Šta je novo?

Hobby ZR-84 intervju

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,748
Poena
695
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=18&all=SK_85_01

Danas sam imao priliku da provedem oko sat i nešto vremena sa čovekom koji je direktno učestvovao u izradi ove mašine i praktično obavio poduži intervju sa njim. Imam oko sat vremena snimljenog razgovora (legalno! :) ) i nameravam da sve to složim u jedan možda malo duži tekst. Evo nekih zanimljivosti:

Mašinu je inicijalno projektovao tada 16-godišnji Ivan Zindović, samouki elektroničar i računarac. Nekako se dokopao primerka jedne Tandy mašine, i na osnovu toga napravio ZR-84. Iskopirao je Tandy BASIC, a hardver je pravio sam. Vlasnik MICROSYS-a iz Beočina ga je upoznao na nekom sajmu, pa su krenuli u saradnju.

Računar je inicijalno bio namenjen za prodaju fizičkim licima, ali se od toga brzo odustalo i prodavan je uglavnom školama i nekim organizacijama. Nekih 10-tak komada je prodato i u samogradnji, ali manje-više licima poznatim firmi.

Oko ZR-84 je napravljen sistem za elektronsku proveru znanja (1984-85 godina!), gde su se na svakom radnom mestu u učionici nalazila 4 tastera (A,B,C,D), a sve to povezano na ZR-84. Na dva televizora su se prikazivala pitanja, a učenici su jedan za drugim na njih odgovarali pritiskom na taster. Rezultati su obrađivani u računaru i štampani rezultati. Sistem je radio u više škola godinama, u nekima sigurno do 1988-89.

Štampač razvijen za ZR-84 je prilagođen i za ZX Spectrum i za Galaksiju. Prilagođena verzija se koristila i u autobusima u jednom gradu u Hrvatskoj (zaboravih koji), za poništavanje karata. Mehanizam je pravljen po Citizen licenci, a elektronika je bila domaća.

Računar je doživeo još dve revizije. Prva je bila ZR-Pro, mašina sa boljim BASIC-om i eksternim floppy diskom.

Toliko za sada... Kada stignem da prođem ceo razgovor i pretočim ga u tekst, javiću (za jedno dve nedelje najranije)...
 
Poslednja izmena:
Interesantan clanak iz SK.
Ako budes mogao ili imao, okaci i semu da vidimo kako su izveli IO, video podsistem, itd.
 
Ja za ovaj racunar znam samo iz pomenutog clanka u svetu kompjutera.
Imas li informaciju koliko je ukupno masina napravljeno?
 
Ja za ovaj racunar znam samo iz pomenutog clanka u svetu kompjutera.
Do danas popodne, i ja takođe...
Imas li informaciju koliko je ukupno masina napravljeno?
Čovek je rekao negde između 300 i 400 komada, uključujući i kasnije verzije mašine.

Moram reći da posle današnjeg iskustva, mislim da bi se ovako nešto trebalo češće raditi. Prosto mi je neverovatno da se čovek setio tolikih detalja oko svega toga, nakon 30 godina... Te stvari, priče, definitivno treba sačuvati. Palo mi je na pamet kako se Atari zajednica organizovala i napraviše onu knjigu o Atariju. Mislim da bi bilo interesantno uraditi tako nešto i sa domaćim starim računarima. Sakupiti priče od ljudi koji su tada učestvovali u svemu tome i zabeležiti ih (kao npr. onu zajebanciju o Prdomir-u).
 
zzarko
"Prosto mi je neverovatno da se čovek setio tolikih detalja oko svega toga, nakon 30 godina."

To im je tada bio najveci projekat. Ulozili su svo svoje znanje umece i vreme u to. Garantujem da se i ekipa okupljena oko galaksije s Vojom Antonicem seca poprilicno detalja.
Ja se dan danas secam svog prvog susreta s arkadnim apartom i igricama galaxians, donky kong, pac man i neke formule nikad nisam zapamtio naziv..
Isto tako i prvog susreta s kompjuterima. Da se ne lazemo najvise me je interesovalo to sto mogu da se igraju igrice . Ostatak je dosao kasnije.
Jedino mi nekako prazno sto nisam pravio galaksiju....ali eto nikad nije kasno :)
 
http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=18&all=SK_85_01

Danas sam imao priliku da provedem oko sat i nešto vremena sa čovekom koji je direktno učestvovao u izradi ove mašine i praktično obavio poduži intervju sa njim. Imam oko sat vremena snimljenog razgovora (legalno! :) ) i nameravam da sve to složim u jedan možda malo duži tekst. Evo nekih zanimljivosti:

Mašinu je inicijalno projektovao tada 16-godišnji Ivan Zindović, samouki elektroničar i računarac. Nekako se dokopao primerka jedne Tandy mašine, i na osnovu toga napravio ZR-84. Iskopirao je Tandy BASIC, a hardver je pravio sam. Vlasnik MICROSYS-a iz Beočina ga je upoznao na nekom sajmu, pa su krenuli u saradnju.

Računar je inicijalno bio namenjen za prodaju fizičkim licima, ali se od toga brzo odustalo i prodavan je uglavnom školama i nekim organizacijama. Nekih 10-tak komada je prodato i u samogradnji, ali manje-više licima poznatim firmi.

Oko ZR-84 je napravljen sistem za elektronsku proveru znanja (1984-85 godina!), gde su se na svakom radnom mestu u učionici nalazila 4 tastera (A,B,C,D), a sve to povezano na ZR-84. Na dva televizora su se prikazivala pitanja, a učenici su jedan za drugim na njih odgovarali pritiskom na taster. Rezultati su obrađivani u računaru i štampani rezultati. Sistem je radio u više škola godinama, u nekima sigurno do 1988-89.

Štampač razvijen za ZR-84 je prilagođen i za ZX Spectrum i za Galaksiju. Prilagođena verzija se koristila i u autobusima u jednom gradu u Hrvatskoj (zaboravih koji), za poništavanje karata. Mehanizam je pravljen po Citizen licenci, a elektronika je bila domaća.

Računar je doživeo još dve revizije. Prva je bila ZR-Pro, mašina sa boljim BASIC-om i eksternim floppy diskom.

Toliko za sada... Kada stignem da prođem ceo razgovor i pretočim ga u tekst, javiću (za jedno dve nedelje najranije)...
Check Vons Ad and Jewel-Osco Weekly Ad.


Taj momak je kasnije bio tvorac prvog domaceg NiCd akumulatora.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno