Šta je novo?

Zvucna izolacija sobe-pitanja

John Cena

Slavan
Učlanjen(a)
06.08.2007
Poruke
2,292
Poena
445
Naime zelim da uradim zvucnu izolaciju sobe zbog glasnih i bucnih komsija a slabo nalecem na informacije koje firme se bave time u Beogradu.
Takodje bih molio da neko ko ima iskustva sa ovim ili zna nekog ko ima da napise. Neki kazu pluta je dobra a neki kamena vuna.
Ne znam sta je najbolje da uradim niti kome da se obratim. Sudeci po google-u slabo ljudi u nasoj zemlji se odlucuju da rese ovaj problem u stanovima.
Molim bez pomena o kartonima jaja.
 
Poslednja izmena:
Izguglaj malo o materijalima odnosno resenjima koja bi ti odgovarala po ucinku, estetici, finansijski, onda pronadji prodajna mesta i na tim prodajnim mestima uglavnom imaju neke majstore za preporuciti.
 
Izguglaj malo o materijalima odnosno resenjima koja bi ti odgovarala po ucinku, estetici, finansijski, onda pronadji prodajna mesta i na tim prodajnim mestima uglavnom imaju neke majstore za preporuciti.

Ok to cu uraditi. Takodje voleo bi ako je neko uradio ili zna nekog ko je uradio da javi utiske.
Nalazim informacije da se zvucna izolacija moze uraditi kamenom (negde je zove mineralna) vuna, plutom, i azmafon koji se cesto pominje kao materijal.
Ako neko ima dodatne informacije nek slobodno napise.
 
Rigips i Knauf, su proizvođači sistema suve gradnje pregradnih zidova. Rockwool proizvodi kvalitetnu kamenu vunu raznih namena (akustička izolacija i termoizolacija, nije to isto). Suština tog sistema je gradnja zida od tankih gipsanih tabli ispred postojećeg zida. Table su na metalnim nosačima ušrafljenim u pod i plafon (konstrukcija koja nosi tj. drži table). Između ta dva zida je izolacioni materijal. Da, izgubi se malo od površine poda i zapremine prostorije ali...

Treba da znaš da se time postiže izvesno smanjenje buke (zavisi od primenjenih materijala, njihove debljine, rasporeda itd) ali često ne i potpuna eliminacija. To sve zavisi od vrste buke (karakteristika zvuka) i njene jačine. Šta tebi konkretno smeta, muzika, govor, trčanje dece...? EDIT: Odakle dopire buka, gde su smeštene komšije, pored, iznad, ispod ili kombinovano, sa koliko strana ti dopire buka, da li dolazi i kroz vrata, od čega su zidovi i međuspratna konstrukcija, koliko su debeli...?
Na primer, niske frekvencije su najprodornije jer nose najviše energije, tako ih je i najteže zaustaviti. Znaš i sam kada se približavaš nekom klubu sa glasnom muzikom, šta dominira? Basovi, naravno.

Takođe, akustička izolacija (da npr. ne smetaju tebi komšije ili ti njima) i akustički tretman prostorije (da npr. muzika bolje zvuči) su dva potpuno različita problema i zahtevaju različit pristup sa različitim vrstama materijala.

Tak tako prosto i nasumično lepljenje na zid materijala debljine nekoliko centimetara ne rešava ništa. Inače, taj novi zid nije mnogo debeo (zavisi od karakteristike buke) a pored par slojeva potrebno je ostaviti i sloj vazduha. Složena je to priča a pogledaj i na sajtovima pomenutih proizvođača, bilo je ranije na domaćim verzijama sajta nekih pdf-ova o tome sa primerima. Mogu te uputiti i dalje od toga.
 
Poslednja izmena:
Zar kamena vuna nije i termoizolator uzjedno? Bas sam hteo jedan zid da izolujem jer su komsije skoro nakacile TV na zid :) Ali, ako postavim neki zvucni izolator, koji je uzjedno i termicki doci ce do stvaranja vlage, koliko sam razumeo, posto se sa unutrasne strane ne stavlja nikakva termoizolacija?
 
Za unutrašnje (pregradne) zidove nema veze gde je izolacija temperaturne razlike su vrlo male. Nije problem ni za spoljne zidove da izolacija bude unutra. Treba samo propisno da se uradi, parna izolacija treba da bude dobro postavljena. U poslednje vreme keramička vuna dolazi u u trakama u kojima je vuna u beskrajnim džakovima od plastike i samo treba da se pazi na razmak između letvi i da se vuna lepo ušuška između njih. Imao sam prilike da vidim u Kanadi kako to rade na starijim kućama zidanim od cigle. Te starije kuće (oko 100 godina i pre) nisu imale nikakvu izolaciju ali su sa unutrašnje strane imale letvice ( two by four iliti 2" sa 4") na 16" razmaka pa preko toga tanke letvice nakoso pa malterisano. Kasnije (70ih godina) su počeli da uduvavajy izolaciju napravljenu od tretiranog iscepkanog papira ili penu. Oni koji su prerađivali te starije kuće su ukljanjali te unutrašnje stare zidove, stavljali keramičku vunu zatim plastičnu foliju sa unutrašnje strane i preko toga gips-karton ploče. Tako urađeno nije bilo nikakvih problema sa kondenzacijom iako su temperaturne razlike, posebno zimi, ogromne. Važno je dobro ušuškati izolaciju i foliju oko svih otvora za utikače, prekidače, grejanje i ventilaciju.
Iako je keramička vuna bar neka izolacija i za zvuk ima specijalni materijali samo za to, uglavnom kao tvrdi sunđer ali ima i drugih. Ima toga sad i kod nas, evo jedan ili dva ;
http://www.descon.co.rs/zvucna_izolacija.html
http://www.knaufinsulation.rs/en/zvučna-izolacija
 
Mene zanima da izolujemo plafone od ludih komšija, ali to bi bilo pametno kada se ceo stan bude radio ili makar krečio.
Koliko realno ta izolacija može da reši glasnu muziku, prevlačenje nameštaja u 3 ujutru i konstantno svađanje sa bacanjem stvari i osoba?
 
Rigips i Knauf, su proizvođači sistema suve gradnje pregradnih zidova. Rockwool proizvodi kvalitetnu kamenu vunu raznih namena (akustička izolacija i termoizolacija, nije to isto). Suština tog sistema je gradnja zida od tankih gipsanih tabli ispred postojećeg zida. Table su na metalnim nosačima ušrafljenim u pod i plafon (konstrukcija koja nosi tj. drži table). Između ta dva zida je izolacioni materijal. Da, izgubi se malo od površine poda i zapremine prostorije ali...

Treba da znaš da se time postiže izvesno smanjenje buke (zavisi od primenjenih materijala, njihove debljine, rasporeda itd) ali često ne i potpuna eliminacija. To sve zavisi od vrste buke (karakteristika zvuka) i njene jačine. Šta tebi konkretno smeta, muzika, govor, trčanje dece...? EDIT: Odakle dopire buka, gde su smeštene komšije, pored, iznad, ispod ili kombinovano, sa koliko strana ti dopire buka, da li dolazi i kroz vrata, od čega su zidovi i međuspratna konstrukcija, koliko su debeli...?
Na primer, niske frekvencije su najprodornije jer nose najviše energije, tako ih je i najteže zaustaviti. Znaš i sam kada se približavaš nekom klubu sa glasnom muzikom, šta dominira? Basovi, naravno.

Takođe, akustička izolacija (da npr. ne smetaju tebi komšije ili ti njima) i akustički tretman prostorije (da npr. muzika bolje zvuči) su dva potpuno različita problema i zahtevaju različit pristup sa različitim vrstama materijala.

Tak tako prosto i nasumično lepljenje na zid materijala debljine nekoliko centimetara ne rešava ništa. Inače, taj novi zid nije mnogo debeo (zavisi od karakteristike buke) a pored par slojeva potrebno je ostaviti i sloj vazduha. Složena je to priča a pogledaj i na sajtovima pomenutih proizvođača, bilo je ranije na domaćim verzijama sajta nekih pdf-ova o tome sa primerima. Mogu te uputiti i dalje od toga.

Cilj mi je da se zvucno izolujem od buke koju redovno pravi komsija sa kojim delim zid sobe. Cim prica telefonom cuje se, kad pojaca televizor cuje se, kad urla cuje se kao da smo u istoj sobi.
Takodje strujanje vode iz njihovog WC-a sa njihove strane se cuje.
Sto se tice kamene vune na engleskim sajtovima nalazim da ima dosta kontradiktornosti u vezi njega. Neki kazu jeste kancerogen, neki da nije......to su vlakna koja ako dospeju u vazduh opasno je udisati. Pravi se topljenjem kamena i peska, negde spominju fiberglass.
Pluta deluje kao najekoloskije resenje ali imam najvise sumnji u vezi njega.
A Azmafon je izgleda domaci produkt jer ne postoji nikakav rezultat na engleskom. I vidim ljudi oblazu muzicke studije sa njim. Uglavnom nalazim dobra iskustva sa njim.
 
