Šta je novo?

GeForce GTX 970 Thread

Možda ovakav nov 970 skoro kupljen :D
 
drugari pre 2-3 nedelje sam presao na 4k monitor (tv actually) i mogu vam reci da su iskustva krajnje pozitivna sa jednom 970icom, sve sto je radilo na 60fps high, sad radi 60fps medium s tim sto medium u 4k ne retko izgleda bolje nego high 1080p... za one koji su u dilemi, nemojte bit ;)
 
Da li ova karta ima micro stuttering kad se popuni svih 3.5gb vrama na ultra detaljima i visokim rezolucijama ?
 
Ako je preko 3.5gb vrama bice problema. Imao sam karticu i prodao upravo zbog toga jer ce sa novim naslovima koje zauzimaju punih 4gb i dolaskom NV Pascal nv sve mi se cini baciti u zaborav gtx970 i feler koji gtx970 ima. A da smanjujem odredjene detalje ne bi li presao 3.2-3.5 gb vrama i to pratio kroz nekakav softwer nema sanse...

Da li ova karta ima micro stuttering kad se popuni svih 3.5gb vrama na ultra detaljima i visokim rezolucijama ?
 
Poslednja izmena:
Ja se igram na 1080p rezoluciji i vec sam narucio G1 gaming gtx 970 :D

Tako da nadam se da ce biti OK.
 
I ja se igram na 1080p rez i naisao sam na igre koje povuku >3.5gb vram-a a onda prc pa seci efekte a posle izbace podrsku za sakatu gtx970 pa papa ispod 3.5gb I radi ok.
Misljenja sam a tako ce i biti : sa izlaskom nove serije NV karti gtx970 pada u zaborav a deformitet ostaje. Ipak nije to neka karta od 50 evrica pa ko ga shisha. Kada sam uzeo gtx970 bio sam ubedjen da je to karta sa svih 4gb a ne da se kasnije ispotavi da je zapravo 3.5+0.5 kao nas neko casti itd. hehe I ostala farbanja, jeste da je trenutno dobra kupovina ali ne zadugo a gtx970 je sakata karta i uvek ce to I biti !

bojanh naravno da ce biti ok bar do izlaska nove serije...

Ja se igram na 1080p rezoluciji i vec sam narucio G1 gaming gtx 970 :D

Tako da nadam se da ce biti OK.
 
Ja sam takođe našao 2-3 igre koje povuku više od 3.5gb na 1080p, ali ni u jednoj igri nisam primetio negativne efekte po fps i frametimes, očito je da one manje bitne stvari trpa u sporiji deo, te ne ostavlja bilo kakve posledice. :)

Isto tako treba znati da kada aplikacija recimo pokaže iskorišćenje od 3.8gb vram-a, da to ne mora da znači da u tom trenutku igra koristi toliko vrama, već da je igra zajedno sa svim ostalim aplikacijama u samom sistemu rezervisala toliku količinu vrama, sve aplikacije koje prate potrošnju mogu da vidi isključivo koliko je GPU rezervisao, ali ne i pravo iskorišćenje.

Probleme u realnom igranju sam uspeo da reprodukujem tek sa brute-force pristupom tj. na 4k rezolucijama na maksimalnim podešavanjima i visokim AA u igrama koje koriste ogromnu količinu vrama. Ali ta podešavanja u nekom iole normalnom fps-u ionako ne može da iznese GTX 970, a kontam da je za kartu koja bi to mogla bilo potrebno 6gb vrama, niti je u toj rezoluciji uošte potreban AA, osim možda eventualno 2x...
 
Poslednja izmena:
Ja zaista do sada nisam imao problema sa svojom Strix 970 OC kada predje 3.8gb vrama a igram na 1080p rezoluciji. Moj da kazemo problem t.j bojazan ili kritika nisu usmereni na vram vec na temperaturu VRM koju prikazuje moja kartica. Neki programi citaju taj parametar ali neki ne i u proseku u letnjim danima vecini ljudi dolazi do 92C mozda i vise. Asus garantuje dug vek uz temperature i preko 100C ali meni je kao korisniku to mnogo :) Zapao mi je malo bolji primerak pa mi je VRM otprilike leti oko 86C ali ni sada nije nesto manji 84C naravno govorim o gamingu. Malo sam istrazivao tu i tamo i dosao do zakljucka da ako koristim MSI AB i stavim Fan curve na Auto, temperatura ne prelazi 61C na Fallout 4 ultra dok VRM ne prelazi 72C. To mi se jako svidja ali koristim i hackintosh pa mi ostaje modovanje Fan profila putem biosa. Ja bih spustio zero decibel na 45C i 35% rpm sa naravno nekim povecanjem do 60-70C uz max koriscenja ventilatora do 60%... Hvala bogu ventilatori su tihi i nema nikakvih propratnih zvukova koji se resavaju sa v-sync tako da bi to bio jako mali twik jer kartica ne bi startovala ventilatore na 62C nego na 45C. Time bih dobio nesmetan rad u pretrazivacu ili gledanje filmova sa prednostima Strix tehnologije a opet sam teski gaming bi zasmejavao karticu sa niskim temperaturama :) Zanima me da li je neko probao ovako nesto? Ja cu postaviti slicicu originalnog i modovanog profila pa ako neko zna da mi kaze jel to OK ili ne.
 

Prilozi

  • strix 970 mod.JPG
    strix 970 mod.JPG
    148.5 KB · Pregleda: 65
Ja zaista do sada nisam imao problema sa svojom Strix 970 OC kada predje 3.8gb vrama a igram na 1080p rezoluciji. Moj da kazemo problem t.j bojazan ili kritika nisu usmereni na vram vec na temperaturu VRM koju prikazuje moja kartica. Neki programi citaju taj parametar ali neki ne i u proseku u letnjim danima vecini ljudi dolazi do 92C mozda i vise. Asus garantuje dug vek uz temperature i preko 100C ali meni je kao korisniku to mnogo :) Zapao mi je malo bolji primerak pa mi je VRM otprilike leti oko 86C ali ni sada nije nesto manji 84C naravno govorim o gamingu. Malo sam istrazivao tu i tamo i dosao do zakljucka da ako koristim MSI AB i stavim Fan curve na Auto, temperatura ne prelazi 61C na Fallout 4 ultra dok VRM ne prelazi 72C. To mi se jako svidja ali koristim i hackintosh pa mi ostaje modovanje Fan profila putem biosa. Ja bih spustio zero decibel na 45C i 35% rpm sa naravno nekim povecanjem do 60-70C uz max koriscenja ventilatora do 60%... Hvala bogu ventilatori su tihi i nema nikakvih propratnih zvukova koji se resavaju sa v-sync tako da bi to bio jako mali twik jer kartica ne bi startovala ventilatore na 62C nego na 45C. Time bih dobio nesmetan rad u pretrazivacu ili gledanje filmova sa prednostima Strix tehnologije a opet sam teski gaming bi zasmejavao karticu sa niskim temperaturama :) Zanima me da li je neko probao ovako nesto? Ja cu postaviti slicicu originalnog i modovanog profila pa ako neko zna da mi kaze jel to OK ili ne.

Mislim da nece da ti se pale ventovi na 45C, zbog toga sto nisi stiklirao ove dve postavke.
6666666666.jpg

Ovako sam ja kod mene stiklirao i radi:
Levo original bios, desno modovani bios:
8888888888.png 777777777777.png

Ovde imas sve objasnjeno kako sam uradio bios:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?365257-Gigabyte-GeForce-GTX980Ti-G1-Gaming

EDIT: Greska, ovako kako sam ja uradio, rade ventovi u IDLE rezimu na 974rpm, ali ne znam da li ce da pale kod tebe na 45C ako postavis onako u biosu, probaj pa ako nece, verovatno mora da se jos nesto promeni u biosu.

EDIT 2:Mozda treba da postavis i u ovoj koloni 35%, da bi palio ventove na 45C:
6666666666.jpg

Kod mene nije hteo da pali ventove u IDLE rezimu na 974rpm, dok nisam postavio u ovoj koloni na gornjoj slici, 27%. u mom modovanom biosu.
 
Poslednja izmena:
Sad sam malo bolje pogledao onaj tvoj modovani bios i mislim da nece da sljaka,
zato sto nisi postavio na koliko RPM ce se obrtati ventovi na tih 35%, a mislim, i da ova cifra od 35% treba da se upise u onoj kolini.
[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[.png

Dakle, uradi ovako,
sa default bios upali MSI AF i postavi da se vrte ventovi na 35%, i pogledaj na koliko se RPM vrte. Posto se po biosu, na 55% vrte na 1.400rpm, na 35% bi trebalo da rade na otprilike oko 1.000rpm.
Onda ovako postavi u biosu,
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.png

Mislim, da bi ovako postavljeno, trebalo da sljaka kada dodje temperatura na 45C da kartica podigne na 1.000rpm.ventove, i onda ce karta sama dalje kako se povecava temperatura, povecavati RPM, do 60C i 55% i 1.400rpm i tako dalje.
Jednostavno probas, flashujes modovani bios i upalis MSI AF i pokrenes neki program za grafiku i pratis stanje obrtaja ventova kako se podize temperatura,, pa ako se ne ponasa kartica ovako kako smo postavili, onda treba nesto da se promeni u biosu...

