Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Korisnici ce otici konkurenciji, paketi su skupi, a malo nude.
Posto je Telekom najskuplji, korisnike mogu da privuku samo visim upload-om.
 
90% korisnika ni ne zna cemu sluzi upload..
 
I kad bi povecali "up" ovi paketi bi bili neverovatno skupi. Ovaj net5 je jos odavno trebalo da zameni klik1, a ova cena po kojoj ga nude je strasna, tj za te pare bi trebalo da daju net10
 
Poslednja izmena:
Korisnici ce otici konkurenciji, paketi su skupi, a malo nude.
Posto je Telekom najskuplji, korisnike mogu da privuku samo visim upload-om.

Mnogo njih sto koristi ADSL koristi ga zato sto nema alternativu ili je ta alternativa losa. Tako da telekom nemora da se brine za korisnike.
 
ali to ne znaci da treba da se izivljavaju nad takvim korisnicima sa cenom

da ne spominjem sto kod takvih nema ni tehnickih mogucnosti za tim velikim paketima i VDSL tehnologijom

vecina teritorije je i dalje sa infrastrukturom u jezivom stanju

dok se ne sredi mreza nema ni boljih komunikacija ni vecih internet brzina niti raznih dodatnih usluga i servisa
 
Poslednja izmena:
Neću da komentarišem više ništa, izbrisao sam svoj prvobitan komentar jer je to čisto gubljenje vremena. Samo se sećam likova koji su "stručnjaci" na ovom forumu i tvrdili da VDSL neće biti dostupan u telekomu još 10 godina a njega eto ima već od juče u komercijalnoj upotrebi...bogu hvala. Bravo za telekom, moja zamerka bi bila na cenu koja bi bez ugovorne obaveze mogla biti malo manja ali sobzirom da je telekom druga ruka onda je još ok. Po meni je najpovoljniji PTT. To je razumljivo jer su oni ipak baza oko koje se sve vrti. Bravo za telekom i nove pakete.
 
Telekom je druga ruka ?!? Ptt baza oko koje se sve vrti !?! Jel moze neko tvoje objasnjenje sta si mislio da kazes ovime jer si ocigledno nesto permutovao.
 
Definitivno je permutovao.
 
Definitivno je permutovao.
To sam namerno napisao da vidim dali pazite na svojim radnim mestima šta se dešava na forumu ili spavate....ipak pazite, lepo. Znači nije bitno sve ono što sam napisao,najbitnije je koje "glavni"? pa kako onda ova ponuda PTT-a koja je bezobrazno povoljna u odnosu na telekomovu a ostale i da ne pominjem?
 
Telekom je prva ruka i zato je najskuplji. To nije samo kod nas vec skoro svagde u svetu, dok mali provajderi su jeftiniji jer se bore za trziste. Cak neke antimonopolne komisije i teraju velike provajdere da dizu cene, da bi primorali korisnike da odu kod manjih da bi se smanjio monopol velikih.

PTT je povoljan samo zato sto je za sada vlasnik Telekoma pa na osnovu toga je jeftiniji.
 
A rekao sam ja u nekom postu iz janura ove godine da ce se ove godine pustiti VDSL mnogi me zezali zbog toga, ali eto dodje i to kod nas naravno nije sve idealno ali ovo je tek pocetak ponude, videcemo idemo dalje....
 
vdsl ima smisla do 500m od centrale. Dosta zavisi i od kvaliteta parice. Sve preko 1km je kao kod adsl2+. Koliko je korisnika koji upadaju u ovih 500m i kojima treba veca brzina?
 
Ptt je državna firma kao i Telekonj. Kako i zašto je cena takva kakva jeste pitaj menadžere. Infrastruktura je ista tako da tu razlike nema....
 
...a da je vec nemaju kod drugih provajdera, i to po povoljnijoj ceni?
Sinak, to se na zapadu zove spinovanje a na našem lepom srpskom jeziku: laganje. Ja u mom mestu sa skoro 8000 stanovnika neznam nijednog korisnika ADSL-a da je kod nekog drugog provajdera osim telekoma. Moj prijatelj kad je hteo nekog drugog ja sam ga savetovao da to ne radi a on zapeo. Otišao čovek i prijavio se, čekao, čekao, čekao, čekao...nedelje su prolazile, prošlo i mesec dana...ništa. Evo krenuli smo, jaooo pokvario nam se auto izvinite doćićemo sutra. Na kraju on pop...i i ode u telekom. Sutradan mu zazvoni telefon i on ode po opremu potpiše ugovor u kom je bila manja cena nego kod onih drugih. Čovek sav u čudu donese opremu u jednoj kutiji i poveza sve sam. Kod onih drugih je trebao i to da plati (zovu taksa). Toliko o privatnim provajderima , tačka. Jedino što smo tada zaboravili da i Ptt ima ADSL pa je čovek mogao probati kod njih ali ni ovako se ne žali. ,)
 
Poslednja izmena:
Sinak, to se na zapadu zove spinovanje a na našem lepom srpskom jeziku: laganje. Ja u mom mestu sa skoro 8000 stanovnika neznam nijednog korisnika ADSL-a da je kod nekog drugog provajdera osim telekoma. Moj prijatelj kad je hteo nekog drugog ja sam ga savetovao da to ne radi a on zapeo. Otišao čovek i prijavio se, čekao, čekao, čekao, čekao...nedelje su prolazile, prošlo i mesec dana...ništa. Evo krenuli smo, jaooo pokvario nam se auto izvinite doćićemo sutra. Na kraju on pop...i i ode u telekom. Sutradan mu zazvoni telefon i on ode po opremu potpiše ugovor u kom je bila manja cena nego kod onih drugih. Čovek sav u čudu donese opremu u jednoj kutiji i poveza sve sam. Kod onih drugih je trebao i to da plati (zovu taksa). Toliko o privatnim provajderima , tačka. Jedino što smo tada zaboravili da i Ptt ima ADSL pa je čovek mogao probati kod njih ali ni ovako se ne žali. ,)


A el si cuo matori za monopol, u srbiji poznatiji kao legalna pljacka?
 
Vlasnik infrastrukture je uvek najbolji ali i najskuplji izbor...
 
A el si cuo matori za monopol, u srbiji poznatiji kao legalna pljacka?

Kad već hoćeš da se baviš ekonomijom evo dogovora: Monopol je pozicija na tržištu. Monopolska pozicija podrazumeva da nepostoji ni jedan drugi ponudjač iste usluge odnosno robe u datoj državi.
A pošto sam čuo da ovde svako može imati kompaniju koja se bavi provajdingom onda mi nije jasno kakav je to monopol?!? Ko brani provajderima da naprave link prema inostranstvu? Ko im brani da se udruže svi zajedno i naprave link? Zar ne postoji i SBB? Koliko znam on nema ništa sa telekomom. Zar ne postoji telenor?
Znaš kako sinak, video sam ovde likove koji su lokalni internet provajderi ima ih i u mom rodnom gradu. Ljudi voze terenske automobile i ne plaćaju radnike koji za njih rade a o sopstvenom linku da i ne pričam. Jedino što znaju da kažu je: koliko to košta? šta???? ma nema šanse! šta god da ih pitaš. U inistranstvu to nije tako: ne može neškolovan šibicar da ima kompaniju , no, no...ne ide to tako. Postoje standardi.
I šta ti sad? Da nećeš možda da ti gradjani finansiraju link o svom trošku a ti posle da nam napaltiš ADSL? ma kako da ne.
 
Izvinjavam se na oftopic al , desilo se, neću više odgovarati na postove. Zahvaljujem svim članovima foruma koji rade na dobrobiti zajednice i stvarno imate jako lepe i korisne diskusije. Jedino što bi po mom mišljenju telekom sada trebao da uradi je da podigne brzinu interneta u BOX paketu na 10 a za iste novce i da zaokruži ponudu, to bi korisnici pozdravili, mislim da bi to bio pravi potez. Naravno da podignu brzinu i starim korisnicima koji već imaju potpisane ugovore.
 
Ne branim ni korisnike, a ni Telekom ali da li je neko terao korisnike da podpisuju ugovore na 2 godine!?
Sami su se obavezali da ce neki paket koristiti 2 godine i sada jim je Telekom kriv zato sto je uveo nove pakete.
Zasto nisu kao i jos dosta ljudi placali vise bez ugovorene obaveze i cekali pravu ponudu!?

Primer:
Sutra odem u Telekom i podpisem ugovor na 2 godine za neki paket jer mi je to trenutno najbolja i najjeftinija ponuda.
Za 6 meseci dobijem mogucnost VDSL ili FTTH prikljucka koji ima puno vecu brzinu za mozda i istu cenu.
Da li mi je Telekom kriv sto sam ja podpisao kod njih ugovor na 2 godine i sada ne mogu da predjem na VDSL ili FTTH!?

Resenje:
Ne podpisujte ugovore na dugi vremenski rok jer ce sigurno tehnologija uznapredovati, cene padati, a brzine rasti!
 
Poslednja izmena:
Sve te firme i drzavne i privatne i strane gledaju samo na profit - zaradu.

Nasa infrastruktura je jako losa, u opremu dugi niz godina nije ulagano nista i sada ako zelimo napredak i nove tehnologije to neko mora da plati.
Nismo u EU da bi dobili njihovu pomoc, drzava nam vec grca u dogovima, tako da ostaju samo jos gradjani...
Neki su mozda ocekivali strane ulagace ali oni dolaze da zarade, a ne da ulazu.
Svaka cas Targo telekom-u koji i ulaze nesto.
Vas voljeni SBB koji svi hvalite je isto strana firma koja za male pare kupuje male domace provajdere, a u mrezu bas i ne ulaze mnogo, vec isisava maksimum iz koaksijalnog kabla.
To je vrlo ruzno ali stanje je takvo.
 
Poslednja izmena:
He, he. Nove brzine, a cene astronomske. Ko misli da će cene VDSL-a da padnu u sledeće dve godine, taj živi na Marsu, a ne u Srbiji. Ipak je telekom monopolista, a u interesu države je da to ostane još dugo. Tako da oni što su potpisali ugovor ništa ne gube, osim ako im nije žao da masno plate za novopostojeće brzine.
 
Resenje:
Ne podpisujte ugovore na dugi vremenski rok jer ce sigurno tehnologija uznapredovati, cene padati, a brzine rasti!

Ko tebi i meni i svima ostalima moze da garantuje da ce za odredjeni period doci do poboljsanja internet usluge. Ovako da ti kazem niko, to sto si podpisao ugovor na dve godine to te niko nije terao i tuko da podpises ugovor, a sta ce se dogodi u medjuvremenu to je vec visa sila. I ako dodje do unapredjenja interneta to nece biti da ce biti pokrivena cela srbija nego prvo veci gradovi i to ne celi nego ce se ici po delovima i blokovima pa tek onda ce se umrezavaju okolni gradovi oko vecih gradova i tako dok se nepokrije cela srbija a do tada moze da prodje i vise godina.
 
Sinak, to se na zapadu zove spinovanje a na našem lepom srpskom jeziku: laganje. Ja u mom mestu sa skoro 8000 stanovnika neznam nijednog korisnika ADSL-a da je kod nekog drugog provajdera osim telekoma. Moj prijatelj kad je hteo nekog drugog ja sam ga savetovao da to ne radi a on zapeo. Otišao čovek i prijavio se, čekao, čekao, čekao, čekao...nedelje su prolazile, prošlo i mesec dana...ništa. Evo krenuli smo, jaooo pokvario nam se auto izvinite doćićemo sutra. Na kraju on pop...i i ode u telekom. Sutradan mu zazvoni telefon i on ode po opremu potpiše ugovor u kom je bila manja cena nego kod onih drugih. Čovek sav u čudu donese opremu u jednoj kutiji i poveza sve sam. Kod onih drugih je trebao i to da plati (zovu taksa). Toliko o privatnim provajderima , tačka. Jedino što smo tada zaboravili da i Ptt ima ADSL pa je čovek mogao probati kod njih ali ni ovako se ne žali. ,)

Pre svega, obracanje sa "sinak" je diletantski pokusaj dezavuisanja koji je potpuno neprimeren i nicim izazvan. Uz to sam mozda i stariji od tebe. Drugo, tvoja percepcija stvari ciji je maksimalni domet "znam ja coveka koji je to probao i nije radilo" svakako ni u cemu ne doprinosi temi kvalitetom. Kao ni tvoj pravopis, uostalom. Ako zelis da ucestvujes u nekoj diskusiji, najpre se informisi, pre nego sto nesto deklarativno izjavis. Za kulturu i pravopis mislim da je kasno i pokusavati.
 
U danasnje vreme vezivati se ugovorom na 2 godine na xDSL je sumanuto. xDSl je na kraju svojih mogucnosti, bas kao sto je bio DialUp. Cene nece ici dole, brzine su vec dostigle maksimum.
U mom slucaju, imam Click 4 i ugovor mi je istekao pre vise od godinu dana. Kada su se pojavili Net paketi koji omogucavaju samo novim korisnicima brzi net za manje para a stari korisnici mogu da se j**u, tog trenutka sam resio da vise necu obnavljati ugovor sa Telekomom i da cu na svaki nacin traziti alternativu. Srecom, u moj kraj dolazi Targo Telekom.
Telekom Srbije je odvratan, ponasa se veoma drsko i usluge koje nude i naplacuje su bezobrazne. Uz to je i monopolista i gusi konkurenciju. Jedini nacin da u Srbiji procvetaju telekomunikacije je da se telekomova infrastruktura izdvoji iz Telekoma Srbije u posebno preduzece, pa da svi ostali mogu da rentaju linije od njih. U tom slucaju, sve pare koje takvo preduzece zaradi ici ce na unapredjenje kapaciteta mreze. Ovako, sve pare koje Telekom Srbije zaradi idu ko zna gde, a iz infrastuktire se cedi maksimum, bez ikakavog ulaganja.
Dzabe ove Net VDSL usluge kada je mogucnost iskoriscenja VDSL-a skoro pa nikakva, zbog toga sto su centrale udaljene vise od 1km od korisnika.
 
Potpisujem.
 
Dzabe ove Net VDSL usluge kada je mogucnost iskoriscenja VDSL-a skoro pa nikakva, zbog toga sto su centrale udaljene vise od 1km od korisnika.

Znaci mislis da je ponuda samo na papiru i da od nje nema nista u praksi?
 
Procitaj malo kako radi vdsl. Moze da izgura 100mbit, ali na kratkim rastojanjima. Onda pogledajte u vasim adsl routerima koliki je line attenuation i nadjite neki online adsl calculator koji na osnovu parametara veze moze da izracuna koliko ste daleko od centrale. Ja sam preko 2km. Na toj udaljenosti vdsl i adsl2+ rade isto.
 
Nazad
Vrh Dno