Šta je novo?

CPU termalne paste

darkbaron

Poštovan
Učlanjen(a)
29.12.2014
Poruke
552
Poena
70
Moja oprema  
CPU & Cooler
i9 13900kf Arctic Liquid Freezer II 360
Matična ploča
gigabyte aorus elite ddr4 z790
RAM
g.skill 32gb
GPU
rtx 3090ti zotac
Storage
2x ssd 2x hard drive
PSU
cobra power 1000w
Kućište
Cooler Master MasterBox
Miš & tastatura
red dragon wireless
Mobilni telefon
samsung s22 ultra
Koju pastu bi mi preporucili i da mogu da je nabavim u srbiji.
 
Ono sto bi mogao da nabavis preko oglasa ili eventualno u radnji.

Noctua NT-H1 (08.9W/mK) i nesto bolja pasta Cooler Master MasterGel Maker Nano (11W/mK).

Mozes i tecni metal ukoliko ti je bakarni block. Najbolji je Thermal Grizzly Conductonaut (73W/mK).
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru narucio sam ovu noctua
 
Ono sto bi mogao da nabavis preko oglasa ili eventualno u radnji.

Noctua NT-H1 (08.9W/mK) i nesto bolja pasta Cooler Master MasterGel Maker Nano (11W/mK).

Mozes i tecni metal ukoliko ti je bakarni block. Najbolji je Thermal Grizzly Conductonaut (73W/mK).
Kakva je arctic mx-2 ili mx-4 u odnosu na ove?
 
Mx4 bolja malo od Noctue
 
Koliko to sve zapravo znaci, i sta moze da donese?
Koju razliku u temperaturi?

Za koriscenje za OC ne znam bas, drzao sam FX na 1.425V sa LC-CC-120 i pastom iz kutije(i to sam stavio mnogo vise nego sto treba, kad sam skidao glava me zabolela) i nije isao preko 57-58C u P95, a to je ujedno i maksimalni preporuci napon za taj kuler.
 
Imam obe ovde. Mx4 se pokazala bolja na cpu i gpu. Cpu na 4.5 GHz, Gpu na 1500 MHz. Razlika je zanemarljiva, stepen, 2-3 max.
 
Poslednja izmena:
evo moj primer konkretno cistio sam moju karticu gtx 1080ti i skinem pastu stavim neku budjavu temperature 6-7 stepeni vece.
 
Od kad to MX-4 nije preporučljiva za OC, daj ne preteruj.

A i ovo za prevaziđenu pastu... ko da pričaš o nekoj tehnologiji. Razlika između MX-2 i MX-4 je u idelnim uslovim pri najvećem opterećenju ~2C max.
 
Poslednja izmena:
evo moj primer konkretno cistio sam moju karticu gtx 1080ti i skinem pastu stavim neku budjavu temperature 6-7 stepeni vece.

Stavi Grizzly pa ces tek onda da vidis razliku.
Ja se licno jezim od te fabricke zvake.

@toxicm

Zato sto se Noctua u tim uslovima ponasa bolje mada vidim da ima i drugacijih iskustava.

Do pre neku godinu nisi nikad ni cuo za tecni metal a danas postoji.
Sve napreduje i sve moze da se posmatra kao "tehnologija".
 
Poslednja izmena:
MX-2, MX-3 i MX-4 su daleko od različitih tehnologija, pogotovo da kažeš da je prevaziđena kada će sve tri u najvećem broju slučajeva da daju iste rezultate. Noctua se ponaša ,,bolje" za oko petinu celzijusa... ako je postaviš u testu malo bolje od MX-a, naravno, ako MX postaviš malo bolje on odnosi istu ubedljivu pobedu. Realno, ni tečni metal nije neka nova tehnologija.
 
Poslednja izmena:
nema nigde da se kupi Thermal Grizzly Conductonaut jedino preko neznam dali amazon salje u srbiju
 
@toxicm

Imam utisak da teras mak na konac ili se uopste ne razumemo.

Prevazidjena je jer imas paste novijeg datuma koje se bolje ponasaju.

Na to sam konkretno mislio. A da li nekom i to radi posao to je sad stvar licnog opredeljenja.
Ako meni neka nova pasta skine 2-3c vise ja cu licno da nju odaberem.

Recimo Thermal Grizzly Kryonaut je sasvim korektna pasta a opet koliko-toliko je bolja od pomenutih, mozda cak i najbolja od ovih konvencionalnih pasti.
Arctic Silver 5 je stara legendarna pasta, i dalje radi posao ali je i ona prevazidjena jer ispred nje imas gomilu pasti koje daju bolje rezultate.
Nekada OCZ Freeze je davala odlicne rezultate, sada je proslost.

Danas je Thermal Grizzly Conductonaut neprevazidjena pasta, "sutra" ce mozda biti ko zna koja po redu.

Ne mogu prostije pojasniti.
 
Poslednja izmena:
Ne teram mak na konac, nego postuješ netačne informacije i preteruješ u poređenjima.
 
Sta sam netacno napisao? Ti izgleda preferiras tu pastu pa te pogodilo sto sam napisao da je prevazidjena.

Nisam ja kriv sto si se emotivno vezao za pastu :d

@darkbaron

Ako nabavis Grizzly obrati paznju kako nanosis na GPU, gledaj da to bude tanak sloj, razvucen po celoj povrsini, da se nista ne razliva sa strane.
 
videh temu, korisna i za mene, Hvala

Ako moze i jedno pocetnicko pitanje da ne otvaram novu temu, sa cime cistim tacno predhodnu pastu (nikada nisam niti cistio niti stavljao pa ne znam)
Videh video gde se stavlja paste velicine zrna pirinca ili slicno , ali me interesuje sa cim smem da cistim procesor pre toga.

Hvala Unapred
 
uzmi obicnu vlaznu maramicu
 
Ne, nisam nikad koristio MX paste. Jesam NT-H1 i Silver 5, sad imam jeftini CM Essential E1. Inače, ovo su poprilično netačne informacije:
Arctic MX-4 (8.5W/mK), dakle losija od Noctua i nije preporucljiva ukoliko se koristi OC.
MX-2 je stara pasta, prevazidjena.
NT-H1 nije bolja od MX-4, poprilično su iste. Čak je MX-4 po testovima uglavnom (za nebitnu nijansu) bolja. Ovo da nije preporučljiva za OC nema nikakve veze. MX-2 jeste starija pasta, ali sad da je prevaziđena je već glupost. Jeftinija je malo, koliko je i slabija od ove dve.

Čisto nervira kad neko daje takve izjave, a ima forumsku titulu poput tvoje. Mada, koliko sam shvatio, sam si je dao sebi.
 
videh temu, korisna i za mene, Hvala

Ako moze i jedno pocetnicko pitanje da ne otvaram novu temu, sa cime cistim tacno predhodnu pastu (nikada nisam niti cistio niti stavljao pa ne znam)
Videh video gde se stavlja paste velicine zrna pirinca ili slicno , ali me interesuje sa cim smem da cistim procesor pre toga.

Hvala Unapred

Zavisi kakva pasta i u kom je stanju pasta koju skidas. U principu se koristi medicinski benzin, posle alkohol.
Naravno sve to stavis na vatu. Alkohol ispari ili mozes ostatak prebrisati magicnom krpicom.

Sto se tice stavljanja paste, uglavnom rasporedim po celoj povrsini, ne koristim princip zrna ili X metodu.

@toxicm

Noctua je cak i po specifikaciji bolja od MX4. Mrzi me sada da trazim ali bilo je testova koji su pokazivali da se u uslovima OC-a Noctua bolje ponasala, pa
je i zakljucak bio da nije bas preporuciljiva, sto ne znaci da ne moze, vec da daje losije rezultate. Ja sam MX4 davno koristio, Noctua relativno skoro.

Probaj pa nadji neke testove, pogledaj, pre nego sto nekog osudis i napadnes.

