Šta je novo?

Čudan problem, možda je napajanje....

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
644
Poena
180
Moja oprema  
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
LENOVO IdeaPad 1 Ryzen 7 5700u 16gb ddr4 1TB NVMe
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Motorola Edge 40
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Imam problem sa kompom koji se povremeno manifrstuje tako što se prilikom pokretanja sitema ili u toku rada što je ređe, dolazi do zamrzavanje sistema, potom do gubitka slike na monitoru i to se rešava samo restartom. Kada se desi, ventilatori na grafickoj se vrte, kuler na procesoru takođe. Kompjuter radi normalno samo ne daje sliku.
Nije se dešavalo do sada da se to desi tipa kada je sistem opterećen igranjem igre i sl. Najčešće se desi kada se sistem podigne i kada se pokrene neka aplikacija Chrome i slično. Ako se ne desi odmah po podizanju sistema kasnije se baš retko desi. Venitlatori na grafičkoje se vrte sli se čuje zvuk kao da pokušavaju da se zavrte. Ne znam kako da objasnim.
Računar je iz potpisa.
 
Ne deluje kao problem sa napajanjem.
Odradi memtest za početak. Ja bih odatle počeo, pa javi kakav je rezultat.
Kako znaš da računar radi normalno ako nema slike? Da li zvuk nastavi normalno ili se i zvuk zapuca ili ide neki loop?
 
Pogledaj Event Viewer i Reliability monitor jel ima nekih unosa kad se to desi.
 
Najčešće se desi kada se sistem podigne i kada se pokrene neka aplikacija Chrome i slično.
Ovo liči na one probleme od pre 2 godine sa AMD drajverima. Menjanje iz 2d u 3d mod tj paljenje akceleracije gde klokovi odu gore-dole pa se i napon zatripuje... RX5xxx serija je taj problema imala gde su iz AMD-a zakucali napon i klokove na određenu vrednost jedno vreme dok nisu rešili to.

Ja bih ažurirao drajvere za grafiku za početak. A ako su najnoviji, stavio bih neke starije. 21.4.1 ili slične.
 
Takodje proveri i bad sektore na disku, kao i memoriju kao što ti je neko vec savetovao.
 
Test memorije

cachemem.pngWebp.net-resizeimage.jpg

HDD test
2021-12-25 (4).png
Ovo liči na one probleme od pre 2 godine sa AMD drajverima. Menjanje iz 2d u 3d mod tj paljenje akceleracije gde klokovi odu gore-dole pa se i napon zatripuje... RX5xxx serija je taj problema imala gde su iz AMD-a zakucali napon i klokove na određenu vrednost jedno vreme dok nisu rešili to.

Ja bih ažurirao drajvere za grafiku za početak. A ako su najnoviji, stavio bih neke starije. 21.4.1 ili slične.
Ovo se dešava već oko 2 god. Probao sam sve moguće chipset i grafičke drajvere koji su izlazili do sada. Win 10 Win 11. Isto je...
 
Nakod 3D Mark testa

2021-12-26.png

2021-12-26 (1).png
2021-12-26 (2).png
 
Da li se ventilatori graficke vrte na max broju okretaja kad se ekran zacrni?Probaj da iskljucis HW na chrome pa onda probaj da vidis sta ce da se desi.
 
Ne. U startu se ventilatori ne vrte pošto se grafička tada ne opterećuje. Vrte se normalno kada se optereti. U trenutku kada nestane slike ako se ventilatori nisu vrteli. Onda krenu ali normaone brzine.
 
Kada na poslednjoj slici, klikneš na prikaži tehničke detalje da li ti da nešto više informacija?
Takođe od 26.12. imaš neki warning da li možeš da pogledaš šta je u pitanju?
 
