Šta je novo?

HDV: HDD, Memory stick ili traka?

Carbone jesi li ti uopste kupio kameru? Sto se tice tvoje masine (barton 2800), za gledanje i za capture je sasvim dovoljna. Da imas neki slabiji procesor do 1,2 ili 1,4 ghz, pri previewu u HDVSplitu seckace ti najstrasnije i pri capture-u i pri playback-u. Imam otkljucanog Bartona 2500+ i 1 gb memorije, sve radi normalno. Inace, na tom hv20.com forumu preporucuju da za ozbiljan rad i montazu imas bar dual core ili quad procesor od 2,4ghz minimum, a memorije 2~4gb. Ostale stavke nisu toliko bitne, bitna je procesorska snaga. Takodje dva odvojena harda (raid) ili particije za montazu i capture.

Da li si ti uopste imao neku kameru, neko iskustvo, imas li kakvo znanje o snimanju? Treba puno da citas o snimanju, i sve vezano za post produkciju.
 
Poslednja izmena:
nisam jos kupio kameru, ali cu je kupiti

imam staru analognu kameru, snimao sam dosta sa njom, a imam i aparat, tako da sa snimanjem nece biti problema

problem mi je samo editovanje, odnosno to seckanje

da li ste radili sa adobe premiere, poznajem coveka koji bi mi mogao objasniti?

molim da napisete koji se sve trikovi primenjuju da progressive snimak izgleda lepse, taj pulldown i slicno.

meni ne trebaju nikakvi efekti, samo da mi snimak izgleda lepo i da izbacim ono sto je nepotrebno, hvala
 
Evo ti ovde uputstvo kako uraditi pulldown http://eugenia.gnomefiles.org/2007/07/13/canon-hv20-24p-pulldown/ a da si chitao HV20.com forum, i sam bi to nashao. Mozda sam dosadan, ali bez toga nema nishta, morash da prochitash i teoretski razumesh shta je to i kako funkcionishe, a onda cesh to upotrebiti u praksi kada stigne kamera. Ja sam o HV20 znao svaku sitnicu mesecima pre nego shto sam je kupio, a kada sam je prvi put uzeo u ruku, osecao sam se kao da je koristim godinu dana i sve sam znao u vezi grebovanja, montiranja itd. Znachi, sve je u pripremi, nemoj da chekash da kupish kameru a onda da se nadjesh na totalno nepoznatom terenu nepripremljen.

Ja ne koristim Vegas, vec Adobe Premiere, ali on je dosta komplikovaniji...
 
Poslednja izmena:
hvala driver, upravo zbog te pripreme i pitam pre nego sto sam kupio kameru.

reci mi u cemu je komplikovanost adobe premiere, da li moze covek relativno lako da mi objasni kako se secka, eventualno ubacuje neki efekat izmedju sekvenci, mozda malo dodaje boja i te sitnice?

nemam ideju sta bi sve moglo da mi treba, znam da ne zelim da od snimka pravim ono sto on nije, nego da radim samo sitna doterivanja koja se prakticno i ne vide

imas li neke tutorijale za premiere?
 
Ma moze da ti objasni naravno, samo je pitanje da li hoce ;)
 
pozdrav svima, posle mnogo muka, stigla je hv 30 :)

samo jedno pitanje pre pocetka obrade:

koliko je graficka karta bitna za obradu videa sa hv 30? znam da je procesor odlucujuci, ali da li vredi ulagati u graficku kartu? igrice me ne zanimaju, samo laka obrada sa hv 30, hvala
 
sa PAL NV 30 pull down prica ne postoji koliko shvatam ?

SuFox
 
ima dosta razlika kod ntsc i pal, recimo pal nema 30p mod, samo 25p
 
Kod PAL kamera nema pulldowna, samo NTSC.
 