EDIT : Evo, neki bios sa EVGA kartice,
ffffffffffffffffff.png
bas kako sam i rekao gore,samo sto je ovde 30% i 20% za procente, ti postavi oba na 35%, mislim da bi trebalo da sljaka, kod mene radi kada postavim na isti procenat....

EDIT 2: Ili, samo prepises cifre sa ovog EVGA biosa i umesto 61C postavis 45C i druga kolona umesto 81.41 na 60C, i onda ce da sljaka na 45C i 1.050rpm i 60C i 1.900rpm itd..
 
Poslednja izmena:
Ja sam trenutno van domasaja komjutera zbog priprema za N.G itd pa kada se vratim isprobacu i pronaci pravu varijantu. Ovo sto si rekao izgleda ok, ali sama postavka kaze da je minimum RPM01=1000 i minimalan broj obrtaja u procentima PER01=35%. Sve ovo ukazuje da kartica nece gasiti ventilatore jer meni je potreban minimum obrtaja RPM01=0 i PER01=0% jer bez tih nula dobicu karticu koja po startovanju vrti na 35%. Evo bas sam gledao na ovom forumu http://linustechtips.com/main/topic...00-series-video-card-have-a-0-fan-mode/page-1 gde se vidi na slikama da su nule na ovim mestima, naravno ako zelimo da nam kartica pali ventilatore na zadatim temperaturama. Ostaje mi da se igram cim se vratim, dve opcije ili tvoja ili moja :D Mada se razmisljam da mozda i namestim da ventilatori rade stalno s tim da bih onda isao da krenu od 40% do max 60%...
 
Super,
bitno da razumes kako otprilike idu postavke:type: i posle samo probas kako sljaka( da li radi ova tvoja ili moja opcija) i nadjes neku svoju idealnu opciju za ventove.
 
Poslednja izmena:
Ako je preko 3.5gb vrama bice problema. Imao sam karticu i prodao upravo zbog toga jer ce sa novim naslovima koje zauzimaju punih 4gb i dolaskom NV Pascal nv sve mi se cini baciti u zaborav gtx970 i feler koji gtx970 ima. A da smanjujem odredjene detalje ne bi li presao 3.2-3.5 gb vrama i to pratio kroz nekakav softwer nema sanse...

A sta kazes na ovo? https://youtu.be/JOvUP07HBzs Ja sam isto testirao i gura do 4GB bez problema... Moguce da su uposlili tih 0.5 spore za neke osnove i opet dosli do punih 4GB upotrebe.
 
Kod mene Black Ops 3, komplet Ultra setovanja sa AA, popuni bez problema preko 4000mb VRAM-a u 1080p rezoluciji, fps zakucan na 60 :)
AC Syndicate takodje popunjava preko 3.5GB, radi igra bez problema. Jos uvek se nisam susreo sa problemom stucanja kad se popuni taj spori deo VRAM-a.
 
Kod mene Black Ops 3, komplet Ultra setovanja sa AA, popuni bez problema preko 4000mb VRAM-a u 1080p rezoluciji, fps zakucan na 60 :)
AC Syndicate takodje popunjava preko 3.5GB, radi igra bez problema. Jos uvek se nisam susreo sa problemom stucanja kad se popuni taj spori deo VRAM-a.

Ni ja... Iskreno mislim da su oni to sredili nesto preko drajvera... Trece nema :d
 
Ja od kad sam uzeo 970 pokusavam da napravim scenario gde se zbog popunjenog VRAM-a desava pad fps-a i nisam uspeo. Tipa GTA V takodje, popuni 4GB, igra i dalje radi pristojno :)
 
kod mene je ranije bilo situtacija u shadow of mordoru npr. (u 4k rezoluciji) uzima 3590 (ima u tom trenutku oko 25fps npr.) i onda kad krene da uzima jos visje mem odnosno 3900-4050 tada sa 20-25fps pada na 4-7fps...(bukvalno na istoj sceni) mozda je to do drajvera bilo, nemam pojma... a zasto nece od pocetka da koristi svih 4096 ja nemam pojma... dok su u poredjenu sa gtx980-kama koje nisu "dropovale" i koristele su svu raspolozivi memoriju.
https://www.youtube.com/watch?v=cW35LVhN9ac
 
Ovakav problem mi se nikad nije javio od kad imam 970, bas cu da probam sad da instaliram Shadow of Mordor da vidim sta se desava :)
 
kod mene je ranije bilo situtacija u shadow of mordoru npr. (u 4k rezoluciji) uzima 3590 (ima u tom trenutku oko 25fps npr.) i onda kad krene da uzima jos visje mem odnosno 3900-4050 tada sa 20-25fps pada na 4-7fps...(bukvalno na istoj sceni) mozda je to do drajvera bilo, nemam pojma... a zasto nece od pocetka da koristi svih 4096 ja nemam pojma... dok su u poredjenu sa gtx980-kama koje nisu "dropovale" i koristele su svu raspolozivi memoriju.
https://www.youtube.com/watch?v=cW35LVhN9ac

To se poklapa sa onim što sam već napisao:

Ja sam takođe našao 2-3 igre koje povuku više od 3.5gb na 1080p, ali ni u jednoj igri nisam primetio negativne efekte po fps i frametimes, očito je da one manje bitne stvari trpa u sporiji deo, te ne ostavlja bilo kakve posledice. :)

Isto tako treba znati da kada aplikacija recimo pokaže iskorišćenje od 3.8gb vram-a, da to ne mora da znači da u tom trenutku igra koristi toliko vrama, već da je igra zajedno sa svim ostalim aplikacijama u samom sistemu rezervisala toliku količinu vrama, sve aplikacije koje prate potrošnju mogu da vidi isključivo koliko je GPU rezervisao, ali ne i pravo iskorišćenje.

Probleme u realnom igranju sam uspeo da reprodukujem tek sa brute-force pristupom tj. na 4k rezolucijama na maksimalnim podešavanjima i visokim AA u igrama koje koriste ogromnu količinu vrama. Ali ta podešavanja u nekom iole normalnom fps-u ionako ne može da iznese GTX 970, a kontam da je za kartu koja bi to mogla bilo potrebno 6gb vrama, niti je u toj rezoluciji uošte potreban AA, osim možda eventualno 2x...

Ali čemu to kada to nisu realne situacije? Niko neće igrati Shadow of Mordor, Unity ili nešto slično u 4k sa GTX 970 na podešavanjima na kojima i u savršenim situacijama karta baca dvadesetak fps-a. Pričamo o uslovima realne upotrebe te karte, a ovo ni u jednom slučaju jednostavno nije igrivo za karte u ovoj klasi.
 
Poslednja izmena:
Probao Shadow of Mordor, sva setovanja na ultra (cak i teksture), dobio sam zauzece od 3672MB i igra radi bez greske u 1080p.
A i teranje 970 u 4k, kao sto rAMA kaze, nije realno jer svaka karta te klase izbacuje ne igriv fps :) Za 1080p i 1440p, 970 je ok :)
 
Znaci moze da zakljucimo da ipak su u 80% slucajeva dostupni tih 4096MB :d I nije bas 3.5GB karta kao sto mnogi vole da je nazovu :D
 
Odigrao 3h Shadow of Mordor, ni jednom fps nije pao ispod 55 pri Ultra setovanju. Max 3.8GB popunjeno po Afterburner-u. :)
 
pa eto taj Balck Ops III, radi npr fantasticno i igra koristi skoro uvek sve.... i fps je jezivo stabilan! znaci sve je do drajvera i enigina. Ja mislim da tamo u sitacijama npr u 4k rez. gde 980-ka baca 36-28 fps. ova 970-ka baca onda po pravilu 28-12, mozda gresim....
 
Kakve su vam temp na Strix-u u toku gaming-a? Meni dostize do 70C u zatvorenom kucistu, vidim da G1 ima nize temperature. VRM je posebna prica :D
 
Kakve su vam temp na Strix-u u toku gaming-a? Meni dostize do 70C u zatvorenom kucistu, vidim da G1 ima nize temperature. VRM je posebna prica :D

Ubaci MSI Afterburner i sam namesti kada ce ti se pale kuleri i neces da prelazi 60C. Ja na MSI GTX970 ne prelazim 60C uglavnom se vrtim od 55-60C nikad preko 60C
 
Edit-ovao sam profil u Afterburneru, na 64C se pale ventilatori sa 50% obrtaja. Pokusacu da stavim da krecu od 55C pa da vidim dokle ce da dogura.
 
Nazad
Vrh Dno