Šta je novo?

OC Ryzen 1600X i B450

oogabooga

Slavan
Učlanjen(a)
20.10.2003
Poruke
2,883
Poena
390
uzeh pre neki dan konfu iz potpisa, aj malo i ja da se igram sa OC. nikad pre, ali bas nikad nisam to radio, pa iskreno nemam pojma oko toga.....
za pocetak sam skinuo najnoviji bios za plocu MSI B450 gaming plus. potom sam probao cpu na 43, nakon cega je sve "umrlo" naravno :D :D :D
zatim sam isporbavao sa 40 i game boost i nista nije prihvatalo iako sam snimio sa f10, uvek je sve bilo na defaultu.
i iz neznam kog 10 pokusaja je prihvatilo za cpu na 40, i sad prikazuje da je cpu na 4GHz.
e sad, voltazu cpu sam probao da skinem sa auto na override, i krenuo od 1.350V, komp se podigne ali posle 10tak minuta mi u igrama blokira. sa 1.3625V se desava isto, ali malo vise vremena treba do blokiranja. sa 1.3750V isto, ali jos duze mu treba. na ovoj voltazi sam probao i PRIME program, nakon startovanja posle 15 sekundi je zapucao. onda sam mu podigao na 1.385V, i igre nisu vise blokirale, a i PRIME je vrteo neko vreme bez problema, dok ga nisam prekinuo.
oko memorije nisam nista cackao jer tek tu nemam pojma, imam Transcend DDR4 2x8GB, na 2667Hz su, neznam jel tu uopste ima prostora nesto cackati?
ugradio sam LCP CC 120 RGB kuler, u PRIME posle 15-20 minuta nije isao preko 75C, dok recimo u BF% mozda max ide na 62C, u leru je poprilicno hladan, 28-30C.

cpu4.PNGcpu5.PNG

neznam sta vise da napisem, valjda je to to.
kako vam to izgleda, neki savet sta jos podesiti, ili promeniti?

Hvala :)
 
3.9 ghz na 1.35v. to mu je slatko mesto (baš volim bukvalne prevode amerikanskih fraza, tak su moderni)

ne treba ti prevelik napon a ni prevelike temperature.
 
Koliko sam upucen Ryzen seriju je ok sve do 1.425v nakon toga nije preporucljivo, mada ja ne bih isao ni preko 1.4v, tako da ti je voltaza ok, ali u svakom slucaju dobro iscitaj za OC, pogotovo ryzen-a, ja nisam godinama OC do pre neki dan, cemu je prethodilo dobro "iscitavanje", takodje sam postavio temu ovde za OC 2600x modela, gde su @ivanbass i @countMike napisali stvari na koje obratiti paznju, kako funkcionisu temp...

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
3.9 ghz na 1.35v. to mu je slatko mesto (baš volim bukvalne prevode amerikanskih fraza, tak su moderni)

ne treba ti prevelik napon a ni prevelike temperature.
"sweet spot" [emoji23]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Jel si uopste procitao nesto o klokovanju Ryzena, ili bilo kog drugog procesora, ili su usao u BIOS i poceo da nabadas vrednosti? :D

4.3GHz je prakticno nemoguce postici sa Ryzenom prve generacije, 4GHz je limit u vecini slucajeva, neki nece ni na 4GHz.
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?397834-AMD-Ryzen-5-(razrada-FAQ-a-u-II-i-III-postu)

U prvim postovima teme imas dosta pisano o tome..

ma citao sam, ali kazem, nikad nisam probao nista oko OC, pa mi to sve malo ko svemirki brodovi :D
 
a sta mislite za memoriju, jel to ok da ostane tako, ili i nju moze malo OC?
 
ono što važi za 2xxx seriju rajzena ne važi za 1xxx seriju, gde retko koj primerak ide na 4ghz, uz neisplativu naponsku zahtevnost.

na kraju dana ;) , smatram da je benefit ;) imati brz i hladan cpu, a ne ugrožavati dugovečnost matične ploče.

što se memorije tiče, kad stabilizuješ cpu, probaj OC, naravno preko 3ghz ne pokušavaj.
 
Poslednja izmena:
Pa evo, od sinoc je na 4GHz i 1.385V, nisam ga gasio, sve radi :D
LCP CC 120 RGB ga dobro hladi, ne pregreva.....
valjda se sad stabilizovalo :)
 
ja nagađam tako...
 
Pa evo, od sinoc je na 4GHz i 1.385V, nisam ga gasio, sve radi :D
LCP CC 120 RGB ga dobro hladi, ne pregreva.....
valjda se sad stabilizovalo :)
Samo ozbiljan visesatni stress test pokaze da li je sve stabilno, a ne 15-20 minuta kako si napisao u prvoj poruci ;)

Poteraj zadnju verziju https://www.guru3d.com/files-details/prime95-download.html barem 24 casa, pa ces moci da kazes da je sve stabilno :D

Ranije su bili popularni i LinX (sa podesavanjem da koristi sav slobodan RAM), kao i Intel Burn Test (radio je i na AMD procesorima) :type:
 
pa valjda ga i ovaj battlefield 5 opterecuje, igram po 3-4 sata , i nista, sve ok......
 
pa valjda ga i ovaj battlefield 5 opterecuje, igram po 3-4 sata , i nista, sve ok......
Teraj normal usage opusteno, ako pukne dodaj jos malo napona, ili obori malo klok, preterano je muciti procesor 24h da przi, iako je jedan od najmerodavnijih nacina za test stabilnosti, koji realno prevazilazi zahtevnost klasicnog koriscenja PC-ja..

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Mole se ljudi koji su juce otvarali temu za savete o klokovanju da ne daju neosnovane savete za isto.

Barem 10 ciklusa u LinX-u, kao sto pise u Ryzen 5 temi, ako prodje bez gresaka, eventualno sat ipo-dva Prime95 jer u njemu pravo "przenje" krece posle sat vremena.
 
Poslednja izmena:
Mole se ljudi koji su juce otvarali temu za savete o klokovanju da ne daju neosnovane savete za isto.

Barem 10 ciklusa u LinX-u, kao sto pise u Ryzen 5 temi, ako prodje bez gresaka, eventualno sat ipo-dva Prime95 jer u njemu pravo "przenje" krece posle sat vremena.
Slazem se, ali nisu neosnovani, realno je toliko prime-a previse za ono sto njemu treba, secam se vremena kada je drugar i5 2500k oc na 5+ghz i prajmovao po par dana, pa se desi da pukne drugi dan, pa se on iznervira pa jos napona pa opet iznova sve. Sat - dva je ok, preko toga testirati nema logike, jer koja ce igra/program da ga optereti toliko?

Zato realno ako ne puca u svakodnevnom radu, dovoljno je, jer njemu nije svrha da izvuce neki ludacki OC, vec 4.0 ghz za everyday usage sto i ne pretstavlja toliki problem ako ima ok primerak.

P.S. zaboravih skroz na linx, ima li neka spec ver za ryzen ili moze i ona 0.6.5 koja ima svuda za download?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Za 6/12 procesor ne moze da se zna koje ce jezgro i koliko biti optereceno kod "normalnog" koriscenja. Gotovo nikad nece sva jezgra biti 100% iskoriscena. Kod 4/4, pa i 4/8, procesora je lakse, igre opterete sva jezgra, mada i onda je preporucljivo izvrteti LinX i Prime.

Stres test optereti sva jezgra na 100%, ako prodje sat ipo Prime95 i 10ak ciklusa LinX-a, velika je sansa da ce u igrama biti stabilan. Ovo nabadanje napona i klokovanje bez adekvatnog testiranja je gubljenje vremena.

Imas LinX 0.7.0, pise u temi za Ryzen 5 u prvim postovima, nije tesko procitati nekoliko postova..
 
Da vas posmatra neko sa strane i slusa sve ovo, zakljucice da je normalno da stresira PC u Prime95 nedelju dana, eventualno bez 3 dana nista nije stabilno. Boze nas sacuvaj! LOL
 
Secam se takodje primera kod drugara na 2500k nakon prime-a i linksa stabilnih pucalo je u nekim banalnim situacijama, i u nekim slabo zahtevnim igrama, nekada i iz cista mira na desktopu. Dugo je trajala agonija i testiranja dok nije napravio stabilnih 5ghz za svaki dan i tako koristio 2-3god. Tako da nema pravila..

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
sad sam skoro 4 sata sibao bf5 na ultra/high sa strimovanjem na YT, radi ko podmazan..... moj test je prosao ovako , meni dovoljno :D
 
^ a ne vuce te da probas da ti isto tako dobro radi ali sa manjim naponom? :eyebrows:
 
Te što malo "kloknu" procesor ne vuče.
 
da ste citali unazad postove onda biste videli da sam probao i 1.35 i 1.3625 i 1.375 i da zapucava...... a da sam ga "malo" kloknuo, isto tako pise da za ovaj vise klokovanja ni ne ide.....
 
Stvarno nisam probao OC Ryzen-a, ali sam pre nekoliko godina na Intelu napravio bolju varijantu kad sam povecao BUS sa 100 na 125 MHz i smanjio CPU mnozilac :type:
 
igrao sam se sad malo i sa ovom grafikom, po uputstvima sa neta, mV +30, max power limit 116%, core +200, memara +500...... onaj kombuster MSI ga vrti po sata, vent od grafe ide na 50% i grafa nije presla 77C.... e sad, ako tako ostavim u BF5, obavezno izmedju mapa, kad ispisuje rezultate fajta, zablokira komp, ali tu sam gledao, CPU, a ne GPU, dostize iz nekog razloga 86-90%, znaci malo mi nejasno, sta je izmedju mapa toliko zahtevno da ga povuce, ali uglavnom zablokira komp. pa mi je palo na pamet da sad klokovana grafa vuce i cpu. pojacao sam V na CPU na 1.4V, i evo tri sada sam sad igrao bf5 bez ijednog problema. pojacao sam i vent na grafi na 60% da jos uvek bude u rangu nesmetanja usima, i uglavnom, grafa nije presla 65C, ali sam zato u BF5 dobio 12-15fps, i igra osetno tecnije radi, sve na HIGH podesavanjima :)

na ova dva screenshota se vide ocitavnja levo gore i vrednosti :)

Battlefield V Screenshot 2019.01.21 - 23.52.26.69.jpgBattlefield V Screenshot 2019.01.21 - 23.54.04.23.jpg
 
igrao sam se sad malo i sa ovom grafikom, po uputstvima sa neta, mV +30, max power limit 116%, core +200, memara +500...... onaj kombuster MSI ga vrti po sata, vent od grafe ide na 50% i grafa nije presla 77C.... e sad, ako tako ostavim u BF5, obavezno izmedju mapa, kad ispisuje rezultate fajta, zablokira komp, ali tu sam gledao, CPU, a ne GPU, dostize iz nekog razloga 86-90%, znaci malo mi nejasno, sta je izmedju mapa toliko zahtevno da ga povuce, ali uglavnom zablokira komp. pa mi je palo na pamet da sad klokovana grafa vuce i cpu. pojacao sam V na CPU na 1.4V, i evo tri sada sam sad igrao bf5 bez ijednog problema. pojacao sam i vent na grafi na 60% da jos uvek bude u rangu nesmetanja usima, i uglavnom, grafa nije presla 65C, ali sam zato u BF5 dobio 12-15fps, i igra osetno tecnije radi, sve na HIGH podesavanjima :)

na ova dva screenshota se vide ocitavnja levo gore i vrednosti :)

Pogledajte prilog 264403Pogledajte prilog 264404
Izmedju mapa generalno raste cpu usage, bas sam sinoc primetio, sa 30% ode na 70-80%. Ako ti freezuje komp, to lici na cpu i nesto mu ne pase sa oc, na ryzenu nisam isao dublje u oc, najmanji napon sto sam uspeo za 4.2 i sat ipo prime, radilo je i nisam hteo da se cimam vise. Ali ranije se desavalo na 4690k OC koji je preziveo i prime i linx po par h zaledi u igri, i mora restart rucno,pa trazi sta mu nedostaje...Za grafu mi je u vecini slucajeva pucao driver kada je nedostajalo nesto, ili krenu anomalije pa se izvali da je do grafe, retko kada je zaledilo ali se desavalo...

Edit: pogresno procitah da si pojacao struju za grafu ne za cpu zato i napisah ovo gore [emoji16]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ako grafu ne klokujem, onda cpu na 4GHz sa 1.385V radi satim u igrama i u svemu ostalom bez problema..... ako kloknem i grafu, onda tu izmedju mapa zapuca.... kako sam sa klokovanom grafom pojacao i CPU na 1.4V, sve bez problema je radilo, znaci da vuku jedno drugo....
 
Nazad
Vrh Dno