Šta je novo?

Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak/programer

nebo80

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
27.08.2012
Poruke
327
Poena
169
Koji je po vama najbolji privatni fax za IT da je ozbiljan,da se sve zaista super nauci,da ima dobra praksa,i da se na kraju krajeva postaje odlican IT strucnjak i programer naravno?Mislim da je najbolji Metroploiten,koji jedini ima smer za razvoj igara i drugi smer softversko inzenjerstvo,a za Singidunum,Comtrade visokoj skoli,Megatrend faxu za kompijuterske nauke,Alfa univerzitetu... ne znam nista.Ako neko ima iskustva sa nekim od ovih fakulteta neka kaze.
 
Najbolji je RAF bez dileme, samo što ti treba solidna osnova znanja za njega
 
Samo privatni dolazi u obzir jer su najbolji,najstrucniji,a i zaposlen sam i stariji pa drzavni i da hocu,ne mogu da studiram 7,8 godina.Raf jedino dolazi u obzir strukovne studije ali opet treba dobro predzanje za njega,dok za Metropoliten nije potrebno.Ne znam kakav je Megatrend za IT...
 
Ozbiljan IT strucnjak i fakultet ne idu zajedno u istoj recenici.
Nijedan fakultet te nece naciniti strucnjakom.
 
Nijedan. To sto si zelis se ne dobija fakultetom.

Ako ti preko treba diploma, kupi je ili upisi najgluplji moguci fax, ostatak para potrosi na kvalitetne knjige, inostrane kurseve i samoedukaciju, radi sa ljudima koji imaju iskustvo u toj oblasti i, kroz par godina, to sto zelis ce ti se obistiniti.
 
Poslednja izmena:
Boze, glupih li saveta. Nije ni cudo sto nam je drustvo u sunovratu. :(

Po vama bi najbolje bilo da odmah ide u pevace, Grand produkcija, ili jos bolje da postane krimos jer su to jedina zagarantovano profitabilna zanimanja.

Pre svega, veoma mali procenat tzv. strucnjaka uspeva samoedukacijom da stvori nesto i da se probije u biznisu. To je model iz devedesetih godina proslog veka koji vise ne funkcionise. Ko je uhvatio taj voz super, medjutim on je odavno prosao za ove mlade generacije. Cast izuzetcima ali to samo kompleksi nize vrednosti govore iz onih koji nisu zavrsili fax, a daju savete o istom.

Dalje, nijedan svetski fakultet nece stvoriti strucnjaka od bilo koga ako taj isti studunt ne provede dosta vremena uz knjige i prirucnike. Podrazumeva se da interesovanje treba da bude sire od oblasti koje se uce na fakultetu i da se uci i van fakulteta. Dakle, samoinicijativni rad se podrazumeva.

Zatim, mnogi fakulteti i vise skole nude praksu najboljim studentima u nasim najjacim softverskim kompanijama. Sest meseci prakse nije malo, pri tom ako kandidat pokaze potencijal eto i ugovora (na odredjeno). Ne bih da reklamiram firme ali lako cete ih naci na netu, nema ih mnogo u KG-u i Srbiji uopste.

Fakultet se svakako isplati, visestruko bolje reci, ali uz zestok rad i disciplinu.

Kako si ti ipak zaposlen, samim tim pretpostavljam i stariji od prosecnog studenta, onda se verovatno neces uklopiti u gore navedene cinjenice. Nije daleko od istine da se mozes samoedukovati iz odredjene oblast , medjutim postavlja se pitanje sta posle i posle koliko vremena ces biti u stanju da uradis ono sto se zahteva od strucnjaka iz tih oblasti. Programiranje, recimo, ne podrazumeva samo sintaksu vec mnogo sire znanje iz raznih oblasti, a samoedukacijom to sigurno neces uspet da naucis (u onoj meri za koju bi mogao da sebe nazoves strucnjakom).

Edit: Moram da dodam i ovo. Strucnjak se postaje praksom a ne ucenjem. ;)

Izvinite na pravopisnim greskama ako ih ima, pisem s telefona u lezecem polozaju. :)
 
Poslednja izmena:
Posto pretpostavljam da se prva, druga i treca recenica odnose na moj post, da pojasnim.

