Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

U kom zakonu je to propisano? To su priče za malu decu, pojedine Opštine i lokalne samouprave su donele tu odluku kako bi zadržali komintente ali to na sudu ne drži vodu.

Ranije je to stajalo u onom zakonu o stanovanju ili kako se vec zvao, danas ne znam.
Sto se tice suda, zacas ti dovedu vestaka koji ustanovi koji procenat grejanja koristis, sto preko cevi koje prolaze kroz tvoj stan, sto preko komsija i zidova koje delite.
Sve u svemu, tako je bilo pre ali vec 10 god ne zivim u stanu pa ne mogu da tvrdim da li se nesto menjalo u tom domenu.
 
Ima li neko i informacije iz prve ruke u vezi grejanja toplotnim pumpama voda/voda. U pregovoru sam za stan koji ce se grejati na iste a u sobama ce biti fan coil uredjaji podni na kojima cu moci da biram temp u svakoj sobi posebno.

Kakvi su ti fan coli? Jel to bucno?



Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
 
Prošle godine isključio grejanje, do tada mesečno plaćao centralno grejanje 10000 dinara za stan u nizu od 97 kvadrata, stavio ekopan eon od 12 kw, 9 grejnih tela, stan ima pvc prozore i sa dve spoljne strane kamenu vunu od 10 cm, prosečna potrošnja struje bez grejanja je oko 3500 dinara, zimus sam u proseku imao potrošnju oko 11500 dinara (4 meseca), dva prelazna meseca gde sam povremeno uključivao grejanje oko 6000 dinara, računica jednostavna, koštalo me grejanje 32000 + 5000 = 37000 dinara, ušteda 83000 dinara, neka struja poskupi i 100% ja sam na dobitku.

Kakva su ti podesavanja za taj kotao, koja je temperatura kotla, da li rade svi grejaci, da li grejes 24/7 ?
Kod mene je je kotao od 6kw (2grejaca po 3kw) 4 grejna tela + 1 u kupatilu, stan je 40kw, izolacija stiropor 10cm,pvc, pa me zanima koja podesavanja staviti, da li ici na 40-60stepeni i jedan grejac, da li pumpa mora stalno da radi, posto se malo cuje ?
 
Za ovo vreme sada, kakva je temperatura napolju, na kotlu sam podesio max. 6 kw i 50 stepeni, kasnije kad zahladi stavljam 9 kw i 60 stepeni da bi se brze zagrejalo. Na termostatu mi je 21 stepen u toku dana i 18 stepeni nocu. Pumpa je trostepena automatska, sama regulise brzinu ali se kod mene cuje, posto mi je kotao u hodniku planiram da uradim oblozni ormaric.
 
A sto ne bi nocu zagrevao vise kad je struja 4 puta jeftinija, verovatno bi dobio manji potrosnju danju posto bi tokom noci vise zagrejao prostorije ?
 
Ima li neko i informacije iz prve ruke u vezi grejanja toplotnim pumpama voda/voda. U pregovoru sam za stan koji ce se grejati na iste a u sobama ce biti fan coil uredjaji podni na kojima cu moci da biram temp u svakoj sobi posebno.

Kakvi su ti fan coli? Jel to bucno?



Sent from my Nexus 6 using Tapatalk
Kao klima druze. Kolega ima par komada u kuci.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A sto ne bi nocu zagrevao vise kad je struja 4 puta jeftinija, verovatno bi dobio manji potrosnju danju posto bi tokom noci vise zagrejao prostorije ?

Lepse se spava na 18 nego na 21 barem meni, etazno nije akumulaciono pa da imas benefite od jeftine struje, kako podesis termostat tako ce i da se ukljucuje bez obzira na vrstu struje, nekom odgovara i 19 stepeni u toku dana, tada ce kotao brze da se iskljuci i imat ce manju potrosnju.
 
Lepse se spava na 18 nego na 21 barem meni, etazno nije akumulaciono pa da imas benefite od jeftine struje, kako podesis termostat tako ce i da se ukljucuje bez obzira na vrstu struje, nekom odgovara i 19 stepeni u toku dana, tada ce kotao brze da se iskljuci i imat ce manju potrosnju.

Mozes da ubacis rezervoar, pa da postane akumulaciono... verovatno treba dodati elektronike da bi to pametnije radilo.
 
Cao svima,

Poslednjih par dana sam krenuo da se bavim ovom temom i ovo je jedino mesto koje sam nasao da ljudi raspravljaju o grejanju na elektricni kotao i njegovoj efikasnosti. Pa reko da postavim pitanje, mozda je neko dovoljno dokon kao i ja :D

Rentamo za kancelarije svabsku kucu (debeli zidovi) od 120 kvadrata i u njoj je grejanje na struju. U pitanju je VEK18.PRO elektricni kotao koji ima 3 grejaca sa po 6kw svaki. Do sada je podesavanje bilo ovako.

- Na kotlu ukljucen 1x6kw na 50C
- Dnevna temperatura je na 21C a radi u sledecim periodima: 00-02h, 05-12h, 14-17h
- Nocna temp je na 16C

Interesuje me da li se neko bavio efikasnoscu i potrosnjom, tj. da li je optimalnije da je ukljuceno vise grejaca (2 ili 3) i veca temperatura kotla (60C) ili da ostavim ovako (sudeci po proslogodisnjim racunima budu junacki...). Znam da ovo ima veze sa dosta stvari (pretpostavljam sa dinamikom fluida prvenstveno), ali u osnovi se svodi na pitanje da li dva grejaca (ili vise) od 6kw ugreju brze (duplo ili brze) istu kolicinu vode od jednog grejaca na 6kw.

Ima li neko informaciju/iskustva sa ovime?

Pozdrav,
Minja
 
Neka preporuka za pretvarac napona?

Razmisljao sam o Invertor MIK200b 12/220V Mikom? Cena je oko 9.500rsd.
 
Mik500 koristim kao ups sa 80ah vrla baterijom unazad 5god i sve sljaka kako treba.

EDIT: prilikom nestanka struje na kineskim napajanjima resetuje pc, dok svako krsteno napajanje nijednom.
 
Poslednja izmena:
ljudi, imam ovu pricu u starogradnji prizemlje, koliko bi ispalo. mesecno ako se greju 2 sobe? znaci od do cisto da imam predstavu...p.s.nije u funkciji deceniju a radijatori su svuda razvuceni...

Sent from my F5321 using Tapatalk
 
koliko bi me od - do kostalo etazno na vodu ako na njemu lise 12kw mesecno? cisto da imam predstavu? ima 4radijatora 2 mala 2 velika super izolovan stan debeli zidovi.
 
koliko bi me od - do kostalo etazno na vodu ako na njemu lise 12kw mesecno? cisto da imam predstavu? ima 4radijatora 2 mala 2 velika super izolovan stan debeli zidovi.


To niko ne moze precizno da kaze pa cak ni od do jer zavisi od vise faktora. Koji sprat(da li ima neko ispod i iznad tebe) broj spoljnih zidova,izolacija(debljina stiropora,plafonska izolacija u slucaju zadnjeg stana),pozicija stana(da li je stan za severnoj strani) pa onda stolarija(dihtovanje i vrlo vazna stvar stakla 2 ili 3 sa argonom,4 godisnja doba) itd...
Pa vrlo vitna stvar sto se tice potrosnje radijatorsko ili podno grejanje? Naravno podno gde je izvodljivo naj isplativije grejanje na struju,gas ili cvrso gorivo.
Toliko od mene.
Kolega grejac
 
  • Like
Reagovanja: M J
Kod mene 2 mala radijatora, 2 velika i ona rešetka u kupatilu, temperatura između 21-22 stepena bez noćnog grejanja zimus je izlazilo oko 6-7 hiljada mesečno. Ova zima je bila blaga a kad je oštrija ume da bude i 10-12 hiljada.
 
Poslednja izmena:
Kod mene 2 mala radijatora, 2 velika i ona rešetka u kupatilu, temperatura između 21-22 stepena bez noćnog grejanja zimus je izlazilo oko 6-7 hiljada mesečno. Ova zima je bila blaga a kad je oštrija ume da bude i 10-12 hiljada.

znaci ni pod . razno i da grejem non stop ne bi izlazilo iznad 130e ?
 
  • Like
Reagovanja: M J
Pa zavisi, ako uđeš u crvenu tarifu odraće te. Kao što čovek gore reče, ima tu mnogo faktora koji utiču na potrošnju, kvalitet izolacije, koliku temperaturu podesiš, koliko često i dugo luftiraš prostorije. Najviše se isplate TA peći ako imaš uslova jer pune noću, naravno i klime sa inverterom i ove toplotne pumpe ali to bolje da objasni neko ko ima iskustva sa tim.
 
  • Like
Reagovanja: M J
koliko bi me od - do kostalo etazno na vodu ako na njemu lise 12kw mesecno? cisto da imam predstavu? ima 4radijatora 2 mala 2 velika super izolovan stan debeli zidovi.

znaci ni pod . razno i da grejem non stop ne bi izlazilo iznad 130e ?

Zar je zaista toliko teško razumeti kako toplota i energija funkcionišu?!? :trust:

Plaćaćeš onoliko para koliko energije potrošiš, i u koju tarifnu zonu te potrošnja odvede.
A koliko energije ćeš potrošiti zavisi od bar 98 različitih faktora. Neki zavise od tebe, a neki od objekta u kojem stanuješ.

Malo prečešljavanje teme de dovodi do:
Naravno da ne možeš naći koristan odgovor jer potrošnja zavisi od veoma mnogo faktora.

Kakvi su ti zidovi? Kakva je stolarija? Jel produvava ili ne? Kolika je površina prozora? Kolika je površina spoljnih zidova? Izolacija prema zemlji? Izolacija prema krovu (tavanu)? A pri kolikim spoljnjim temperaturama hoćeš da računaš potrošnju energije? Imaš li dvotarifno brojilo? Da li imaš mogućnosti akumulacije toplote tokom niže tarife?

Pored poznatih veličina, na potrošnju toplote utiču i neki menje poznati. Kako su majstori uopšte uradili te prozore. Da li su štokovi kako treba ispunjeni i finiširani (ovde se često zabrlja), kako su rešeni toplotni mostovi (betonske grede i ploče prema spoljašnjosti, i .... bla.bla.bla.... 100 kuća (od kojih je 99 po sistemu sam svoj majstor (ili majsto koji je počeo kao sam svoj majstor)) će imati 100 različitih potrošnji.
 
sve je to ok ali samo ne kapiram da moze da se razlikuje za do 100e
tipa da je sve skockano kako treba (akonto izolacije) u tom slucaju je lupam 50e
a ako nije ili negde nesto ne stima onda je 150e
msm, ako je tako onda ili ova tema nema poente (u mom slucaju) ili treba da zaboravim na taj nacin grejanja.
Ja sve kontam da postoje razlike ali vi predstavljate kao da grejem kosutnjak ili super izolovan stan od 20m2....
Razumem da cene osciliraju pa i do +- 50e ali po vama (tj po NShappy )to ide +- 150e sto je apsurd.
 
Poslednja izmena:
Neces znati dok ne budes grejao jednu sezonu. To ti je merilo potrosnje. Ako decembar izadje puno toliko ce i januar 99%. Prezali jedan mesec pa ako izadje puno nabavi TA peci ili klime.
 
Neces znati dok ne budes grejao jednu sezonu. To ti je merilo potrosnje. Ako decembar izadje puno toliko ce i januar 99%. Prezali jedan mesec pa ako izadje puno nabavi TA peci ili klime.

jedino tako...Capture.JPG

Jel moze neko da mi objasni kako je ovo moguce ?
 
Poslednja izmena:
sve je to ok ali samo ne kapiram da moze da se razlikuje za do 100e
tipa da je sve skockano kako treba (akonto izolacije) u tom slucaju je lupam 50e
a ako nije ili negde nesto ne stima onda je 150e
msm, ako je tako onda ili ova tema nema poente (u mom slucaju) ili treba da zaboravim na taj nacin grejanja.
Ja sve kontam da postoje razlike ali vi predstavljate kao da grejem kosutnjak ili super izolovan stan od 20m2....
Razumem da cene osciliraju pa i do +- 50e ali po vama (tj po NShappy )to ide +- 150e sto je apsurd.
Ta razlika može da bude i veća od 150€ i to vrlo prosto dovoljno je da držis jedan prozor stalno odskrinut i cela kalkulacija ti bude pogrešna.



jedino tako...Pogledajte prilog 249691

Jel moze neko da mi objasni kako je ovo moguce ?
Moguće je da je neko samo probao kotao na 2 sata, i to bi bilo tačno toliko :)


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Teoretski, taj kotao koji imas, moze mesecno da ti napravi racun od 136705 dinara ako se ne bi gasio (24/7/30). A moze da ti napravi i (skoro) nula dinara ako je kojim cudom napolju 15 stepeni celog meseca. Otuda su moguce tolike razlike

To sto bi ti hteo se radi ovako:
Nadji na netu kalkulator toplotnih gubitaka objekta. Tako guglaj. Ima ih vise, neki su bolji, neki losiji, ali ces sa svakim dobiti upotrebljiv rezultat za TVOJ objekat. Taj rezultat ce biti gubici tvog objekta za jedan sat. Tu energiju moras nekako nadomestiti, dati objektu. Ovi gubici naravno zavise od spoljne i unutrasnje temperature. Prosecne temperature u BG u periodu dec-feb su iznad nule, nekih 2-4 stepena. I to mozes izguglati ako zelis precizno. Ima statistiku i Hidmet zavod.

Sledeci korak bi bio da dobijeni rezultat pomnozis sa brojem sati i dana i dobices broj kwh koje ces potrositi za mesec dana. Taj broj onda ubaci u EPS-ov kalkulator i vidi koliko je to novaca. Nemoj zaboraviti i ostatak potrosnje - rasveta, kuvanje...

Eksperimentisi malo, napravi par varijanti, za spoljnu temperaturu u rasponu od -15 do +10, sve je moguce, i vidi sta mozes da ocekujes. U sustini najvece ustede i zbunjujuce razlike mogu nastati zbog odnosa visa/niza tarifa i odnosa plavi/crveni kilovati. Mana kotla je sto mahom trosi dnevne kilovate
 
Poslednja izmena:
Teoretski, taj kotao koji imas, moze mesecno da ti napravi racun od 136705 dinara ako se ne bi gasio (24/7/30). A moze da ti napravi i (skoro) nula dinara ako je kojim cudom napolju 15 stepeni celog meseca. Otuda su moguce tolike razlike

To sto bi ti hteo se radi ovako:
Nadji na netu kalkulator toplotnih gubitaka objekta. Tako guglaj. Ima ih vise, neki su bolji, neki losiji, ali ces sa svakim dobiti upotrebljiv rezultat za TVOJ objekat. Taj rezultat ce biti gubici tvog objekta za jedan sat. Tu energiju moras nekako nadomestiti, dati objektu. Ovi gubici naravno zavise od spoljne i unutrasnje temperature. Prosecne temperature u BG u periodu dec-feb su iznad nule, nekih 2-4 stepena. I to mozes izguglati ako zelis precizno. Ima statistiku i Hidmet zavod.

Sledeci korak bi bio da dobijeni rezultat pomnozis sa brojem sati i dana i dobices broj kwh koje ces potrositi za mesec dana. Taj broj onda ubaci u EPS-ov kalkulator i vidi koliko je to novaca. Nemoj zaboraviti i ostatak potrosnje - rasveta, kuvanje...

Eksperimentisi malo, napravi par varijanti, za spoljnu temperaturu u rasponu od -15 do +10, sve je moguce, i vidi sta mozes da ocekujes. U sustini najvece ustede i zbunjujuce razlike mogu nastati zbog odnosa visa/niza tarifa i odnosa plavi/crveni kilovati. Mana kotla je sto mahom trosi dnevne kilovate

Kao prvo hvala na inf, ali mislim da je onda mnogo efektivnije kupiti 3 TA PECI 2 od po 3kw i 1 za hodnik od 2 i uz grejalicu u wcu doci do neke cifre od 8 do 10000 max mesecno, tu je ogroman problem transporta peci, OGROMNOG gubitka mesta u stanu akonto njihove velicine, i same cene koja ne ide ispod 150e (u solidnom stanju)...
Nisam pametan...mislio sam da je dovoljan podatak da na uredjaju pise 12KW i da je starogradnja sa zaista dobrom izolacijom (svuda pvc, nigde ne propusta, ogromni debeli zidovi, prizemlje i td..)
Norveski su kul ali kapiram da su ZDERACI struje skoro kao kotao koji imam...ali greota pred Bogom je da imam sve razvedeno po stanu a ne smem da koristim :(
 
Nazad
Vrh Dno