Šta je novo?

Manjaro problemi i kako ih resiti

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
1. Starting Flush Journal to Persistent Storage povremeno izbaci ovu poruku , pogledao /var/log/jurnal/2330938485 dir preko 2GB, obrisoa i sad je velicina normalna. Kako uhvatiti sta puni log jer na tom diru nalazi se mnogo fajlova.

2. Kako uhvatiti sta ispisuje na ekranu kod restarta i gasenja, posle zadnjeg update plasme na 5.12.2 ispisuje nesto na kraju neku greku al ne znam kako da je ulovim ili gde da trazim ako je to uopste zapisano.

3. Kako resiti misteriju greske da kod gasenja i restarta obavezno Disk Manager odbrojava 1min i 30 sekundi pre gasenja ili restarta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre brisanja logova, mogao bi da pogledaš ima li i kakve grešake prijavljuje
Kod:
journalctl -p err -b
Koliko će journalctl da napuni /var/log/journal/ možeš iskontrolisati kroz /etc/systemd/journald.conf setovanja a ovo treće u vezi Disk Manager(?) mi nije jasno.

Edit: ako hoćeš da vidiš sadržinu nekog individualnog log fajla

Kod:
journalctl --file /var/log/journal/$(cat /etc/machine-id)/<log fajl>
 
Poslednja izmena:
a ovo treće u vezi Disk Manager(?) mi nije jasno
Krene u restart i na kraju startuje job koji gasi Disk Manager i odbrojava 1 minut i 30 sekundi, trazio, probao nesto sto se predlaze ne pomaze i onda pokusao ovo sto je isto neko predlozio u systemd setovanju promenio dva parametra na 20 sekundi i reseno. Po pisanijama kazu ljudi nekom se povremeno to pojavi al ne znaju razlog.
Danas sam gledao ne puni vise /var/log/jurnal a dir se i dalje zove 89602c1e71cd4c25908ef60621b40059 ali su sad u njemu normalni nazivi dva fajla, za sad je ok ne debljaju se. Ti log fajlovi sva imena su bila pola tone brojeva...
 
Da nije u pitanju malo prostora na particiji? Sećam se da je Mandriva imala setovanje da prijavi kad slobodan prostor padne ispod 10% ali se više ne sećam da li je bilo neko setovanje negde unutar samog KDE-a ili neka custom skripta distroa. Ako disk menadžer više ne vidiš pri restartu/gašenju onda je verovatno to bio razlog.

Inače, slobodno mogu da se brišu logovi ali ne i sam /var/log/journal direktorijum. Može i sa
Kod:
sudo journalctl --vacuum-time=7days
recimo, što bi obrisalo logove starije od nedelju dana - zlu netrebalo, da se pogleda ako bi nešto krenulo naopako.
 
Poslednja izmena:
Moguce jer mi je bilo zafalilo prostora za kompajliranje, ne secam se sta je bilo ali sam posle toga prosirio / particiju, pocistio kroz octopi i stavio da cuva dve generacije. To sam uradio ranije a ovo sam primetio zadnjih dana kad je legla plasma 5.12.0-1-2 jer nemam plymouth kod paljenja i gasenja i ispisuje kad gasi ili restart da je startovao job koji treba da ugasi Disk Manager i odbrojava 1 min i 30 sekundi. Promenio sam u /etc/systemd/system.conf kroz systemsko setovanje #DefaultTimeoutStartSec=90s i #DefaultTimeoutStopSec=90s sa 90 na 20 i sad nema te poruke. Uspeo sam nekako da vidim tu zadnju famoznu poruku otprilike pise vise puta systemshutdown:protocoll error, kad dodje do te zadnje poruke to ispise 5x ali nabrzaka i restart ili gasenje zavisi sta sam odabrao. Cekirao sam disk / i home particiju sve je ok.
 
Poslednja izmena od urednika:
#DefaultTimeoutStartSec=90s i #DefaultTimeoutStopSec=90s to mu je upravo 1 minut i 30skundi a disk ne drlja nista; lampica ne svetli; jer nigde nije setovano da upisuje na disk sa zadrskom.
Sad mi ostaje da provalim gde je nestao plymouth (MANJARO), koliko se secam davno je bilo iako imam AMD graficku sve sto su pisali za Nvidia to je vazilo i za AMD iako su pisali da vazi samo za Nvidia.
 
Sad mi ostaje da provalim gde je nestao plymouth (MANJARO), koliko se secam davno je bilo iako imam AMD graficku sve sto su pisali za Nvidia to je vazilo i za AMD iako su pisali da vazi samo za Nvidia.