Posto ti terminologija skace po zivcima, MX-2 ne mora da bude prevazidjena ali ima boljih.
A ako uz sva ta poredjenja dodas Grizzly sve te paste jesu prevazidjene, tu je razlika ogromna. ;)
 
MX-2 a mogu reci i za MX-4 da su krsevi teski.
MX-4 moze za obicno non OC koriscenje, ali MX-2 ni u ludilu.
Bila je na i3 i Phenomu (bez OC) i fest zabetonirala, bukvalno sam prao cpu i hladnjak u isopropil alkoholu i jedva je skinuo koliko se sasusila a oba cpu su vec kuvala pred zamenu i to posle nepuna 3 meseca...
MX-4 se malo bolje pokazala ali nikako za OC, jer je isto krenula da betonira na 2500k...
Iz mog iskustva, sve sto je ispod 5e po gramu ne valja...

Zaboravih: licno nikada ne bih koristio vlaznu maramicu za skidanje paste jer sadrzi i vodu, koju kontakti na cpu bas i ne vole...
Mozda gresim, ispravite me...
 
Poslednja izmena:
MX4 i Noctua su maltene iste, razlika je u domenu statisticke greske. Same brojke na pakovanju ne znace nista...
MX-2 je i dalje savrseno dobra pasta, mizerno losija od dve gorepomenute.

Sto se tice tecnog mjetala, nije se pojavio pre koju godinu vec pre vise od 10 godina. Grizzly je poslednji skocio na LM voz. Pre njega su bili Coolaboratory i Phobya.
Nanosenje LM resenja na GPU je em manje korisno, em daleko riskantnije usled kolicine kondenzatora i ostalih IC-a pored cipa.
 
Ni najjeftinije paste za 50 dinara se ne zasuše posle 3 meseca, morale bi da traju barem godinu, čak i dve bez većih promena. Ako dolazi do sušenja toliko brzo znači da ili taj konkretan primerak nije bio dobar, odnosno najverovatnije nije bio dobro upakovan ili čuvan ili, najčešće, kuler nije bio dobro postavljen.
 
Nije mi samo jasno kako meni na ovoj vuruni mesecima ne betonira mx4...
Izgleda da se slabo razumem u specifikacije.
 
@ Erik011


'Ajde sto nekad namerno prevedes bukvalno ono sto kazem nego sto si ovde preterao.

Nanosenje LM resenja na GPU je em manje korisno, em daleko riskantnije usled kolicine kondenzatora i ostalih IC-a pored cipa.


Sto koristis vodeno hladjenje ako nije korisno skidati temp? Pascal je recimo bas osetljiv na temp i sve sto moze da poboljsa je odlicno.

Konkretno, 15c nize sam skinuo temp sa pastom, dobro si procitao 15c.
Sa 70c u load-u na 55-56c max - GTX 1070.

Zao mi je sto je onaj EK full cover block od aluminijuma inace bih stavio i na block (kada budem uzeo) zato ce na njegovo mesto doci ili CM Nano ili Noctua NT-H1, nazalost zakasnio sam da nabavim Thermal Grizzly Kryonaut.

Da je nanosenje riskantnije, to je tacno, to sam vec nagovestio Dark Baronu, ali prosto radis pazljivo, odmereno, koncetrisano.
To i nije za amatere.

Sta je problem za bilo koga ko ima sa tim iskustva. Meni bar nije i na svaku grafiku cu da stavim tecni Grizzly sasvim opusteno.
Uostalom, smd komponente mozes da zastitis recimo kapton trakom. Mogucnosti su otvorene.
 
Poslednja izmena:
Zavisi kakva pasta i u kom je stanju pasta koju skidas. U principu se koristi medicinski benzin, posle alkohol.
Naravno sve to stavis na vatu. Alkohol ispari ili mozes ostatak prebrisati magicnom krpicom.

Sto se tice stavljanja paste, uglavnom rasporedim po celoj povrsini, ne koristim princip zrna ili X metodu.

