Šta je novo?

Čišćenje kontakata na grafičkim karticama, memorijskim modulima...

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,789
Poena
1,945
Velika vlaznost ovog leta i proleca izaziva oksidaciju kontakta na grafici a i na RAM modulima. Fizicki se nista ne vidi ali ako protrljas papirom za stampanje ili cistim alkoholom ostaje tamno.

Evo danas sam sestri sredjivao neki prastari komp sa 7300GT, radila dok je nisam izvadio iz ploce i prebacio u drugu, nema slike. Ocistio kontakt, na papir ostaje kao grafitnom olovkom da sam pisao i odmah proradila.
Zato se na kontaktima na samim karticama nalazi bakar a u slotovima su kontakti pozlaceni. Da nije tako ovo bi se desavalo mnogo cesce da je bakar sa obe strane, oskidacija je jos veca.

Presavijem papir za stampanje na pola pa na ivicu jos jednom da bude deblje i trljam kontakt. Posle toga ocistim cetkom ostatke papira jer se on kruni naravno i onda stapic za usi i cist etanol alkohol 96% prodjem cisto kontrolno, ponekad papir ne skine svu oksidaciju ali uglavnom je dovoljan. U servisu mi bas cesto dolaze sa ovim problemom pogotovo na prolece kada je vlaznost veca kao i pocetak leta, zimi toga manje ima bar po mom iskustvu.
 
Poslednja izmena od urednika:
veoma korisna informacija. svaka čast.
koju proceduru preporučuješ za čišćenje kontakata?
 
Ja sam, kao sto rekoh, ocisto skolskom gumicom, i sad bas gledam, na tom mestu je crna.
Ova informacija koju nam je objasnio kolega djaf, mogla bi da se prilepi u stiki neki.

Evo meni, posle 30god. bavljenja kompjuterima i hardwerom, ne bi palo napamet da gotovo novoj komponenti cistim kontakte.
 
Kad vratim film u nazad. Pre jedno nedelju dana komp mi se zamrzne. Nista ne mrda. Uradim reset na dugme, krene boot, kad nema operativnog sistema.
Odem u bios i stvarno se ne vidi ssd - NVMe.
Ugasim ga, malo cacnem ssd, gurnem, stisnem i proradi sve normalno.
Sasvim je moguce da je to to.
Komp mi stoji u dnevnoj sobi, koja je spojena sa kuhinjom, bez ikakvih vrata. Kuva se stalno, tako da je vrlo moguce da je sve ovo povezano sa vlagom.
 
Zaboravih, laptop je stojao duze vreme i nije se koristio. Po mom iskustvu problem sa oksidacijom je cesci na racunarima koji se nisu koristili duze vreme.

To može objasniti kako mi je riknula Asus Prime Z170-A u starom kompu i to sam skontao tek kada sam ga prvi put upalio nakon dugo vremena.
 
Pa ne bi trebalo da ti ploca rikne, jedino da ocistis kontakte na RAM i grafici, procesor bi trebalo da ima pozlacene kontakte na obe strane.
Kad vratim film u nazad. Pre jedno nedelju dana komp mi se zamrzne. Nista ne mrda. Uradim reset na dugme, krene boot, kad nema operativnog sistema.
Odem u bios i stvarno se ne vidi ssd - NVMe.
Ugasim ga, malo cacnem ssd, gurnem, stisnem i proradi sve normalno.
Sasvim je moguce da je to to.
Komp mi stoji u dnevnoj sobi, koja je spojena sa kuhinjom, bez ikakvih vrata. Kuva se stalno, tako da je vrlo moguce da je sve ovo povezano sa vlagom.
Aktivna vlaga koju pravi kuhinja moze da pogorsa stvar ali mislim da kada je vreme napolju vlazno, danima dosta kise kao sto je bilo ovo prolece i leto to pojacava.
Ja kontakte ovako cistim vec 20 godina od kako se zezam sa PC-jem. Do skora mi i nije bilo jasno zasto se to desava, krivio sam prasinu koja jeste donekle uzrok ali nije samo ona.
Pre par godina dosli rodjaci iz Nemacke, nemaju jednu fazu na kuci. Pozovemo elektricara, ustanovi da su na toj fazi na banderi stavili isti materijal za spoj i tu dolazi do oksidacije, kaze mora da bude razlicit materijal, dovod na primer bakar a dalje mesing ili aluminijum, ne secam se tacno. Kaze cim stavis isti materijal, naravno sem zlata koje ne oksidira, to se desi, totalni prekid.
 
