Šta je novo?

16+16+32 GB - Problem ili ne?

Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
2,113
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel 13600K
Matična ploča
DeepCool AK620 White
RAM
64 GB Kingston Fury Renegade DDR4 3600 Mhz
GPU
Gigabyte GeForce 3060Ti Gaming OC 8GB
Storage
KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 2 TB, Seagate Firecuda 530 M.2 SSD 2 TBCrucial® MX100 SSD 512 GB, Western Digital, Western Digital Caviar Green WD20EARX 2 TB
PSU
CHIEFTEC CTG-650C 650W A80 series Full
Monitor
Dell 24"
Mobilni telefon
Samsung A52S
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam 16+16 GB DDR4 Kingston Fury Renegade memorije i sad mi je stiglo još 32 GB identične memorije koju sam poručio. Međutim, sad vidim da su mi poslali jedan stick od 32 GB, umesto dva od po 16 🤷‍♂️. Da li ima potrebe da vratim taj jedan od 32 GB i tražim 2x16 GB? Gubim li nešto značajno ako ostanem na ovoj kombinaciji?
 
Ako uopšte bude radilo gubiš dual channel za oval stick od 32GB što nije disaster.
 
Ja bih vratio. Bukvalno gubiš pola bandwidth-a, što reče čovek ako bude radilo uopšte. Najbolje gledaj da bude identičan model kao taj što si kupio. Ako ima nekih problema sa 4 sticka, probaj update-uj bios sa dva, pa posle update-a dodaj još dva.
 
Imam 16+16 GB DDR4 Kingston Fury Renegade memorije i sad mi je stiglo još 32 GB identične memorije koju sam poručio. Međutim, sad vidim da su mi poslali jedan stick od 32 GB, umesto dva od po 16 🤷‍♂️. Da li ima potrebe da vratim taj jedan od 32 GB i tražim 2x16 GB? Gubim li nešto značajno ako ostanem na ovoj kombinaciji?
Gubiš dual channel, to ti je od 5 do 15% performansi kako gde. Negde nema razlike, negde znači. Zavisi od programa, igre, itd.

Ako možeš, i ja sam za vraćanje.
 
Da se ja pitam prodao bih 2x16 i uzeo još jedan od 32.
 
Hvala svima, iscimaću se da to rešim onda.
 
Ako je Ryzen i ajde, gubis al na Intel i ne bas... ali svakako vrati kada su moroni pa tako posalju ili hoce da uvale.
 
Ako je Ryzen i ajde, gubis al na Intel i ne bas... ali svakako vrati kada su moroni pa tako posalju ili hoce da uvale.
Ma, radim sa čovekom već 20 godina, ne zameram mu, da mi uvek odlične cene. Intel inače imam, 13600k
 
Moze se kombinovati 32GB + 2x16GB. U zavisnosti od tvoje ploce, pogledaj manual. U principu imas jasno obelezen "kanal A" i "kanal B". Treba da imas iste kolicine memorije na oba kanala da bi ti bilo dual channel. Jedina razlika i pitanje je da li ce biti "dual ranked" ili "single", a to bi u tvom slucaju opet trebalo da ispadne "dual ranked" jer je modul od 32Gb najverovatnije dvostran tj. ima cipove sa obe strane. Sto se tice XMP profila ploca ce uvek ocitati oba i ponuditi "sporiji" profil, a od tebe "sakriti" brzi, tipa jedna memorija je CL 16, druge dve CL17, ti ces dobiti CL 17 kombinaciju. Nakon svega poteras "memtest 86+" sa flash drajva i testiras stabilnost memorije. Ako tu sve radi nema sta dalje da se mucis/cackas osim ako lako mozes zameniti tih 32Gb za 2x16. Ja bi tako uradio, jer u slucaju 4x16Gb sigurno ce biti dual rank a to je dodatni bonus u brzini.

1694160051732.png
 
Na kraju sam zamenio 2x16gb za 1x32, tako da sad imam 2x32 u dual channelu :)
 
Jeste gnjavaža oko prodaje/zamene, ali to ti je najsigurnija varijanta, koja eliminiše svu ostalu gnjavažu koja bi mogla da usledi ako se nešto ne bi uskladilo kako treba.
 
Jeste gnjavaža oko prodaje/zamene, ali to ti je najsigurnija varijanta, koja eliminiše svu ostalu gnjavažu koja bi mogla da usledi ako se nešto ne bi uskladilo kako treba.

Da, da, dodatni trošak ali OK, mislim da sam završio sa svakim apgrejdom memorije za narednih 5-6 godina minimum, verujem da će 13600K i tad biti ok, a menjaću samo grafike.
 
Da ne otvaram novu temu pitacu ovde. Imam MAG B460M MORTAR plocu (4 slota za memoriju) i u njoj 2x8 kit Kingston HX432C16FB3K2/16.
Hocu da dodam jos jedan kit od 2x8. Otprilike mi nije mnogo ni vazno da li ce dual channel raditi ili ne. Mrzi me da se cimam sa prodavanjem postojece memorije, pa sam spreman da rizikujem cak i da ne radi (u principu mi i ovih 16 gb odradjuje posao, nego kad je vec jeftina memorija da dodam jos 16. Vise od toga mi na ovoj masini nece trebati - zamenicu je pre nego sto mi zatreba vise od 32 gb).
E sad hteo sam da kupim identican kit koji vec imam, ali njih vise nema u prodaji. Izguglah na brzinu da je Kingston radio neki rebranding HyperX memorije, pa me zanima da li je zapravo KF432C16BBK2/16 kit identican kao ovaj sto ja vec imam? Pogledao sam im specifikacije i meni tu sve deluje isto.

Linkovi ka specifikaciji kitova:

https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C16FB3K2_16.pdf
https://www.kingston.com/dataSheets/KF432C16BBK2_16.pdf
 
Bitno je da su identični "timing parameters"... Tako da će to raditi i u dual channel-u...
 
Nazad
Vrh Dno