Šta je novo?

MSI b450 Tomahawk MAX - wake from sleep problem

miltan

Cenjen
Učlanjen(a)
04.02.2011
Poruke
159
Poena
180
Da li je neko naleteo na ovaj problem? Vidim da ima dosta pisanja o ovome (npr. https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/d6jjfb/cant_wake_up_from_sleep_after_abba_bios_update/)

Znaci imam ovu plocu i ryzen 3600, i kada odem u sleep (ili hibernate) iz windowsa, sistem posle nece da se podigne. Zapravo kad stisnem power dugme da ga probudim kuciste se upali, tastatura se upali ali monitor ne. Kao da probudi sve komponente osim gpu.

Ovo prakticno znaci da svaki put moram da gasim kompjuter sa shutdown i zatvaram sve programe pa da ih ponovo palim kad ukljucim masinu, umesto da iz sleepa lepo nastavim gde sam stao bez tog maltretiranja.

Ima li resenja?
 
Sto bi ga uopste stavljao u sleep? Zbog 200 dinara struje? Nikada to nisam radio, glupost cista, namenjena za laptopove, a ne desk racunare.
 
Ako ne pomogne drugi bios, za tu kombinaciju ploče i procesora (bez obzira što je ploča MAX) su ti odgovori šareni. Probaj prvo fast startup da izgasiš, pa potom da diskonektuješ reset konektor sa ploče, kao i da prebaciš pbo sa enabled na auto i obrnuto. Sve stvari radi odvojeno, testirajući jednu po jednu.

U principu, problem je bag. Koji tačno... svakome drugačije rešenje pomaže.
 
Poslednja izmena:
Slična stvar se dešava i na računaru koji sam sklopio ortaku. S tim da nekada neće da baci sliku kada se uključuje, nekada dodje do Windowsa i kada treba da baci sliku, on restartuje. Probaću bios koji je Boqy napisao.
 
Jel moguce da ovakvi bugovi i dalje postoje? Neke proste stvari kao sto su sleep i awake koje su bez problema radile zadnjih 20 godina na svim kompjuterima sad odjednom ne rade.

Znaci sad moram da instaliram neki beta bios sa pitaj boga kakvim drugim problemima samo da bih dobio ovu osnovnu funkcionalnost koja je uvek radila out of the box? I to jos mesecima se ljudi zale na ovo koliko vidim po netu, i oni nikako da ga ispeglaju.... Razocaran sam u msi i amd...

Izvinjavam se na rantu. Ako neko uspe da resi problem bicu veoma zahvalan da napise kako.


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Windows odavno imaju problem sa sleep modom. probaj da ugasiš fast startup.
 
Napisano ti je kako da rešiš problem, a ti vidi dal hoćeš..
Biosi koji su ok su v30, 31, 341.
 
Kritika nije bila upucena tebi Boqy vec naprotiv tebi hvala na predlogu. Imam bios najnoviji trenutno v33 sto znaci da cu morati da ga spustam ako je to moguce?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Kritika nije bila upucena tebi Boqy vec naprotiv tebi hvala na predlogu. Imam bios najnoviji trenutno v33 sto znaci da cu morati da ga spustam ako je to moguce?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Moguce je i najbolje ti je ici na v30 dok ne izadje novija verzija sa raznim poboljsanjima koja je najavljena krajem novembra. Imam istu plocu v30 bios i sve radi super.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Za ryzen 3600 bolje ići na 341 zobg AGESA 1.0.0.3 ABBA.
Generalno je stabilna verzija (32 i 33 su najgore)
 
Za ryzen 3600 bolje ići na 341 zobg AGESA 1.0.0.3 ABBA.
Generalno je stabilna verzija (32 i 33 su najgore)
Zar nije v.341 beta? A taj veci boost clock na abba je zanemarljiv kad pogledas probleme sa abba verzijom. U sustini do kraja novembra dobijamo novu verziju i nadam se da ce biti stabilna do tada sam na v30.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Za ryzen 3600 bolje ići na 341 zobg AGESA 1.0.0.3 ABBA.
Generalno je stabilna verzija (32 i 33 su najgore)

Hvala za info. Instalirao sam 1903 build windowsa, do sada sam imao 1809, pa sam mislio i da win može da zeza. Kapiram da sa 1903 bi trebalo bolje da radi, ali moguče da je na nivou BIOS-a.
 
Meni sve stabilno na v33, nikakav problem nemam. Sve overklokovano, zategnuto i radi bez greske.
 
Stavi ga u sleep. :D
 
Zbog 200 dinara racuna za struju?
Ako za toliko nemam, onda ne moram ni da imam racunar.
 
Sa sleep-om stedis prvenstveno vreme, struja je najmanja stavka.

...A3...
 
