Šta je novo?

Šporet, frižider i veš mašina kombo

Klasične ventilacione sa odvodom vazduha skoro da se i ne prodaju ovde. Većina ljudi ipak nema rupu u zidu za crevo za odvod vazduha iz mašine :) Ogromni su potrošači struje, baš kao i kondenzacione.
Kondenzacione uvećavaju temperaturu i prave veliku vlagu u prostoriji u kojoj se koriste; naročito nezgodno leti kada naprave saunu od kupatila.
Kondenzacione sa toplotnom pumpom troše značajno manje struje, bar kada je čist kondenzator. Međutim, dve glavne prednosti su da generalno ne podižu temperaturu u prostoriji i ne stvaraju kondenz, i to što su dosta nežnije prema vešu jer suše na nižim temperaturama i samim tim ga manje oštećuju. Mana je što je čišćenje kondenzatora daleko komplikovanije u odnosu na obične kondenzacione kod kojih se izvadi i jednostavno opere. Kod mašina sa toplotnom pumpom to se radi u servisu, a koliko često zavisi od same mašine - kako je kvalitetno dizajnirana i napravljena.
Manji utrošak struje je možda i najmanje bitan u celoj priči jer je mašina sa toplotnom pumpom u startu skuplja od kondenzacione, a dodatno se plaća i čišćenje u servisu (bez toga nema manje potrošnje struje i dobrog sušenja). Tako da je i upitno koja je u tom smislu jeftinija.

Pre kupovine sam radio kalkulaciju, merio sam kod drugara koliko mu potrosi masina za pranje pa za susenje (klasicna sa grejacima)
Ispadalo je da potrosi u proseku 2.5 3.5kw zavisno od programa. Sa obzirom da ves susim u 90% slucajeva nocu ta potrosnja je smesna i moj proracun je bio da bi razlika koju platim sa toplotnom pumpm bi trebala da radi 8-10 godina da se ta razlika otplati...

Sto se tice habanja vesa tacno je da nize temperature manje unistavaju odecu ali tu je jedna velika zabluda i uglavnom ljudi ne kapiraju neke stvari.
Peskire susim na program za pamuk sve ostalo meni bitno na sintetiku. Zasto? Pa zato sto je niza temperatura i samim time je isti efekat kao i inverter koji zbog sam tehnologije susi na nizoj temperaturi.

Ukratko ko nema viska para za bacanje usteda struje sa inverter susilicama je promasaj, barem dok cene jos ne padnu pa razlika u cenama ne bude manja.
 
Koliko često je potrebno to čišćenje (posle koliko ciklusa sušenja)?
Žena se baš nameračila na te sa TP (veći izbor), pa da ukalkulišem koliko često će morati majstor da dolazi da čisti.
Nije potrebno tako cesto ciscenje tog dela ali vremenom ce se svakako zaprljati jer one sitne cestice pamuka prolaze svuda.
Zapravo prvo sto ces primetiti je da masina vise ne susi ves onako brzo kao kada je bila nova vec se umesto dva to oteze na 3,4,5 sati i onda je upitno da li ista stedi struje.

Majstor bi morao masinu da iznese napolje ili odnese da bi je posteno ocistio.
Onaj gore video je sasvim dobra ilustracija kako se cisti TP a kako kondenzatorska.
Te stvari oko čišćenja kondenzatora gotovo niko ne navodi. Naravno, zavisi i koliko se mašina koristi, kako je osmišljena filtracija, ali vrlo lako može da zatreba i nakon ~2 godine. To sam video na netu, na nekim inostranim sajtovima. Dosta pre toga se onda primeti da mašina duže suši.
E sad, recimo Bosch ima neke modele za koje navodi da se kondenzator sam čisti (valjda ide kondenzovana voda preko njega), a Miele navodi da se nikada ne čisti na njihovim mašinama (zbog načina filtracije).
Imas na netu takodje i zalbe da taj bosch sistem zapravo i ne radi ono sto reklamiraju da radi.
Pre mi je verovatnije to sto miele navodi da se taj deo ne cisti jer ga korisnik sam zaista i ne moze cistiti, ocistice ga tek serviser kada se prijavi problem dugog susenja.

Svakako ste mirni prvih nekoliko godina.
Klasicne kondenzatorske susare takve probleme nemaju.
Post automatically merged:

Mislim da bi moderatori trebali da odvoje postove o susarama u zasebnu temu?
 
Od sporeti ALFA

Ves masina: Lg direct drive imam je vec nekih 5-6 godina.

Od frizidera ja bih iso na libeherr, miele, zanussi, whirelpool, elektrolux tim redom.

