Šta je novo?

1920x1200 rezolucija na 17" laptopovima

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ko ima laptop od 17" sa maximalnom, prirodnom, rezolucjom od 1920x1200?
Pisite kakva je za citanje texta na netu, wordu, koliko su krupne ikone na desku ...

Ima li neko od ponosnih vlasnika volje da pokaze na nekoliko minuta svoju masinu nama koji bi mozda kupili nesto slicno samo se plasimo da se ne prevarimo i bude nam sve odvec malo i sitno za citanje ...

U ovome gradu (Beogradu) ja nisam nigde uspeo da nadjem prodavnicu, uvoznika, nikog ko ima na takvom laptopu instaliran OS pa da mogu da pogledam sto me zanima i zbog cega se "plasim" kupiti takav uredjaj.

Ko je na NBG ( ili u BG bilo gde), a voljan je da pokaze neka se javi dolazim ili je dobrodosao meni kuci na kaficu, pice, kolace ...
 
Ko ima laptop od 17" sa maximalnom, prirodnom, rezolucjom od 1920x1200?
Pisite kakva je za citanje texta na netu, wordu, koliko su krupne ikone na desku ...

Ima li neko od ponosnih vlasnika volje da pokaze na nekoliko minuta svoju masinu nama koji bi mozda kupili nesto slicno samo se plasimo da se ne prevarimo i bude nam sve odvec malo i sitno za citanje ...

U ovome gradu (Beogradu) ja nisam nigde uspeo da nadjem prodavnicu, uvoznika, nikog ko ima na takvom laptopu instaliran OS pa da mogu da pogledam sto me zanima i zbog cega se "plasim" kupiti takav uredjaj.

Ko je na NBG ( ili u BG bilo gde), a voljan je da pokaze neka se javi dolazim ili je dobrodosao meni kuci na kaficu, pice, kolace ...

Imam Qosmio G35-10B...pa recimo da je sitnije nego uobicajeno (u odnosu na Acer Aspire 15.4" 1280x800), ali se naviknes brzo ;) Mislim, ne radis na laptopu sa tri metra razdaljine :D
U ostalom uvek postoji Ctrl + + da povecas slova, a ikonice se povecavaju jos lakse ;) i ako ga drzim na standardnih 96DPI, nije lose staviti na neku vecu vrednost...
 
O tome je vec bilo diskusije. Ukratko, potrebno je staviti 132 DPI u Windowsu i onda je uglavnom OK. Ikonice i tekst u Windowsu se dovoljno uvecaju i to nije problem. Tekst u Word-u, PDF i sl. izgledaju kao da su odstampani. Obrada slika u PS je odlicna. Problem su programi koji nisu pisani da podrzavaju promenu DPI pa im npr. ikonice budu presitne, tekst ispada iz boxova itd. Najveci problem su sajtovi koji imaju zakucanu velicinu teksta i grafike pa se ne skaliraju dobro. Ima neko setovanje u IE da to proporcionalno uveca, samo sto onda manje slike izgledaju krzavo. Probao sam i Firefox 3.0 i na prvi pogled mi se cini da to radi dosta bolje, mada kazu da je Opera prava stvar za tako nesto.
 
Poslednja izmena:
Vista se bolje snalazi sa ekranima visoke rezolucije nego XP.
 
Ja bih dodao da i displeji sa 1920x1200 imaju daleko bolji ugao gledanja i osvetljaj od displeja nize rezolucije, posebno 1280x800 ili 1440x900 piksela, naravno ostrina je beskopromisna
 
Da li si siguran da ugao gledanja ima veze sa rezolucijom ekrana? Moguce da je taj koji imas jednostavno bolji model.

Ja sam "koristio" tu rezoluciju na 17'' lapotopu i rekao bih da je upotrebljiva, cak i za mene kratkovidog, bez promene DPI-a.
 
Moja iskustva sa MSI laptopom sa navedenom rezolucijom i 17" su užasna. Izdržao sam par dana i tražio zamenu.
 
Zavisi puno od konkrentih modela i samog oka. (neko mrzi glossy neko ga do neba hvali npr.)
Kao vrh ponude 17" ekrana ja bih pomenuo Sony AR seriju... jedan model konkretno iz AR serije ima ekran 1920x1200, zbog cega je 700 funti bio skuplji od sledeceg u rangu ;) (samo ekran je razlicit).
Ja sam jako kratkovid, a na tom ekranu sam bez problema surfovao uz minimalno povecanje fontova u IE-u. Da li je to ostrina ili sta vec, ne znam, ali je jako lak za gledanje. Kod kuce imam 19" Sony TFT iz 2001. koji mi radi na 1024x768, pa ni priblizno lako ne vidim na njemu.

Moj predlog, obavezno pogledaj konkretne modele. To sto ti vecina kaze ne mora da znaci da ce tvom oku goditi.
 
Da li si siguran da ugao gledanja ima veze sa rezolucijom ekrana? Moguce da je taj koji imas jednostavno bolji model.

Ja sam "koristio" tu rezoluciju na 17'' lapotopu i rekao bih da je upotrebljiva, cak i za mene kratkovidog, bez promene DPI-a.

Imao sam prilike da vidim nekih tridesetak razlicitih modela laptopova sa rezolucijom 1920x1200 pocev od Dell D800 modela, utisak je, sa obzirom da je ta rezolucija namenjena profi grafickom radu, da je ugao gledanja dosta veci nego kod idpleja nize rezolucije, iako je to "nevidjena" rezolucija na 15.4 laptopu :), mada sam i imao Asus G2 laptop, 17" 1440x900 piksela koji je imao fantastican ugao gledanja i odlican kontrast, sa osvetljenjem preko 300cd, ti Sony AR modeli imaju dve lampe, i koliko mi je poznato samo ih Sony ugradjuje, osvetljenje im je 450 cd, a baterija ...
 
Nazad
Vrh Dno