Pojeli ga čvorci...:D Ali ozbiljno, šta će ti i ako su ga sklonili? Samo "lep" screensplash koji uzgred, kad mu dođe, može nepotrebno da pojede koju sekundu pri dizanju/restartu.
 
Pojeli ga čvorci...:D Ali ozbiljno, šta će ti i ako su ga sklonili? Samo "lep" screensplash koji uzgred, kad mu dođe, može nepotrebno da pojede koju sekundu pri dizanju/restartu.
Imas pravo, koji ce mi samo produzava vreme podizanja, bitno mi je da mi OS i programi rade. Mislim da sam kompajlirao Firefox ESR 52 iz Aura pa mi je ponestalo prostora. Sad ima 25GB fraj. Za Calculate znam kad kompajlira 8GB mu treba, u praksi ako jos nesto instalira onada najbolje jedno 15GB slobodno.
 
За Disk Manager сам написао, дешава се када има више монтираних партиција па их ваљда демонтира, мада не увек и не свуда. Негде одмах иде у рестарт иако су демонтиране, негде одброји 1:30. Код система где нису монтиране остале, углавном одмах рестартује.
За плимут нисам ни обраћао пажњу, нервира ме и што су сплешскрин искомпликовали па сам зато дигао руке од тога. Некада сам тражио неки симпатичан, сада пустим какав год да је.
Грешке ... код мене на овом Арчију пријави код старта 2-3 и предлаже да се провери шта је али ме мрзи да то радим. Код гашења опет нешто некад пријави али ако све ради, није ми битно.
На другом арчију на овом компу углавном све лагано ради, њега још разрађујем, не користи се превише па је мало мање оптерећен и нема свега и свачега на њему. А то је сигурно и довело до оних грешака, увек пробам шта ми падне на памет и не проверавам колико може да забрља. :)
 
Pojeli ga čvorci...:D Ali ozbiljno, šta će ti i ako su ga sklonili? Samo "lep" screensplash koji uzgred, kad mu dođe, može nepotrebno da pojede koju sekundu pri dizanju/restartu.

Danas sam jureci jedno naleteo na ovo, nestaju Plymouth, nisu sklonili, sve se desava u svim mogucim distribucijama kod prelaska na plasmu 5.12.x. Gledam Kubuntu 18.04 razvojnu verziju Plymouth redovno radi na starti i kod gasenja i ispisuje Kubuntu. Mnogo se zurilo kod plasme 5.12 pa je isla za dva-tri dana od 5.12.0 na 5.12.3, neko je nesto u zurbi omasio. Eto nalete na to danas na jedno 10 mesta a jurio sam automatsko montiranje particija relacija Systemsko setovanje-Dolphin-Plasma bez upliva u fstab.
 
zasto manjaro nece da mi zapamti DNS server adrese koje promenim?

probao sam rucno kad otvorim resolv.conf i snimim uz admin privilegije ali posle restarta vrati na staro.

posle toga sam menjao sa sudo nano /etc/resolv.conf ali opet ista prica.
 
zasto manjaro nece da mi zapamti DNS server adrese koje promenim?

probao sam rucno kad otvorim resolv.conf i snimim uz admin privilegije ali posle restarta vrati na staro.

posle toga sam menjao sa sudo nano /etc/resolv.conf ali opet ista prica.

Mislim da to vuce neke korene kad je za DNS moglo da se upise samo 3 DNS servera. Sad svaka konekcija moz da ima vise DNS servera i zapamceni su ali ne u tom fajlu, u kom fajlu pamti ne znam. Ja koristim yandex DNS servere sa blokadom zgadije, koristin freeDNS itd, za sve konekcije setujem da samo zahteva IP od DHCP a DNS stavljam kako mi se svidja.
Ne znam sta ti je razlog da tu upisujes DNS servere, ja ih upisujem za svaku konekciju kad je kreiram. Ako zelis nesto da blokiras mislim da to ide u host fajl kao i kod windowsa, nesto se secam da sam filovo taj fajl sa svim mogucim IP adresama facebooka i postigao to sto sam hteo da nema pristupa facebooku
 
ma nesto sam isprobavao ali kao sto rekoh nikako da zapamti a nema sanse da jurim gde to cuva ako je na nekom ko zna kom mestu. procitao sam i sve odgovore na forumima ali nista nije upalilo.
imam i neki custom host koji koristim na meku zadnjih par dana pa sam mislio da ga primenim i na manjaru ali mislim da cu da sklonim linux sa kompa do daljnjeg... zanimljivo mi je bilo jedno vreme da cackam ali sam skontao da mi bas nicemu ne sluzi i da me samo usporava, tj. mnogo puta oko osnovnih stvari gubim vreme i jurim resenja po netu. drzim se macos-a dok i njega ne upropaste...
 
