na forumu, tih dana 😉

blue

Čuven
Učlanjen(a)
12.03.2002
Poena
705
Moja oprema  
Laptop
HP 250 G7
Tablet
Realme Pad
Mobilni telefon
Huawei Mate 20 Pro 6/128
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Ja sam na forumu skoro od početka. Prvo na starom, a posle i na novom. Sa Benchmark forumom sam počeo tranziciju sa časopisa na net. Forum mi je zamenio Svet Kompjutera, Digital, PC Press... Benchmark je definitivno pionir online novinarstva kod nas. Sećam se da sam davne 2003. bio u Lisabonu - Portugal. Otvorio sam thread i krenuo da pisem seriju postova o stanju HW u Portugalu. Koji su popularni brandovi a koji ne, ponuda HW i cene po njihovim megmarketima... Znam da me je iznenadila popularnost AMD-a, misleći da je popularan samo u siromašnim sredinama poput naše (a tada smo bili beda realno). Kada sam se vratio u Srbiju, dobijem poziv od Pece da svratim do redakcije. Kao imaju nesto za mene. Tako i bude. Odem ja u redakciju. Peca kaže da su mi tekstovi bili super, nemaju oni mogućnosti da mi plate za takve stvari, ali mogu da uzmem od hardvera šta hoću, ono što su dobijali na testiranje (u ono vreme se nije vraćala roba slata za testiranje). LELE, kako sam ja bio srećan. Ne toliko zbog stvari koje sam dobio već zbog čega sam ih dobio. Da neko ceni Vaš trud. I to na forumu gde je to bilo više casual tipa.

zmanic

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
23.08.2002
Poena
675
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ako si ti onaj sto je pisao o istoriji (opsadi Lisabona od strane Krstasa) onda da ti kazem da si trebao da se otisnes u spisateljeske vode odavno.
Nadam se da si u medjuvremenu iskoristio dobro dar koji si tada pokazao.

d0minat0r

Slavan
Učlanjen(a)
28.05.2006
Poena
405
Nisu u pitanju samo druga vremena i druga interesovanja. Dve godine si duže od mene na forumu. Znaš vrlo dobro kako je pre bilo. Ipak je znanje drastično opalo.

Zašto u smartfone sekciji nema ljudi koji odključavaju bootloadere na telefonima, prave custom romove, i custom kernele i sve ostale smartphone gluposti? Zašto nema više ljudi koji rade ludačke overklokove sa suvim ledom i tečnim azotom? Nema više OC timova i ljutita takmičenja za što bolji PI score. Nema modovanja ploča, BIOS-a, napajanja...itd. Nađe se tu po koji modder, ali to je smejurija ako se uporedi sa onim što se ovde radilo pre 15 godina. Gde su nestale diskusije o litografiji procesora, diskusije principa rada poluprovodničkih elemenata unutar CPU/GPU-a, napredne tehnologije izrade? Audiofreak je ovde sa još par ljudi imao diskusije od kojih se mogao napisati doktorat. A danas?

"Imam RTX3080 i izbacuje mi crni ekran kad pokrenem Fortnite. Šta da radim?"

:smajlikojibacapeglu:

Preterujes, drma te nostalgija.
HW je odavno mrtav, ocekivano, kada nemas vise ni milimetar da se igras, sve je na max jos u fabrici ili eventualni mizerni 1 click OC.
I to nije lokalno vec glopalno stanje.
Jer nekada si imao zbog nivoa tehnologije teski over engineering u svim proizvodima, sada se merimo na atome.
Sto se tice nabadanja moderacije, nisam nasao ni jedan slucaj da je bez razloga "naboden" niti vidim kako je to moguce, jer niko ne radi na svoju ruku....

Ostali smo u extremnom OC u Ja i Perica_barii i po malo Gulftown(on ja kasno usao u pricu ja sam ga uvukao). Ja sam trenutno 6 na svetu u extreme ligi tako nesto jos ostalo ali kao sto kaze DukeLander to sto tebi fali a i meni naravno to je globalna pojava. Danas se vodena haldnja sklapaju zbog izgleda a ne zbog performansi kao nekad a ujedno su skuplja nego ikad. Entzijazam za PC je umro i umire i nazad nema sve se izpoacilo kao sto to ljudska rasa obicno za sve uradi. Danas mozes biti entizijasta samo ako svalis brdo para a neada si od neke bestbuy varijante mogao lepo da ubrzas racunar toga odavno nema. Danas je bitan 0 decibel mod, RGB ostale gluposti neki novi trendovi i generacije koje mi vise ne pratimo.
I ovo sto kaze Duke evo npr imao sam prilku da do mene dodje MSI ventus RTX 3090 reko stavicu malo na vodu cisto da vidim sta i kako ce da se ponasa necu se kaciti na I2C magistralu i dirati napone, samo sto sam skinu hladnjak i stavio blok dok je ulazio u Windwos mosfeti su poceli da pucaju sve je utegno ako hoces nesto jace onda to moras da platis debelo kao sto je Galax HOF i Evga Kingpin classifeid evo tek posle 4 serije kartica Asus vraca Matrix seriju nazad u igru.

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poena
1,285
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super