Šta je novo?

macOS Sierra

Imam Macbook Air (model iy 2013) i instalirao sam na njemu Windows 10. Htio bih da isprobam Sierru, koja bi bila procedura sada?

edit: snasao sam se, nisam znao da kao i na ajfonovima uvjek je moguce odraditi restore na maticni OS, sjajno. Mislio sam da sam instalacijom Win10 i prethodno formatiranim diskom obrisao skroz mac OS.
 
Poslednja izmena:
Ako mislis na internet recovery vracanje na fabricki operativni sistem, to funkcionise i ako kompletno obrises tj. formatiras ceo ssd, zato sto se taj recovery pokrece iz nezavisne memorije. Za dual boot, instaliras prvo Sierru, pa onda preko bootcamp assistant napravis particiju za Windows pa pokrenes install.
 
Poslednja izmena:
Da, na to sam i mislio. Nisam znao da ima nezavisnu memoriju, sve je proslo glatko.

Sent From My Galaxy S7
 
Zvanicno nema, nezvanicno imas ati4100kext u kome sa dodavanjem ID imas pun support za Polaris i Baffin arhitekturu. Tom metodom teram 2 x RX480, Final Cut i Resolve stabilni ko kuca

To oko igranke sa kextovima mi je bilo malo komplikovano, pa sam iskulirao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
da li se nekom kasnije pali mac posle ovog apdejta?
sve super i normalno radi ali sam primetio kad kliknem na power dugme treba da prodje nekoliko sekundi do onog start zvuka a do sada je bilo gotovo instant...

mrzelo bi me da radim clean install samo zbog toga pa rekoh da nije jos neko primetio ovo...
 
Iskreno nisam primetio to.

Inače, integrisali su Night Shift u sistem, pa više nema potrebe za Flux-om.
 
hmm, ne znam sta bi moglo da bude, nije strasno ali polako pocinje da mi smeta jer se tek nakon 11-12 sekundi pali i cuje zvuk...
odradio sam apdejt sa el capitana na sieru pa mozgam da odradim jedan clean install danas, samo mi je bas mrsko sve da vracam i podesavam...

kul je night shift, nisam hteo da isprobavam flux jer sam mislio da ce mi smetati promena boja ali nije losa stvar, posebno ko cita ili radi nesto nocu.
 
odradio sam ipak clean install ali isto cekam na onaj boot zvuk oko 10 sekundi tako da je nesto do ovog poslednjeg apdejta... valjda ce resiti ovo sledecim apdejtom.
 
A dal su se smilovali da vrate u tamno notifikacije za dark temu?

Stvarno mi idu na živce sa činjenicom da nikako nisu u stanju da konsoliduju neke stvari i naprave to uniformno odnosno propisno pa da konačno stvari poput tema budu kako treba, tj da kad prebacim na dark temu sve bude dark uključujući i prozore i obratno!

A ne da se igraju sa tim i menjaju to svaki čas od izdanja do izdanja i da takve stvare vode pod "new features"!
 
nisu jos uvek, i ja sam se ponadao. navikao sam na dark temu cim su je izbacili i sad mi svaki put oci prokrvare... mogu sutra opet da im pustim jedan feedback za to. danas sam im pisao za ovo kasnjenje na iMac-u a zaboravio to za temu... mada kapiram da su im mnogi vec pisali...
ma odlican je macOS, to su sve sitnice. zamisli da si prinudjen da koristis windows 10 ili neki slinux...
 
Poslednja izmena:
sierra 10.12.3 i huawei e3131 3g modem se vise ne vole, odnosno nece vise uopste da pronadje modem. Da li jos neko ima slicnu muku i dali je uspeo da resi? Nakon isntalacije mobile connect drivera, uopste se u adapterima network ne vidi huawei...
 
zamisli da si prinudjen da koristis windows 10 ili neki slinux...

Pa nema šta da zamišljam, jer ja koristim Windows poprilično uz OS X i meni je on skroz OK. Nemam ja ni tamo nekih velikih zamerki. Windows 10 odlično radi, intefejs ima svoj šmek, sa virusima i tome sl. nemam ama baš nikakvih problema, tako da u principu su sve to manje više finese. Čak sam u nekoliko navrata razmatrao činjenicu da li ja imam zbilja potrebe da guram OS X i dalje i to ponajviše zato što pod Windows-om aplikacije koje meni trebaju uglavnom bolje rade, a kako mi FinalCut nije bitan ili bilo koja druga Apple-ova ekskluzivna ili OS X only aplikacija, stvari su u ovom momentu praktično više na strani MS-a.

Dakle jedino što za sada spašava OS X u mom slučaju jeste nekakva navika koju sam u međuvremenu stekao i činjenica da mi grafička tabla ima nešto bolji odziv. Zato sam verovatno džangrizaviji po pitanju intefejsa i još nekih stvari koje su prisutne i koje Apple nikako da ispegla i skocka kako treba do kraja. Premda kad malo bolje razmislim, kad je reč o interfejsu i konkretno temama, to nije ništa novo jer sam o tome govorio još dosta ranije. Pa možda su kako kažeš to sve sitnice, tek to nije razlog da ne naprave teme uniformno i kako treba jednom za svagda, a i da nas ne mandaju više sa nekim izmenama koje se vezuju za način manevrisanja unutar findera. Činjenica da se nisu smilovali još uvek da ubace "cut" opciju u meni, koju bi svakako svi prigrlili bez razmišljanja, ali zato pronalaze vremena da menjaju notifikacije ili funkcije za dvoklik na okvir prozora, dovoljno govori u prilog tome da to nije nikakvo opravdanje već gotovo sasvim izvesno namera. Možda grešim ali nekako ne mogu da se otmem utisku da ništa od ovoga što sam naveo nije slučajno preskočeno, zaobiđeno ili zaboravljeno...

No, da ne dužim više sa ovim... pošto je barem za sada više jasno da od toga ni ovaj put neće biti ništa...
 
Poslednja izmena:
Trenutno sam na macOS 10.12.4 i primetio sam par problema u odnosu na El Capitan sistem. Ponekad kada na ovom forumu neko podeli neki video link u postu ali ga ja uopšte ne vidim, ni link ni thumbnail. Od pre par dana Spotlight search ne radi najpreciznije, na primer navikao sam da Chrome otvaram iz Spotlight-a i već na drugom slovu mi je podrazumevani rezultat bio Chrome, međutim sada ga nema čak i kad mu otkucam puno ime (dešava se na većini aplikacija). Treća stvar koju sam primetio je da u Skype aplikaciji ne mogu da promenim profilnu sliku, tačnije Finder koji se otvara iz Skype-a za pretraživanja falova uopšte ne vidi .jpeg slike. Ima li pomoći za ove sitne probleme?
 
Poslednja izmena:
Hvala na pomoći, problem sa Spotlight-om je rešen, a što se drugih problema tiče ideje nemam šta ih uzrokuje. Setio sam se još jednog, ekran se pod dva određena ugla u odnosu na osnovu isključivao dok je računar nastavljao sa radom, ali je to rešeno restartom.
 
nesto su poceli da brljaju... meni se iMac mnogo sporo pali od kad sam instalirao poslednju sierru. treba mu vise od 10 sekundi do onog boot zvuka, posle radi sve normalno...

ne znam sta je kod tebe, imas iste probleme na svakom pretrazivacu sa prikazivanjem videa i slika?

sad sam se setio da se meni jednom desilo da ne vidim svoj video koji sam ovde postovao u safariju tako da nije samo kod tebe... mada mi sad sve normalno radi...

lepo rekose da ce se sledeci sistem zvati macOS beta...
 
Poslednja izmena:
Samo na benchmarku i samo sa YouTube linkovima. Safari koristim kao primarni pregledač, Chrome za neke sitnije stvari jer mi više odgovara dizajn Safarija. Kada mi opet ne bude učitao video probaću da otvorim sa Chrome-om ali nešto sumnjam u to rešenje. Sačekao pola godine da upeglaju sistem kad ono...
 
pa mozda je nesto do foruma jer se meni to samo ovde desilo. isto koristim samo safari.

ma ko zna sta rade, posebno sa ovim betama silnim. ugurali su ovu siri i night shift i napravili revoluciju... mene pocinje jako da nervira ovaj beli skin u notifikacijama u dark "temi" i sto mi se mek sporo butuje. slao sam im feedback pa mozda rese...
 
Taj beli skin sa notifikacijama je meni (a video sam ima nas još) glavni razlog zbog čega nisam nadogradio sistem na Sierru. Dakle još uvek vozim Yosemite i nemam nikakvih problema, izuzev što u Safariju ume da mi brlja neke sličice u pretragama ili na pojedinim sajtovima. To je nešto što se retko gde pojavljuje ali je ipak prisutno. Recimo skontao sam da B92 sajt ima ovu anomaliju i to je primer gde to može da se vidi kako izgleda. Možda je i do Safarijevog engina ili do nekog web modula sa kojim ovaj ne komunicira kako treba ili možda čak i do web drajvera za grafičku, vrag bi ga znao. Pod Sierrom koju takođe imam instaliranu na drugom disku, koliko sam video čini mi se da takvih anomalija nema...

No kako god... kažem retko gde se manifestuje pa mi ne smeta i za sada sam praktično još uvek pod Yoškom ,)

Screen Shot 2017-05-04 at 19.57.52.jpg
 
Poslednja izmena:
izasao 10.12.6
 
meni bi najvise znacila opcija minimizovanja prozora klikom na ikonicu u docku...
 
pa i ne zato sto opet jurim tri tastera da bih minimizovao nesto. lakse mi je onda cmd+h da ga barem sklonim. ili da postoji resenje kao recimo alt+click ili tako nesto...
nije da ne mogu bez toga, samo kazem da bi bilo lakse i prakticnije...
 
mozda je i isprobam ako je stabilna iako me malo smara sto mora da se iskljucuje SIP prilikom instalacije.
hteo sam skoro da pazarim TotalFinder ali sam odustao kad sam procitao da je dosta bagovit.

javljam ako nadjem neko normalno resenje :)
 
Nazad
Vrh Dno