Šta je novo?

Koji WiFi Repeater izabrati? Da li mi je repeater uopste potreban?

shone1

Cenjen
Učlanjen(a)
06.02.2012
Poruke
28
Poena
154
Pozdrav! Vidim da ovde ima dosta strucnih ljudi pa bih molio za pomoc. Nasao sam dosta tema sa slicnom tematikom ali nisam uspeo da nadjem potrebne odgovore.

Skoro sam uzeo SBBov gold paket i uz njega sam dobio Ubee Home Gateway model EVW32C koji ima poteskoce da pokrije stan od 66 kvadrata... U spavacoj sobi mobilni telefoni ili nemaju skoro nikakav signal ili ne mogu ni da se konektuju na wifi.
Dekstop kompjuter mi je povezan sa adapterom Archer T2UHP preko 5 ghz mreze i kompjuter manje vise radi bez problema mada nekad i on izgubi mrezu iz "vida". Koliko sam ja upucen, problem je jer ima dosta signala na malom prostoru.

Zanima me dali moje probleme resava WiFi Repeater koji bih postavio malo blize problematicnim sobama, posto mi je trenutno ruter u dnevnoj? Ako ih resava, koji WiFi Repeater izabrati koji radi i na 2.4 i na 5ghz (Telefoni ne vide 5ghz mreze a kompjuter zelim da bude na 5ghz)?

Svaka pomoc je dobrodosla!
 
Trajno ne bi.


Taj repeater mora da komunicira sa istim tim WiFi ruterom koji već ima problem. Samo bi dodao još jedan uređaj koji će da guši spektar.

Imao bi jači WiFi signal na uređajima ali internet protok bio ostao isti ili, verovatno, bio još kilaviji.

Jedino trajno rešenje je kablovima povezati sobe, a u njih postaviti APove koji će da pokriju WiFi.

Nemam ličnog iskustva, ali vidim da ljudi imaju odlične rezultate sa Mesh WiFi uređajima.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kako da rešim problem? Da zamenim postojeći ruter ?
 
Zavisi od:

* veličine prostora
* broja uređaja
* I najvažnije, od očekivanja

Da li je samo bitno da ima kakav net ili da net radi uvek punom brzinom bez obzira iz koje prostorije? Da li je bitno da uređaji mogu između sebe da brzo razmenjuju podatke?

Ja bih za početak ubio WiFi na tom SBB ruteru i postavio neki kršten AP.

Ako zbog veličine prostora jedan nije dovoljan onda staviti još jedan u drugi deo prostora povezan kablom sa ruterom.

Ako taj ruter počne da štuca, tražiti od SBBa modem i postaviti neki kršten ruter.

Od preporuka mogu da kažem samo ono što sam koristim. Mikrotik I Ubiquiti.

Ranije sam koristio Asusa i on je radio odlično ali mi je trebalo da razdvoji routing od WiFi.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Za komp mi je bitno da net radi pristojnom brzinom, zato sam ga i stavio na 5ghz, mobilni su na 2.4 i tu mi nije toliko bitna brzina koliko da radi net stalno dovoljnom bežimo da se npr yt gleda normalno.
Jel mozes konkretan ap da preporucis koji radi i na 2.4 i na 5 i da je dobar, ako je moguće?

Znači imam 1 komp na 5ghz i tri mobilna na 2.4
 
Mnogo zavisi koliki je budžet?

Ja koristim ovaj sa linka

https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/

Jedan mi pokriva stan od 80m2.

Imam 15 stalnih i jedno 10 povremenih uređaja nakačenih i sve radi u punoj brzini. Resetuje sr samo kad ima neki update.

Nešto drugo/jestinije, bolje da neko drugi preporuči.

Ja bih sam obratio pažnju koliko često se za taj uređaj ažurira firmware. Bilo je nekoliko ozbiljnih rupa u WiFi protokolima, pa je to dosta bitno.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Hvala na linku ali mi je mnogo da dam 22 hiljade za to... Jel moguce nesto uraditi sa nekih 6000 budzeta? Ako ti ne znas, molio bih i nekog drugog da se ukljuci u diskusiju.
 
Hvala na linku ali mi je mnogo da dam 22 hiljade za to... Jel moguce nesto uraditi sa nekih 6000 budzeta? Ako ti ne znas, molio bih i nekog drugog da se ukljuci u diskusiju.
Zato sam pitao za budžet.

ubr, ne bi trebalo da je 22k bilo gde. Možda si gledao Pro ili HD model. Ovo ima za 105e na KP.

Mada, ni to nije malo.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
bbK1ng mi je u drugom postu rekao da repeater nije najbolje resenje za moj problem i da bi bilo bolje da uzmem "neki krsten AP", ti ne mislis tako?
 
5ghz ima manji domet i poteškoće sa zidovima. Jedina prednost je što nema gužve u vazduhu jer je za sada mali broj aktivnih 5ghz mreža.
Skeniraju etar u stanu i proveri koliko ima mreža na 2.4ghz i na 5ghz kao i koji su kanali zauzeti. Ako nije gužva na 2.4ghz probaj neko vreme da koristiš i vidi kakva je pokrivenost u stanu.
Desktop je najbolje povezati kablom.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Cena je vise nego dobra ali posto ne posedujem adekvatno znanje ne znam dali bi taj AP resio moj problem.

Predpostavljam da se AP povezuje na moj SBB ruter sa kabelom, na SBB ruteru gasim WIFI a na APu tj ovoj Tendi recimo, WIFI upalim. Pojednostavljeno to bi tako trebalo da funkcionise?
 
5ghz ima manji domet i poteškoće sa zidovima. Jedina prednost je što nema gužve u vazduhu jer je za sada mali broj aktivnih 5ghz mreža.
Skeniraju etar u stanu i proveri koliko ima mreža na 2.4ghz i na 5ghz kao i koji su kanali zauzeti. Ako nije gužva na 2.4ghz probaj neko vreme da koristiš i vidi kakva je pokrivenost u stanu.
Desktop je najbolje povezati kablom.


Na 2.4 svi kanali su zauzeti, neki manje neki vise ali na svim kanalima imam poteskoca. 5 je manje opreterecen i radi manje vise ok, i desktop sam povezao na 5ghz. Znam da je kabel najbolji ali nisam zeleo da busim zidove i razvlacim kanalice u novom stanu pogotovo jer je stan mali i cudi me da nemogu WIFI da uhvatim na 10 metara od modema iza jednog zida... Dok u kuci nemam nikakve probleme sa wirelessom iako imam najobicniji telekomov ADSL ruter. Bez problema je pokrivena kuca na 2 sprata sa dvoristem. Ovde ima mnogo vise mreza i predpostavljam da je to problem.
 
Poslednja izmena:
Jesi gledao xiaomi rutere. Ja sam porucio ovu noviju 3g verziju za 40 doloresa, ubija kako radi na toj bas kvadraturi.
 
Čitao sam da xiaomi neko hvali a neko pljuje pa ne znam ni sam kome da verujem...
 
Meni perfektno radi vec par meeeci i pokriva tih 65 kvadrata odlicno.
 
Asus rt-ac53, Dual-band wireless-AC750 gigabit router. Podrzava router, access point i repeater modove rada.
 
Drugari pomagajte :D Takodje ukoliko neko prodaje neki polovan ruter za do 6000 hiljada i to dolazi u obzir... Zvao sam SBB i cekam da mi donesu modem, treba mi ruter pod hitno.
 
Meni xiaomi pokriva celu kuću od 200m2, ali to ne može na 5ghz, njegov domet je jako mali.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Voleo bi kad bi neko obrazlozio zasto misli da je modem koji je preporucio best buy za te pare. Tipa ima dual core na 1ghz ostali nemaju il tako nesto :D Serviser na poslu mi je rekao da zaobilazim tendu jer je imao losa iskustva sa njom... Bakara, koji Xiaomi imas/preporucujes, sta je najbolje sto oni nude, s obzirom da su jeftini? I meni neki najobicniji adsl ruter pokriva celu kucu al tamo ima malo mreza, a ovde u stanu ih ima dosta i to je problem. Za 5ghz mi ni netreba velik domet jer je komp blizu modema, 2.4 mi je potreban da pokrije ostatak stana od 66 kvadrata.
 
Ja imam xiaomi router 3
Kod mene je isto prezaguseno ali on tera uspešno na 2.4 svih 50mbit koje dobijam od provajdera.
5ghz možeš da imaš u drugoj sobi, više od toga teško.
Pokrivenost na 2.4 je perfektno, signal dobar svuda po i oko kuće.

Ovaj ruter ima tzv Smart dual band pa Sam ume da prebaci uredjaj na brzu mrežu, to nisam viđao kod drugih rutera
Većina dual band rutera koristi svaki band nezavisno a neki čak i ne mogu oba banda istovremeno da koriste.
Ima i app za mobilni koja će ti u početku svakako biti jako interesantna jer sve živo može da se podesi.

Imaš ih na kp cena kao i u Kini.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Koliko ima jezgara, mhz? Jel ima jaci model od tvog?
 
Poslednja izmena:
Novija verzija xiaomi je 3G i razlika je sto ima usb 3.0, gigabitni lan i duplo vise memorije. Mislim da je cak slabija od verzije 4 koja je izasla.
 
Nazad
Vrh Dno