Šta je novo?

Intel B360/H370/Q370 ploče

Ploče u OEM radnim stanicama izgedaju još grđe (hladnjaka na VRM-u nema ili je je neki najmanji mogući, kondenztori prosek, zvuk nikakav...), pa opet nikome ne smeta da u istu stave Xeon i Quadro od po 500€.

Ja takođe za svoj PC ne kupujem najjeftinije ploče, ali iz iskustva kažem da ništ loše u tome nema. Već dve godine koristim i7 na kršnoj B85 ploči sa "slabom" naponskom bez hladnjaka. Greje se, ali daleko je to od prevelikog opterećenja. Zato i kažem da je npr. ona GB 360 više nego dovoljna, a nije siromašna ni drugim opcijama
 
Ja sam odustao od skupih ploča. Znao sam da dam i 300€ za neke fancy Asus modele, da bih konačno skapirao da ne donose skoro pa ništa osim placebo efekta...

Prošli put B250, a sad sam zadovoljan i više puta pomenutom Asrock Pro4 pločom.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Ima li iko ideju kada se očekuju ploče B360/H370/Q370 kod nas u radnjama?
 
Mozemo samo da nagadjamo, po EU su vec dostupne uveliko, mada ima tu svacega sto se cena tice. MSI su stvarno preskupe za sada, dok Gigabyte i Asrock modeli deluju kao best buy za sada. Asus negde u sredini. Bar na papiru, Gigabyte B360 D3H meni deluje kao best buy, uz Asrock B360M Pro 4.

Cenim 7 do 10 dana u radnjama, pa ce moci ako nista da se naruce, mozda. Madjari na KP isto.
 
Poslednja izmena:
Informacija koju sam dobio od ASUS support-a:

Poštovani,

Nove ploče su već na lageru distributera, tako da očekujemo da će u maloprodajama da budu već u toku ove sedmice. Svakako su dostupne za naručivanje.
 
Informacija koju sam dobio od ASUS support-a:

Super vest. Jedva cekam da vidim cene od 11,12k za neke pristojnije B360 posebno Asus u nasim radnjama:d One najbolje, koje su objektivno i nesiplative, ce biti skuplje i od entry level Z370 ploca:p
 
Vidim da se u E**I-ju već pojavile B360 Asrock, cene od 8k-11k :)
 
Neverovatno je da ima vrlo malo novih ploča, sa hdmi 2.0.Cak i tada je to izvedeno kroz konverter sa DP na samoj ploci. 4k @60Hz je po meni obavezno da ima ploca. A tek ovaj Z370 koji nema podrsku za usb 3.1 10Gbps. Jurim sebi mITX i jedino sto sam video da bih eventualno uzeo je gigabyte 370N,mITX,al i ona nema 3.1 gen2.Dakle cim je kupim vec je zastarela.
 
Z370 imaju Gen 2 podršku ali ne nativno, već preko kontrolera. I većina njih ima po par Gen 2 portova.

Što se tiče HDMI 2.0, tu je već šareno. A i realno, em je HDMI shit standard izmišljen radi DRM-a, pogotovo kad je tu Display Port, em na prste možeš da nabrojiš one kojima (zaista) treba 4k @60 HZ, em ko još povezuje 4k @60 Hz na matičnu...?
 
Poslednja izmena:
Meni treba mATX ploča.

ASRock B360M-HDV je 8,3k. Deluje mi sasvim ok za ne-K procesor. Reč je o Core i5-8400.
5 Power Phase design je ok za taj procesor da održava max frekvenciju, tako?
I stavio bih Win 7, a koliko sam čitao, drajveri za Win 10 rade plus ploča ima PS/2 port.

Da, svodi se na 5-8% manji rezultat u igrama, na 1080p sa GTX 1080TI.:d Sa kartama tip GTX 1070/Vega 56 i slabijim, razlike nema ili ti postoji margin of error. Zanimljivo to skoro pa niko ne pominje, ili ne istice kroz rezultate, dakle da testiraju GTX 1080TI da bi izbegli gpu bottleneck, sto je ok, ali u praksi nimalo relevantno. Niko osim HW kanala.
Izuzetno te cenim što ovo navodiš na forumu, ogromna većina samo slepo gleda rezultate.

