Šta je novo?

CDMA u Srbiji - SezamPro mobilni VOIP

Ok je ponuda, uz jednu veliku manu: svi drugi operateri bezicnog (ili WiMAX) interneta nude neku probu, makar 1-2 dana. Kod Sezama se mora potpisati ugovor na godinu dana, bez mogucnosti isprobavanja. Ja sam dobio odgovor da je moja lokacija pokrivena signalom, medjutim, teorija je jedno, a praksa uvek drugo.
 
Ok je ponuda, uz jednu veliku manu: svi drugi operateri bezicnog (ili WiMAX) interneta nude neku probu, makar 1-2 dana. Kod Sezama se mora potpisati ugovor na godinu dana, bez mogucnosti isprobavanja. Ja sam dobio odgovor da je moja lokacija pokrivena signalom, medjutim, teorija je jedno, a praksa uvek drugo.

Slazem se.
 
Mobilni operateri jesu glavna konkurencija, ali za sada oni ne nude flat rate, pa ljudima koji nemaju ADSL ili kablovsku, a vole da puno dovlače sa neta, ovo je prava stvar.

Konkurencija Vam je i Verat sa njihovim wimax-om a nekako mi se cini da ste i sami sebi konkurencija posto i mediaworks ima wimax mrezu.

Osim toga cini mi se da su njihovi paketi 1-3 mb flatrate a cena slicna.
Dok kod Vas u call centru kazu da je maksimum 768 kbit/s.

Jedino sto moze stvarno da bude veoma dobro npr ako ovaj telefon

http://www.engadget.com/2010/03/23/htc-evo-4g-is-sprints-android-powered-knight-in-superphone-armo/
ili ovaj
http://www.engadget.com/2010/04/19/droid-incredible-review/

moze da se nakaci na sezampro CDMA mrezu. Onda je to super. Jos kad bi Sezampro dodeljivao telefonske brojeve u Srbiji onda bi to bilo full resenje.
 
Verat ima WiMax, ali zbog visoke frekvencije (3.5GHz beše?), pokrivenost je relativno slaba, tj. treba jako puno "baznih stanica" da se dobije dobra pokrivenost. Obaška da pomenem da niko još nema licencu za WiMax (zašto, pitajte RATEL), pa je budućnost pomalo na staklenim nogama pa zbog toga i Verat a i MW su slabo voljni da ulažu veliki novac u taj lonac.

Ovaj EV-DO je na oko 415MHz, i samim tim ćelije su nekoliko puta veće od WiMax-a, pa se pokrivenst lakše postiže. Naravno, tamo gde ima zaista puno korisnika, moraju se ćelije "usitniti" zbog kapaciteta, ali tamo gde ih nema toliko, nisu potrebna velika ulaganja a da se pokrije veća teritorija i obezbedi mobilnost!

Inače maksimum trenutno je oko 1Mbit/512kbit u baš idealnim uslovima (blizu bazne stanice i neopterećena ćelija), ali u realnim uslovima empirijski je dobijeno da ono što može da se nudi je 750kbit/250kbit. Najesen, biće i EV-DO rel.B, koji će otprilike uduplati brzine sa istim hardverom.

Potpuno se slažem sa Exodusbgd, bilo bi dobro da postoji mogućnost probe. Biće im skrenuta pažnja na problem.

P.S. Čisto da napomenem da ne radim niti u Sezam-u niti u MediaWorks-u, ali posredno imam veze sa njima.
 
Poslednja izmena:
P.S. Čisto da napomenem da ne radim niti u Sezam-u niti u MediaWorks-u, ali posredno imam veze sa njima.

a ok sorry.

Pa dobro ali video sam pokrivenost Verata na sajtu i ne deluje mi tako mala doduse ta mapa mozda i nije tako precizna ali ono sto sam probao deluje prilicno dobro.

Nego nisi mi odgovorio ako znas da li moze preko ove CDMA mreze da se konektuje sa ovim telefonima. Predpostavljam da moze posto je ista frekvencija u pitanju.
 
a ok sorry.

Pa dobro ali video sam pokrivenost Verata na sajtu i ne deluje mi tako mala doduse ta mapa mozda i nije tako precizna ali ono sto sam probao deluje prilicno dobro.

Nego nisi mi odgovorio ako znas da li moze preko ove CDMA mreze da se konektuje sa ovim telefonima. Predpostavljam da moze posto je ista frekvencija u pitanju.

Veruj mi, ta njihova mapa je samo čista reklama. Umanji slobodno za 30% realnu pokrivenost, jer su mi rekli u njihovom prodajnom mestu da je to postavljeno na sajtu samo "onako", a da oni otprilike znaju kolika je pokrivenost po feedback-u korisnika, odnosno max 2.5 km od bazne stanice (plus smetnje npr. ako si u prizemlju a ne na spratovima, mada mislim da je ovo čisto pravdanje, jer sama tehnologija ne bi smela da zavisi od ovog faktora)
 
www.sezampro.rs i oni su pustili sada mobilni internet
inace u pitanju je CDMA mreza koja moze do maksimalnih 768 kbit/s.

Kupite telefon
- HTC EVO 4G (Supersonic) ili
- Iphone 4G

i mozete telefonirati bez ogranicenja preko CDMA mreze (Sezam) ...postaje zanimljivo.

:d

Bombastican naslov teme, shteta samo shto se CDMA u Srbiji koristi od kad rade prve 3G mobilne mreze. A opet kodni multipleks se napushta u narednim generacijama mobilnih tehnologija (4G) i prelazi na OFDMA (i LTE i WiMax).
 
WiMAX je po svemu sudeci tehnologija sa neizvesnom perspektivom. LTE kao sledeci korak su usvojili svi veliki igraci.
Tender za WiMAX je odlozen (kako stvari stoje na neodredjeno vreme) bas zbog toga sto su neki provajderi dobili licence po starim propisima (MediaWorks) za podrucje BGDa i time blokirali raspodelu po novim, jer se nikom ne isplati da uzlaze samo u ostatak Srbije. Po svemu sudeci WiMAX je kod nas skoncao pre nego sto je ozbiljno i poceo.
 
pa ok jedina mana ovog CDMA je mali protok. U redu ako se poredi sa 3G mrezom onda je verovatno bolje uzeti CDMA (za sada ako nekome treba samo u Bg-u).

Jel ima neko ping da pastuje ovde? kao i speedtest?
 
^^ i ^^^ je već sasvim OK. Nije ekstremno brzo, ali je sasvim OK i dovoljno je dobar odziv za VoIP.
E sad još da imamo mobilne/prenosne uređaje koji podržavaju CDMA :)
 
^^ i ^^^ je već sasvim OK. Nije ekstremno brzo, ali je sasvim OK i dovoljno je dobar odziv za VoIP.
E sad još da imamo mobilne/prenosne uređaje koji podržavaju CDMA :)

Biće brže već od jeseni, a do kraja godine se očekuje i da sva veća mesta u Srbiji budu pokrivena.

Što se tiče telefončića, na žalost za sada nigde u svetu ne postoje ev-do/voip "mobilni" telefončići. Uostalom, dodeljena cdma licenca se odnosi na usluge fiksne telefonije, i ono što će verovatno uskoro biti ponuđeno je kućni evdo ruter koji ima i VoIP port na koji se kači VoIP terminal. Naravno, nije isključeno da ako se jednog dana na svetskom tržištu pojave evdo/voip prenosni telefoni, da i to bude ponuđeno...
 


Jako sam zadovoljan. Postoji mogucnost da prodjete jeftinije ako vec imate ADSL kod Sezama, jer npr mene ADSL 2mb i ovo mesecno kosta 2.550 din...Sad ne znam koliko kosta da samo imate CDMA...

A šta će ti i ADSL i CDMA, ako smem da pitam?
 
Za laptop kada nisi kod kuće?
Ako stvarno postoji neka takva kombinacija meni bi to bilo prilično interesantno, pogotovo kada se još malo proširi domet CDMA mreže.
 
Mozda je jeftinije jer na neki nacin dele vanjski protok za cdma i adsl. Mada mi nije bas logicno, jer kapiram da im je ogranicavajuci resurs vise cdma mreza, nego protok interneta prema inostranstvu.

Za laptop kada nisi kod kuće?
Ako stvarno postoji neka takva kombinacija meni bi to bilo prilično interesantno, pogotovo kada se još malo proširi domet CDMA mreže.

Meni bi to isto bilo zanimljivo, pogotovo ako bi postavili stanice i po turistickim centrima (npr. Kopaonik, Zlatibor...), pa kad odes negde malo na odmor da imas svoj net :)

Zvali me i ponudili mi to. E sad ne znam da je bas tacno 2550, zato sto sam mozda imao vec nesto na racunu, ali toliko sam uplatio danas. Ima li negde kolika je mesecna pretplata na CMDA?

1800 (1500 + pdv)
 
Poslednja izmena:
A šta će ti i ADSL i CDMA, ako smem da pitam?

Pa ADSL imam kod kuce, a CDMA mi je zbog laptopa koga nosim uglavnom svugde. Dobro mi dodje za posao isto, jer mi je net u firmi ogranicen i nemam pristup svim sajtovima.

Ako ste vec njihov korisnik mesecna pretplata je duplo jeftinija. E sad ne znam da li ima razlike u cenama zavisno od ADSL paketa koji imate. Npr meni je 2mb ADSL + CDMA 2.600 din, e sad mozda da imam 4mb verovatno bi CDMA bio jos jeftiniji. Bez veze je da nagadjamo, koga zanima najabolje da okrene sezam pa da se raspita. Kazem, mene je zvao njihov korisnicki servis i ponudio mi. Takodje, su mi rekli da ce ceo Beograd biti pokriven do kraja maja, a cela Srbija do kraja godine.
Super je zato sto je flat, i koliko sam citao na sajtu Media Works-a bice i povecanja brzina.
 
Ovo je super stvar za posao, kakva je situacija kod nas sa CDMA tablet-ima?
 


Kukuuuuuu....ono čega sam se najviše plašio...slab mi je domet na gajbi...
Sad "nesam pametan" šta da radim... kapiram da signal dosta kvare dve kuće koje su ispred mene. I ovo sam dobio tako što sam izneo komp ispred kuće na terasu :wall: (ne notebook, stabilni:mad:)

Razmišljam da li bi vredelo da uzmem usb produžni od 5m, pa da ga podignem iznad na krov (da uvijem modem u neku foliju).

Baš sam se izbedačio...

A ugovor potpisan na neviđeno na godinu dana :lupko:
 
Koliko sam ja video jos uvek nije pokriven ceo Beograd,ali ce biti,jer licenca koju imaju ih na to primorava....kapiram da ce vec za mesec dana ceo Beograd da bude pokriven fuul signalom....ovo mi ipak deluje kao ozbiljna prica,a ne kao do sada da se radi pomocu stapa i kanapa........Al videcemo vrlo brzo...:)
 


Kukuuuuuu....ono čega sam se najviše plašio...slab mi je domet na gajbi...
Sad "nesam pametan" šta da radim... kapiram da signal dosta kvare dve kuće koje su ispred mene. I ovo sam dobio tako što sam izneo komp ispred kuće na terasu :wall: (ne notebook, stabilni:mad:)

Razmišljam da li bi vredelo da uzmem usb produžni od 5m, pa da ga podignem iznad na krov (da uvijem modem u neku foliju).

Baš sam se izbedačio...

A ugovor potpisan na neviđeno na godinu dana :lupko:

Dobio sam odgovor od Sezama da u narednih mesec dana ceo beograd i okolina ce biti pokriveni, tako da ti samo ostaje da sacekas i vidis...do kraja godine trebalo bi da bude cela Srbija
 
Dobio sam odgovor od Sezama da u narednih mesec dana ceo beograd i okolina ce biti pokriveni, tako da ti samo ostaje da sacekas i vidis...do kraja godine trebalo bi da bude cela Srbija

Znam ja da je pokriveno sada 60% grada, ali šta mi vredi ako CDMA signal ne može da probije između kuća, odnosno ako je neophodno da moja kuća gleda na ulicu.

Evo sad sam ga probao u centru grada (Kralja Milana) - nije loše, ali može i bolje.

 
Poslednja izmena:
Ne bih da zvucim kao noob, ali kako se ostvaruje CDMA konekcija? Dobijate od providera neki modemcic ili sta?
 
Nazad
Vrh Dno