Nazalost vecina brednova je izgubila kvalitet, bosh, beko i gorenje kod mene nece ukucu.
 
Upadam u temu kao padobranac, ali posto se tice bele tehnike postavicu ovde pitanje. Koliko je pametno prikljuciti dva zamrzivaca, jedan je od 300l, drugi od 400l, na ovaj produzni kabl?
 
Novi zamrzivači su baš mali potrošači (tipa 100-ak W) , tako da može bez ikakvih problema.
 
  • Like
Reagovanja: ale
Koristim Ariston masinu za pranje i susenje i mozda je par puta za 3 godine pustena bez susenja. Vrlo dobro osusi. Ima kombinovani program - pranje, pa susenje. Ako ste na kraju tog programa prisutni da u nekom razumnom roku izvadite ves iz masine ves ce posle biti vrlo lako ispeglati.

Koje su zamerke na kombinovane masine?
 
Ako mogu da upadnem u temu, kupujem komplet belu tehniku, u ovom stanu mi je skoro sve Beko i nismo imali nekih kvarova, al nekim stvarima nismo zadovoljni. Prvo indukciona ploca radi jako neravnomerno vec na broju 6 (od 9) https://photos.app.goo.gl/8Sbtd8m3BDAuW7ov7 ovako nekako. Sad sam se zalepila za Elektrolux jer sam cula da rade drugacije, ako neko ima iskustva, savet je dobrodosao. I odlucili smo da uzmemo Haier masine za pranje i susenje od po 10kg u tehnomaniji. Ova trenutno kombinovana jako guzva ves i nesto nas privuklo sto ove imaju neki program sa parom, vidim da kod nas slabo ima utisaka za bilo sta tog brenda, al po stranim sajtovima su review-i dobri, a garancija je prelomila 7 godina i 15 na motor.
 
Ima link u postu sa snimkom. Radi očajno.
 
Imam Elektrolux indukcionu ploču za kuvanje, a pre toga sam imao Bosh. Obe rade jako dobro.

Pogledaj prvi post u ovoj temi: https://forum.benchmark.rs/threads/indukcione-ploče-za-kuvanje.480064/ i video pred kraj posta.
Da li Beko radi kao prvi primer u YT videu?
Drugi primer u postu je Elektrolux ploča.
Jao hvala puno za link, bas mi je taj info trebao. Ko sto moze da se vidi na snimku moja radi mnogo gore nego i najjeftiniji Saphir reso koji sam kupila mami da skuva kafu na brzinu. On tek na nekih 400-500 radi tako (od 2000). Ja ovde ne mogu nista da ispohujem sve menjam 6-7-6-7 jer il gori il se napije ulja, a tako ne mogu namestiti ni da nesto krcka. Model je HII64400ATX cini mi se, da se ne zezne jos neko ako slucajno hoce da ju kupi. Sad mi je prvi izbor Elektrolux eiv6340x ili neka Bosch isto sa zonom koja se spaja ne znam tacno model, al po ovom sto sam procitala obe bi trebale da su ok. Nemam gde da probam, a recimo Candy neki osnovni model radi isto kao moja Beko, samo recimo na 5 pocinje bas da se primete intervali. Ja sam zapela da ima inox rubic pa imam malo uzi izbor al valjda cu dobro odabrati, planiram da izdvojim 50tak hiljada, samo da ne prodjem ko sa ovom. Kad pitam prodavce gledaju me belo, ovi iz Beko servisa kazu takva je tehnologija i prave se ludi.
 
Svaka ima neke svoje mane. Na neke sitne se čovek navikne da je tako, jer ipak ne smetaju mnogo svakodnevnoj upotrebi. Na one krupnije mane, kao na Beko ploči na videu, ipak je nemoguće navikavanje.
Zajedničko za sve prodavce i promotere je da ne znaju ništa o tome, a zajedničko za sve servisere je da kažu da je to takva tehnologija i da je takav rad normalan; bez obzira da li radi užasno kao taj Beko ili ipak dosta bolje kao neki drugi modeli.
Inox rub je korisna stvar i lakse se održava takva ploča. Ja sam zbog dizajna tražio bez ruba, ali sam pogrešio.

Haier je kineska kompanija. Jedna od najvećih u svetu za kućne uređaje. Njihovi brendovi su i Candy US, Hoover Europe, Hotpoint.
Možda grešim, ali moje mišljenje je da te garancije nisu uvek sigurnost da će kupac biti zadovoljan tim uređajem. U smislu kvaliteta servisa, raspolozivih delova, trajnosti i kvaliteta rada samog uređaja. Možda nije pravilo, ali često jeftiniji brendovi danas imaju dužu garanciju od onih skupljih.
 
