Šta je novo?

1080p 165-240Hz vs 1440p 60Hz-165Hz vs 2160p 60Hz

CaptainCrash

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2012
Poruke
2,113
Poena
275
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Zanima me mišljenje i razlike između monitora iz naslova.
Sa 60Hz (monitor ravan iz 203-2014) kada sam prešao na 240Hz zakrivljen,odmorio sam oči.Svakako koliko god da bude Hz primetio sam razliku,verujem da je više od 60 koje sam imao.Slika je nekako tečnija,jasnija,oštrija⁹...pored toga monitor je 1080p.
E sad...obzirom da se stvara bottleneck između recimo r5 5500 i rtx 3070ti(oko 20%) na 1080p,šta to u konkretnom slučaju znači za mene kao prosečnog korisnika?Da li će FPS u igrama padati daleko ispod proseka,da li će biti nekih drugih problema u igrama?
Kako ne želim da uzimam jači procesor,ispada da povećanjem rezolucije pada i bottleneck između ove dve komponente.Na 1440p po kalkulatoru ispada svega 7.1% što je donekle podnošljivo ako je za verovati sajtu za procenu istog.
Na 2160p ispod 2% gotovo da se skroz gubi 🤣 da li ke zaista tako?Ispada da procesor u tom slucaju od 100e nije lose resenje?
Može li neko to da objasni prostim rečnikom,bez da idem na gugl, YT?
Koja je razlika između tih sadašnjih 240Hz na 1080p i recimo 60Hz na 2k ili 4k monitoru jer oni sa iznad 60Hz su Boga oca skupi.
Ima li razlike i koja je razlika?Šta je bolje,ostati ma 1080p,preci na 2k,4k ali sa znatno manjom stopom osveženja...kad pogledam i vidim 60Hz,odmahi prođe kroz glavu prethodni monitor iz tamo negde...2013-2014god.
Većina njih je AMD free sync,koliko je to loše i zbog čega,za recimo Nvidia korisnike?
To su neke stvari za početak koje me zanimaju,ne znam da li ima otvorena tema vezano za ovo(nadam se iskreno da nema da me ne bi opominjali bzvze)🙂
Hvala na odgovorima 🖐️
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Neke karakteristike monitora koje si naveo su vrlo individualne,pa bi bilo najbolje ako možeš sam da pogledaš monitor pre kupovine i vidiš da li ti odgovara......npr nekome više odgovara zakrivljen monitor a nekome ravan,neko više primeti to osvežavanje monitora a neko manje (npr meni je svejedno da li je 144hz ili 240hz).....nekome odgovara što viša rezolucija,nekome baš i ne iz raznih razloga...

Bottleneck u principu znači da ti je grafička karta solidno brža od proceosra (ili obrnuto) i da bi se u igrama dešavalo da grafa zbog sporosti procesora ne može da pokaže svoju punu snagu,tj grafička bi "čekala" procesor pa bi izgledalo kao da koristiš slabiju grafu ili bi čak dolazilo do "seckanja" i kojekakvih usporavanja u pojedinim igrama.....i bottleneck je primetniji u nižim rezolucijama,jer tu dolazi više do izražaja snaga procesora..

Po mom mišljenju trenutno je sweet spot neki 27" ili 32" 1440p monitor sa 144hz/165hz.....nisi napisao koliki je monitor koji sada koristiš,ali otprilike 24"/1080p što se tiče oštrine slike ti je kao 32"/1440p....samo veća "slika"......ja lično to preferiram,jer ko jednom vidi veći monitor,na manji se ne vraća :)

Velika većina AMD free sync monitora radi OK sa Nvidia grafičkim kartama (najčešće ako se koristi displayport kabal).....ranije je to bio problem,ali u zadnjih par godina ne,jer je Nvidia izdala neki "patch" koji pravi AMD free sync monitore kompatibilne sa svojim kartama......naravno,mogući su neki izuzeci pa da pojedini modeli monitora ne rade baš ok,imaju neke anomalije itd
 
Bottleneck ne gledaj na taj način,ako grafika radi na 99,100% u zahtevnim igrama nema bottleneck.
Uvek ce biti brži procesor next gen 5,10% i daće koji fps više na toj karti,to ne znači da je predhodn cpui bio bottleneck sad,a predhodno nije bio.
Tako da ne koristi kalkulatore,vec sam upali program i vidi ponašanje karte,ili pogledaj testove na yt.
 
Ne vidim razlog da ideš unazad sa refresh rate. Moje lično iskustvo je da sam hteo da kupim 144Hz, onda sam odlučio da ipak kupim 240Hz. I sada ako smanjim na 144Hz deluje mi loše. Ne znam koliko je placebo. Ali svakako ne bih uzimao ništa sporije od onoga što imam.
Što se tiče FreeSync, dosta njih radi i s NVIDIA kartama.
Koja je razlika između tih sadašnjih 240Hz na 1080p i recimo 60Hz na 2k ili 4k monitoru jer oni sa iznad 60Hz su Boga oca skupi.
60Hz na bilo kojoj rezoluciji ti je 60Hz dakle kao tvoj star monitor.
 
1440p 144-165Hz zlatna sredina
 
Pa ne znam tačno model Samsung je zakrivljen na 240Hz i to 1080p od 27".
Iskreno,jeste ogroman ali ne bi se vratio na manji ni za "karton vinjaka"!
Pitanje je kako bi se eventualno i snasao ponovo na ravnom jer meni ovo izgleda top!
32" msm da bi bilo ne daj Bože....vitlao bi sliku po elranu koliki je monitor.
Znači 60Hz na 4k isti đavo,onda to i ne razmatrati!
Pa sada što imam r7 1700x (r5 5500 stoji vev mesec dana nisam ga montirao 😆 )
ispada slabiji od r5 5500.
Dedinitivno u tom slučaju onda 165Hz-144Hz i na istih 27 cola sa 1440p!
pa ne znam,tih 240Hz koje navodno podržava monitor,pitanje da li i u kom slučaju isporučuje.Kako ja to da znam?Ono stoji u podešavanjima na maksimumu 239Hz ali primetim u nekim momentima da kao da slikq onako malo treperi...možda ja ne znam da podesim sve to 🤨 iskreno i ne smeta mi ali po nekad se zapitam zašto i može li se to srediti i usled čega se dešava 🙃
 
32" 1440p ima istu gustinu piksela kao 24" 1080p. Sasvim dovoljna gustina, a povrsina znaci. Ja sam na 32" monitoru godinama i ne bih uzimao manji nikada.

27" 1440p je odlicno takodje, izmedju ta dva je licna preferenca, hoces li vecu gustinu piksela ili vecu povrsinu.
 
Imao Dell U2414H 1080p 60hz, presao na Dell U2715H 1440p 60hz (vrhunska ostrina slike i boje), zatim presao na Acer 24" 1080p 165hz, svideo mi se odziv i brzina slike, ali posto su mi se oci navikle na 1440p sve mi nekako izgledalo zrnasto, pa sam nakon toga kupio nov HP x27i 1440p 144hz i to je bilo to, ostrina kao na U2715H a brzina slike kao na Aceru 24".
Tako da ti savetujem da odvojis malo vise novca i uzmes lepo 1440p 144-165hz i zavrsis posao na duzi niz godina jer se definitivno isplati u startu uzeti nesto kvalitetno, pogotovo sto se monitor ne menja tako cesto i gleda se u njega svaki dan.
 
Nazad
Vrh Dno