Šta je novo?

Šporet, frižider i veš mašina kombo

vatrogasac53

Slavan
Učlanjen(a)
18.06.2008
Poruke
1,410
Poena
375
Pozdrav,

treba da uskoro kupim šporet, frižider i veš mašinu. U dilemi sam šta da kupim, jer seriseri/prodavci sa kojima sam pričaju daju preporuke za različite brendove, , i samo mi je rečeno da se sada sve pravi u Turskoj (Tehnomanija).

Jedino za šporet mi treba klasičan samostojeći sa ringlama, za frižider i veš mašinu sam fleksibilan što se tiče izbora. Ako imate preporuku za neki konkretan model za ove tri stvari (koji se dobro pokazao) hvala unapred.:wave:
 
da tako je. ako ti je bitna garancija i da te ne zezaju ako bude neki problem (izbegavaj tehnomaniju-emmi-winwin to je sada firma koja ima jednog vlasnika, tj sve je tehnomanija vlasnik)

pogledaj tehnomedia, gigatron takodje, imas i neke prodavnice tipa dijaspora.shop u kojoj sam ja kupio (istina cuo sam i da je dijaspora.shop vezana za tehnomaniju, ali je povoljna sa cenama).

nazalost ni ja ti ne mogu pomoci sa konkretnim modelima. samo ovaj gore savet/preporuka
 
Hvala na savetima, preskočiću Tehnomaniju onda, još samo da sačekam par preporuka za kupovinu :)
 
Ako nema gde drugde bolje, onda Tehnomedia. Nisu ni oni cvećke u Beogradu, ali nisu još nivo Tehnomanije. Gigatron drži neki "standard" godinama, sistem "niti smrde, niti mirišu".
 
U poslednje vreme imam ok iskustva sa Tehnomedijom. Kupovao sam nekoliko stvari, stignu vrlo brzo, cene su obicno ok. i zapravo u prodavnicama imas solidan broj artikala da vidis iz prve ruke, dok po nekim drugim je to svega par nekih stvari a ostalo na sajtu. Jedina mana je sto se dostava do ulaza naplacuje za kabaste proizvode, sad sam vec i zaboravio koliko.

Posto sam se relativno skoro skucio, pricao sam sa majstorima i nekim rodjakom koji je malo u svetu bele tehnike, pa su ovo proizvodjaci (bolje receno modeli) koji su usli u finalni izbor. Uopste necu ulaziti u diskusiju o tome koliko su to isplativi brendovi ili izvikani, vec cisto sta je najsigurniji/najpouzdaniji izbor i potpuno prihvatam da nisam u pravu.

Ves masina: LG.

Frizider: Bosch, Electrolux, Liebherr (taj sam i kupio). Prema rasporedu mi se Bosch vise svidjao, ali je ovaj Liebherr model bio taman nesto uzi od 60cm pa sam ga lakse smestio, usled gluposti na koju nisam obratio paznju pri pravljenju kuhinje...

Sporet (samostojeci): Bosch od skupljih, Hansa od jeftinijih. Uzeo sam Bosch, onaj inox model koji se pravi vec dugo, klasicna staklo-keramika, sa regulatorima koji se uvlace na pritisak. Tazbina ima isti takav samo star 10+ godina i primecujem da je imao par revizija (njhov izbacuje visak toplog vazduha od rerne pozadi iza ringli, moj izbacuje spreda).
 
Poslednja izmena:
Ako gledaš po kvalitetu tu su ti AEG i Siemens. Sledeća klasa su Electrolux i Bosch. Zatim svi ostali. Po, recimo normalnim cenama.

Kada smo kupovali belu tehniku nama su preporučili (žena radila u nekadašnjem Tehnomarketu) Bosch kao najbolji odnos cene i kvaliteta.

Mi smo na kraju (pre više od 5 godina) kupili kombinaciju AEG i Electrolux. Zadovoljni smo kako rade. Bila super akcija u nekadašnjoj Tehnomaniji (popust + garancija od 5 godina).

Da ne bude zabune tu je i MIELE kao vrhunski brend, ali kada smo mi kupovali nije bio neki izbor, plus cene su bile ozbiljne (barem za nas).

Kao što su već napisali obrati pažnju na garanciju. Možda je to bitnija stavka nego brend (u određenoj meri).