Hvala na odgovoru!
 
Ni najjeftinije paste za 50 dinara se ne zasuše posle 3 meseca, morale bi da traju barem godinu, čak i dve bez većih promena. Ako dolazi do sušenja toliko brzo znači da ili taj konkretan primerak nije bio dobar, odnosno najverovatnije nije bio dobro upakovan ili čuvan ili, najčešće, kuler nije bio dobro postavljen.

MX-2 dolazi u zatvorenom fabrickom pakovanju. Ili imaju vise promasenih serija jer sam 2x uzeo u razmaku od pola godine ili ja godinama pogresno stavljam kulere...
Razumeo bih da si ovo napisao nekom novom ili sl, ali poucen tvojim izlaganjima pogotovo u fan kontroler temi gde delis postove ni ne citajuci sta drugi pisu ali bitno da je da napises nesto i obavezno uracunas necije ne znanje... pa kad to napises istoj osobi vise puta u vise raznih tema pocinje da bude iritantno...
A lepo sam ti i tamo spomenuo da imam problem sa pregrevanjem 2500k i kako je trenutno reseno.
I trenutno je na njemu ne planirani custom hladnjak sa MX-4 a nije bilo problema sa stock hladnjakom i .... slagacu sad- Xilence ili CM pasta je bila...
A custom hladjenje je tako reseno (kao i ostala koja imam) da moras biti genije pa da promasis...

Nije mi samo jasno kako meni na ovoj vuruni mesecima ne betonira mx4...
Izgleda da se slabo razumem u specifikacije.

Molio bih objasnjenje posta,,, poenta je... sta? Sarkazam, generalizovanje tipa "ako je kod mene dobro mora biti i kod svih" ili...?
Doduse, ovde je stvarno moguce da je neki kiks primerak jer je jedini koji sam uzeo od 4 grama, posto uvek preferiram one-shot pakovanje...


PCBeast: ako moze takodje objasnjenje "tetka" fore?

A pogotovo cemo morati da obratimo paznju na cekanja na zicer, sarkasticne izjave i "trolere"...
Moguce da sam staromodan, godine cine svoje ali ovo ne smatram zdravom niti korisnom diskusijom...
 
Poslednja izmena:
@ DukeLander

Interna sala izmedju mene i Erika, mi se inace znamo licno.
A ono cekanje na zicer je zezanje, naravno da nisam nikog cekao vec sam se salio na njegov racun.

Ako je to imalo neku pogresnu konotaciju nije mi bila namera. Moze da se cenzurise ili prebrise post.

Za ostalo sto si pomenuo, nisam bas najbolje razumeo ali nema veze.

P.S. Vidim da si prepravljao moj post, i ja sam udario zavrsnicu. Sad je ok.
 
Poslednja izmena:
Super sto imate interne sale ali ih onda zadrzite interno jer imamo prijave na "Tetka" koju ljudi sa razlogom smatraju uvredom.

Sto se tice ostalog, vrlo je jednostavno:
Da je npr Predrag napisao " Duke, imam MX-4 vec mesecima na FX-u i sve super" ne bih ni rec rekao, eventualno bih potvdrsio moje negativno iskustvo.
Za mene proizvod nije dobar ako tako varira sa kvalitetom. I to je moj stav koji ne generalizujem niti udaram po sarkazmu ako neko ima drugacije misljenje-stav-iskustvo.

Toxic je jos bolji: sada bih trebao da mu slikam kuler na kom je jos uvek sasusena MX-2 pasta, na kom se lepo vidi kako je naneta i kako je nalegla jer me mrzelo da struzem jer se kuler ne koristi vise, sa sve racunom kada sam je kupio i 2 svedoka-punoletna sina koji su bili prisutni kada je stavljena i skidana i da ga perma banujem za pametovanja... to mi sad onako blic proslo kroz glavu :)

Mator sam za natezanja po forumima i naravno da necu to uraditi ali pokusajte da odrzite minimum kulturu komunikacije, nije tesko
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno