Šta je novo?

Topologija kucne mreze - sta promeniti?

ducka

Slavan
Učlanjen(a)
20.11.2004
Poruke
1,197
Poena
375
Kućna mreža mi je kao na slici

Home Network V02.png

U vreme kada sam setovao routere, razvlačio kablove od zgrade do zgrade i menjao switcheve koji su stradali od gromova sve je bilo jednostavnije. Danas, uđem u podešavanja za router i pola stvari ne mogu ni da naslutim čemu služe. A imam utisak da je najmanje tutorijala za dummies upravo za routere i njihova setovanja. Pa rekoh da pitam i naučim od učenijih šta mi je činiti.

Načelno nemam probleme sa mrežom, ali se pitam može li se i šta podesiti bolje (glupo mi je što ne znam gomilu podešavanja routera koji imam, a nemam ideju kako da naučim šta je šta). Ideja mi je da u potpunosti izbegnem SBB-ov router koji se nalazi u racku. WiFi mu je očajan.

SBB - Cisco - technicolor router pitanja:
1. Da li teba/mogu da u potpunosti onesposobim WiFi na SBB routeru?
2. Da li je moguće da port koji je dedicated za Set top box (1 kom. od ukupno 4 porta) promenim tako da i njega mogu da koristim za LAN? Nebitne su mi internet funkcije na set top boxu.
3. Da li je potrebno bilo šta menjati u samom podešavanju routera za moju mrežu?
4. Od kako sam ponovo na SBBu kasne mi notifikacije na Gmailu na android telefonima. Šta treba da uradim?

Asus router postavljen na centralno mesto u stanu i svuda imam odličnu pokrivenost. Model koji imam nije AC a i ne vidim trenutno potrebu da to menjam, iako imam uređaje koji mogu da rade na 5GHz. Malopre sam mu updateovao firmware i ne vidim da imam potrebe da ga menjam za neki custom, kada ni ovde ne korstim 80% stvari. Prioritet mreže mi je bio da se file-ovi strimuju na tv playeru sa NAS-a bez seckanja i u tome sam uspeo. Asus router sam jedno vreme koristio u "Repeater mode-u" a sada je "Access point". Radi i jedno i drugo ali šta je bolje? U repater modu je znao da zakuca Asus, ali možda je bilo i do firmware-a. WPS isključen. WDS je AP only. Beacon interval je 100.

Asus router pitanja:
5. WiFi mode - šta treba da biram: a) Auto, b) N only, C) Legacy? Nemam uređaje nižeg standarda od N u mreži. ALI da bi router uspeo da da maksimalnih 802.11n TurboQAM od Mbps WiFi mode mora biti Auto.
6. Chanel bandwidth mi je na 20/40, a sam izbor kanala mi je na auto. Da li da išta menjam budući da mi WiFi radi potpuno ok.
7. Da li je bolje da Aususu dodelim fixnu IP adresu i kada je u AP modu ili je potpuno nevažno?
8. Media server i samba na routeru su mi uključeni po defaultu iako to ne koristim. Da li mi je to važno?

Odoh sada dalje da čitam. Unapred se zahvaljujem na odgovorima.
 
Kašnjenje se javlja jer je problem sa CISCO ruterom... Ako možeš najbolje bi bilo da ga zameniš samo za modem, a da celu mrežu prebaciš na Asusa ili da ga nakačiš u DMZ zonu na CISCO ruter ako ne može da se zameni za modem.. Taj EPC 3928 kao i sve ranije serije je očajan kada je u pitanju WiFi, ne znam kakav mu je kvalitet kao ruter i switch..

Te portove na CISCO ruteru ne možeš nikako da diraš jer je sam SBB to onemogućio kao i opciju prebacivanja u bridge mod... U suštini ti je najbolja opcija 1) zamena za modem ili opcija 2) potpuno rasterećivanje CISCO rutera (gašenje WiFi-ja) i korišćenje Asusa i za rutiranje i za WiFi (šteta je koristiti Asus samo kao AP ili kao repeater (što je loš izbor jer ne rešava problem sa kašnjenjem notifikacija) To sam i ja probao sa mojim WRT54GL da ga prebacim u repeater mod i ništa nisam dobio, morao sam da ga prebacim u AP mod i ceo WiFi na njega,a CISCU da ugasim, ali mi je u planu da vratim ovo ***** od SBB rutera njima i da tražim i ja samo modem...
 
Nisi napisao na skici pa da pitam. Koliko imaš podmreža?
 
^hm, možda ne razumem pitanje, ali sve mi je unutar jedne mreže. Osim WiFi na cisco routeru koji ima ssid koji ni jedan uređaj ne koristi. Zato ću ga i isključiti.
Svi saveti su dobrodošli
 
Da li su ti svi uređaji u kući u jednoj mreži tj. da li svi imaju IP adrese i maske tipa 192.168.1.x 255.255.255.0? Uključujući i TV media player koji je priključen u Cisco Technicolor.

EDIT: Možda bi bilo bolje da nam napišeš koje su statičke (i eventualno one što se dobijaju od DHCP-a) IP adrese postavljene na uređajima.
 
Poslednja izmena:
Svi uređaji na kablu su sa statičkim IP adresama. Dinamičke samo androidi i u istom su mrežnom opsegu.
 
Da li nam možeš napisati koje su to statičke IP adrese i njihove maske?
 
192.168.0.1 do 192.168.0.99
Dinamičke su od 100 pa na dalje
255.255.255.0
 
Onda su ti svi u jednoj podmreži. Ako ti TV media player vuče sadržaj sa NAS-a mislim bilo bi bolje da ga spojiš na Asusa, a ne na Cisco.
 
Nemam mogućnosti da fizički spojim TV media player i Asus router a da ne izmestim router sa idealne pozicije.
Jedino što mogu po tom pitanju je da stavim gigabitni switch odmah nakon Cisco routera, pa sve dalje da bodem u switch. Mada ni to mi nije baš najlakše fizički. Koliki boljitak mogu da očekujem i koliko mi je to važno da uradim?
 
Nemam mogućnosti da fizički spojim TV media player i Asus router a da ne izmestim router sa idealne pozicije.
Jedino što mogu po tom pitanju je da stavim gigabitni switch odmah nakon Cisco routera, pa sve dalje da bodem u switch. Mada ni to mi nije baš najlakše fizički. Koliki boljitak mogu da očekujem i koliko mi je to važno da uradim?

Ne znam koliki bandwidth ti pravi streaming sa NAS-a, ali bi ti Ciscov uređaj bio malo rasterećeniji i link između Asusa i Cisca bi isključivo bio za komunikaciju sa Internetom. Mada u gigabitnom eternetu pitanje da li bio uopšte osjetio bilo kakav boljitak.
 
Još neki predlog, sugestija, odgovor...?
 
Da li ja nešto glupo pitam ili samo nema predloga?
 
Pa sve ti je rečeno :) Ne znam šta bi još očekivao od odgovora...
 
Kada ugasis Wifi mrezu na cisco ruteru, ostaje Wifi radio i dalje aktivan ako imas aktiviranu Unifi uslugu kod SBB-a, to mozes da deaktiviras na SBB sajtu.

6. Chanel bandwidth mi je na 20/40, a sam izbor kanala mi je na auto. Da li da išta menjam budući da mi WiFi radi potpuno ok.
7. Da li je bolje da Aususu dodelim fixnu IP adresu i kada je u AP modu ili je potpuno nevažno?
8. Media server i samba na routeru su mi uključeni po defaultu iako to ne koristim. Da li mi je to važno?

6. 20/40 Mhz je N 300 Mbps podrska, a 20 Mhz only je N 150 Mbps, u sustini ostavis 20/40 ako nemas smetnji od drugih Wifi mreza. Izbor kanala bi manuelno probao 1/6/11 i setovao onaj koji ima najbolji bandwidth.
7. U AP modu taj IP sluzi samo da pristupis konfiguracionom interfejsu, tako da je svejedno koja je adresa.
8. Jeftiniji ruteri su u proseku ~300 Mhz CPU i 32 MB RAM memorije, gasenjem tih servisa mozes da oslobodis nesto resursa, u svakom slucaju posto vec imas drugi NAS sa Sambom, dodatna Samba u mrezi moze samo da ti pravi problem.
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna da mi objasni razliku između Wireless router mode i Access point mode, pošto vidim da na ruteru imam da izaberem jedan od ta dva moda. Kod mene je podešen na default (wr mode). E sad zanima me šta bi dobio prebacivanjem na AP i da li bi to kod mene uopšte radilo. Eto to me zanima kao laika (naprednog laika doduše) pa ako ima neko kome nije problem u par rečenica da objasni. Hvala unapred i nadam se da je odgovarajuća tema, da ne otvaram sad novu.
a025a707828407a683298917b5f22da5.jpg
 
Wireless router mode koristis kada povezujes Wifi uredjaj na dsl/cable modem (uredjaj koji ne podrzava NAT). Access Point mode koristis kada Wifi uredjaj povezujes na dsl/cable router (uredjaj na kojem vec postoji NAT).
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Probamo sam da prebacim na AP mode i nisam imao pristup internetu.
 
To verovatno znaci da za pristup internetu imas obican modem bez NAT-a, i kada prebacis Wifi u AP mode onda postaje obican layer 2 switch. Da bi internet radio na taj nacin internet provajder treba da ti dodeli vise javnih IP adresa (isti broju uredjaja povezanih na mrezu), ali to obicno nije slucaj i dobijas samo jednu javnu IP adresu od provajdera i onda je potreban NAT sistem maskiranja mrezne adrese za vise uredjaja na mrezi a to je "Router mode".

Druga moguca opcija je da imas modem/router sa NAT-om za pristup internetu, i u tom slucaju Wifi mozes da prebacis u AP mode, medjutim onda ne koristis WAN ethernet port na Wifi uredjaju za povezivanje sa glavnim modem-om, vec ga povezujes na jedan od LAN ethernet port-ova.
 
Poslednja izmena:
Dakle ruter ostaje u WR mode - u. Još jednom hvala. Mislio sam da mogu eventualnim prebacivanjem u AP mode da nešto unapredim i nije mi bilo jasno šta i kako treba da uradim. Sad mi je dosta jasnije, a malo sam i guglao sinoć.
 
Nazad
Vrh Dno