Samo ću te ispraviti, Hardware Unboxed nije jedini kanal koji je to odradio.

Tech Deals, koji je moj najomiljeniji PC HW YT kanal (praćen u stopu sa Hardware Unboxed i Gamers Nexus),
to stalno navodi da se ne baca novac na skupe brze memorije ako se ne koriste najjače grafičke kartice i procesori.
 
To su i moja 3 omiljena tech kanala, heh.

Ne znam da li ima 5 "pravih" faza ili je neka kombinacija...trebalo bi da bude ok za 8400 ali mi se ne sviđa odsustvo bilo kakvih hladnjaka na naponskoj sekciji koja mi deluje malo slabašno. A i mislim da bi bilo dobro uzeti ploču sa USB Type C portom, Type A se polako napušta...
 
Poslednja izmena:
Meni treba mATX ploča.

ASRock B360M-HDV je 8,3k. Deluje mi sasvim ok za ne-K procesor. Reč je o Core i5-8400.
5 Power Phase design je ok za taj procesor da održava max frekvenciju, tako?
I stavio bih Win 7, a koliko sam čitao, drajveri za Win 10 rade plus ploča ima PS/2 port.


Izuzetno te cenim što ovo navodiš na forumu, ogromna većina samo slepo gleda rezultate.

Samo ću te ispraviti, Hardware Unboxed nije jedini kanal koji je to odradio.

Tech Deals, koji je moj najomiljeniji PC HW YT kanal (praćen u stopu sa Hardware Unboxed i Gamers Nexus),
to stalno navodi da se ne baca novac na skupe brze memorije ako se ne koriste najjače grafičke kartice i procesori.

Da zaboravih lika sa tech deals, a pratim kanal ;) Isto, krajnje profesionalno i pre svega prakticno/realno covek radi testove, dakle isto kao HW, nauka na stranu, a na stolu ono sto ces imati u praksi na terenu.

I meni deluje ovaj Asrock od 8k super za i5, vrm i power phase ok za i5 bez problema, (kacio sam vec test za slicnu ga plocu, odaustvo hladnjaka za uz i5 nije uopste bitan, u stress trst 40tak stepeni temp vrm-a)plus objektivno ima sve na sebi sto treba prosecnom korisniku, meni bitno 2x chasis fan header:d
E sad dva DIMM slota, ali realno to i nije neki problem, bocnes sad 8GB, ako igras BF1 MP odmah 16GB, i miran si dok ne zastari platforma.
Taj kombo deluje super za 235e. Best buy za gaming lagano. Videcemo ostale ploce. Super sto su cene vec sad iste kao i u EU. Ovi Pro4 modeli imaju hladnjake na VRM i 10 power phase design, taman za i7 kome treba, a ne zeli da kloka.
Ono sto je problem i nenormalno, je da 16GB memorije, kosta prakticno kao i5 8400....100e bi i bilo ok koliko-toliko, da ne govorim o periodu od pre ravno dve godine kad je 16gb ddr4 2666mhz moglo da se uzme za 65-70e.

Takodja i ja uvek gledam mATX ploce, najprakticnije su mi za koriscenje.
 
Poslednja izmena:
Ono sto je problem i nenormalno, je da 16GB memorije, kosta prakticno kao i5 8400....100e bi i bilo ok koliko-toliko, da ne govorim o periodu od pre ravno dve godine kad je 16gb ddr4 2666mhz moglo da se uzme za 65-70e

Dogovore se i stvore nestašicu na tržištu, porastu cene, ljudi i proizvođači moraju da kupuju...moraju nekako da finansiraju nove FAB-ove, je li, neka plate ovce za sve to.
 
Treba proizvesti memoriju za te silne graficke kartice :)
 
Dogovore se i stvore nestašicu na tržištu, porastu cene, ljudi i proizvođači moraju da kupuju...moraju nekako da finansiraju nove FAB-ove, je li, neka plate ovce za sve to.

*mjau**mjau**mjau* ja zbog toga sam odlozio prelazak na ddr4 vec dva puta. Prosto ne pada mi na pamet da platim 16GB rama 150e...Kad se vec ovaj ivy i5 i dalje odlixno drzi i radi sa gtx 1060. Tamo gde nije dovoljan, to iskreno ne bih ni igrao, niti igram.
Nadajmo se samo da ce do kraja ove godine malonte cene ram otici dole.
 
Poslednja izmena:
I meni ovaj i5 lepo radi posao...mada, možda ću morati da osvežim mašinu, hteo-ne hteo, nešto me zeza matična...
 
@ djokosrb

Meni je ta ASRock ploča na papiru savršena.
2 DIMM-a nisu problem već, kao što svi znamo i što si naveo, cena RAM-a. Najverovatnije bih išao odmah na 2x 8 GB – Crucial 2x 8 GB 2.400 MHz je 19.300. Jasno, skupo...

Bio sam već rešio da kupim Ryzen 5 1600 + B350 kad se taman pojavile ne-Z370 ploče k‘o poručene. Pogledao sam Tech Deal i sve je jasno objasnio – ja sam od onih koji
igraju MMO i ne bavim se raznim kreacijama i strimovanjem na PC-u, tako da… Igre koje igram se izrazito oslanjaju na što brži IPC (ne igram nove AAA igre niti me najmanje
interesuju), a pogotovo MMO igre gde, nažalost, Intel CPU-i dominiraju.

Išao bih na 16 GB odmah pošto Elder Scrolls Online „guta“ RAM – ne radi mi ništa u pozadini (izuzev obaveznog Steama) i zauzeće memorije ponekad i preko 7 GB… pa onda
Win 7 izbacuje čuvenu poruku o performansama.

Da se vratim na ploču – raspored na ploči mi je odličan, 6x SATA, ima M2, PCI-E slot iznad PCI-E x16 za grafičku, PS/2 port (za instalaciju Win 7), 6x standardni USB (ne želim
Type C na ploči) i 2x za ventilatore za kućište (ovo mi je isto jako bitno). Jedino nema stari dobri PCI slot (očekivano) pa ću morati prodati Xonar DG...

Jednostavno, želim da „ubodem“ CPU i da sve radi, da se ne zezam sa OC procesora i memorije. Već sam kupio prošlog meseca Samsung 850 EVO 500 GB i najviše bih da promenim
sve zbog Elder Scrolls Online (i još nekih igara) i trebaju mi novi portovi. Sve to neka mi traje 4-5 god. uz možda jaču grafičku jednog dana mada mi je i RX 470 prejaka za većinu
igara koje igram. I ostaje mi još novo napajanje, ali to na drugoj temi.

Kupovinu ću obaviti krajem meseca, tako da ću ipak videti i novi R5 2600, ali teško za moje potrebe. Taman će valjda i biti dovoljno iskustva vlasnika ove ploče na stranim sajtovima.

To su i moja 3 omiljena tech kanala, heh.

Ne znam da li ima 5 "pravih" faza ili je neka kombinacija...trebalo bi da bude ok za 8400 ali mi se ne sviđa odsustvo bilo kakvih hladnjaka na naponskoj sekciji koja mi deluje malo slabašno. A i mislim da bi bilo dobro uzeti ploču sa USB Type C portom, Type A se polako napušta...
Pa ja upravo i tražim ploču koja nema USB Type C ;)!
 
Poslednja izmena:
@ djokosrb

Meni je ta ASRock ploča na papiru savršena.
2 DIMM-a nisu problem već, kao što svi znamo i što si naveo, cena RAM-a. Najverovatnije bih išao odmah na 2x 8 GB – Crucial 2x 8 GB 2.400 MHz je 19.300. Jasno, skupo...