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za krupnu belu tehniku jačih proizvođača nije bitno gde kupujete, pošto se za garanciju obraćate servisu a ne radnji gde ste kupili (ma šta pisalo u ZZP (plus što servis direktno radi bolje nego preko radnje)).
Izbegavajte VOX, FOX i sličnu krupnu tehniku.

Od 2x Whirpool i 2x Gorenje reklamacija što sam imao u poslednjih 7-8 godina kod sebe i baba/tetka tehnike koju administriram, problem je uvek rešavao servis direktno a ne radnja gde sam kupio.
Gorenje servis je bio daleko ažurniji i brži nego Whirpool.

Sada mi je većina tehnnike Bosh, Gorenje i LG, u oba slučaja jasno piše da zovem direktno servis Bosh-a, Gorenja i LG-ja, i da oni sve rešavaju.

Gorenje po default-u imaju 5 god garancije za velike kućne uređaje bele tehnike, i imaju ubedljivo najažurniji servis sa svojim majstorima i vozilima, i sa najvećim lagerom rezervnih delova koje imaju na stanju "za odmah".
Sve reklamacije su mi rešavali baš baš odmah, ili od danas do sutra, bez čekanja 45-og dana.
Ja sam nešto uvek preporučivao Gorenje za nezahtevne korisnike. Kvalitet/cena su u rangu cene, ali je podrška servisa kod nas daleko daleko ispred drugih, čak i godinama posle isteka garantnog roka (što je kod drugih utopija).
Ne znam koliko se sve to promenilo od kada je Gorenje u rukama Hisens-a. Verujem da će sada da se usrednje. :trust:

I naravno, sve ovo važi za krupnu tehniku za koju servis dolazi u kuću da reši problem.
Mali kućni aparati, važi druga priča. Bosh aku usisivač mi je jasno i očigledno crk'o posle 7-8 meseci, a zamena mi je odobrena tačno 45-og dana od prijave kvara. Kupljeno u Gigatronu.
 
Poslednja izmena:
Obzirom da tražiš šporet sa običnim ringlama mislim da nemaš baš mnogo izbora, Beko, Gorenje, Vox itd... Ovi ostali mislim da i nemaju to vise u ponudi (Bosch i sl)
Beko i Gorenje ti je cenovno neka srednja klasa i imaš 5 god garancije. Servis Gorenje svi hvale, ali dosta ljudi se i žali na ovaj brend pa sam se odlučio za Beko masinu i za sada sve OK (prva mašina 6 god bez ikakvih problema, ostala u starom stanu. Proslo leto uzeli opet Beko i za sada je OK).
Ako je budzet veci onda idi na ovo gore što je već predloženo, Bosch (ali od serije4), Elektrolux, frizideri LG...
Uzmi tamo gde je najpovoljnije jer kao sto je vec receno za sve u garantnom roku obracas se servisu, a ne prodavnici.
 
Gorenje mi čovek iz naše fabrike rekao da preskočim, kaže Beko je bolja opcija:d Znam i njihove servisere, vrlo su profi, ali opet verovatno ima nešto malo bolje. Voleo bih da se ne družim sa serviserima bar za nove uređaje :)

@milanlaki
Tako je ostaju opcija za te obične samo Gorenje, Beko, AlfaPlam, Milan Blagojević i hrvatski Končar.


Ima li neko iskustva možda sa Končar šporetima?
Za frižider i veš mašinu najviše naginjem Elektrolux-u odnosno Whirpool-u.
 
Poslednja izmena:
Za kvalitet na relaciji Beko-Gorenje ne znam, ali iz ličnog iskustva mofu da potvrdim ovo što piše @NShappy o kvalitetu servisnih usluga Gorenje centra u NS... Ljudi su stvarno profi, uslužni i brzi u rešavanju bilo kakvih problema...
 
Imam loše iskustvo sa gorenje frižiderom koji je riknuo par meseci pred istek garancije, vratili pare, dodao 3, 4 soma i uzeo beko koji razbija, prezadovoljan sam. Serviseri pričaju kako se gorenje kvari nenormalno, a istu priču sam čuo iz barem još 10 izvora. Dakle, sad da kupujem a kupovaću veš mašinu za par meseci, kupio bih beko jer nekako imam poverenja što lično što iz dobrih iskustava okoline. Gorenje ne bih kupio pa da je tipa 30% jeftinije.