Pre par meseci uzeh napajanje FSP Hydro G Pro 750W na kojima u specifikacijama pise da je presvucena slojem laka koji stiti od vlaznosti vazduha i do 95%.

Off_Wet Technology​

Hydro G Pro is covered with conformal coatings to guarantee reliable performance in a harsh environment. It can work perfectly with 95%RH while others cannot.

Prvo pomislih da je to preterivanje, kome to treba. Onda se setih da tamo u aziji ima zemalja koji stalno imaju te extremno vlazne mesece kojima ovo spasava napajanje.
Naravno nezasticene kontakte je tesko zastititi od vlage osim da su kvalitetno pozlaceni.
Kupis jeftini merac vlage na pijaci (kombinacija sat merac temperature i merac vlage) i meris. Sve preko 50% je zabrinjavajuce.
Ja zivim u starijoj kuci koju sam renovirao i koja oce da vuce vlagu, posto sam ulozio brdo para da je sredim neplanirano sam se resio vlage tako sto sam izabrao klime za grejanje, koje kada greju ili hlade izbacuju vlagu iz kuce. Sreca u nesreci je sto vise nemamo godisnja doba kod nas u Srbiji pa iz grejanja odmah krece hladjenje pa klime rade 11 meseci u godini. Dok cim ugasim klimu procenat vlaznosti skoci sa 30-40% na 60-70%.
 
Poslednja izmena:
Evo danas jos jedan, ovaj put RAM modul, ja ne znam sta je ovo, valjda nas ubi kisa ove godine. Prvo papir pa alkohol.
Da vidimo sa moderatorom da ovo prebacimo u hobi i servisiranje.
 

Prilozi

  • IMG_20230810_103237.jpg
    IMG_20230810_103237.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 47
  • IMG_20230810_103214.jpg
    IMG_20230810_103214.jpg
    78.6 KB · Pregleda: 48
Velika vlaznost ovog leta i proleca izaziva oksidaciju kontakta na grafici a i na RAM modulima. Fizicki se nista ne vidi ali ako protrljas papirom za stampanje ili cistim alkoholom ostaje tamno.

Evo danas sam sestri sredjivao neki prastari komp sa 7300GT, radila dok je nisam izvadio iz ploce i prebacio u drugu, nema slike. Ocistio kontakt, na papir ostaje kao grafitnom olovkom da sam pisao i odmah proradila.
Zato se na kontaktima na samim karticama nalazi bakar a u slotovima su kontakti pozlaceni. Da nije tako ovo bi se desavalo mnogo cesce da je bakar sa obe strane, oskidacija je jos veca.

Presavijem papir za stampanje na pola pa na ivicu jos jednom da bude deblje i trljam kontakt. Posle toga ocistim cetkom ostatke papira jer se on kruni naravno i onda stapic za usi i cist etanol alkohol 96% prodjem cisto kontrolno, ponekad papir ne skine svu oksidaciju ali uglavnom je dovoljan. U servisu mi bas cesto dolaze sa ovim problemom pogotovo na prolece kada je vlaznost veca kao i pocetak leta, zimi toga manje ima bar po mom iskustvu.
Mislim da je vreme da i ja bacim neki "check" na komponente iz ovog razloga.
 
Nije mi posao sa komponentama ali se igram sa bakrom pa možda može da pomogne i so rastopljena u sirćetu, malo zagrejete i potopite na par minuta bakarne kontakte (što topliji rastvor brži je postupak skidanja oksida) da bi se skinuo oksid normalno posle toga finu mikrofiber krpicu i obrišete. Bakar je veoma hidrofoban i ako mašina ne radi neko vreme, nema grejanja, dovoljna je i vlaga iz vazduha za oksidaciju.
 
To samo u slučaju debele oksidacije a posle toga treba obrisati alkoholom.
 
Sada ste me bacili u rebus!!!
Baš prebacujem sinu komponente u moje staro kućište i čistio sam mu grafiku. Moraću da proverim kada odem kući jer je još sve na stolu.
 
@djalf , bravo za temu !!!
 
Nazad
Vrh Dno