Poslednja izmena:
Jao hvala puno za link, bas mi je taj info trebao. Ko sto moze da se vidi na snimku moja radi mnogo gore nego i najjeftiniji Saphir reso koji sam kupila mami da skuva kafu na brzinu. On tek na nekih 400-500 radi tako (od 2000). Ja ovde ne mogu nista da ispohujem sve menjam 6-7-6-7 jer il gori il se napije ulja, a tako ne mogu namestiti ni da nesto krcka. Model je HII64400ATX cini mi se, da se ne zezne jos neko ako slucajno hoce da ju kupi. Sad mi je prvi izbor Elektrolux eiv6340x ili neka Bosch isto sa zonom koja se spaja ne znam tacno model, al po ovom sto sam procitala obe bi trebale da su ok. Nemam gde da probam, a recimo Candy neki osnovni model radi isto kao moja Beko, samo recimo na 5 pocinje bas da se primete intervali. Ja sam zapela da ima inox rubic pa imam malo uzi izbor al valjda cu dobro odabrati, planiram da izdvojim 50tak hiljada, samo da ne prodjem ko sa ovom. Kad pitam prodavce gledaju me belo, ovi iz Beko servisa kazu takva je tehnologija i prave se ludi.

Da se razumemo, ako se baš baš potrudite, može se videti da i Elektrolux i Bosh imaju te intervale, ali na veoma malim snagama, i daleko daleko su blaži nego primeri na Beko ploči, ili na onom rešou sa YT iz prvog posta teme o indukcijama.
Intervali na njima su blagi, brzi i kratki, nisu burni, kao i pauze što su kraće, a kada se to integrali po vremenu, ne vidi se uopšte. Još ako je dno suda iole deblje, nemoguće je uočiti.

Na našoj ploči se bez problema nešto pohuje, prži, ali i dugo i polako krčka, sve po potrebi.

Inače, prodavci nemaju pojma o ovim razlikama između ploča. U radnjama naravno ne može da se proba. Serviseri kažu "to je normalno" ali nešto kontam da ni oni nisu primetili da razlike mogu biti toliko velike.
I dalje me čudi da ni proizvođači ne naglašavaju ove razlike, bar ovi kod kojih to radi dobro. U specifikacijama nema ni jedna jedina reč o načinu rada na manjim snagama, čak ni kod najskupljih ploča. :unsure:
 
Evo jedan odgovor iz Bosch podrške (uz pitanje sam im prosledio LINK)
"Sve naše indukcione ploče rade prema istom principu zagrevanja.
Sam zvuk kao i vizuelni osećaj da ploča postepeno podgreva jeste funkcija gde ploča blago dodaje na snazi kako bi uz minimalnu potrošnju električne energije na najbriži nači postigla rezultate ključanja. Ringla je sve vreme u funkciji i ne prekida sa radom."

Trla baba lan...
Po ovome, one najskuplje iz serije 8, razlikuju se po tome što imaju više zona, fensiju komandnu tablu sa par upitno upotrebljivih funkcija, wi-fi.

Ako bi proizvođači unapred napisali kako neke rade (npr. Beko iz priloga), pa ne bi nikada prodali ni jedan komad.
 
Poslednja izmena:
Ako bi proizvođači unapred napisali kako neke rade (npr. Beko iz priloga), pa ne bi nikada prodali ni jedan komad.

Pa ne treba Beko da piše kako njihove rade loše, već valjda Bosh kako njihove rade dobro.
 
U principu rade dobro, ali ipak malo upitno koliko dobro.
Eto odgovora podrške "funkcija gde ploča blago dodaje na snazi"...
Da sam znao da tako "blago dodaje na snazi", ipak bih prvo pogledao i druge modele (proizvođače) :)
 
Ja sam danas jednom prodavcu koji mi je preporucio Beko pokazala ovaj snimak i rekao mi da zovem servis da je to pokvarena ploca 😊 a na par foruma, pa i ovde na temi na koji ste me uputili ljudi se zale na isto, kod muza u firmi ploca radi apsolutno isto. Ja bukvalno brojeve ispod 5 nikad ne koristim, jer to zazuji na momenat i onda 5 sekundi nista. I mene cudi da se ovi cije ploce rade bolje ne pohvale il bar negde da lepo prikazu snimak kako njihove rade. Ja sam na YT videla jednu Elektrolux gde se nesto polako krcka i bas me to navelo da pocnem da gledam njihove ploce. A inox rubic mi je pod obavezno, kad nesto pokipi dok ploca be isljkuci on lepo zadrzi tecnost, a i cula sam da cuva rub ploce, mozda nije najlepse oku, al nije mi bitno.
Masine su upravo porucene pa sta mi Bog da, to im je neka premijum serija, i citajuci sta sve imaju izgledaju savrseno, nadam se da se necu druziti sa serviserima tih 7 godina. Sa Bekom evo 3-4 godine nemam problema sem sto guzva, mama svoju ima 12 godina i jednom joj pukla neka plastikica. I prosli put smo kupovali uredjaje sa najduzom garancijom i nije ispalo lose, valjda nece ni ovaj put.
 
Pozdrav svima. Posto smo kupili stan i useljavamo se 1.maja, potrebna mi je pomoc oko kupovine sledecih stvari...ves masina najvise do 50.000 dinara, frizider kombinovani do 40-45.000 dinara, sudo masina do 45.000 dinara i ugradni set (rerna i ploca) isto do 45.000 dinara. Potrebno mi je da me posavetujete sa konkretnim modelima. Ovo su maksimumi u novcu jer treba kupiti i nobi namestaj i svasta nesto. Hvala unapred na pomoci
 
Postavljanje komercijalnih linkova izvan foruma "Šta da kupim" nije dozvoljeno. Postovi su obrisani i ovog puta je ovo samo upozorenje.

Hvala na razumevanju.
 
Postavljanje komercijalnih linkova izvan foruma "Šta da kupim" nije dozvoljeno. Postovi su obrisani i ovog puta je ovo samo upozorenje.

Hvala na razumevanju.
Nadam se da nisam pogresio sto sam pitao za predloge sa konkretnim navodjenjem modela? Ako kapiram lik sto je odgovorio nije smeo da stavlja linkove, a moze da se navede odredjeni model bez linka ili i to nije dozvoljeno.
 
Nadam se da nisam pogresio sto sam pitao za predloge sa konkretnim navodjenjem modela? Ako kapiram lik sto je odgovorio nije smeo da stavlja linkove, a moze da se navede odredjeni model bez linka ili i to nije dozvoljeno.
Naravno da je dozvoljeno navođenje konkretnog modela, ipak si tražio preporuku za kupovinu. Tako je, samo nije dozvoljeno postavljanje komercijalnih linkova, poput linkova do prodavnica ili sajtova za oglašavanje.
 
Pozdrav svima. Posto smo kupili stan i useljavamo se 1.maja, potrebna mi je pomoc oko kupovine sledecih stvari...ves masina najvise do 50.000 dinara, frizider kombinovani do 40-45.000 dinara, sudo masina do 45.000 dinara i ugradni set (rerna i ploca) isto do 45.000 dinara. Potrebno mi je da me posavetujete sa konkretnim modelima. Ovo su maksimumi u novcu jer treba kupiti i nobi namestaj i svasta nesto. Hvala unapred na pomoci
Pozdrav sto se tice masine za ves Bosch WAN24260BY, za sudove takodje Bosch SMS46AW01E. Frizider da li cete no frost ili klasicni samootapajuci? Ako cete za rernu i plocu do 45 hiljada onda Gorenje BO737E114X + ploca ECT41SC, a ako cete odvojeno onda rerna Bosch HBF154YS0, a ploca Gorenje ICT641BCSC ili Gorenje IT43SC.
 
Pozdrav sto se tice masine za ves Bosch WAN24260BY, za sudove takodje Bosch SMS46AW01E. Frizider da li cete no frost ili klasicni samootapajuci? Ako cete za rernu i plocu do 45 hiljada onda Gorenje BO737E114X + ploca ECT41SC, a ako cete odvojeno onda rerna Bosch HBF154YS0, a ploca Gorenje ICT641BCSC ili Gorenje IT43SC.
Kod frizidera mi je bitno da je zamrzivac dole, a ne znam koliko je znacajan no frost. Napisao si za ugradni set Gorenje, koliko je on dobar posto gde god citam po forumima skoro svi pljuju po Gorenju. A ja sam do skoro imao samootapajuci frizider koji je kupljen pre 4 godine i nikakavih problema nisam imao sa njim. Hvala unaored na odgovoru.
 
Pozdrav svima. Posto smo kupili stan i useljavamo se 1.maja, potrebna mi je pomoc oko kupovine sledecih stvari...ves masina najvise do 50.000 dinara, frizider kombinovani do 40-45.000 dinara, sudo masina do 45.000 dinara i ugradni set (rerna i ploca) isto do 45.000 dinara. Potrebno mi je da me posavetujete sa konkretnim modelima. Ovo su maksimumi u novcu jer treba kupiti i nobi namestaj i svasta nesto. Hvala unapred na pomoci

Nemoj me pogrešno shvatiti, ali pogrešno pitaš, pogrešan je nastup. Jako je nezahvalno preporučivati neke konkretne modele.
Za početak, sedi ovde na forum i prouči CELE ovih nekoliko tema o beloj tehnici. Mnogo toga je rečeno i biće ti jasniji neki odgovori.

