Šta je novo?

Šta instalirati, odakle početi ?

Kluzo

Slavan
Učlanjen(a)
08.10.2005
Poruke
380
Poena
320
Od komšija sam dobio vremešni iMac od pre 10-tak godina model je A1311 EMC No 2428 (21,5" i5-2400, 4gb, 500gb...).Po prici na masini je bio instaliran i MAC-ov sistem i windows 10 i gotovo iskljucivo su koristili win, posto je u zadnje vreme kompijuter bio dosta usporen pod win-om uradili su reinstalaciju sistema sa flesa tako sto su obrisali ceo hard i instalirali win 10/64 koji ne radi kao treba, restartuje se i traži oporavak sistema. Šta mi je činiti, inače uspeo sam da proverim hard i nema BB.
Pretpostavljam da je sve trebalo da se uradi drugačije sa BootCampom ili sa Recovery particijom umesto što su pregazili ceo hard, ovo sam pretpostavljam pošto manje više neam pojma o Macovima.
 
tim modelima crkava radeon grafika. pre nego li načneš da se igraš sa tim, rasturi ga (ifixit, jutub tutorijali, itd.), izduvaj štroku, promeni pastu na rashladnom sistemu i podmaži ventove (ako se čuju). kad je već u parčićima, baci taj disk, metni najjeftiniji SSD i apgreduj mu RAM, 8 GB je plenty za macOS šta god da radiš.

štostiče instalacije, High Sierra 10.13.6 je poslednji podržan macOS za taj sistem, mada uz pomoć dosdude1 patch-a možeš da voziš i Mojave (10.14.6, preporučeno), Catalina (10.15, nije) i Big Sur (11, apsolutno jok). za kreiranje USB installera imaš tušta i tma tutorijala, uključivši i na samom dosdude1 sajtu.
 
Ok, ali ljudi hoce Windows za vecinu stvarii radili su na njemu, svakako cu ocistiri a i ssd je dobra ideja, verovatno ako radim ubacicu i 4gb rama dodatnih. Pitam da je bolje da prvo ubacim npr High Sierra pa onda preko BootCampa da instaliram win ili mogu direktno da gazim an Win. Hvala na informaciji za grafiku, provericu da ne zeza grafika.
 
anforčnetli, moraš da baciš te memorije (2x 2gb sodimm) i da meteš nove (2x 4gb sodimm 1333).

grafika će garantovano da crkne jednog dana, to je falinka svih radeon 6xxx modela koji su se ugrađivali u 2011 iMac i Macbook Pro 15 modele. sa dobrim hlađenjem možeš to malko da odgodiš.

ako ti ne treba macOS, ne vidim što bi se cimao sa instalacijom, teraj samo windows. sa Win7 i ranijima je moralo da se igra sa Bootcamp, Win10 se instalira bez problema (preporuka da disk bude GPT radzbog EFI/UEFI instalacije). Bootcamp sadrži i paket drajvera za windows, mada mislim da za taj model možeš da skineš samo drajvere za Win7, tako da će neki driver genius ili sličan bolje da ti radi posao. obavezno pri prvom pokretanju Win10 instaliraj macs fan control (ima posebno macOS i Windows verzija) jer po default SMC drži fanove na najsporije a što će negotivno da se odrazi na pomenutu grafiku.
 
Hvala na savetima. Ukoliko je grafika pred crkavanjem sta mi je najbolje ciniti?
 
sa Win7 i ranijima je moralo da se igra sa Bootcamp, Win10 se instalira bez problema (preporuka da disk bude GPT radzbog EFI/UEFI instalacije).
Ovo mi nije jasno?
Dovoljno bi bilo da formatiram disk i onda samo clean install windows 10?
Jedan MacBook Air imam sa 64GB diskom i 2GB RAM. Dual boot na njemu pojede masu diska, ovako bi ga oslobodio.
 
Hvala na savetima. Ukoliko je grafika pred crkavanjem sta mi je najbolje ciniti?
ništa ne može da se uradi, koristi ga tako dok ne crkne; čista mašina, dobra pasta i macsfancontrol koji prati temperaturu CPU i GPU će pomoći.

kad crkne, imaš opciju da promeniš grafiku jer ti modeli imaju standardne MXM grafike (npr. vidi ovo).

reballing nije opcija, jer su sami čipovi problematični a ne samo lead-free solder korišćen u tim serijama.
 
Poslednja izmena:
Ovo mi nije jasno?
Dovoljno bi bilo da formatiram disk i onda samo clean install windows 10?
Jedan MacBook Air imam sa 64GB diskom i 2GB RAM. Dual boot na njemu pojede masu diska, ovako bi ga oslobodio.
jel to core 2 duo? ako je to 1st gen (2008), imaćeš problema zbog 32-bit EFI, tako da je bolje da disk bude u hybrid MBR modu. kasniji imaju 64-bit EFI sa kojima W10 radi i treba ga koristiti u GPT modu.

u oba slučaja, W10 može da bude jedini OS na laptopu; macOS jeste poželjno imati jer Apple distribuira apdejte firmvera tim putem, ali za taj model sumnjam da će išta da se ukaže na tu temu. upravo sam završio W10 instalaciju na jednom MBP 2007, koji je stariji od tvog, tako da će to raditi bez problema.