Edit: što se tiče reklamacije, mogu da potvrdim da je sve proteklo glatko sa gorenje, došao čovek iz servisa izmerio temperaturu i bio sam iznad temperature koja je minimalna da bi se smatralo da frižider kao radi. Ja predložio da doplatim i uzmem drugi, jer nisu imali isti naravno, 4 i po godine kasnije - oni ne ne vratiće pare, što meni došlo super.

Edit2: vidim da kolega ispod hvali gorenje frižidere, ja ću samo dodati da smo i ja i najbolji drug imali isti kvar na istom frižideru. U stvari, da on nije rekao da slabije hladi i reklamirao i dobio novi, verovatno ja i ne bi. Primetio sam da slabije hladi, ali nisam imao utisak da je baš toliko loše da bi prošla reklamacija.
 
Poslednja izmena:
Ne izbegavaj Gorenje frižidere. Radnik iz Gorenje fabrike kod nas, naravno da će da hejtuje jer odnosi u toj fabrici nisu baš najzdraviji.
Ali moj mali zamrzivač iz baš te fabrike radi već 10-tu godinu bez štuca.

Hisense vidim da je uradio potpuni redesign Gorenje mašina za veš i za sudove, kao i malih kućnih aparata, ali frižidere i šporete za sada nije dirao. To je još ono staro Gorenje.

Whirpool mašine za veš izbegavaj, bar moje iskustvo.
Moja se 2x kvarila u garantnom roku, i 1x posle garancije (tada sam je sam popravio). U garanciji, pumpa za vodu i dugme selektora programa (menjana cela ploča). Posle garancije, grejač.
Ostala je u prodatom stanu, ne znam kako se kasnije ponašala.

Za veš mašine, svaka preporuka je za LG direct drive modele. Bar su neverovatno tihe u radu.

O Beko ne znam šta da mislim. Jedini Beko uređaj za koji znam je frižider, kupila ženina koleginica sa posla. Pokvario se običan termostat posle 4-5 meseci, i popravka je trajala mesecima, tj. nikada nije popravljen.
Ali to je bio Beko pre prelaska na novog uvoznika/zastupnika. Tada se Beko na neko vreme i povukao sa našeg tržišta, pa se posle vratio uz nove firme za zastupanje. Ne znam kako je to sada.

Ne zanemaruj servisnu podršku nakon isteka garantnog roka. Krupna tehnika nije telefon, usisivač ili mikser da ide u đubre posle prvog kvara.
Servis koji postoji i koji uopšte ima delove je 10x vredniji od nekih drugih karakteristika.
 
Eh da, Gorenje serviseri imaju najviše posla, to jeste priča koja kruži.

Ali Gorenje jedini i ima 5 godina garancije po defaultu, prodaje uređaja koliko i svi ostali zajedno, ima svoj centralizovano organizovan servis (sa evidencijom svih kvarova na jednom mestu), servisira i posle garantnog roka, pa i ima smisla da ima 10x više registrovanih kvarova od bilo koga drugog pojedinačnog.

Informacije ne treba vaditi van konteksta. :trust:
 
Poslednja izmena:
Tako je ostaju opcija za te obične samo Gorenje, Beko, AlfaPlam, Milan Blagojević i hrvatski Končar.

I spomenuta Hansa ima klasicne sporete, ali nisam se raspitivao za njih, samo za one sa plocom. Ovlasceni servis je Electrowelt.
 
@NShappy i to što si napisao, a i utisak mi je da Gorenje kod nas proda više proizvoda iz oblasti bele tehnike nego svi ostali zajedno, pa naravno da imaju najviše intervencija...

Što se tiče Gorenje kombinovanih frižidera prethodni model koji smo imali Simplicity RK 68SYB u crnoj boji služi od 2009 godine, nikad štucnuo, zamenili ga jer je dosadio, evo sad kod keve i ćaleta radi najnormalnije...
Osim toga imali Gorenje sušilicu, u prvih godinu dana horor, kvarila se non-stop, zamenili majstori iz Gorenje servisa sve moguće delove (kao Triger metlu), kaiš menjali bar deset puta (uvek se dešavalo da se smakne sa bubnja pa ga motor pomalo struže i na kraju pokida), posle toga 8 godina radila bez ijednog problema. Nedavno joj otišao neki elektro deo, popravili za 1500 din, otposlali kod keve, i kupili novu...

Šta znam, sa Gorenjem generalno imam pozitivna iskustva, i kad je šta crklo, tu je bio servis koji je u NS baš dobar...

Nisam nikad imao, ali mnogi se kunu u Miele belu tehniku...
 
Jedino za šporet mi treba klasičan samostojeći sa ringlama, za frižider i veš mašinu sam fleksibilan što se tiče izbora. Ako imate preporuku za neki konkretan model za ove tri stvari (koji se dobro pokazao) hvala unapred.:wave:
da bi ti neko nesto preporucio, trebalo bi da je to koristio bar 5-6 godina, a za to vreme se promene modeli u ponudi...
Sporet mozes uzeti i domaci Alfa plam, isto daju garanciju 5 godina, imaju komotne rerne, cena oko 20.000d. Nista im ne fali. Licno ga imam ali kombinovani. I mislim da je znacajna usteda na struji uz upotrebu plina na sporetu, meni je 50% manja potrosnja struje zbog toga, a u prednosti je sto radi i kada nema struje i sto se mnogo brze skuva na plinu.

Sto se tice ves masine, imam dve Candy cb612x sa prohromskim kazanom (ima ih i sa plasticnim, sto sam hteo da zaobidjem) i obe mi rade bez greske vec 10 godina. Imam i jednu virpool punu elektronike i sve naj naj u opisu, ali se zene jako tesko snalaze na njoj jer joj komande nisu ni malo intuitivne. E sad, pitanje je sta danas moze da se nadje na trzistu, ali mislim da je bitno da rukovanje bude sto jednostavnije.

Ako vec pominjete probleme sa servisom kod Tehnomanije (neposystem), treba znati da je isti servis angazovan i od strane Gigatrona, BC-Group i List-computers. Tako da ako hocete da ne gubite zivce mesecima ako dodje do reklamacije i da se ne cimate sa inspekcijama, sve te firme treba zaobici samo zbog servisa. Neposystem i da hoce ne moze da podmiri celu Srbiju popravkama kineske robe skromnog kvaliteta za te velike lance prodavnica, jer su jednostavno mala firmica a latili su se ogromnog zalogaja koji ne mogu da progutaju. A i njihova "klijentela" misli da je sve resila sa reklamacijama samo ako uputi musterije na adresu "korisnicka podrska".
 
Poslednja izmena:
Sta god da krenes da kupujes od bele tehnike, skapiras da su skoro sva velika imena u tom svetu pokupovali kinezi.
Electrolux drzi AEG i Zanussi. Konkretno za ves masine, AEG je visa klasa, Electrolux srednja, a Zanussi niza klasa. Whirlpool ima Indesit, Hotpoint i Ignis. Bosch i Siemens su zajedno. Haier-u pripadaju Candy, Hoover. Savet jednog majstora za ves masine na jednom forumu je da treba odabrati proizvodjaca sa najboljom servisnom podrskom, a to su kod nas verovatno Gorenje i Beko.
 
U kuci imamo 4 Gorenje frizidera starosti od 7 do jedno 15 godina. Ni 1 jedini kvar nije bio na njima... A evo drugaru crkao Samsung od 60 000 din, serviseri ne dolaze vec 20 dana na adresu da pogledaju a ne da poprave. Sta je to 20 dana bez frizidera :)
Indesit neku ves masinu imam kad je crkao neki sitan deo dosli i popravili brzo. Posle toga pukla vrata tj staklo, zvao ovlascen servis 16 000 dinara staklo (bez montaze), ja ih kazem jel znate da je masina kostala nova 24 000 din a vi mi trazite 16 000 za 1kg stakla :D
Npr one gorenje ves masine (a imam i takve sto u kuci sto na poslu) isto tako bez problema dugi niz godina... i kad crkne lager(lezaj) to se bar lako menja i tako neke sitnice... (a sto se tice kuhinjskih aparata nemam neku marku nego kupim sta mi se svidi jer ako crkne svakako ce neko da odugovlaci da popravi)
 
Poslednja izmena:
Mozda ako bi rekao neki okvirni budzet lakse bi dobio preporuku. Ovo setanje od Gorenje do Miele nema bas smisla :)

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Ja sve uzimam Gorenje, samo zbog servisa, neću uopšte da razmišljam. Samo sam na veš mašini imao neki kvar, istog dana došli i rešili.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Ja kad sam se kućio isto tako kupi novu veš mašinu (candy), šporet, pola plin pola struja (Alfaplam) i frižider sa zamrzivačem (Beko). I svi umrli u istom danu... Posle 10 godina rikne veš mašina pa za 2 meseca frižider, pa za 2 nedelje rerna od šporeta. Od svega toga posle 15 godina još jedino radi šporet. Zamenio tada grejač i sve radi odlično.
 
Pre par godina kupili sporet sa klasicnim ringlama koji je zamenio 20-30 god stari gorenje sporet. Mesecno su mu crkavali grejaci rerne. Dzabe sto je 300 rsd grejac kad smara da se menja. Zameni se se za 10ak min max ali...
Kupljen jedan jednini koji bio slican starom sporetu a to je Alfaplam.
Izabran zato sto ima 4 razlicite ringle. Najmanju velicine dzezve za kafu i postepeno do one najvece gde se stavi lonac sa sarmom :D
Takvih sporeta nema mnogo jer se uglavnom svode na 2+2 ringle iste velicine.
E sad sto se kvaliteta sporeta tice on je u skladu sa cenom. Losa zavrsna obrada. Lagan kao pero u odnosu na stari Gorenje i po meni najveci nedostatak je manjak izolacije.
Kada se koristi rerna imam utisik da vise greje kuhinju nego ono u rerni :D
Sto se tice kvarova za ovih 4-5 god apsolutno nista. Cena oko 20k bila.

Cini mi se da je ovaj model u pitanju
https://www.alfaplam.rs/sr/products/details/36
Gorenje sporet star 30 god bar. Ne izgleda nesto ali radi ko doksa. Nikad se nije pokvario.
Gorenje zamrzivac sanducar. Star 10god. Bez kvarova ali malo bucniji motor u odnosu na stari koji je bio necujan.
Gorenje ves masina. stara 10ak god. Po recima majstora poslednja serija koja je valjala. Limeni bubanj. Skoro crkla pumpa. Zvao Gorenje servis. Sredili za 4500 rsd. Dzabe sto sam nasao da ta pumpa kosta od 500-1000 rsd kad nisam znao sta je crklo a nisam suguran da bi znao da zamenim. U principu odrali me ali to je sto je.
 
Poslednja izmena:
Ja imam Gorenje (4-5 god) sporet s 4 ringle, 4 razlicite velicine. Zavrsna obrada je bas losa i kvalitet lima je ultra tanak kad upalim ringllu zazvoni kao da udarim kutlacom u praznu serpu :d, gore kad zagrejem ringlu za kafu cela ploca se ugreje da ne smes da pipnes. Bio negde do 27k rsd
Imam i ves masinu, friz iz Gorenja isto, ok skroz.
 
Poslednja izmena:
Imaju moji Končar šporet. Skoro je bilo malo čudnih pogleda kada sam tražio zamenski dihtung za rernu i nisam našao originalni ali radi i ovaj sto sam stavio, zapravo i bolje nego originalni što I nije plus. Šporet je klasični, dve ringle, dva plina i rerna. Nije od ovih sto se ne koriste (pitam se koliko je šporeta sa indukcionim pločama u svakodnevno upotrebi, verovatno oko 5%). Fensi bela tehnika se kupuje jer košta i izgleda a hrana se naručuje a veš pere van kuce.
 
Klasični šporeti, ako su Gorenje ili Alfaplam se popravljaju bez problema decenijama.
Prekidač za ringle je 400-600din, same ringle 1000-1500, grejači rerne 500-1500din, prekidač rerne 500din i termostat oko 1000.
I nema šta drugo da se pokvari. Možda ventilator rerne ako je multifunkcionalna.

Kada se uđe u procesore, touch komade, displeje i slično, komplikovanje priče teži beskonačnosti.
...iako su svi moji uređaji iz te druge, digitalne priče. :p :D

...

Offtopic, ali kada smo već u temi, apsolutna preporuka za bilo kakva kuvanja u budućnosti je indukciona ploča. Odgovorno tvrdim, najbolji novi kuhinjski pronalazak u 21. veku, u rangu mašina za pranje veša i sudova (koje su iz 20. veka).
Možda su postojale i u 20. veku, ali tek sada počinju da se šire.
Dojmim se da 95% populacije ne zna šta je to. Ali ko je probao, na nešto drugo se nije vraćao. Čak i jedna 70+ baba. Koristi se svakodnevno, od kafe, do pasulja, domaće supe i sarme, i pečenja kobasica. I sve odradi savršeno.
Gas je negde u tom rangu po nekim karakteristikama kako se ponaša i kako radi, ali ne vole svi gas u kući.
 
Poslednja izmena:
Veš mašina je zanussi, neka od 25k. Kada se zapusi filter dere se ko mlazni avion i samo što ne probije plafon od skakanja. Inače pere prosečno za današnje pojmove, stara iz yu vremena je bila šampion za nju ali pustila dušu posle 20g. Ova ima oko 10g.najveca zamerka su kineski poslovni maniri, ofarbali lim reko bi čovek alu a on korodirao samo tako. Običan gvozdeni lim ko sa king fu kućišta. Ali je jeftina i radi. Nema displej od 20 cola kao samsung mašina od 200k što je bila izložena pored.
 
Pre par meseci sam uzeo frižider i šporet (klasični, s ringlama) u Tehnomediji. Uzeo sam Beko, što zbog preporuke prodavca (jedan lik koga znam od ranije) i još nekih ljudi, što zbog izbora koji su imali tada...
Za sada rade ok.
 
Kod mene u kuci Bosch frizider star 19.godina, bez problema.
Gorenje sporet 8. godina,ravna ploca, inox, 2 prekidaca duple ringle u garantnom roku, jedan van garantnog roka koji sam sam zamenio.
Gorenje ves masina, 8. godina, grejac u garantnom roku.

Neko pomenu 45 dana za bosch servis, reklamirao mlin za kafu kod njih, 5 dana se cekalo, zamenjen novim. Ali nisu ni tako divni uvek, iskustvo kolege kome se odlepila ravna ploca od rama na Bosch sporetu, silikon koje je drzi popustio pa je "zinula" servis trazio 22k din za popravku.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Ja sve uzimam Gorenje, samo zbog servisa, neću uopšte da razmišljam. Samo sam na veš mašini imao neki kvar, istog dana došli i rešili.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Ne znam sada kakve su im ves masine, ali 70-tih i 80-tih godina su vojske majstora zivela od njih, a ljudi ih hvalili i onda jer na svakoj trafici su se mogli kupiti delovi. Dok bivse Obodin masine skoro da se nisu kvarile, a bile su radjene po licenci Indesit-a. Tako da to sto ima dobrih servisa ne znaci da su te masine dobre. I ja sam popravljao te stare gorenje masine i moj kum takodje, majstora za njih nikad dosta. A frizideri i sporeti su jednostavne naprave, nema sta tu ni da se mnogo kvari.

Offtopic, ali kada smo već u temi, apsolutna preporuka za bilo kakva kuvanja u budućnosti je indukciona ploča. Odgovorno tvrdim, najbolji novi kuhinjski pronalazak u 21. veku, u rangu mašina za pranje veša i sudova (koje su iz 20. veka).

Gas je negde u tom rangu po nekim karakteristikama kako se ponaša i kako radi, ali ne vole svi gas u kući.

Pa dzaba ti, meni pak ne odgovaraju te indukcione ploce, video sam da ih menjaju i nove jer pucaju i pored svih elektronskih zastita. Takodje su delikatne za odrzavanje. Mene bas briga i kad mi nesto iskipi, klasika je proverena i najprakticnija i to mi je bitnije od mode i estetike.
A tacno je da se dosta ljudi boje gasa, ali uz redovno odrzavanje nema problema, samo se treba pridrzavati preporucenih normi, pri svakoj zameni boce zameniti i dihtung gumicu, crevo svake godine i regulator pritiska svake druge. Ja ga koristim preko 30 godina.
 
Nazad
Vrh Dno