Šta je novo?

System Administrator

Nema problema sa konceptom. Samo ce znacaj i potreba za sistem/network administratorima biti znatno manja.
 
Ostaju tehnicari i spoljni inzernjeri.
krastavac takav je napredak industrije.
 
Treba neko i Cloud infrastrukturu da održava i administrira. Dosta je automatizovano i uprošćeno, ali ima potrebe za inženjerima i dalje.
 
Nema problema sa konceptom. Samo ce znacaj i potreba za sistem/network administratorima biti znatno manja.

Da li si ti ikada imao prilike da vidis pravu CLoud infrastrukturu i da li znas od cega se sve sastoji?
 
Da li si ti ikada imao prilike da vidis pravu CLoud infrastrukturu i da li znas od cega se sve sastoji?

Zar cloud infrastruktura nije kod provajdera usluge? Nece odrzavati cloud infrastrukturu ljudi koji rade u firmama klijentima, vec ljudi koji rade kod pruzaoca usluge u cloud-u.
 
Dobiješ hardverske resurse i mrežu; to treba podesiti, održavati, "uposliti" nekim aplikacijama itd.
 
Treba iskonfigurisati rešenje na početku, pratiti i rešavati probleme kad se pojave. Ne trebaju marsovci to da rade, već ljudi koji imaju neko znanje :D
 
Pa biće potrebni, to je i poenta, kao što sam i napisao par postova iznad...
 
Zar cloud infrastruktura nije kod provajdera usluge? Nece odrzavati cloud infrastrukturu ljudi koji rade u firmama klijentima, vec ljudi koji rade kod pruzaoca usluge u cloud-u.

To je samo delimicno tacno. A ko ce da odrzava 20 virtuelnih servera koji se koriste za tvoju aplikaciju?

Pružanje usluge, svugde. Automatski deploy virtuelnih masina npr. :)

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Eto kako mali Perica zamislja Cloud - ti stisnes dugme i napravi se virtuelna masina. A sta je sa onim dzumbusom servisa i servera i opreme iza koji su neophodni i koji moraju da rade kao sat da bi to dugme radilo kako treba?
 
O tome i pricam i napisao sam da je automatizovano - mislio sam za korisnike, ali je i dalje komplikovano za strucne ljude.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Zanimanja kao SysAdmini ne da neće umrijeti nego će ih biti sve više i više, naravno u različitim formama jer se i sistemi mijenjaju. Glupo raspravljati.
 
Zanimanja kao SysAdmini ne da neće umrijeti nego će ih biti sve više i više, naravno u različitim formama jer se i sistemi mijenjaju. Glupo raspravljati.

Tacnije Sistem administratori su izumrla vrsta koja je evoluirala u DevOps tj. SRE.
 
Recimo da se slažem sa time. Sistem administratori se negde preobražuju u DevOps-e, i kada se pogleda za takvim zanimanjima je najveća potreba u IT kompanijama. Jednostavno developeri se fokusiraju na druge stvari, a s obzirom na broj mašina i intenzitet rada ima puno peripetija oko raznoraznih podešavanja. Međutim, najveći broj kompanija u Srbiji nije iz IT sfere. Sistem administratori su u stotinama kompanija različitih delatnosti, a negde je trend da se IT poslovi ausorsuju što je više moguće u kompanijama čija je primarna delatnost proizvodnja vlažnih maramica, veštačkog đubriva, sirćeta i sl.
 
Zato sam i napisao "kao" sysadmini, zanimanje se prilagođava vremenima i sistemima, ali suština posla i sfera je tu negdje (iako se i sama sfera mijenja sa napretkom).

Da, da razumemo se u potpunosti!
 
Recimo da se slažem sa time. Sistem administratori se negde preobražuju u DevOps-e, i kada se pogleda za takvim zanimanjima je najveća potreba u IT kompanijama. Jednostavno developeri se fokusiraju na druge stvari, a s obzirom na broj mašina i intenzitet rada ima puno peripetija oko raznoraznih podešavanja. Međutim, najveći broj kompanija u Srbiji nije iz IT sfere. Sistem administratori su u stotinama kompanija različitih delatnosti, a negde je trend da se IT poslovi ausorsuju što je više moguće u kompanijama čija je primarna delatnost proizvodnja vlažnih maramica, veštačkog đubriva, sirćeta i sl.

Svi admini vole da skripte rade posao za njih. Automatizacijom nekih glupih zadataka i smanjivanjem toil-a, mozes znacajno da unapredis svoj radni dan (ne u smislu da vise lelemudas, naravno). Za to je neophodan onaj "Dev" deo, pa makar u pitanju bio Chef ili Ansible. Nebitno je gde radis, neke stvari koje moras da obavis su iste i zahtevaju isti skillset.
 
Ne, sys admini nisu izumrli, niti će, ali nonIT kompanije realno imaju manju potrebu za njima. Pre svega većina infrastrukturnih servisa se prepušta spoljnim kompanijama (bilo da je infra on-prem ili u cloudu), a mnogi fokus prebacuju na BI, analitiku, baze i sl. NonIT kompanija umesto da ima dva mrežna i dva server admina, može imati jednog koji poznaje dovoljno iz oba sveta i da sve završava uz pomoć outsource kompanije. Sa druge strane, IT kompanije koje pružaju usluge, naravno automatski imaju veću potrebu za sys adminima, ali generalno sys admina će u budućnosti trebati manje.
DevOps kao rola ne postoji, to su sada počeli da izmišljaju. U pitanju je filozofija koja teži da izvrši što bolju simbiozu timova kako bi se ubrzao i automatizovao delivery proces. To što admin iz skripte može da pozove .net klasu ne znači da je on sada i malo dev, a dev, pošto može da pogine web server u kontejneru, postaje ops. Možda će se njihovi poslovi ponekad preklapati (koliko puta osetio na svojoj koži) ali će svako nastaviti da radi svoj posao u bolje organizovanom timu sa daleko boljom horizontalnom komunikacijom. ITIL recimo prepoznaje release management kao poseban proces, a on se naslanja na change management, project management, validaciju, asset management itd. Pa da li su svi koji učestvuju u tom procesu DevOps? Da ne pričamo što mnogim kompanijama agile development/continuous delivery uopšte nije potreban.
 
Nista bez menadzmenta... to je buducnost.
 
Sjajna tema, pogotovo onaj break od pet godina, lepo se vidi koliko se industrija promenila za to vreme :)

Svi su tu negde sa malim razlikama u misljenju, pa hajd i ja sa nekim kao iskustvom da dobacim koju.
Po meni, desilo se raslojavanje, ne bih ga okarakterisao kao pozitivno ili negativno, jednostavno je tako, tako industrija diktira.
Ono sto je nakada bila devojka za sve je danas uglavnom IT tehnicar, sa izdvojenim pozicijama tipa helpdesk, sto je mozda neki potencijalni kick ka sysadmin poziciji, a negde je i dalje to sve zajedno.



System admin, vajstinu ne bi trebao da ima mnogo dodira sa mrezom, ali za to je vec ispravniji naziv sistemas, vecina firmi kod nas to nema razdvojeno, osim ISP-ova cini mi se.
U vecini drugih kompanija, cak i kada postoji svest o tome da jedan covek ne bi trebao da radi sve - desi se da mora. Meni su na jednom razgovoru rekli da ne mogu da radim kod njih i mrezu i sistem i ne secam se sta trece, ali sam ipak radio, zadesi se da nema u tom trenutku nikoga od ljudi koji bi trebali, pa uletis, dakle neko znanje i neogranicavanje se isplatilo.

Radio sam i u domacoj firmi koja se bavi raznim delatnostima i ima mali it sektor (za svoje potrebe jako mali), znam i preko kolega kako funkcionisu slicne firme sa vecim sektorima, retko gde ti sektori imaju striktne podele. Sada radim u dev firmi, gde ima titula tipa sysOps, sysAdmin, devOps... Ako bismo blize definisali, neki od tih opsova morao da poznaje dev tehnologije, ako developer kaze 'radimo neki app, izabrali smo laravel' da zna sta da setuje, da poznaje Continuous
Integration
, nekom logikom bi se moglo reci da je ta titula proistekla iz toga sto dev alatei servise treba da koristi i spremi devovima neko ko sam nije dev. Iskreno, meni je prilicno muka od svih ti pr*s***vanja, ali - industrija.

Vrlo fina knjiga Modern Linux Administration sa podnaslovom How to Become a Cutting-Edge Linux Administrator kaze ovako:
3cd845ae-2bbd-4739-a15b-9755fab4f494-original.png

image.skreened-t-shirt.black.w460h520b3z1.jpg

Negde tamo je pisao neko pre pet godina da se na faksu ne uci nista vezano za sysAdmin posao, i sa time se ne bih slozio u potpunosti, ima na ETFovom SI smeru sasvim dobar predmet "Operativni Sistemi", kao i na VISER-u Operativni Sistemi 1 i 2 gde ulece neka od ovde izlistane literature.
Sto se kurseva tice, shodno potrebama, ali lpi/msca + ccna/mtcna je dobar kick.
 
Nazad
Vrh Dno