Poslednja izmena:
Postoji mineralna i staklena vuna. Nisu isto. Staklena je daleko štetnija a proizvođači mineralne (u šta spada i kamena) naglašavaju kako nije štetna ali ipak i preporučuju da se sa njom radi sa maskom i da ne bude u direktnom kontaktu sa prostorijom (recimo, staviš foliju preko nje i to ne zbog tzv parne brane koja ide za spoljne zidove već zato da je odvojiš od unutrašnjeg prostora). Ali, opet je odličan materijal pa mu nekako zdravlje dođe kao kolateralna šteta. U suštini, dobro se (najbolje hermetički) ušuška i nema problema. Kad vež pomenuh hermerički, ako negde može da prođe vazduh, proći će i zvuk jer se on "prenosi vazduhom". Drugi način širenja zvuka je širenje putem vibracija kroz čvrste objekte poput zidova i međuspratne konstrukcije. To je već daleko veći problem. Na taj način se uspešno prenose niske frekvencije.

OT: Termoizolacija spoljnih zidova se izvodi tako da se stavlja spolja osim kod objekata kod kojih treba sačuvati originalni izgled fasade. Cilj je "obući objekat u džemper", sličnom logikom kao što je cilj hidroizolacije celog objekta "stavljanje objekta u čašu". Potrebno je "izbaciti nulu iz zida" tj. ne dopustiti da tačka smrzavanja bude u zidu već napolju, van njega. Tako se dobija prijatniji osećaj boravka u prostoru jer su i zidovi (a ne samo vazduh) zagrejani i otpuštaju toplotu u unutrašnji prostor (daleko brže i efikasnije nego ka spolja) čak i kada grejanje prestane da radi. Američki sistem gradnje (čisto drvena konstrukcija) je nešto drugo i za nas, navikle na čvrstu gradnju, daje osećaj barake.

Najmanji problem (ali ipak problem) je da se reši pitanje buke nastale pričom jednog čoveka. Frekvencijski opseg problematičnih frekvencija je uzan, nivo buke nije veliki. Da se razumemo, najlakše i najefikasnije je problem rešiti na njegovom izvoru. Na primer, akustički izolovati sobu u kojoj komšija priča ili makar zid (ili pod, plafon) ka tebi. Naravno, ti plaćaš ali je problem u tome da li bi komšija pristao da mu se izgled sobe promeni, da mu se smanji površina i zapremina iste. Verovatno ne. Tada je najbolje uraditi nešto kod sebe. Idealno je napraviti sobu unutar sobe, elastično (ne oseti se kada se hoda) oslonjenu na pod, sa posebnim vratima i prozorima. Tada ti ništa ne smeta a možeš i binski razglas da staviš u sobu, komšije neće ništa ili skoro ništa čuti. Najpraktičnije je napraviti novi zid ka komšiji, sistemom suve gradnje, sa akustičkom izolacijom. Najbolje je staviti tvrdu mineralnu vunu (ima i tu specifikacija, koja gustina itd, nikako ne rastresitu i mekanu, lako stišljivu pod prstima jer nije efikasna), ostaviti i sloj vazduha, može se staviti i još jedan sloj vune ili nekog drugog materijala. Svakako treba voditi računa da se upotrebe i gumeni podmetači za metalnu podkonstrukciju na koju idu gipsane table. Skoro sam sasvim siguran (nisam bio na licu mesta) da bi tako rešio problem koji stvara buka generisana govorom komšije. Šum vode odnosno buka koju stvara celokupna instalacija kao i sama voda koja izlazi iz slavine je već teži problem koji bi se (ako je jako izražen) smanjio ali se verovatno ne bi potpuno eliminisao. Verujem da bi ti i tako bio zadovoljan.

Lepljenje tankih materijala po zidu tvoje sobe (pluta, azmafon) će uticati na to da tebe komšije manje čuju kao i na promenu akustike tvoje sobe. Možeš ti azmafon da staviš ali ne tih 1 ili 2 cm (u tim debljinama se pravi) već mnogo deblje. Ljudi oblažu muzičke studije najviše zato da bi sredili akustiku prostorije. Već sam rekao, akustička izolacija i akustička obrada prostorije su dve potpuno različite stvari koje mogu ali i ne moraju imati dodirnih tačaka.