Driveru, zelim da napravim dual layer dvd sa snimcima sa kamere. Na koju rezoluciju da spustim i rekompresujem captureovane snimke? Pravicu posle DVD sa menijem u TMPgencu. Moracu ovako dok ne dodje Blu-ray.
 
Sat vremena H.264 u full rezoluciji i kvalitetu istom kao original (peepovanjem mozda nije isto, ali ovako nema shanse da provalish) zauzima otprilike jedan DL. 720p u istom kvalitetu je neshto preko 5GB. Obrati paznju da to na novijem AMDu X2 traje 12ak sati pa nije bash zahvalno i brzo :)

A inache, ne morash ti da rezesh to na DL, mozesh originalni fajl da podelish na 3 dela i narezesh na obichne DVDove, pa kad dodje bluray, spojish ih i rezesh. Tako ce te ispasti najjeftinije i najbrze, i bez ikakvog gubitka u kvalitetu i gubljena puno vremena za rekompresiju.
 
Poslednja izmena:
Originalne fajlove necu sigurno snimati na DVDe, niti seckati, imam dovoljno mesta na HDD-u. Stajace na hdd dok ne stigne Bluray.

Taj H.264 lossless codec svi preporucuju na sajtu hv20.com. Kada izvršiš kompresiju, dali je fajl .mkv na kraju ili koju ekstenziju ima?

Meni bas treba to da imam najvecu rezoluciju, dali 1440x1080 ili malo manju, ali meni to treba da nabijem na jedan DL DVD da izgleda kao DVD medij sa menijima, koji ja napravim. A ne kao cisto da cuvam datu na njemu. Jel to moguce? Ili postoji ogranicenje 720x480 (posto imamo ntsc kameru).

Ako ne može, onda mi ostaje da sirovi m2t fajl ubacim u TMPgenc Express 4, reenkodujem i spustim sa HD na SD rezoluciju i tako napravim DVD DL.
 
Pa mozesh ti teoretski da napravish DL disk koji se ponasha kao bluray film pa da imash menije, ali chime mislish da pustish to, na PS3 ?

DVD je standard i koristi samo 720x480, a i da moze vishe, ne bi ga ni jedan player pustio.
 
Poslednja izmena:
Nemam trenutno ni PS3 ni obicni bluray citac. Upravo sam to pitao oko DVD standarda, ne moze vise od 720x480, cak ni 720p.
Izgleda da cu morati da spustam sa HD na SD, dok Bluray ne preuzme primat za godinu, godinu i po dana najvise. Mislim i sada je gre'ota da spustam na SD, ali to je jedino resenje posto su diskovi namenjeni za prodaju.

Nisi mi odgovorio, jesi li ikad probao da captureovane m2t fajlove rekompresujes u mkv?
 
Nemam trenutno ni PS3 ni obicni bluray citac. Upravo sam to pitao oko DVD standarda, ne moze vise od 720x480, cak ni 720p.
Izgleda da cu morati da spustam sa HD na SD, dok Bluray ne preuzme primat za godinu, godinu i po dana najvise. Mislim i sada je gre'ota da spustam na SD, ali to je jedino resenje posto su diskovi namenjeni za prodaju.

Pa ako je za prodaju, nemash izbora, DVD je najbolje standardno shto postoji 'u svakoj kuci'. I naravno da DVD ne moze da bude 720p, zashto bi se onda pojavljivao HD standard uopshte :)

Nisi mi odgovorio, jesi li ikad probao da captureovane m2t fajlove rekompresujes u mkv?

mkv je samo 'kontejner' u kome se mogu naci razlichiti formati, i dobar je jer mozesh u tom jednom fajlu da imash vishe titlova, vishe audio kanala (za vishe jezika) itd, i zato se koristi, a sam video je obichno kompresovan u x.264 codecu koji je skoro isti kao h.264, sa kojim 1 sat snimka skoro bez gubitka smeshtash na jedan DL disk, ali to ne mozesh da gledash na DVD playeru.
 
Ja tu nishta ne razumem :)

Ako h.264 nije codec, zashto onda postoji materijal koji je u h.264 i x.264 ? Ja kako sam razumeo, h.264 je zvanichni codec, dok je x.264 isto shto i xvid/divx i zato ga ni jedan uredjaj koji pushta HD, ne podrzava.
 
Ja tu nishta ne razumem :)

Ako h.264 nije codec, zashto onda postoji materijal koji je u h.264 i x.264 ? Ja kako sam razumeo, h.264 je zvanichni codec, dok je x.264 isto shto i xvid/divx i zato ga ni jedan uredjaj koji pushta HD, ne podrzava.

Da, H.264 je zvanican format, ali ne codec. Kao sto se za implementaciju MPEG-4 Part 2 standarda koriste Divx, Xvid, QuickTime i Nero Digital kodeci, tako se i za H.264/AVC standard iliti MPEG-4 Part 10 koriste razliciti kodeci (preciznije, enkoderi) i medju njima je x.264 kao Open Source. Koji se encoderi koriste za BR, ne znam tacno, JM je referentni, ali sigurno nije x264. :)

Kada se enkodira u x264, moze se podesiti da bude kompatibilan sa hardverskim i softverskim H.264 dekoderima - http://forum.doom9.org/showthread.php?t=132924. Sto je i ocekivano, jer se standardi ne razlikuju mnogo kao MPEG-2 (DVD) i MPEG-4 (DivX, Xvid), vec se kodeci nalaze u okviru istog standarda i podrzavajau, neki manje, neki vise featursa. :)
 
Poslednja izmena:
Pa onda ispada da je h.264 slichno mkv-u ? Format u kome mogu biti razlichiti codeci ?
 
Paaa, otprilike :). Odnos izmedju x264 i originalnog enkodera za BR je najpriblizniji odnosu Xvid vs. Divx. Oni daju slican kvalitet, kao i x264 vs. "proprietary" H.264, Xvid i x264 su free, dok Divx i svi drugi H264 nije. Cak je x264 po krajnem rezultatu bolji od mnogih komercijalnih.
 
Poslednja izmena:
Tek sad nishta ne razumem :) Ako h.264 nije codec, zashto ga onda uporedjujesh sa divxom ? :)

H.264 nikada nisam koristio ni da ga gledam, ni da neki snimak kompresujem njim pa mi je totalno nepoznat.
 
Ako h.264 nije codec, zashto ga onda uporedjujesh sa divxom ? :)

Odnosilo se na ostale H.264 enkodere kojima se kodira raw materijal, ne na sam standard koji ti encoderi moraju da zadovolje. A poredjenje s Divx-om je zbog cene kao sto rekoh. :)

H.264 nikada nisam koristio ni da ga gledam, ni da neki snimak kompresujem njim pa mi je totalno nepoznat.

Mozda zato sto ostali H.264 codeci nisu besplatni ? :)

Evo, pogledaj :):

x264 is a free software library for encoding H.264/MPEG-4 AVC video streams.


http://www.free-codecs.com/download/x264_Video_Codec.htm
http://www.videolan.org/developers/x264.html
http://en.wikipedia.org/wiki/X264
 
Poslednja izmena:
Ma shtoshta nije besplatno pa koristimo :)
 
Poslednja izmena:
Ma sve sam probao i verovao ili ne, wmv mi je ubedljivo najbolji za rekompresiju HD materijala :) Go Microsoft :)
 
Hehe, VC-1, koji je uz H.264/AVC "glavni" na BR-u, je zasnovan na WMV9 i prakticno je za njegovu standardizaciju zasluzan MS :D. Nije ni cudo sto radi dobro. :)
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da napravim puni DVD DL sa menijem i sa materijalom koji je captureovan sa kamere, oko 3 sata materijala :)
U novom tmpgenc xpressu (verzije posle 4.0 imaju podrsku za rad sa HD materijalom), rekompresovao sam u mpeg2 format, ntsc, ali wide screen 16:9, probao sam i sa 4:3 ali ne svidja mi se. HD snimci su i ovako wide. Posle toga radio sam authoring.

driveru, pored toliko stvari koje su napisane na engleskom o canonu hv20/30, mogo bi na benchmark vestima da se pojavi neki clanak o hd kamerama? :)

P.s. kada mi je prvi put stigao raynox 6600 lens, koji sam posle montirao na kameru, pri snimanju u portrait modu u sredini bi bila cista slika u obliku kruga, a oko tog kruga zamucenje. Mislio sam da je malo falican lens, ali kasnije sam isprobao vise rezima snimanja (najvise koristim sports), tada sam se uverio da je sve u redu, nema zamucenja na snimku, medjutim ako se mnogo zoomira negde posle 7x ili 8x otprilike tada slika pocinje gubiti ostrinu. Inace preporucuje se raynox sa 52mm navojem, ali takodje odlicno radi i sa 58mm navojem koji ja imam.

Evo i dve fotke na kojoj sam uslikao u attachmentu kako to izgleda.
 

Prilozi

  • canonhv30_sa_strane.jpg
    canonhv30_sa_strane.jpg
    312.1 KB · Pregleda: 70
  • canonhv_spreda.jpg
    canonhv_spreda.jpg
    161.2 KB · Pregleda: 73
Ne ne ne :D
Nije mkv i h264 slicno
mislim ne mogu babe i žabe :D



OVAKO :



MKV = Container format ( slicno AVI) samo mnogo naprednije i bolje
H264/AVC / MPEG-4 part 10 = Video Standard /encoder
MPEG-4 part 2 je video standard a codeci su xvid/divx tako je x264 za H264
x264 = implementacija tog standarda odnosno najpopularniji free codec za Mpeg 4 part 10

na blu ray diskovima je H.264 , VC-1 i MPEG-2(tnx stormwatch)
prvi se najvise koristi u filmskoj industriji
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da napravim puni DVD DL sa menijem i sa materijalom koji je captureovan sa kamere, oko 3 sata materijala :)
U novom tmpgenc xpressu (verzije posle 4.0 imaju podrsku za rad sa HD materijalom), rekompresovao sam u mpeg2 format, ntsc, ali wide screen 16:9, probao sam i sa 4:3 ali ne svidja mi se. HD snimci su i ovako wide. Posle toga radio sam authoring.

driveru, pored toliko stvari koje su napisane na engleskom o canonu hv20/30, mogo bi na benchmark vestima da se pojavi neki clanak o hd kamerama? :)

P.s. kada mi je prvi put stigao raynox 6600 lens, koji sam posle montirao na kameru, pri snimanju u portrait modu u sredini bi bila cista slika u obliku kruga, a oko tog kruga zamucenje. Mislio sam da je malo falican lens, ali kasnije sam isprobao vise rezima snimanja (najvise koristim sports), tada sam se uverio da je sve u redu, nema zamucenja na snimku, medjutim ako se mnogo zoomira negde posle 7x ili 8x otprilike tada slika pocinje gubiti ostrinu. Inace preporucuje se raynox sa 52mm navojem, ali takodje odlicno radi i sa 58mm navojem koji ja imam.

Evo i dve fotke na kojoj sam uslikao u attachmentu kako to izgleda.

WDH43 ti je bolji Wide Angle od tog Raynoxa ma sta ko napricao po sajtovima, i taj Rhode Video Mic ima previse tup zvuk ma sta radio u post produkciji, zato sam ga ja skartirao posle mesec dana (jos 2006.), ako ces nesto tog tipa onda uzmi Rhode Stereo Video Mic koji je nebo i zemlja naspram tog jer je sve ostalo i mnogo bolje a i mnogo skuplje.

Edit

@Weasel

Na BR-u ti je i HD Mpeg2.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno