Šta je novo?

Mac - Kako da...?

Meni se vise puta desavalo da ne mogu da nadjem neku opciju u Mac OS-u ili u nekoj od aplikacija iz paketa npr iWork ili iLife. Ubijem se tako trazeci nesto najosnovnije i na kraju izvalim da mi je sve vreme to bilo ispred nosa. Sta ti je Windows i navika da sve mora da bude sakriveno iza sest podmenija...
 
Sta ti je Windows i navika da sve mora da bude sakriveno iza sest podmenija...

Windows narocito ovaj zadnji sedam predstavlja po meni vrhunac neintuitivnosti kada je recimo kontrol panel u pitanju! Za odredjene stvari se malo otvaraju jedni pod prozori, onda za neke druge malo neki drugi koji sasvim drugacije izgledaju, a pritom svi linkovi koji vode do tih mesta nisu pokriveni ikonicama, vec samo tekstom i uz to ih ima mali milion... Da ti se prikenja dok nadjes nesto! :d
@ivan90BG zasto uopste otvaras Application folder ?

koristi QuickSilver ;)

Sta ce ti to kada imas Stacks! :D
 
Poslednja izmena:
Da, Control Panel u Windows-u 7 je totalni bloat (sreća da ikonica u taskbar-u ima izmenjivi meni pa tu držim nekoliko stvari koje češće otvaram).

A ja i koristim Stacks, zato sam i pomenuo Applications folder u vezi sortiranja.
 
A da, u pravu si... Onda i u stacks ima da prikazuje prvo foldere, pa onda sve ostalo, a to zbilja izgleda malo bezveze... ,)
 
kako da nateram da se vide win i mac u lan-u? jel postoje neka specijalna podesavanja ili bi trebalo da se vide out of the box?
Direktna veza (bez rutera ili sviča)
U Windowsu podesi IP (statički) i proveri koji ti je Workgroup.
U Macu uđi u System Preferences > Network > Lan. Ukucaj IP (prethodni statički + 1). Klikni Advanced WINS, ukucaj Workgroup koji je podešen na Win-u. Zatvori sve.

Jabukica+K

smb://ime.win.racunara ili smb://ip.win.racunara

Ono što si šerovao, pojaviće se. Pod uslovom da na Win nalogu nemaš password, moraćeš da ga staviš.
 
Ne vredi, chim neshto pochne da se radi sa Windowsom, mora da krene naopako :)

Instalirao sam XP preko Bootcampa na Macbooku i onda sam reshio da mi to ne treba i da ce mi sve zavrshiti i VMware. Ubijem Bootcamp particiju i to sve prodje kako treba, ali sada vishe SL nece da se podigne, kaze no bootable disk found, ili tako neshto. Ako drzim option, pojavi mi se SL i sve normalno radi. Kapiram da je neshto sa bootblockom, ali kako se to sredjuje kod Maca ?
 
Podigneš SL instalacioni DVD, držiš C, pokrene se instalacija, uđeš u Disk Utility i tu popraviš disk.
 
Probao sam vec to, ali nije htelo. Reshio sam tako shto sam samo odabrao OS X disk iz System Prefs>Startup Disk.
 
Poslednja izmena:
Ne znam dal moze da ti pomogne divX converter, ali mislim da bi mogao da ti tu zavrsi posao Aimersoft Total Media Converter for Mac... Ja sam koristio recimo Aimersoft DVD ripper koji ima podrsku za HD formate i vise nego kvalitetno odradjuje posao. Zadovoljan sam ovim programom obzirom da je jedino on uspeo da mi odradi kvalitetnu konverzaciju u par navrata gde su drugi slicni programi podbacili i gde je pre sega zvuk bio problem...

Sve preporuke sto se mene tice...



A sto se tice conventera cenim da je jednako kvalitetan iako ga ja licno nisam isprobao...
 
Poslednja izmena:
Evo jedne fine cake.

Ako vas zanima da li je moguće uključiti preview na sadržaj foldera u OS X-u, odgovor bi bio: naravno da može i to ne bilo kakav, nego animirani! Ovo radi u oba Leoparda provereno a evo i kako...

Naime stvar je više nego jednostavna a ova sakrivena funkcija reklo bi se više nego praktična i cenim da će naročito vredeti onima koji rade sa gomilom foldera na jednom mestu.

100709170222semplovi.png


Ova funkcija se aktivira putem terminala i to na sledeći način:

Kod:
defaults write com.apple.finder QLEnableXRayFolders 1

Nakon ovoga jednostavno restratujete finder i olalaa... novi preview je tu!

Za povratak na originalno stanje (ako to neko bude poželeo iz nekih razloga) jednostavno ponovo u terminal unesite istu komandu ali umesto jedinice na kraju ukucajte nulu... :)
 
Poslednja izmena:
Aj sad imam problem.

Klonirao sam ceo SL na novi hard pomocu Carbon Copy Clonera, sistem radi, ali mi stalno iskachu poruke tipa "system extension cannot be used", mislim da mi je to iskochilo za sve kextove u system/library/extensions. Uradio sam repair permissions ali nema promene. Sad vishe ni ne znam shta sam radio, ali mislim da je prvo bio problem to shto jDownloader nije mogao da pishe po users/downloads pa sam mu tu dao permission iz get info, nije ni to pomoglo, a onda sam na celu particiju stavio read & write za mog usera (admina) i stavio da ja budem owner.

