Šta je novo?

Windows 10 neće da butuje pravilno

rogi23

Slavan
Učlanjen(a)
08.01.2006
Poruke
245
Poena
320
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Na novoj konfiguraciji sam instalirao Windows 10 i Debian 10.
Sve je bilo ok dok nisam povezao na novu konfiguraciju stari HDD. Kada sam podigao sistem i u Grub meniju sam kliknuo sa Debian podigao se Debian sa stare mašine.
Onda sam hteo da instaliram Debian i Windows ponovo od 0 (ne pitajte zašto :D) i kada sam instalirao windows, hteo je da butije, ali samo sa DVD-om u optičkom drajvu.
Čim ga izvadim izbacuje mi No such partition. Entering rescue mode. grub rescue>_.
Probao sam sve živo sa Gugla ali ne umem da popravim stvar. Na netu sam pročitao da treba da isključim secure boot, što sam i uradio, ali ni to ne pomaže.
MB je Asus PRIME A320M-K. M.2 je Patriot. Prvi put koristim matičnu sa UEFI-em, a Windows nisam koristio jedno 7 godina :d, pa bi savaka pomoć bila značajna.
 
postavi najnoviji grub. isključi fastboot iz uefi menija.
 
postavi najnoviji grub. isključi fastboot iz uefi menija.

Instalirao sam Debian.

Da li sada mogu da instaliram W10 i da pomoću EasyBCD iz njega imam mogućnost da biram W10 ili Linux i da to bude funkcionalno?
 
Nema od toga ništa. Prvo se instalira Windows a onda Linux. Grub se upisuje u mbr boot sektoru aktivne particije na boot diska. Zapisivanje boot loadera Windowsa i Linuxa se razlikuje zato ti to neće raditi sa EasyBCD. Već Linuxov grub dodaje Windows na svom meniju koji ti služi za izbor operativnih sistema ako se ne varam. Tako je bilo kod mene kada sam isprobavao te Ljinuks kombinacije pre par godina ne verujem da se danas išta promenilo.
 
Nema od toga ništa. Prvo se instalira Windows a onda Linux. Grub se upisuje u mbr boot sektoru aktivne particije na boot diska. Zapisivanje boot loadera Windowsa i Linuxa se razlikuje zato ti to neće raditi sa EasyBCD. Već Linuxov grub dodaje Windows na svom meniju koji ti služi za izbor operativnih sistema ako se ne varam. Tako je bilo kod mene kada sam isprobavao te Ljinuks kombinacije pre par godina ne verujem da se danas išta promenilo.

Evo sada sam instalirao W10 posle Debiana i podesio boot pomoću Easy BCD-a.
Sve radi kako treba, može da se bira između W10 i Linuxa, ali samo kada je disk u optičkom drajvu.
Kada izvadim disk boot ide odmah na Linux, nema ga W10 u GRUB-u.
 
Uspeo sam.
Ne znam sta sam sve ispodesavao u BIOS-u, ali sam uspeo.
Jedino sto mi je ostao Easy BCD boot meni posle biranja W10 u GRUB-u.

Hvala na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno