Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

nemam,ali pikiram 270 zbog cene i to je tacno dovoljno za aniverzari i za igre koje su planirane da se furaju na tom kompu.citava ideja je da se dobije sto vise za sto manju lovu plus da bude uslovno receno portabilno.nije da ti ne verujem za 270 da staje u elite 110,ali lepo kazu na sajtu do 210mm,safir je najkraca i tacno je 200mm,plus taj 6pinac,zato sam i dosao do tog minimuma od 230mm.

kopao sam jos malo sa sve kod nas ima od kucista,ono sto bi meni odgovaralo (node 304,CM elite 120) je prosto preskupo,izgleda da cu i ja da gledam te cifteke ili sta vec bude moglo da se izbunari do 40tak jura.
 
@umart:
Kućište za tebe je onda spomenuti LC Power 3000B, do 24cm za grafu. To je inače malo ATX kućište od 24 litre, dakle zapreminski isto kao CM Elite 110, u tower formatu, sa napajanjem, odlične kritike. Postoji detaljna video recenzija na YT koju sam već linkovao u temi. Sem toga, povoljno je, 5k din sa napajanjem 430W. LC Power su najjeftinija od dobrih kućišta. Čiftek je ipak skuplji.

A onaj mali Čiftek za mene bez bockanja grafike (ili grafikom do 20cm) -- kako ti se čini? ;) U njega idu grafike dužine kao sa slika gore (2 x 20cm), to je dosta za recimo GeForce GTX750Ti. (Ne razumem se u grafike.)
 
Poslednja izmena:
Da li je neko probao ovaj LC Power?

3059931cff.jpg
 
Već sam pominjao LC-1500Bmi, bilo mi je u najužem izboru sa CM Elite 110.

Nije mi se svidelo što je još restriktivnije po pitanju grafike (190mm naspram 110 u elite), grafika je na dnu kućišta, sva toplota ide na gore ka ostalim komponentama, ima manje mesta za diskove tj. manje položaja gde ih je moguće postaviti, skuplje je od 110-ke i uz njega ne dolaze ventilatori, dok je 120mm koji dolazi uz Elite 110 sasvim pristojan, tj. jako je tih i meni sasvim vrši posao.

sad ja imam tu problem jer najkraca 270 je tacno 200mm (safir) ali 6pinac je bocno,

Koji je to tačno Sapphire 270 sa 200mm svi koji sam gledao su preko 228mm?
 
Poslednja izmena:
Lepo izgleda, cijena?
 
Trenutno ga nema u prodaji, nema cene (ne znam).
 
Bas je to dobro.
 
Meni se svidjaju Lian Li miniITX cube kucista....

Q33

q33-001.jpg


q33-006.jpg


q33-017.jpg


Cela galerija
 
Kako vam se čini ovo miniITX 13 litara kućište?

Više info: http://www.ncases.com/v2/m1.php

Kućište deluje fino dok ne klikneš na tab Compatibility i pročitaš ograničenja. Ako koristiš klasično ATX napajanje, gubiš dva mesta za HDD i imaš ograničenja za dužinu grafike. Lepo izgleda, ali bi jako dobro morale da se biraju komponente.

Lian Li Q33 je odlično, jedino ga nema kod nas i malkice je skupo (oko 100€) ako sam dobro video po stranim sajtovima.
 
^ Zato postoje SFX i jos manja napajanja, za 12l zaista su uvek potrebni kompromisi, posebno ako ide dual grafika i radi pod full load-om uz dosta hladjenja - treba to spakovati, a da ne greje jedno drugo, znas i sam. ;)

Inace, M1 case bio je uspeli Crowdfundig projekat a proizvodjac Lian Li. Dizajnirali su ga ljubitelji small-factor formata (SFF).
 
SFX napajanje ima dosta manji ventilator od ATX-a. Jedina SFX napajanja koja su mi se svidela su bila SilverStone, ostala koja sam video su bila bučna, tj. ne baš bučna, ali nisu mogla ni da se okarakterišu kao tiha. Seasonic-e kod nas nisam video.

Nekako mi SFX format nit smrdi nit miriše, nema puno kvalitetnih modela. Za računare manje potrošnje mnogo je bolja opcija AC/DC adapter + picoPSU, ako već treba jača grafika, CPU i sl. onda klasično ATX, najbolje neko polupasivno koje ni ne pali ventilator dok se ne optereti.

Takođe, M1 je trenutno rasprodat, a cena u USA je bila 205$ tako da definitivno prelazi ono što bih dao za kućište.
 
^ Ah, ja cu imati SFX u Čiftek BT-04! :zgran:

I to ono losije, od 250W. 350W je dobilo pohvalu na Tom's Hardware.

LC Power 3000B takodje SFX 420W. Na ITsvet-u neko kaze da se ne cuje, a neko da bruji.
 
Poslednja izmena:
Na ITsvet-u neko kaze da se ne cuje, a neko da bruji.

Nemaju svi istu toleranciju na buku, a moguće i da imaju lošiju kontrolu kvaliteta pa zavisi od primerka do primerka, nekom zapadne bolji, nekom lošiji ventilator.
 
@owim

Nije mi bas jasno zasto ti je bitna zapremina samog kucista? Mozda je bolje da odredis neku dimenziju koja ti je granica. Na primer ako ti stoji na stolu onda je to sirina a ako planiras da ti stoji u polici od DVD plejera onda je to logicno visina.
 
Zapremina kućišta dođe kao univerzalna mera za (osnovno!) poređenje, ništa više od toga. Naravno da su dimenzije bitne. Recimo, ne sviđa mi se "kockasta" varijanta tipa Elite 110 jer je smatram manje praktičnom i zahtevnijom (možda grešim, nikad nisam imao ni video uživo), dok mi je tower format srednje debljine sasvim prihvatljiv. Kao BT-04 ili M2 na skorašnjim slikama. Izgled "zvučnika" bez prevelike visine i bez mnogo kompromisa zahvaljujući "debljini" -- ipak treba razmisliti kako u malo kućište sve to staviti, posebno ako je tanko/spoljošteno (kao Čiftek Flyer).

Izbor je mali da bi se unapred planiralo gde će da stoji. Da je Elite 110 verovatno bi stajao na stolu, M2 mi se estetki sviđa da bih voleo da stoji na stolu, dok pomenuti Čiftek može da stoji bilo gde -- i na vidnom mestu (navodim ova kućišta kao primere).

Nemam DVD plejer, hehe, optika u mojoj kući svela se na eksterni DVD-RW drajv. ;) I ni to se ne koristi.
 
Još malo pa sam kompletirao kompić. Kupio memoriju. Zvao sam drugog uvoznika za Čiftek kućišta (PIN Computers) i ugurali su mi BT-04B u prvu pošiljku koja kreće, stiže za 15 dana i oni imaju verziju sa 350W PSU koja se mnogo bolje pokazala na Tom's Hardware testovima (u odnosu na 250W).

Pazario sam danas SSD MX100 256GB sa 2 MTS vaučera, pa me ispao 8k din. :banana:

Ostala je još ploča, otišao u Emmi, kad ono: nema više GA-B85N ploče. Nema nigde. I neće biti. Znači, preko "mađara". Dali mi listu miniITX ploča, većinom H81, te sam odabrao ove dve:

- GIGABYTE GA-B85N - 65 eur
- ASROCK B85M-ITX - 72 eur


Razmišljam se da uzmem ASRock, jer je kao "bolji" od Gigabajta, ima odlične kritike na nemačkom MindFactoru (da ne bude da čitam samo američki NewEgg).
Sudeći po specs:

ISTO
- 4-naponska 12V za CPU

ASRock PRO
- ima i VGA port
- ima eSATA port (što nije velika mudrost, lako se montira konektor SATA -> eSATA na mesto PCI slota, imam ga); posedujem 2 reka sa eSATA i USB 2.0 konekcijom, daleko mi brže da koristim eSATA.
- ima kontrolu napona za OC, na razliku od Gigabajta gde je 1,2V max (nije mi puno bitno, neću preko 1,2V)
- 4 x SATA3, 1 x eSATA, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0, u zbiru isto kao Gigabajt, ali Gigabajt 3xSATA3 + 1xSATA2, Gigabajt jedan USB 2.0 port više, itd.

ASRock CONTRA
- nema miniPCI za WiFi karticu i mesto za antene;
- nema mSATA konektor
- Gigabajt nudi HDMI rezoluciju 4096x2160, a ASRock HDMI 1920x1200 @ 60Hz
- Asus ploče podržavaju USB BIOS Flashback (vzlo zgodno) -- da može BIOS da se flešuje bez CPU-a (korisno kao CPU nije podržan u staroj BIOS verziji, pa zahteva dosta cimanja) -- flash BIOS feature update. Izgleda da to ASRock nema. Bar ne na B85 čipsetu.

Layout ne znam da "čitam", ima li tu razlike?

Penny for your thoughts? :smoke:
 
Pazario sam danas SSD MX100 256GB sa 2 MTS vaučera, pa me ispao 8k din. :banana:

Šta, gde, kako? Malo više informacija.


Sudeći po specs:

ISTO
- 4-naponska 12V za CPU

ASRock PRO
- ima i VGA port
- ima eSATA port (što nije velika mudrost, lako se montira konektor SATA -> eSATA na mesto PCI slota, imam ga); posedujem 2 reka sa eSATA i USB 2.0 konekcijom, daleko mi brže da koristim eSATA.
- ima kontrolu napona za OC, na razliku od Gigabajta gde je 1,2V max (nije mi puno bitno, neću preko 1,2V)
- 4 x SATA3, 1 x eSATA, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0, u zbiru isto kao Gigabajt, ali Gigabajt 3xSATA3 + 1xSATA2, Gigabajt jedan USB 2.0 port više, itd.

ASRock CONTRA
- nema miniPCI za WiFi karticu i mesto za antene;
- nema mSATA konektor
- Gigabajt nudi HDMI rezoluciju 4096x2160, a ASRock HDMI 1920x1200 @ 60Hz
- Asus ploče podržavaju USB BIOS Flashback (vzlo zgodno) -- da može BIOS da se flešuje bez CPU-a (korisno kao CPU nije podržan u staroj BIOS verziji, pa zahteva dosta cimanja) -- flash BIOS feature update. Izgleda da to ASRock nema. Bar ne na B85 čipsetu.

Još malo prednosti za GA-B85N:
-Bolji audio čip - Realtek ALC898 vs ALC892 na AsRock-u
-po meni bolji LAN čip - na GA je Intel, na AsRock je Atheros

Mada nisam previše ljubitelj GA ploča, i većinom sam koristio Asus i AsRock (poslednja GA mi je doduše matori GA-P34-DS4), ali za GA-B85N stvarno ne mogu da nađem neku zamerku, radi savršeno stabilno, nisam primetio neke bagove i sl.
 
Šta, gde, kako? Malo više informacija.
Kada se potpiše MTS ugovor u Emmiju, WinWin-u ili PC Practicu dobije se vaučer na 2k din. Potpisao sam 2 ugovora, dobio dva vaučera. SSD MIX100 256GB je 12k din - 4k = 8k din. :)

Još malo prednosti za GA-B85N:
-Bolji audio čip - Realtek ALC898 vs ALC892 na AsRock-u
-po meni bolji LAN čip - na GA je Intel, na AsRock je Atheros
- Koliko je to realno bolji audio čip? Mala razlika koja se ne primeti? Neću kačiti skup HiFi uređaj na njega već zvučnike od 50€. ;) Ili ima još neka fora kod audia?
- U pravu si za LAN, i drugi kažu da je bolji, ali mislim da je reč o nijansama, nemam realnog znanja, šta ti misliš, koliko se to oseća u praksi (audio i LAN)?

Ima jedna fora za ASRock, nije Linux-friendly, ali koliko sam kasnije istražio, nisu ni GA ni Asus. Vidim da se na netu žale da je (bilo?) cimanje, a malo bih terao i Linux (dual boot). Istini za volju, nisam pogledao kako stvari stoje oko B85N i Linux-a, malo sam se zamorio. Uglavnom, kada se ode na ASRock, Asus i na Gigabyte sajt mogu da se skinu samo drajveri za Windows i -- tačka.

* * *

Vezano za dve navedene ploče čitao sam malo komentare na MindFactory i NewEgg, zaista ih je malo za B85N dok ih je dosta za ASRock, i većinom su dobri i opisuju razne probleme sa kojima su se ljudi susretali, daju mnogo jasniju sliku. Par zapažanja za ASRock:
- "No Linux drivers! Both Ubuntu 12.04LTS and 13.10 wouldn't install. I had to install Windows HyperV and run VMs of Ubuntu and arch."
- Ali i "started the boot over the UEFI not USB and then reinstalled the ubuntu server. Working great. Now I need to install CentOS and uptdate the grub, done!"
- "With the latest BIOS 2.10 it does support the G3258 and it overclocks beautifully on such a low cost board. 4.6 Ghz at 1.37V."
- The BIOS can be updated directly from the Internet before even booting into the OS.

Asus ima ipak najbolji support. Asus ima svoj forum gde su aktivni ljudi iz kompanije koji rešavaju probleme korisnika. Tu se svi slažu. Tech support ASRock-a je relativno loše ocenjen, iako su ljubazni u SAD i odma hoće da zamene ploču. Za GA ne znam.

Možda se sada bavimo dosta manje bitnim sitnicama. ;) Inače, tvoja ploča podržava 4K display (UHD - Ultra HD) preko HDMI porta. Evo šta sam našao za daleko jaču IGP:
Talking about a Core i7 4770K (HD 4600), UHD and watching movies:
- with DDR3-1600 you'll get glitches all the time
- with DDR3-2133 you get glitches from time to time
- with DDR3-2400 (or faster) you can finally watch the movie in decent conditions

Now let's get back to your G3258 processor:
http://ark.intel.com/products/82723/Intel-Pentium-Processor-G3258-3M-Cache-3_20-GHz
Memory Types : DDR3-1333
Processor Graphics : Intel HD Graphics
Graphics Video Max Memory : 1.7 GB

What kind of UHD experiences do you expect in these conditions? :)
Bar sklonim taj argument sa liste za izbor. ;)

Međutim, ono što mi je korisno jeste da ASRock ima i VGA port jer od četiri monitora koja imam, dva imaju samo VGA ulaze. (Naravno, postoje adapteri.)

Za kraj, ovo je jedna po forumima preporučena H81 ploča koja takođe može da radi OC: Asus H81I-PLUS (65€) -- baš i nije dobila neke kritike na NewEgg-u.
 
Moja preporuka je Elite 130 od CM, uzeo sam jedno. Mada mi se veoma svidja Nod 804 od FD, pogotovo što u njega može da se stavi mATX ploča. Jeste malo veće i šire kućište ali kome treba za više HDD i za mATX odlično kućište. Na žalost kod nas nema da se kupi Corsair 250D, fenomenalno kućište, malo je skuplje od Elite 130 ali pruža više prostora. Sve zavisi od namene mašine. Ja sam svojevremeno bio tražio ploču (itx) koja se napaja preko adaptera (kao za laptop) tako da napajanje nije ni potrebno. To su SoC ploče sa integrisanim Celeronima ili AMD Apu. Totalno bešumno jer dolaze već sa pasivnim hladnjakom preko skoro cele ploče.
 
iz potpisa: I7-4790k, Asus impact 7, CM Sheidon 120V, SSD+HDD. Za sada bez grafike al uskoro 970 ili 980. Ja svima koji planiraju da imaju 1 grafiku preporucujem itx masine ili mATX. Manje prasine i zauzima manje prostora, a i hladjenje moze mnogo bolje da se odradi.
 
Pozdrav!
Da li neko zna gde u Srbiji moze da se kupi Chieftech IX-03B kuciste (bez napajanja).
Isto trazim i MK-35DV adapter.
Ako neko ima lep ocuvan za prodaju, moze isto da mi se javi.
Hvala!
 
Pozdrav svima.

Želeo bih da napravim neku kombinaciju NAS-a, download mašine i media servera. Izbor je pao na neku J1800 varijantu, pa sam u potrazi za mini ITX kućištem koje bi mi zadovoljilo potrebe:

Nikakav ventilator ne dolazi u obzir, dakle mora biti pasivno napajanje. Grafička, kuler za procesor, optika, ekran i jače napajanje od 100W mi ne trebaju. Ono što bih voleo je da nađem kućište u koje mogu da stanu dva 3.5" diska jer bi kućište trebalo da radi kao NAS. Ono što je pomenuto u ovoj temi je uglavnom nepotrebno veliko ako dva velika diska mogu da stanu. Ima li neko ideju?

Najviše bi mi odgovaralo "kockasto" kućište širine manje od 22cm (ITX ploča je 17cm) u kome dva diska vise iznad ploče (tanak pasivni kuler iznad ploče, tako da bi bilo mesta).

Najverovatnije ću na kraju morati da odustanem od zahteva za dva diska i uzmem LC-1350mi
 
Da li ima neko iskustva sa BITFENIX Prodigy ili CM Elite 130, kakvog su kvaliteta, da li su bucni, malo da ih opise iz prve ruke?
 
Igrao sam se dosta sa itx platformom, po meni za Bitfenix nema mesta u ovoj temi, džinovska su kucista, skoro pa mid tower ...

Trenutno imam Silverstone sugo sg05, sa sfx napajanjem od 450w(stariji model, bronzani), ga z97 gaming, i3 4160, r6870, hard 1tb i ssd240gb.

Prva preporuka je napajanje, nema alternativu. Mana je ventilator koji je bučan kada se mašina optereti. Ja sam to rešio tako što sam zamenio vent sa NB Silent modelom.
Kućište je malecko, odlično provetreno, ultra tiho(kada se zameni i onaj prednji Silverstone vent :D ).

Već sam pazario novo napajanje, očekujem ga u narednih 10-ak dana. U pitanju je takođe Silverstone sfx samo model od 500w(ima i 600w), gold standard, full modularno.
link

Priprema za i5 xxxxK i neko tiho vodeno hlađenje ;) .
 
Slike druze, slike, nista ti ne verujemo :D

@nesa07, imam ja CM elite 120 (slicno sa 130), solidno kuciste. Klasican CM, da tako kazem, malo ruznjikavo. Meni se 130 ne svidja zbog rasporeda diskova, ali ako planiras veliku VGA, onda je to bolji izbor.

Jedino sto moram da ga prepakujem i namontiram neki fin kuler, ovaj stock je prebucan.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, imam sledeću konfiguraciju:

Ploča: MSI-H81M-P33
Proc: Intel i3-4130
Ram: Kingston 8gb DDR3 1333MHz
Grafika: ASUS Radeon HD 7750 1GB GDDR5

Interesuje me sa kojom bih pločom mogao da zamenim postojeću pa da konfiguraciju uglavim u neki CM Elite 130, ili 120 ili slično. :smash:
 
Poslednja izmena:
^ Ako kupujes u SRB u prodavnici, nemas neki izbor, imas valjda svega dva mITX modela na raspolaganju. ;) Kod "madjara" imas veci izbor. Ploča Gigabyte koju je Mighty uzeo je sasvim sigurno dobar izbor. Ja imam Asus.
 
Nazad
Vrh Dno