Sve to važi i za problem buke koja dopire od komšija sa gornjeg sprata ali je tu problem malo složeniji i teže rešiv u prostoriji onoga koji trpi buku. Međuspratna konstrukcija je izložena vibracijama od hodanja, trčanja, bacanja stvari i to je najveći problem. Najbolje bi bilo da komšija uradi dodatnu podnu konstrukciju elastično oslonjenu na postojeću. Naravno, ti plaćaš a i pitanje je da li bi komšija hteo. To može otvoriti pitanje i da li bi u slučaju potrebe hteo da skraćuje krilo vrata koja se otvaraju ka tako izdignutom podu itd. Rešenje u tvom prostoru je slično kao i ono kada je u pitanju buka koja dopire sa druge strane zida.

Pravi način je da se izmeri jačina i frekvencijski sadržaj ometajućeg zvuka i na osnovu toga se projektuje zaštita. U slučaju konstantne buke koja prelazi zakonom dozvoljeni nivo je najbolje obratiti se inspekciji koja bi došla i izmerila nivo. Naravno, pod uslovom da u trenutku merenja buka postoji u onoj meri u kojoj i smeta. Čak je u mnogim kancelarijama buka iznad dozvoljenog nivoa i nikom ništa. Povišen nivo buke VEOMA MNOGO utiče na pogoršanje i psihičkog i fizičkog zdravlja (neki kažu da su sem prehlade sve bolesti psihosomatske) i smatra se jednim od najvećih zagađivača.
 
U slučaju plafona, kolika se debljina može očekivati? Tj koliko se gubi u sobi?
 
Ma kakva izolacija poda i menjanje zidova?:) Kada se postojeci objekat treba zvucno izolovati, treba nesto da se DODA na postojeci objekat, a ne da se on menja.
Zato mislim da vune nikakve nisu izbor, sem ako nismo sigurno da je termoizolacija vec odlicna.
 
@felino
Cilj je da ja njih ne cujem, a bilo bi dobro i oni mene da ne cuju. Verujem da bi azmafon debljime 5cm pa razmak vazduha od 5-10cm, onda staviti rigips da bi bilo dobro resenje. Da kod njega oblazem sobu niti bi on dozvolio sigurno, niti zelim da pricam sa njim.
Znaci ti preporucujes mineralnu vunu?
 
Pre par meseci sam se selio, sredjivao novi stan pa imam iskustva sa ovakvim materijalima i tehnikama.
Kad se rade rigips pregradni zidovi po pravilu idu po 2 ploce gipsa sa svake strane izolacionog sloja (vuna recimo). Izolacija je slicna izolaciji koja se postize blokovima iste sirine (12cm), termicka je nesto bolja a zvucna nesto gora, ali samo kada se radi o direktnom udarcu na gipsani zid. Ploce gipsa su prilicno velike, pa zve zveci kao kada udarite u kutiju, za razliku od blokova koji daleko bolje prigusuju direktne udarce. Ako nema direktnih udaraca, zvucna izlocija je mozda cak i bolja od bloka.
Plafoni mogu da se spuste, tada obicno ne ide nista u prazan prostor izmedju starog plafona i gipsane ploce (sem recimo rasvete). Zvucna izolacija je jako dobra. Eventualno u taj prostor moze da ide stiropor, koji je i termo i zvucna izolacija. Nikako nemoj stavljati stirodur - on se koristi samo za fasade, u enterijeru bi dolazilo do kondenzacije. Stiropor bi najlakse i postavio sa svoje strane zida - seces, lepis, pregletujes i okrecis za razliku od gipsanih ploca sa izolacijom za sta treba da se postavljaju i metalni nosaci.
Sve mnogo zavisi od cega je sama zgrada gradjena. U mojoj je sve od ploca armiranog betona koje zvece ko lude ako nista ne preduzmes. Ja sam spustio sve plafone (stiropor stavio u prostor izmedju samo ispod komsijine terase zbog termo izolacije, sve ostalo su vazdusni dzepovi). Imam i 3 rigips zida sa kamenom vunom. Jedini problem je zid izmedju decijih soba posto tu lopta leti u zid pa sve zveci starijem. Sem toga, imam osecaj kao da sam na planini, ne cuje se nista, muzika, razgovor, nista bas ...
Rigips ima i razne nacine ispune, recimo neku namenjenu za plafon kuhinje (upija sve mirise), tako da valja da se raspitas - verovatno ima neka super duper zvucna.
 
Mene zanima da izolujemo plafone od ludih komšija, ali to bi bilo pametno kada se ceo stan bude radio ili makar krečio.
Koliko realno ta izolacija može da reši glasnu muziku, prevlačenje nameštaja u 3 ujutru i konstantno svađanje sa bacanjem stvari i osoba?
To ce tesko da ide. Moja koleginica je imala isti problem, dolazio je covek kome je posao zvucna izolacija i nije mogao da garantuje da ce izolacija da napravi veliku razliku. Jedino resenje je izolovati pod komsije iznad, koji pravi probleme. Ako izolujes na bilo koji nacin svoj plafon vibracije i zvuk se prenose kroz zidove. Bice malo bolje ali daleko od pravog resenja.
Ona je ipak uradila izolaciju jer je investitor bio primoran da "resi" taj problem i bilo je bas kao sto je covek rekao. Nesto bolje ali i dalje se culo dovoljno da smara.
 
@IzNoGooD Od oko 8 do 25 cm.

@alfaunits Niko ne govori o menjanju zidova. O dodavanju se ovde i radi. Ne vidim zašto se pod ne bi izolovao, to je i najbolje rešenje.

@John Cena U zavisnosti od vrste buke i intenziteta: Najbolje je da posle postojećeg zida ostaviš razmak pa onda neki materijal. Idealno bi bilo opet razmak pa opet materijal a na kraju npr. gips. Postoje specijalizovane mineralne vune ali bilo koja velike gustine bi radila posao. Naravno, može i azmafon ali je za istu debljinu mineralna vuna povoljnija. U slučaju dva sloja, bolje je da ka tebi bude azmafon nego vuna. Ako je problem buka od vibracije zida, onda prvo stavljaj gustu vunu na zid, jako pritisnutu uz njega mada je pitanje da li ćeš na kraju ti biti uopšte zadovoljan bilo kojim rešenjem. Postoje i posebne, "akustične" gipsane table koje su dvoslojne ili troslojne. Pogledaj sajtove, i strane i domaće ona tri proizvođača pa bi trebalo da i sam nešto vidiš, nadam se da još uvek ima. Pročitaj i ono što pišem drugima.

@lazabd Da, pregradni zidovi se u poslednje vreme tako grade. Najbolje izoluju oni sa dve nezavisne konstrukcije i sa višeslojnim tablama. Vazdučni džep nije dovoljan osim ako pregrada nije hermetički zatvorena što je teško, praktično nemoguće postići u praksi. Ostaje i problem prenošenja vibracija kroz konstrukciju a to nikakvi vazdušni džepovi i obične table materijala ne mogu sprečiti. Ne znam zašto stirodur ne bi mogao. Bolja je termoizolacija od stiropora i ne sublimira (vremenom nestaje) kao običan stiropor. Problem je postavljati termoizolaciju na unutrašnju stranu spoljnog zida, pisao sam već o tome. Kod unutrašnjih zidova je u redu.

@Zare O tome se i radi, to sam i spomenuo ranije. Nema garancije kod takvih stvari. Skupa su rešenja i svode se na "denfovanje" plafona ili zida što ublažuje stanje ili na pravljenje "sobe u sobi" što je idealno rešenje ali i najskuplje moguće. Postoje i materijali koji rade na principu pretvaranja energije koju nosi zvuk u energiju trenja između čestica samog izolacionog materijala.
 
U prevodu, bolje mi je da se preselim?
 
:party: :guitar:
 
@lazabd a sta si stavio na pod?

OSB ploce usrafljene za pod, pa na njih bambusov parket, sve zalepljeno jedno za drugo - dobrih 5-6 santima drveta :)

@lazabd Da, pregradni zidovi se u poslednje vreme tako grade. Najbolje izoluju oni sa dve nezavisne konstrukcije i sa višeslojnim tablama. Vazducni džep nije dovoljan osim ako pregrada nije hermeticki zatvorena što je teško, prakticno nemoguce postici u praksi. Ostaje i problem prenošenja vibracija kroz konstrukciju a to nikakvi vazdušni džepovi i obicne table materijala ne mogu spreciti. Ne znam zašto stirodur ne bi mogao. Bolja je termoizolacija od stiropora i ne sublimira (vremenom nestaje) kao obican stiropor. Problem je postavljati termoizolaciju na unutrašnju stranu spoljnog zida, pisao sam vec o tome. Kod unutrašnjih zidova je u redu.
Prob sa stirodurom je sto je on i hifroizolacija, pa umesto da normalnu kolicinu kondenza upije (sto se desava sa stiroporom, koji se posle sam osusi), on je odbije pa se vlaga pojavi pored izolovanog dela, ili na nekom spoju.
Ja sam mislio da je stirodur bolji od stiropora, ali su me majstori savetovali ovako.
 
Poslednja izmena:
@ felino
Hvala na objasnjenju ali kako je moguce uraditi kako si rekao "posle postojeceg zida ostavis razmak pa neki materijal"? Ne moze vuna ni azmafon da stoje u vazduhu same od sebe. Mora da se lepi na zid pa onda ide vazdusni razmak pa gipsane ploce kolko ja shvatam. Ili kao sto je @lazabd uradio gips na zid pa vuna pa opet gips.

Inace imam ponudu majstora kaze azmafon sa rigips tablama uz uracunat rad bi naplatio 21 euro po m2.
Jos cu da iscitavam forume i da se edukujem pa na prolece kad malo otopli zovem majstore. Jer ipak mora sve da bude otvoreno da se vetri jer kapiram lepak ce da se oseca.
Jedino me strah da sve to platim i na kraju ne budem zadovoljan rezultatima. Zato cu svakog majstora da pitam da li moze da garantuje primetno utisavanje buke. :)
 
Poslednja izmena:
Ne može da visi u vazduhu, naravno. Postavi se na neku potkonstrukciju, naprimer drvene letve 3/5 (presek 3x5 cm) pričvršćene za zid kraćom stranicom, postavljene uzduž i popreko na zid, daće odstojanje 5 cm od zida pa onda na taj "roštilj" pričvrstiš table. AKo imaš problem sa prenošenjem vibracija preko zida onda je bolje da lepiš direktno na zid.

Nije stirodur hidroizolacija kao što nije ni stiropor. Koliko znam, nijedan ni drugi ne upijaju vodu. Stirodur od 2 cm debljine može malo da upije vode jer je takve strukture ali to je zanemarljivo. Onaj od 5 cm sigurno ne upija.
 
Rigips ima i razne nacine ispune, recimo neku namenjenu za plafon kuhinje (upija sve mirise), tako da valja da se raspitas - verovatno ima neka super duper zvucna.
Prvi put čujem za ovako nešto. Hajde pre nego što prokomentarišem ostavi neki link
 
Prvi put čujem za ovako nešto. Hajde pre nego što prokomentarišem ostavi neki link

E vidis, to sam gledao na TVu ove nase iz Rigipsa, pa sam pitao moje majstore da li stvarno postoje i potvrdise mi.
Pretpostaljam da je to neka od ovih ploca, ali nema opisa namene - zvrcni ih telefonom pa priupitaj ;)
 
Nigde na ovom linku nevideh ni pomena o upijanju mirisa.
 
Kao što rekoh još nisam čuo za iste, a u planu je rekonstrukcija kuhinje tako da ću se praviti da drugu rečenicu nisi napisao
 
Bas tu recenicu nemoj zanemariti - zovni ih ;)
 
Batalite stiropore i slično kada se misli na zvučnu izolaciju.Jednostavno nema efekta. Samo porozni materijali dolaze u obzir. Sa gubitkom na veličini prostorije od oko 20 cm mogu se postići izuzetni rezultati zvučne izolacije. Da li ćeš raditi sam ili angažovati majstore? Akustičari i građevinci se ne mirišu baš :) U svakom slučaj pošalji pm, jer ima mnogo caka koje su jednostavne a prave ogromnu razliku.
 
Poslednja izmena:
Batalite stiropore i slično kada se misli na zvučnu izolaciju.Jednostavno nema efekta. Samo porozni materijali dolaze u obzir. Sa gubitkom na veličini prostorije od oko 20 cm mogu se postići izuzetni rezultati zvučne izolacije. Da li ćeš raditi sam ili angažovati majstore? Akustičari i građevinci se ne mirišu baš :) U svakom slučaj pošalji pm, jer ima mnogo caka koje su jednostavne a prave ogromnu razliku.

Objasni kako porozni materijal moze da upije zvuk? Nema logike. Materijal mora da bude sto gusci.
 
Nazad
Vrh Dno