Bio sam već rešio da kupim Ryzen 5 1600 + B350 kad se taman pojavile ne-Z370 ploče k‘o poručene. Pogledao sam Tech Deal i sve je jasno objasnio – ja sam od onih koji
igraju MMO i ne bavim se raznim kreacijama i strimovanjem na PC-u, tako da… Igre koje igram se izrazito oslanjaju na što brži IPC (ne igram nove AAA igre niti me najmanje
interesuju), a pogotovo MMO igre gde, nažalost, Intel CPU-i dominiraju.

Išao bih na 16 GB odmah pošto Elder Scrolls Online „guta“ RAM – ne radi mi ništa u pozadini (izuzev obaveznog Steama) i zauzeće memorije ponekad i preko 7 GB… pa onda
Win 7 izbacuje čuvenu poruku o performansama.

Da se vratim na ploču – raspored na ploči mi je odličan, 6x SATA, ima M2, PCI-E slot iznad PCI-E x16 za grafičku, PS/2 port (za instalaciju Win 7), 6x standardni USB (ne želim
Type C na ploči) i 2x za ventilatore za kućište (ovo mi je isto jako bitno). Jedino nema stari dobri PCI slot (očekivano) pa ću morati prodati Xonar DG...

Jednostavno, želim da „ubodem“ CPU i da sve radi, da se ne zezam sa OC procesora i memorije. Već sam kupio prošlog meseca Samsung 850 EVO 500 GB i najviše bih da promenim
sve zbog Elder Scrolls Online (i još nekih igara) i trebaju mi novi portovi. Sve to neka mi traje 4-5 god. uz možda jaču grafičku jednog dana mada mi je i RX 470 prejaka za većinu
igara koje igram. I ostaje mi još novo napajanje, ali to na drugoj temi.

Kupovinu ću obaviti krajem meseca, tako da ću ipak videti i novi R5 2600, ali teško za moje potrebe. Taman će valjda i biti dovoljno iskustva vlasnika ove ploče na stranim sajtovima.


Pa ja upravo i tražim ploču koja nema USB Type C ;)!

Naravno da deluje na papiru, videcemo neki review ali ne bi trebalo tu da bude bilo kakvih problema, kad GA i MSI ploce te klase (koje uzgred nude manje portova i headera, no dobro) rade kao sat uz i5. Asrock mi je postao omiljeni brend za ploce, prosto nude najvise za novca. Odlicne su im linije b350 ploce za ryzen i z370 za coffee, ocekujem isto i ovde.

Jos jedna stvar o kojoj se ne govori mnogo je potrosnja, a nije na odmet pomenuti. R5 1600 clockan na 3.9ghz yz b350 plocu potpuno opterecen, taj kombo povuce 190w, i5 8400+b360 ploca, oko 90w. Dakle sva jezgra i svi threadovi na 100%, ok ryzen ima 6 threadova vise, ali opet u budget gaming klasi 100w je stvarno previse, jer ce realno i u igrama potrosnja ici gore, ne za celih 100w naravno, ali 60-70w sigurno. Bukvalno ista razlika (mozda jeste glupo poredjenje) izmedju GTX 1060 i RX 580. Videcemo za ryzen refresh, i da bude efikasniji, veci klokovi cu opet dici potrosnju na slican nivo.

Plus ono sto napominjem, namerno stalno, za gaming ryzen je skuplja opcija, za slicne performanse. I to nece biti malo kad stigne r5 2600. Cpu-ovu su bruka ali objektivno za gaming intel je jeftinija i prakticnija stvar.
 
Poslednja izmena:
Pa ja upravo i tražim ploču koja nema USB Type C !

Što, bre? :) Ionako sve ploče imaju samo po jedan...a nije da nemaju dovoljno klasičnih. Mobilni telefoni uveliko prelaze na Type C...
Čisto sam radoznao.
 
Sad nešto razgledam ploče kod Mađara (pravih, na Ipon-u)...užas. Dobro opremljene B360/H370 ploče su po 120-130€. A dobre Z370 ploče mogu da se nađu za 10-20€ više...ne da se ne isplati, nego je strašno. Čak i ne nude Bog zna šta za te pare. Asus PRIME H370-A je 120€ a ima drevni codec (ALC887), nema Type-C USB i ima svega 3 fan konektora (za te pare su mogli da dodaju još 1, na full ATX ploči)...stisli su se da nema gde. ASRock i Gigabyte deluju kao dobar izbor što se proizvođača tiče...

Ima ok ploča za nekih 90€ (njihova cena), ASRockove Pro4 varijante i par Gigabyte D3H i HD3 ploča...verovatno će im cena malo pasti za nekih mesec-dva. Sve preko toga se ne isplati, ne dobija se puno, one top varijante od 120+ evra ne treba ni razmatrati a jeftinije, od 80 i manje evra mi se ne dopadaju (nezahtevnim kupcima će 80€ tier biti sasvim ok, naravno). Ali deluje mi kao da je 90€ neka zlatna sredina, trenutno, što se tiče featuresa.

Ne znam, s obzirom da se na njima ne može overklokovati i da verovatno neće podržavati 9. generaciju Intela (videćemo, ko zna), B360/H370 baš i ne nude mnogo u poređenju sa Ryzenovim B350 koje podržavaju OC i koje su future-proof...
 
Poslednja izmena:
Pa da, ali ono za vecinu korisnika istih 2 fan headera su dovljno, intake napred i pozadi jedan vent da izbacuje i to je to.

Asrock B360M Pro 4 kod nas 85e i Gigabyte modeli koje si pomenuo (mATX) su meni najinteresantniji. Mada potrebe realno (doduse za i5, ne za i7) zadovoljava i HDV od Asrocka za 70e, sve prakticno od headera ima kao i mATX pro 4, osim 2 DIMM slota uz ipak slabiji power phase design i odsustvo heatsinka na VRM, sto je kazem za i5 nebitno.

Sa druge strane, kad vec pomenu 9. generaciju intela, to je vec interesantna prica. Naima jasno da nam stize Z390, za novi i7, vec imaju leakovi 9700K 8c/16t, tako da necemo videti neki x400 cipset za njega, sasvim sigurno. Tu je meni interesantnan za kraj godine neki naslednik i5 8400, verovatno 9400 koji ce biti 6c/12t verovatno, on bi trebalo da ide na b360/h370 ploce, ne znam nekako mi je neverovatno da ne bude tako za cpu od okvirno 200e.
Tu dolazimo do price oko heatsink-a i power phase design-a na B360 ploca, ponovo po ko zna koji put.:d Izgleda da je za normalan radi i7 procesora, bez throttla i gubitka performansi, dovoljno 6 phase (jer Asus na svim b360 plocama ima toliko, mada treba sacekati testove)+obavezan heatsink. MSI nudi 7 i 9 phase, Gigabyte koliko vidim 7, Asrock 10 i na njima, dakle malo krstenijim b360 plocama, i7 8700 radi kao sat. Logicno mi je da tako bude i sa nekim lockovanim i5 modelom iz devete generacije.
Opet treba opet sacekati kako ce resiti power delivery, ali neka logika za 6c/12t 65w ako bude 9th gen. i5, da ce biti tako. Sad izbacili b360/h370, pada vidimo za 6 meseci nesto novo uz z390, tesko. Msm da i sam naziv i uvodjenje z390 chipseta govori tome u prilog. Plus uveliko se govori o redefinisanom 14++mn procesu za 9th gen procesore.

I dalje se ne slazem oko future proof b350 ploca i uopste am4 platfome (za gaming):d

Ali da ne trcimo pred rudu, sa rekla-kazala pricama, samo kazem, realno je ocekivati negde u oktrobru nove intel procesore.
 
Poslednja izmena:
Ti si gledao naponske sekcije svih Asus b360 ploca pa tvrdis da imaju sest faza za cpu ili si tek onako izneo svoje misljenje jer ti mislis da je to tako?
 
Iz jednog domaćeg testa:

Naponska sekcija je očekivano nešto mršavija i Prime B360M-A raspolaže sa 4+1 fazom.
...
Naponska sekcija je sposobna da pouzdano obskrbi i5-8400 procesor bez poteškoća, a ni veči potrošači poput i7 procesora neće predstavljati problem pod uslovom da se koristi top-down stil hladnjaka ili omanji ventilator da duva preko naponske sekcije.

S obzirom da nisu stavljali i7 poslednju tvrdnju treba uzeti sa rezervom.
 
Poslednja izmena:
Bio bi popriličan fail ako B360 ploče ne mogu pouzdano da rade sa i7 procesorima.
 
Ti si gledao naponske sekcije svih Asus b360 ploca pa tvrdis da imaju sest faza za cpu ili si tek onako izneo svoje misljenje jer ti mislis da je to tako?

Gledao sam on skuplje, jasno da one jeftinije kao i kod vecine ostalih proizvodjaca dolaze sa 4+1. Izuzetak su one najskuplje, dakle Rog Strix modeli kojenkostaju 130-150e, dakle vise od entry level z370 modela, njih objektivno i ne treba uzeti u obzir za kupovinu. Kao sto ljudi vec postovali ranije. One dolaze ili sa 4+3 ili sa 6+3, u svakom slucaju u praksi ne bas upotebljive ploce sa takvom cenom.
Prioritet je ipak heatsink na vrm za i7, a svaka ploca koja ga ima ima bar 4+2 power phase design. Zato sam i napisao ovo gore. Ako ti to smeta, posto vidim da opet neki problem, iz komentara, dal je sujeta ili sta vec, tu ti ne mogu pomoci, niti zelim....

Odlican test je odradio Steve sa HW Unboxed, za i7 i i5 sa jeftijiom i nesto skupljom b360 plocom (obe MSI) gde je jasno objasnio u cemu je stvar. Na ploci bez heatsinka 15-20% performansi i7 modela se gubi.
 
Poslednja izmena:
Pa i na jeftinim Z370 skoro svi proizvodjaci heatsink na VRM stavljaju "polovicno" iliti nije cela sekcija pokrivena: ASUS PRIME Z370-P, ASRock Z370 Pro4, Gigabyte Z370P D3...

wg7QEy11byoXbaUT_setting_fff_1_90_end_500.png


pro4front_575px.jpg


2017101909580838_big.png
 
Druga sekcija (obično) nije za jezgra CPU-a, već za ostale delove CPU-a.
 
Ma jasno, nego sam samo hteo da kazem da ce ustedeti i tih par centi ako mogu :)
 
Naravno da hoce, svi redom:D
Nista novo, srecom pa je za krajnjeg korisnika u praksi nebitno.
 
Gledao sam on skuplje, jasno da one jeftinije kao i kod vecine ostalih proizvodjaca dolaze sa 4+1. Izuzetak su one najskuplje, dakle Rog Strix modeli kojenkostaju 130-150e, dakle vise od entry level z370 modela, njih objektivno i ne treba uzeti u obzir za kupovinu. Kao sto ljudi vec postovali ranije. One dolaze ili sa 4+3 ili sa 6+3, u svakom slucaju u praksi ne bas upotebljive ploce sa takvom cenom.
Prioritet je ipak heatsink na vrm za i7, a svaka ploca koja ga ima ima bar 4+2 power phase design. Zato sam i napisao ovo gore. Ako ti to smeta, posto vidim da opet neki problem, iz komentara, dal je sujeta ili sta vec, tu ti ne mogu pomoci, niti zelim....

Odlican test je odradio Steve sa HW Unboxed, za i7 i i5 sa jeftijiom i nesto skupljom b360 plocom (obe MSI) gde je jasno objasnio u cemu je stvar. Na ploci bez heatsinka 15-20% performansi i7 modela se gubi.

LOL postavih ti pitanje, nisam trazio pomoc jer mi nije ni potrebna. Ne znam kakav to "opet neki problem" imas jer se mene ne tice. Verujem da si me pomesao sa drugim clanom foruma. Rog i Tuf imaju dosta dobre naponske i za i7, ali otuda i nesto visa cena.
 
Nazad
Vrh Dno