Kada na poslednjoj slici, klikneš na prikaži tehničke detalje da li ti da nešto više informacija?
Takođe od 26.12. imaš neki warning da li možeš da pogledaš šta je u pitanju?
2021-12-27 (6).png
2021-12-27 (7).png
2021-12-27 (8).png
To se bar lako isključi...
Ta varijanta mi sledi, htedoh da se posavetujem sa vama, možda je nešto drugo...
krastavac dao sam za ovo napajanje pre 5 god oko 100e. Razmišljam da treba još da šljaka.... Ali ako mora, mora.
 
Pogledaj i temu koju sam ja otvorio, veoma slična ako ne i ista, kod mene je gta 5 zajebavao, kad je ram na 3600MHz posle 2-3 sata igranja samo se ekran ugasi, zajedno sa mišem i tastaturom, zvuk takodje, a računar nastavi da "radi", okreću se svi ventilatori, sve svetli, i tad moram restart pozadi na napajanje. Spustio ram na 3000MHz i sad radi... Prosto mi nije jasno... Ram inače prošao memtest, i večeras ću uraditi još neki test koji je rekao danili989 pa ćemo videti...
 
Postavio sam na 2933MHz. Pratim....
 
Za sada radi bez problema
 
Da se ukljucim u slican problem bar sto se tice memorije mislim da je do toga.Ja imam problem da nece da podigne sistem i bude isto tako crn ekran ali svi kuleri rade na racunaru.Iskljucim na dugme i onda se nekad normano upali nekad ne.Instaliram nov windows ono isto.Pocnem da se igram sa memorijom i vidim da imam 4 slota i h njima 2gb-2gb-2gb-4gb stim da ovaj od 4gb radi na 2gb u windowsu i prijavljuje da ima samo 8gb tako je radio racunar do danas.Uzeo sam od zeta jednu memoriju od 8gb ali i kad je ostavim samu u slotu bilo kom ona prijavi samo 4gb opet neznam zasto :).Tako da sam sad nekako uspeo da skupim 10gb sa ubacenim 8gb-4gb-2gb-2gb znaci prijavi u windows 4gb-2gb-2gb-2gb.Nemam pojma zasto tako radi sa karticama RAM memorije.
 
Mešanje modula retko prođe glatko. Kada isšrobavaš memorije, restetuj CMOS/BIOS.
 
Svaki put idem na reset podesavanja u BIOS ali uvek prijavljuje manje vrednosti za 8gb i tu od 4gb.uvek ih prepolovi
 
Problem je možda u mešanju jednostranih i dvostranih memorijskih modula u raznim memorijskim kanalima. Vidite u uputstvu za matičnu ploču šta je preporuka za memoriju, pa probajte prema tome.
 
Pogledaj i temu koju sam ja otvorio, veoma slična ako ne i ista, kod mene je gta 5 zajebavao, kad je ram na 3600MHz posle 2-3 sata igranja samo se ekran ugasi, zajedno sa mišem i tastaturom, zvuk takodje, a računar nastavi da "radi", okreću se svi ventilatori, sve svetli, i tad moram restart pozadi na napajanje. Spustio ram na 3000MHz i sad radi... Prosto mi nije jasno... Ram inače prošao memtest, i večeras ću uraditi još neki test koji je rekao danili989 pa ćemo videti...
Ne moze zen1 brze ram od 2933 osim ako nije samsung b-die. Radi on ali se desava da pukne kad se zagreje. Meni prodju svi zivi testovi memorije,
ali onda trakira tako kada je u leru ili na nekim neopterecujucim mestima...
 
Koliko vidim njemu nije zen1,već +.
Na njima rade brže najjeftinije memorije..
 
Nisu isti što se tiče memorije,a o tome je reč.
Kačio sam najjeftinije ramove,aegise,fury,vipere 3200 rade i dan danas,bez da štucnu na 2200g,1600af...
Dešava se,neće...ko bi ga znao.Ali ono što si napisao nije tačno.
 
Kod mene je Ryzen 5 5600G ZEN 3 je u pitanju, trebao bi da potera i 4000MHz a kamoli ovu od 3600...
 
Nazad
Vrh Dno