Ovo vazi za Manajro KDE a i za Arch, help je Arch help. Situacija startujem Manjaro i on ne prepoznaje nijedan audio uredjaj, audio postavke prazne, svi pulse fajlovi instalirani, sve je tu ali zvuka nema.
Resenje:
Delete on home /config/pulse directory and reboot.
Objasnjenja nema zasto ovo brisanje pomaze ali pomaze, sta se to toliko poremeti u /config/pulse da taj dir postaje beskoristan, nista ne menjam, kad ima update uradim update, ovo mi je vec 3x da se ovakva situacija dogadja.
 
Poslednja izmena od urednika:
manjaro stigao mali update masina poludela, prodjem login ekran koji je ok pojavi se splash screen koji pocne da se raspada u hotizontalne rezance. nekako dodjem do desktopa koji treperi i non-stop iskace i pokusa da ga prekrije nova pozadina iz plasme 5.13.4. Masina radi usporeno a kad hocu da se izlogujem ili ugasim ili nece uopste ili se pojavi odjavni ekran sav razbucan ali ako ubodem ikonicu gasenja ne uradi nista. sta raditi?
 
Мени се слично, али у много блажем облику, понекад деси, решавам ситним променама у композитору. Не знам који је апдејт у питању, ја сам ту редован али нисам приметио нешто баш овако. Јеси ли инсталирао неке посебне драјвере, знам да то радиш а личи на проблем са графиком?
 
Kako ste resili pitanje nocnog rezima na Manjaru?
Instalirao sam Redshift, ali je problem sto svaki put moram manuelno da ga pokrenem, onda potvrdim da zelim da vidi moju lokaciju i tek onda mi ukljuci nocni rezim. Pri restartu moram ponovo sve isto.
Probao sam da stavim aplikaciju u AutoStart, ali pri paljenju mi se pojavi neka greska, verovatno jer treba potvrda da dozvoljavam da vidi moju lokaciju. Znate neki bolji program ili imate ideju?
 
Sredio sam tako sto sam dodao u applet redshift widget i sad je ok.
 
Мени се слично, али у много блажем облику, понекад деси, решавам ситним променама у композитору. Не знам који је апдејт у питању, ја сам ту редован али нисам приметио нешто баш овако. Јеси ли инсталирао неке посебне драјвере, знам да то радиш а личи на проблем са графиком?

Ma bilo par programa, nesto nebitno i obrisao-deinstalirao shutter jer je bio u sukobu sa njima. Od kad znam za sebe drzim radeon drajvere na Manjaru, to sto sam isprobavao bilo je na Kubuntu-Neon, nesto se skrsio a kad bi barem znao da ima neka komada nazivo da sve istalira=reinstalira sa zavisnostima.
 
x264 и libx264 су у сукобу
Ako pokusam da maknem oce da makne sve programew ili barem sve
 
Виђао сам тај неки апдејт скоро, увек прихватим па ако не прође или забрља, онда тражим додатна решења. А није да се не деси, повремено се не одради добро замена па не прође због неке међузависности коју су превидели. Скоро се апдејтовао Octopi са 0.8.х на 0.9.х и није прошло јер као има нечега што му смета. Мислим да је ипак био Арчи јер Манџаро и прави Octopi па ваљда воде рачуна. Решење је било да се прво деинсталира 0.8.х али сви делови, не само основни програм и онда инсталира нова верзија. Ситнице које се обично брзо реше.
 
Eh, radio, radio pa se smorio, prolupo. Ligin screen uvek ok, onda sledi desktop kojeg rasparca na horizontalne rezance, posle se primiri; morao sam u 20-radeon.conf da stavim DRI 2 umest 3 a dosad je radio sa 3 i u drugim distroima radi sa 3. kako pise u wiki od archa. Restart i gasenje se lutrija, ako se pojavi normalan ekran onda ce da ugasi ili restartuje ali ako ga razbuca onda nema pomoci. pop-up kad stavim miska na ikonu u panelu na leafpad dobijem neko njestra i na systemsko setovanje, za druge ikone ok, pokusao ponovo da ih bacim u panel ali isto, isto tako dobije pop-up njestra na minim, max, ugasi u ramu programa, isto se desava u FF kad upisujem ime i password za benchmark. Definitivno je prolupao a najcrnje je stonigde nista ne pise sta da mu radis, moz samo da gledam u pasulj. Reinstalacija njet, to necu pre cu neki drugi distro ali isti koji je rr i kojeg sam azurirao redovno jer pisu ako ne radis redovno prolupa.
 
Evo na kraju dizem ruke od Manjara, ekran je sav u horizontalnim rezancima, nema boga da da ga vratim u normalu jer nista ne vidim niti mogu startovati systemsettings5. Vrlo neobicna stvar je da ladno i dalje mogu sa ctrl_alt_f4 da udjem u terminalski mod i podignem Manjaro kao root user u GUI modu, root jekao user i kod jega je slika na desktopu ok, setovanja su ok. Koje je setovanje pokvareno za usera ne znam. Koliko znam root ne sme u GUI ali u plasmi sve sme, jednom sam im na facebooku pisao i pokazao, tad su ispravili ali sad vise nemam pristup. Mozda bi moglo da se skrpi nesto kad bi znao sta iz root treba preklopiti tj. koje fajlove prepisati preko user fajlova.
 
Evo pricam sam sa sobom, epilog 20-radeon.conf ne treba, to je pravilo njesra. Po https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI treba ali sad odjednom ne treba. Do pre neki dan je sasvim normalno radilo sa tim conf fajlom i svi drugi linuxi ga imaju ali sad odjenom Manjaru ne treba.
Kod:
Section "Device"
    Identifier "Radeon"
    Driver "radeon"
    Option "TearFree" "on"
    Option "DRI" "3"
EndSection
 
Poslednja izmena od urednika:
@calexx,
Stigao je update programa 18.08 i framework 5.49, vidim da ima Dolphin ali ako ne radi u root modu nema svrhe da instaliram jer imam iz AUR-a Dolphin-root 18.04 koji radi kao root
 
Па шта пише на оном цитираном у другој теми?
Also, you can now launch Dolphin again when logged in using the root user account. Support for modifying root-owned files when running Dolphin as a normal user is still work in progress.
 
Па шта пише на оном цитираном у другој теми?
Also, you can now launch Dolphin again when logged in using the root user account. Support for modifying root-owned files when running Dolphin as a normal user is still work in progress.
Ja ne razumem sta to znaci, da se logujem kao root? Mogu i to u GUI modu jer im je to opet propust, pozovem terminal i logujem se kao root i startx. Ako je tako koji c emi klinac koga prave budalom, prvo root ne sme da im radi u GUI modu a radi i to su stalno pisali na njihovoj facebook starnici kad sam diskutovo, sad me ne pustaju. Ako treba sudo ili su ili pkexex to je nesto drugo. Daj malo pojasni da ne instaliram bezveze ako je ovo prvo
 
Па ваљда је то прво, а што компликујеш преко терминала, нормално се логујеш као root и пробаш. Какви терминали и startx?
 
Па ваљда је то прво, а што компликујеш преко терминала, нормално се логујеш као root и пробаш. Какви терминали и startx?
Da sam se sad rodio pa da kazem normalno je to sto ti pises, nije normalno, sve vreme sa tim i**tima se preganjam, sve vreme pisu NEMA GUI KAO ROOT SAMO U KALI. Sad odjednom "normalno" da se logujes kao root u GUI modu, ne znam da li sam ja poludeo ili je ovo kako kod Orvela danas vazi jedno sutra vazi drugo. Pa tim i**tima pisao sam da moze da se udje u root kao GUI jos odavno, bilo je to ne sme i setovali su da ne sme, onda kako su karabudjili nove verzije plasme cas je moglo cas ne ali po njima nije smelo niti moglo. Zbog tog mog pisanja onemogucili su mi ulaz na facebook stranicu, na KDE prijavi gresaka lik se uvredio kako se ja usudjujem da kazem da nesto moze. Hebes ti to koja je svrha toga sto su uraduli, posle 10 i vise godina oni se setili da im je file manager busan ako ima root mod a svi drugi file manageri ladno rade kao root pod obicnim userom. Sta ce mi to kad to samo treba u Kali, zasto bi se zahebavao i radio u GUI kao root a citav zivot mi lupaju packe pocev od her Zike da to ne sme i da je to jeres i opasno po zivot, koje baljezgarije. Ja da pisem programe u linuxu pocepao bi svoju diplomu ako je uopste i imaju kao ti tipovi ladno bi se ubio kad za ovo sve vreme oni naprave to glupost. Da li sam ja nesto ovim dobio neki benefit, nista, ima Krusader sa kojim sam poceo, ne moram da se izlogujem i ulogujem kao root da bi nesto iskopirao sa obicnog usera na sistemski deo. Ovo je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina veka :mad:
 
Нисам одавно то пробао, сад сам само да бих проверио ону реченицу и понаша се као и некад давно. Вероватно јесте опасно да се неко логује као root јер је онда све отворено али је радило. Е сад, њихова реченица да се улогујеш као root и покренеш делфина ми делује да они не мисле да је то немогуће.
 
Nazad
Vrh Dno