Posle toga jDownloader je mogao da pishe po users direktorijumu, ali su pochele da mi iskachu poruke za system extension cannot be used. Sistem normalno radi, bar tako izgleda, drajveri su uchitani i nemam problema ni sa chim. Nikako ne mogu da provalima na kom principu to sve funkcionishe i zashto se permissions vremenom promene i pogube, iako nishta nisam dirao.

Inache, kada sam ubacio mog usera na celu particiju kao ownera i stavio read & write i posle toga iz disk utility uradio repair permissions (jer me je i dalje zezalo za extensions), repairovao je to jedno 2 sata, shto znachi da je sve shto sam uradio valjda vratio na neki default, ali po tom defaultu mene permisije zezaju.

Sad mi nije jasno da li su permissions vezane za neki serijski broj HDDa, poshto je sve isto kao shto je bilo, samo klonirano na drugi HDD, ali je na prvom radio normalno, nishta mi nije jasno :)
 
Poslednja izmena:
Najkraca varijanta ti je da kloniras ponovo stim sto kada formatiras novi disk i kada se mountuje na desktop idi na GetInfo i odchekiraj "Ignore ownership on this volume" pa onda odradi cloniranje CCC-om (FullBackup)... ovo bi trebalo da resi problem :)
Inace nema veze sa diskovima i ID-em :p
 
Pa pricamo o GenuineMac-u :)
Ne vezuje se OSX za HDD & Machine UUID...
Samo Applikacije tipa iTunes (izbacice licence agreement da potvrdis ponovo) ako se promeni Machine ID i naravno FCP Logic etc ali sam OSX se ne vezuje problem je sto su klonirani fajlovi dobili pogresne premissions...

ps. zasto mislis da pricam o hacku? :)
 
Koliko ja znam driver ima hackintosh i neki MacBook. Ja sam iz teksta zaključio da se radi o hacku.
 
Pa nije bitno da li je hack ili ne cak sta vise na hacku moze da promeni Hardware UUID...
Ali to nije ovde problem...
 
Popravio je permisije 2 puta, to govori da nešto dalje u procesu nije kako treba. Ili da oba puta nije dobro popravljeno.
 
Pa moze 50x da ih proveri ako je Ignore premissions ukljucen za taj disk . :)

Mora ponovo da klonira disk sa iskljucenim Ignore premissions za Target disk.

BTW Kako je instaliran inicialno OSX (ako je hack).
 
Hackintosh je u pitanju, retail Snow Leopard, uz pack sa drajverima i chameleonom sa insanelymac, bez ikakvih drugih podeshavanja sve radi.

Vec sam to jednom radio sa istim hardovima i uspeo sam nekako da namestim da me ne zeza. Evo sinoc sam ponovo uradio repair permissions i sada mi vishe ne iskacu poruke i izgleda kao da sve radi kako treba.

Ako kojim sluchajem krene opet da zeza, gde se nalazi taj ignore permissions ? Iz get info nesto ?
 
Desni klik na drajv/volume pa Get Info pa na dnu palete imas sa desne strane katanac, otkljucaj ga pa ispod imas "Ignore ownership on this volume" - od chekiraj to. Tek onda mozes da editujes Premissions sa recimo PathFinderom ili FileXaminer-om... :)

Inace pitao za instalaciju ako je instaliran osx preko USB drajva onda hoce da zezaju premissions...

Empire EFI + 10.6GM+CurrentComboUpdate je najbolje resenje IMO.

+ izdvojis Chameleon & kexts na usbflashdrive tako da osx disk ostane "vanilla" = one happy mac user :d
usbflashdrive ti je uvek sredjen i podesen za tu masinu tako da uvek mozes da odradis clean instal u roku od 30min... bez cimanja :D
 
Ma ne, instalirao sam ga bash sa DVDa...

Shto se tiche getinfo i katanca, tako sam i pokushao da popravim, ali ja nemam nigde "ignore ownership on this volume", jel to treba da bude na onom zupchaniku ? Tu imam tri opcije, "Make me the owner", "Apply to enclosed items", i "Revert changes".

A shto se tiche clean installa, nije meni to problem da uradim, ali ko ce da se seti shta sam sve od programa instalirao i podeshavao, imam skoro 200GB podataka, ne racunajuci filmove, fotke i takve stvari...
 
Poslednja izmena:
Ako je system bootovan sa tog diska tj ako je disk primary onda nemas to nego ceo postupak radis sa target diskom...

Imas disk A i njega hoces da kloniras na disk B... odradis particije/volumes if any pa onda kada se on mountuje iz findera preko getinfo-a odchekiras na disku B ignore ownership pa onda radis clone sa CCC-om inace skin zadnji CCC posto predhodin su imali problem sa 10.6...
Generalno treba CCC da unmountuje disk i da sam odchekira ignore premissions ali desava se da to ne uradi... tako da je ovo workaround... i znaci sve ovo se radi sa systema/diska A pa onda proveris premissions ili iz osx-a ili dignes install disk pa popravis ako treba premissions pa onda se bootujes imaj na umu da istog trena kada ccc zavrsi proceduru i mountuje volume vrati mu ignore premissions check tako da svaki fajl/kext/bootfile etc prekopiras na taj disk automatski dobija driver:admin 755 a ne root:wheel sto treba za kext i root:admin za boot etc...


Inace ja jednom instalirao osx sa externog hdd-a pa imao isti problem i kao popravio premissions i sve je to kao sljakalo kako treba ali...
 
Evo sad sam pogledao na prvom disku sa koga sam sve prebacio i stvarno ima ono "ignore". Znachi to bi trebalo da bude reshenje ?
 
Nazad
Vrh Dno