štostiče tvog use case, mislim da je bolje da pokreneš npr. USB installer, i iz njega kloniraš w10 particiju preko macOS particije, a potom obrišeš staru w10 particiju i proširiš disk na ceo. normalno, bekap svega pre nego počneš.
 
Posto je cini mi se i5-2400s procesor, on ima procesorsku grafiku, pretpostavljam da bi mogao nju da nastavim da koristim ako izvadim ovu neintegrisanu (kako neki kažu diskretnu)?
 
to je validan hack na Macbook Pro 15 modelima (ovo pišem sa 2011 MBP 15 sa isključenim Radeon čipom) ali mislim da to ne radi na iMac. pošto iMac-u nije potreban low power mode grafika nije switchable, te iGPU nije nakačen na displej (also HD 2000 nije podržan u macOS).

ako te ne mrzi, digni ga u windows ili još bolje linux sa liveUSB pa vidi koje grafike ima (sudo lshw -C video); ako nema Intel HD posebno naveden, dark is hat.
 
Hvala na savetima. Ukoliko je grafika pred crkavanjem sta mi je najbolje ciniti?
Apsolutno ništa. Ja sam imao iMac sa takvom grafikom koja je crkla i nosio sam ga na zamenu čipa što je relativno skupa operacija, i opet nema garancije da će trajati mnogo dugo.
 
jel to core 2 duo? ako je to 1st gen (2008), imaćeš problema zbog 32-bit EFI, tako da je bolje da disk bude u hybrid MBR modu. kasniji imaju 64-bit EFI sa kojima W10 radi i treba ga koristiti u GPT modu.

u oba slučaja, W10 može da bude jedini OS na laptopu; macOS jeste poželjno imati jer Apple distribuira apdejte firmvera tim putem, ali za taj model sumnjam da će išta da se ukaže na tu temu. upravo sam završio W10 instalaciju na jednom MBP 2007, koji je stariji od tvog, tako da će to raditi bez problema.

štostiče tvog use case, mislim da je bolje da pokreneš npr. USB installer, i iz njega kloniraš w10 particiju preko macOS particije, a potom obrišeš staru w10 particiju i proširiš disk na ceo. normalno, bekap svega pre nego počneš.
Nije nego i5-2ge generacije.
Uz SSD dosta dobar računar, ali ga ubija 2GB RAM-a i mali kaoacitet diska.
Za RAM ništa ne mogu.

Bekap mi ne treba sve je na Google drive, pa me zanima samo šta se pritiska prilikom paljenje da bi bootovao sa fleške.
Ne mogu da pronađem kombinacju dugmića, a nema ni BIOS.
 
stisni Alt/Option kada se računar uključuje i čuje se boot chime, USB treba da bude GPT/UEFI radzbog što bezbolnije instalacije.
 
Može li onda i W7 kao clean install da ide?
 
za tvoj, da. instaliraj ga kao (U)EFI (convert disk to GPT prilikom instalacije). problem bi bio sa modelima sa nVidia grafikom koji traže MBR tj BIOS boot mode radzbog nVidia/EFI nekompatibilnosti.
 
Prvi deo instalacije prodje dobro, ne vidi yvucnu karticu a od grafike prikazuje 6600/6700, pored ove grafike u device menageru postoji i druga grafika koju u pocetku prikayuje kao video kontroler (pretpostavljam da je Intel HD 2000 integrisana cpu grafika i cim mu dam update driver skida sa interneta driver automatski, instalira ga i zakuca sistem pre toga sve je ok.
 
jel su CPU/GPU očišćeni? si metio da digne brzinu ventilatora? ako isprva radi pa posle šizi, lako mož da bude do pregrevanja... mada zakivanje kod instalacije drajvera ne zvuči dobro po pitanju zdravlja grafike. probaj još jedared instalaciju drajvera kad je mašina skroz hladna.
ako mašina ostane u tom stanju, ne bih gubio vreme sa windows troubleshooting-om dok nije 101% sigurno da radi kako treba pod macOS ili barem Ubuntu (svi uređaji prepoznati i akcelerisana grafika). ako to ne radi, džaba trud -> next stop, polovna MXM grafika (nvidia 6xx/7xx, k1100m/2100m).
 
Meni se ovo desava kada instaliram cini mi se drivere za integrisanu procesorsku grafiku, posle osnovne instalacije grafika 6600 je prepoznata cini mi se da prilikom instalacije drivera za integrisanu procesorsku grafiku se desava kres (sto mi je nelogicno, ali je tako).
 
super onda, ta grafika nije nakačena na ekran i koristi se za quicksync i sl. i w10 zakiva u tim situacijama. isključi drajver i spreči update, detalji.
 
Stajao mi je ovaj iMac vise od mesec dana sa strane, sada sam ponovo instalirao sistem, samo drivere za neintegrisanu grafiku instalirao ali ne i za Intelovu i ne zamrzava sistem ali iam jedan drugi problem, nikako ne mogu da nadjem drivere za zvucnu karticu,
viber_image_2021-04-01_15-43-47.jpg
 
Nazad
Vrh Dno