Dalje, koliko veliki frižider, kog tipa kombinovanog, kolika mašina za sudove, kolika za veš? Ploča indukcija/gas/struja/kombinovana?!?

Neće ti niko ovde prežvakavati informacije napisane u drugim temama pre 15-20 dana.

U globalu, bela tehnika, sve danas je slično, u rangu cena. Iskustva sa konkretnim modelima od pre par godina ne znače ništa jer su sada aktuelni neki drugi modeli.
Treba da gledaš akcijske cene, masovnije brendove i najmanje 5 godina full garancije.
Neke ograničene garancije tipa samo motor ili samo nešto treće su marketinške fore.
 
Poslednja izmena:
Kod frizidera mi je bitno da je zamrzivac dole, a ne znam koliko je znacajan no frost. Napisao si za ugradni set Gorenje, koliko je on dobar posto gde god citam po forumima skoro svi pljuju po Gorenju. A ja sam do skoro imao samootapajuci frizider koji je kupljen pre 4 godine i nikakavih problema nisam imao sa njim. Hvala unaored na odgovoru.
Pa i nije bas Gorenje los, Gorenje rerne su skroz ok, ali Bosch su bolje. Frizideri Gorenje su takodje dobri. Poz.
 
Kod frizidera mi je bitno da je zamrzivac dole, a ne znam koliko je znacajan no frost.
Mnogo je "udobnije" sa no-Frost frižiderom. Prosto ne razmišljaš o održavanju - odleđivanju. Često se ljudi pokaju što nisu kupili takav. Ja lično bih pre npr. uzeo no-frost gorenje ili beko nego standardni bosch ili lg.
 
Mnogo je "udobnije" sa no-Frost frižiderom. Prosto ne razmišljaš o održavanju - odleđivanju. Često se ljudi pokaju što nisu kupili takav. Ja lično bih pre npr. uzeo no-frost gorenje ili beko nego standardni bosch ili lg.
Bolji je Gorenje jer koliko sam cuo Beko frizideri i nisu nesto.
 
... lično bih pre npr. uzeo no-frost gorenje ili beko nego standardni bosch ili lg.

+1 no frost je jako dobra stvar.
I ne brkati ga sa low frost ili nekim drugim komercijalnim nazivima.
 
Da, tako je. Danas svakojake besmislene nazive daju za obične frižidere, tipa taj low-frost, ili još gore "polu no-frost" ...
 
Nemoj me pogrešno shvatiti, ali pogrešno pitaš, pogrešan je nastup. Jako je nezahvalno preporučivati neke konkretne modele.
Za početak, sedi ovde na forum i prouči CELE ovih nekoliko tema o beloj tehnici. Mnogo toga je rečeno i biće ti jasniji neki odgovori.

Dalje, koliko veliki frižider, kog tipa kombinovanog, kolika mašina za sudove, kolika za veš? Ploča indukcija/gas/struja/kombinovana?!?

Neće ti niko ovde prežvakavati informacije napisane u drugim temama pre 15-20 dana.

U globalu, bela tehnika, sve danas je slično, u rangu cena. Iskustva sa konkretnim modelima od pre par godina ne znače ništa jer su sada aktuelni neki drugi modeli.
Treba da gledaš akcijske cene, masovnije brendove i najmanje 5 godina full garancije.
Neke ograničene garancije tipa samo motor ili samo nešto treće su marketinške fore.
Nisam ranije koristio forume osim citanja. Citao sam mnogo foruma mnogo podataka i totalno sam sludjen. Jedni hvale drugi kude isti brend. Da uprostimo...sto se tice ves masina potrebna mi je od 8 kg, meni se najvise dopadaju modeli Bosch, LG i Samsung, pojedini hvale a drugi kude isti model pa zato pitam ako neko ima iskustva vise od mog da me posavetuje. Ploca da nije indukciona jer nemam toliko novca da izdvojim, znaci staklokeramika sa grejacima. Setovi su jeftiniji koliko sam video od pojedinacne kupovine. Sto se tice sudo masina sa bar 12 kompleta. Frizider da dole bude zamrzivac. Ako ne model onda bar koju marku uzeti u cenovnom rangu koji sam naveo.
 
Nazad
Vrh Dno