O cemu ti pricas?
Kakvo bre vreme? Ne gasim racunar uopste, jer u idlu trosi manje od sijalice. A i da ga gasim, 15 sekundi je potrebno max da podigne sistem. Ako ti je vreme najbitnija stavka, onda nemoj gasiti racunar, jer tada ni sekundu(koliko je potrebno se upali is sleep-a) neces cekati da krenes sa radom.

Zaobidji me tvojih pogleda na stvari, nego nauci pravopis, pa onda prosipaj pamet po forumu.
 
Poslednja izmena:
stede se ventilatori, zbog toga je koristan.
 
Imam istu plocu ali 2600 procesor i isti problem sa sleep-om.......znaci,kada udje u "san" jedino moze da se probudi ako se resetuje komp...

Primetio sam da se taj problem desava samo na win 10,na win 7 radi sve normalno......(imam oba win-a na dva harda)
 
Kao što rekoh, svaka čast za MSI, ali imaju oni da guraju još da bi dostigli nivo kvaliteta BIOS-a koji ima Asus jedan. Sada ja treba da lovim verzije BIOSa koji radi kako treba, sramota. Stavio v341 kao što je Boqy rekao. Radi budjenje iz sleepa, radi restart, dobijam sliku. Valjda će biti sada sve kako treba.
 
Poslednja izmena:
O cemu ti pricas?
Kakvo bre vreme? Ne gasim racunar uopste, jer u idlu trosi manje od sijalice. A i da ga gasim, 15 sekundi je potrebno max da podigne sistem. Ako ti je vreme najbitnija stavka, onda nemoj gasiti racunar, jer tada ni sekundu(koliko je potrebno se upali is sleep-a) neces cekati da krenes sa radom.

Zaobidji me tvojih pogleda na stvari, nego nauci pravopis, pa onda prosipaj pamet po forumu.
Zao mi je sto si toliko ogranicenog pogleda da ne vidis dalje od svog nosa u fazonu ako ja ne koristim ili ne vidim svrhu, onda je glupost, mada si to vise puta pokazao na forumu.
I moje masine se pale za manje od 15 sec ali mi to nista ne znaci. Kada budes malo ozbiljnije koristio racunar, razumeces.
Ostavljanje racunara u idle dok si odsutan ne bih komentarisao.
Jos manje opaske na pravopis kada nemas nista pametno da dodas i zelis provokaciju a znas kako se to zavrsava...

...A3...
 
Ne znam zašto ne izbace stabilan BIOS, a ne te bete. Ok betu da izbace, ali mora stable bios da postoji koji nema takvih problema. Ja vala ne mrdam sa onog biosa ako radi stabilno, nadam se da da. Tj. mašina nije moja, nego sam sastavio ortaku.
Čovek me zove i kao ne dobija sliku, ja u sebi u fazonu šta mu je sada, sve novo... Kad ono bagovit bios. Ovo može mnoge da odgovori od kupovine ploče.
 
@DukeLander

Kada bi se ponasao kako moderatoru dolikuje, onda te ne bih prozivao.
Ti bi najverovatnije i servere u firmama gasio.
Postoji nesto sto se zove UPS, ako te bas plasi nestanak struje ili slicno.

@marko
Primera radi, 6 godina Arctic daje garanciju na svoje ventove. Za potrosnu robu, sasvim dovoljan vek trajanja.


@Boqy
Hocu ja, samo da nadjem malo vremena da sacuvam trenutne profile koje imam, mrzi me posle sve ponovo da menjam.
 
kakve veze ima sto artic daje 6 godina garanciju???ne koristimo svi artic, mislim na ventilatore graficke prvenstveno odnosno kad nesto nije u garanciji. zasto bi mi nesto hucalo ako bas nista ne radi.
 
Ostavljanje racunara u idle dok si odsutan ne bih komentarisao.

Šta fali ostavljanju računara u idle? Ja ne volim sleep da koristim uopšte. Prvo što radim na računaru je da isključim sleep.
To ne znači da drugi ne trebaju da ga koriste, ali meni taj sleep donosi više problema nego koristi. Razumem ga na laptopovima i drugim prenosnim uređajima, ali na desktopu nikako.
 
@Marko
namesti krivu u biosu, pa neces cuti nista.

@Darius
Bas tako, sleep je stvoren za laptopove.
 
opet ti gledas neki deo situacija, kod mene je tako da i u idle ventilator na procesoru mora da bude bar na 2000rpm(overklok), inace je idle temp visoka, dalje bios ne regauje na podesavanje prema temperaturi a kriva nema, graficka ne moze ispod 35% ventilatori itd...
ima dosta situacija gde je bolje sleep nego idle. nemaju svi iste komponente i setup.
 
Nazad
Vrh Dno