On ocigledno ima vise godina od prosecnog studenta, zaposlen je sto znaci da od klasicnog studentskog zivota nece imati preterano vajde, tj. nece mu preterano pomoci. Ako zeli da postane strucan u nekoj oblasti shodno trenutnim okolnostima, samoedukacija i rad sa ljudima koji su strucni u toj oblasti koja njega zanima su mu najbolja sansa da uradi nesto pametno (praksa & ucenje). Sve, naravno, zavisi od kolicine raspolozivog vremena, volje i discipline. Stoga, umesto da se zamajava sa studijama, bolje je da taj novac usmeri na nesto sto ce mu pomoci da se ubrza u oblasti koja ga zanima, a takvih specijalistikih kurseva ima, kao i knjiga.

Sto se ostatka tice, ne slazem se sa tobom preterano, ali to sada nije tema :)
 
Poslednja izmena:
Posto pretpostavljam da se prva, druga i treca recenica odnose na moj post, da pojasnim.

Ne samo na tvoj, bilo je kasno pa sam prevideo da je ono za privatne fakultete (da samo oni dolaze u obzir zbog kvaliteta i stručnosti) izjavio onaj koji je i otvorio temu. :)

Što se ovog poslednjeg tiče, većinom se slažem s tobom (sem poslednje rečenice :D).
 
Koji je po vama najbolji privatni fax za IT da je ozbiljan,da se sve zaista super nauci,da ima dobra praksa,i da se na kraju krajeva postaje odlican IT strucnjak i programer naravno?Mislim da je najbolji Metroploiten,koji jedini ima smer za razvoj igara i drugi smer softversko inzenjerstvo,a za Singidunum,Comtrade visokoj skoli,Megatrend faxu za kompijuterske nauke,Alfa univerzitetu... ne znam nista.Ako neko ima iskustva sa nekim od ovih fakulteta neka kaze.


Ne bih da te ubedacim, ali ako si 1980-o godiste, mislim da je sada kasno za ozbiljan ulazak u IT :(
 
^^
Mene su jos u prvom osnovne naucili: "Pazljivo procitaj..."
 
Ne bih da te ubedacim, ali ako si 1980-o godiste, mislim da je sada kasno za ozbiljan ulazak u IT :(

Ја баш, напротив, мислим да никада није касно да човек научи нешто ново... па чак и да промени комплетно професију којом се бави.

Небо80,
Што се тиче самог студирање неког факултета, мислишљења сам као и Кутија и ЕТФовац да ти није потребан како би постао добар IT стручњак. Ако те занима да постанеш девелопер, ја бих ти препоручио да уплатиш, пробе ради, месец дана на овом сајту: http://teamtreehouse.com/

Aко те занима нешто више из сфере администрације система и мрежа, препоручио бих ти да погледаш ово: http://www.rootplanet.com/ccna-kurs.html
У питању су Циско сертификати, који су признати свуда у свету и колико је мени барем познато, врло цењени.

Допуна:
Оно што је најбитније је да добијеш добре информације и да савладаш основе на прави начин... после је све надоградња и скоро увек се своди на учење из праксе, јер само тако ћеш наилазити на специфичне проблеме који ће те терати да научиш додатно и ново. Такво је моје искуство.
 
Poslednja izmena:
@nebo80

Nisam baš siguran na šta misliš pod pojmom "stručnjak". Ako je to neko ko radi, snalazi se u profesionalnim vodama, zarađuje, napreduje mislim da je ipak pametno da poslušaš ljude koji su prisutni u ovom tredu i spadaju u tu kategoriju. Posebno zato što mislim da je praktično nemoguće imati vajde od faksa ako ne ideš na skoro sva predavanja i vežbe. Osim ako baš nije zapelo samo za papir...

Smatram da kada čovek valjano završi valjan faks postaje druga vrsta stručnjaka. Nemam nameru da omalovažim nekoga, ali ne mogu da zamislim da neko to postane sam sa sobom, kod kuće. Pitanje je da li se takva stučnost da lako i brzo unovčiti. Ima tu ekonomije, poslovne politike, tržišta rada itd.

Ali prilično sam siguran da je kraći put od "faks stručnjaka" do "profi stučnjaka", nego obrnuto. Sa sve godinama provedenim na faksu i sa većim mogućnostima na duže staze.

Što se tiče neposrednog iskustva, FKN@МТ је valjan faks, na kome se može postati stručnjak. A može se i otaljati, kao i MT i ETF. To je već posredno iskustvo, ali sa statistički značajnim uzorkom. :)
 
Ја баш, напротив, мислим да никада није касно да човек научи нешто ново... па чак и да промени комплетно професију којом се бави.


Dobro de, nikad nije kasno, ali svakako nije optimalno sa 30+ godina zapocinjati programerski put od nule i ocekivati brda i doline :trust:
 
Kao sto neko rece "boze kakvih sve saveta ima"

Apsolutno se slazem sa SaleKG-om.
Fakultet je skoro pa potreban, ali NIKAKO dovoljan uslov, iz jedno prostog razloga sto pruza sirinu u znanju koju ce retko ko steci samostalnim ucenjem.
A nije dovoljno jer je potrebno zestoko grejati stolicu x godina i pored kog god fakulteta.

Jos nisam sreo nekoga ko je samostalno krenuo da uci programiranje (ili sta god srodno) da je uzeo i sistematski obradio materiju arhitekture i organizacije racunara sa sve asemblerima za vise arhitektura... pa napravio neki sistem sa mikrokontrolerom, napravio svoj mali operativni sistem, isprogramirao ponesto u VHDLu/Verilogu, a da ne pricam teoriju algoritama, analizu komplexnosti istih, malo/veliko O notaciju i sl...

Sve su to stvari za koje ce 99% wanna-be-programera reci da im apsolutno ne treba jer hoce C# i/ili PHP/Javascript, ali su upravo to stvari koje ti daju sirinu i veliku mogucnost resavanja problema sa kojima se suocis (sto, na kraju krajeva, i jeste inzenjerstvo).

Na kraju krajeva, izem li ga... Ko zna, mozda im i ne treba...
 
@jox,
То што си ти све навео је мање или више инжењерство а не и девелопмент, па ни софтверско програмирање (јесте хардверско, за шта ти сигурно треба факултет - ту се слажемо). И цве то што си навео је пракса а не нешто што се учи из књига... а исте те књиге можеш и самостално да купиш без да си икада ушао у зграду факултета поново. А ја наведох да је пракса најбитнија јер се кроз исту највише и научи... наилажењем на проблем који мора да се реши се и највише научи, било о програмском језику, било о томе како се најефикаснје долази до одговора преко интерента или пак како се чита документација.

Ја сам пошао од претпоставке да човека занима како да дође, што је могуће брже, до позиције да може да зарађује и издржава себе (и своју породицу) од свог рада као девелопер и сходно томе му дао савете. Већина IT фирми у овој земљи раде оутсоурсинг за неке стране компаније и никога ич не занима да ли ти познајеш теорију алгоритама ( коју такође можеш да научиш без ичије помоћи ) или да ли умеш да урадиш анализу комплексности истог. Све што их интересује је да завршиш апликацију, део апликације или измену на апликацији за мање времена и пара него што је зацртано.

Има и оних других компанија, које заправо и гледају квалитет кода и апликације које ће издати... али у тим фирмама се опет више гледа практично искуство него врста дипломе. Барем је такво моје лично искуство у Београду...
 
Sve moze da se nauci bez fakulteta... ali je to u domenu teorije... u praksi toga nema (da neko iole detaljno izuci kompletno gradivo fakulteta a ne samo podskup gradiva koji ga zanima) ili ga ima u zanemarljivom procentu.

Iz ugla sto brzeg podizanja znanja do nivoa 'zaposlabilnosti' mesto koje si naveo TeamTreeHouse ili (npr Coursera) je daleko efikasnije, ali samostalno ucenje je uvek daleko teze jer zahteva vise samodiscipline i organizacije.
 
Pokusavao sam sam da ucim ali nema sanse,treba neko da mi pokaze sve detaljno.Metropoliten je za IT kako cujem najbolji,a i hvale se sa svojim studijama na daljinu,za koje puno njih kaze da su najbolje u Srbiji,e sada...koliko je to studiranje preko neta dobro i prakticno,to zaista ne znam.
 
^Ziva rec je ziva rec kako god da okrenes. Konkretnu razliku izmedju DLS modela studiranja i tutoriala jos uvek nisam video. U slucaju da upises fax, onda gledaj da sto vise budes redovan na vezbama i predavanjima. Izbor fakulteta nije toliko bitan koliko i zelja da ulozis vreme i trud. Sa te strane gledano, onda bolje da uzmes SI na ETF-u (prosek 5 godina) u odnosu na RAF gde je 4 godine trajanje akademskih studija....
 
Jel zna neko kakvi su na Megatrendu,na faksu za kompjuterske nauke?Imaju cudan program tamo 3+2 godine,s tim da se posle 4 godine moze stati i uzeti diploma diplomiranog informaticara.
 
Realno, mislim da je jox ovde dao najbolji savet. Fakultet je skoro pa potreban uslov, ali ne dovoljan. To najbolje sumira moje iskustvo. Na moju zalost imam posla i sa programerima koji su ucili van fakulteta, sami. Ne mogu da kazem da su losi, ali sam kod nije ni blizu dovoljno dobrog kvaliteta niti su performanse uvek maksimizirane. Jako je tesko pregledati njihov kod. Verovatno ima sasvim dobrih izuzetaka, ali mislim da vecina nije bas up-to-standards. Praksa im samo donosi nacine da sto brze, da izvinete, pretupaju problem tako da radi, a ne i da ga rese sustinski.

Sto se tice onih koji ti nude outsourcing, iskreno mislim da ti ne zele dobro na duge staze. Outsourcing je dobar je zaposljava veliki broj ljudi i pare su recimo ok za nase uslove. Veliki problem je sto nema puno mesta napretku, kvalitet se cesto (ne uvek) izostavlja i generalno nije mesto u cemu bih ja gradio karijeru.

Cisto da napisem, ako znaci, zavrsio sam pre mesec dana drzavni fakultet (elektronski u Nisu) i ja, kao i jos 20 ljudi koliko nas je ukupno bilo u generaciji imamo ona matora zvanja diplomiranih inzenjera elektrotehnike. Hvala bogu, vec svi nalaze poslove i to vrlo respektivne. Ne znam kako mozemo da se nosimo sa ETF, ali verovatno mozemo da pariramo elegantno bilo kom privatnom, u to sam se licno uveravao :). Medjutim, i to je zahtevalo nespavanje, googlanje, trazenje knjiga, konsultacije, duple termine na laboratorijskim vezbama, spavanje izmedju predavanja itd. Mozda smo imali suvisne predmete koji nam nisu bili potrebni, ali kada ostali krenu da kukaju za kafom jedan prosecan student ce i dalje biti oran za rad i da bulji u 3 proklete linije jer je navikao na takav drill :D

RAF je super za individualce, rekao bih, i one koji su vec u toj prici srcem i dusom. Ali vecina mislim da sluzi za farmovanje novca za onaj mali broj izuzetnih koji obicno dobijaju povlastice (sto kao takmicari, sto zbog otpisa duga na osnovu uspeha).

I jos jedna stvar, niko te nece primiti samo sa diplomom, veruj mi :). Makar ti se diploma zvala master naprednih informatickih nauka :D .
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko kakvi su na Megatrendu,na faksu za kompjuterske nauke?Imaju cudan program tamo 3+2 godine,s tim da se posle 4 godine moze stati i uzeti diploma diplomiranog informaticara.

Znam ja ...
Iz iskustva. Ako hocesh okvirno da steknes sliku koliko je velika cela ta sfera - dobar je. Za sve ostalo - nije dobar. Ja konkretno ne mogu da ga preporucim.
Poslednja dva meseca placam teamtreehouse i naucio sam cirka 17 puta vise nego za 2 godine megatrenda...
Tako da, moj savet - zaobidji ;)
 
Jel zna neko kakvi su na Megatrendu,na faksu za kompjuterske nauke?Imaju cudan program tamo 3+2 godine,s tim da se posle 4 godine moze stati i uzeti diploma diplomiranog informaticara.
Cekaj, zar nisi rekao da hoces da postanes ozbiljan IT strucnjak i/ili programer?
 
Znam ja ...
Iz iskustva. Ako hocesh okvirno da steknes sliku koliko je velika cela ta sfera - dobar je. Za sve ostalo - nije dobar. Ja konkretno ne mogu da ga preporucim.
Poslednja dva meseca placam teamtreehouse i naucio sam cirka 17 puta vise nego za 2 godine megatrenda...
Tako da, moj savet - zaobidji ;)

Čini mi se da je najveći problem na FKN upravo to što ima previše ljudi kao nebo80. Nek mi oprosti ako sam stekao pogrešan utisak, ali to su ljudi koji su negde čuli da je super biti IT stručnjak, ali nemaju ideju šta to podrazumeva, niti im je bitno da to stvarno postanu, već samo da tako mogu sebe da nazovu. Da se ja pitam to ne bi trebalo da bude problem, nego lepo posle januara sve bude jasno, pa kome bi i ECDL bio puna kapa neka nastavi tim putem, a nauku ostavi onima koje zanima.

Smatram da to ipak nije prepreka da neko uzme od tog fakulteta sve što nudi, mada razumem da je teško biti motivisan kada si okružen onima koji bi samo da se prošunjaju do neke diplome. S tim u vidu, zanima me šta misliš da konkretno fali na faksu što ima npr. na teamtreehouse?
 
Poslednja izmena:
Privatni faks, za onoga ko zeli da uci uopste ne mora da bude lose resenje, i sami predavaci su cesto vrlo dobri, to ljudi nikako da shvate. Ima milion nacina da uhvatis krivinu, ali ako zelis sto kaze Bahati "da uzmes od fakulteta sve sto nudi", solidno znanje moze da se dobije. Okreni obrni sve zavisi kako shvatis fakultet, sta zelis da postignes, i koliko si spreman da radis na sebi, mozda i vise posle fakulteta nego na njemu...
 
Čini mi se da je najveći problem na FKN upravo to što ima previše ljudi kao nebo80. Nek mi oprosti ako sam stekao pogrešan utisak, ali to su ljudi koji su negde čuli da je super biti IT stručnjak, ali nemaju ideju šta to podrazumeva, niti im je bitno da to stvarno postanu, već samo da tako mogu sebe da nazovu. Da se ja pitam to ne bi trebalo da bude problem, nego lepo posle januara sve bude jasno, pa kome bi i ECDL bio puna kapa neka nastavi tim putem, a nauku ostavi onima koje zanima.

Smatram da to ipak nije prepreka da neko uzme od tog fakulteta sve što nudi, mada razumem da je teško biti motivisan kada si okružen onima koji bi samo da se prošunjaju do neke diplome. S tim u vidu, zanima me šta misliš da konkretno fali na faksu što ima npr. na teamtreehouse?

Generalno nisam od onih koji voli da nipodaštava, ali znanje koje poseduju predavači na Megatrendu (pomenuti odsek za K.I.) nije baš na odgovarajućem nivou. Da se razumemo, vrhunskih profesora ima, ali generalno, uz loše prenošenje znanja i krajnje loš program predavanja, utisak je u najboljem slučaju "mlak". Mnogo se priča a ništa se ne kaže.
Prakse ima, ali vrlo, vrlo malo. I uglavnom se sve svodi na:
<html>
</html>
I tu se promeni po neka boja i slično.
Od CSS-a smo pokrili da isto tako promenimo po koju boju, ali niko nije eventualno mislio da nam pokaže da CSS može da se sačuva u externom fajlu pa da se linkuje nego smo sve pisali u okviru istog ... I to je verovao ili ne, bilo sve što se tiče web-a. Mislim da posle navedenog ne moram da se osvrćem na to zašto je bolji TeamTreeHouse?
Bilo je tu malo C-a i C++-a, pravljenja kalkulatora i slično, ali opet sa mnogo neke teorije koja je krajnje bila suvoparna, bez ikakvog pokušaja da se predavanje učini zanimljivim.
I inače, da ne bude zabune, prvi semestar je "opšti" (marketing, finansije, ekonomija...), a tek drugi semestar se fokusira na K.I. predmete ;)

:wave:
 
Dajte ljudi kakav privatni faks pa to je sve na nivou majstorskog pisma , pa to nigde u svetu ( mislim ovi nasi privatni fakulteti) ne prolaze, a pogotovo megatrttrend pa tamo pevaljke predaju smesno i zalosno i jos se dice time, kao najbolji su da,da, ali u alisi i zemlji cuda, za bilo kakav posao mora da se zagreje stolica, ne moze niko da tebi sazvace nesto ( kao kurs) to ne postoji, samo su nasi politicari pozavrsavali neke kurseve i gle kako nam je , bas dobro :(
Tako prestanite da lozite coveka , jer ako hoce nesto da zna on to MORA i da nauci
 
Nazad
Vrh Dno