Šta je novo?

Nove igre za stare računare

Pitanje za moderatora:

Da li može nekako dotična dokona osoba pod imenom Universe da se dovede u red i da se zamoli da prestane sa vredjanjem i omalovažavanjem, ovo je ko zna već koji put da vredja iz čista mira. Čak je i sam priznao da nema nameru da bude fin iako sam ga zamolio da mi se ne obraća više zarad nekog mira na forumu. Zaista nemam nameru da se raspravljam sa dečurlijom ovde koja ne zna da komunicira normalno i koja je bezobrazna i nekulturna, hvala.


@ dejan_osipaonic

Pričam o konkretno nekoj '87 godini, u to vreme smatram da je Spectrum bio znatno slabija mašina u svakom pogledu od C64 pogotovo što su izašle u isto vreme '82 godine. Sa današnjeg stanovišta ne postoji dobar ili loš sistem, svaki je zanimljiv na svoj način ali tada u to vreme 80-ih kompjuterske tehnologije su još uvek bile nešto novo i postojalo je mnogo veće rivalstvo i kritika nego li danas, setimo se samo čuvenog Sega VS Nintendo rivalstva sa početka 90-ih. Danas ne mislim da je bilo koja mašina za izbegavanje ili potcenjivanje ali složićeš se i sam da je 80-ih vladala drugačija struja medju ljudima a pogotovo klincima koji su tretirali sve po sistemu crno-belo.
Ja sam ovde očigledno pogrešno protumačen u celoj priči od starta i nabedjen od strane pojedinaca da sam neki mrzitelj Spectruma što je totalno suludo. Volim SVE sisteme i retro stvari i svaka predstavlja uživanje na svoj način.
 
A imali danas da se pazari nešto od onih kertridža što se guraju odozgo za igre? - Baš bi bila šmekerica odigrati nešto u društvu preko katodne cevke :)

Sent from my 6055K using Tapatalk

Ima tih koliko hoćeš na ebay-u, neki su čak i prilično jeftini ali su prodavci uglavnom iz USA, pa poštarina ume da bude prevelika.
Recimo platiš kertridž 5 evra, a poštarinu još 15 itd.
Ako imaš nekog da ti donese, onda je super.


btw, Sad sam proguglao malo u vezi Galaksije i naleteh na ovo:
http://crsh68.homeip.net/glxydiy.html

Nema mnogo informacija ali slike su impresivne.
 
@Universe
Sto se galaksije tice stvarno ne znam motaju mi se tri ideje +varijacije:
Prva je orginal galaksija takva kakvu ju je voja stvorio.
Druga je skoro pa standardna s tim da bih plocu napravio iz dva dela deo za tastaturu i deo sa elektronikom . Sto bi dozvolilo da tastaturra bude ili skroz odvojena ili da dodje koso iznad dela s elektronikom omugucavajuci kompaktnije kuciste.
Treca varijanta bi podrazumevala smd komponente sto bi stvarno minimalizovalo deo s elektronikom
Varijacija na sve to je galaksija plus biti il ne biti... Jedino sto sam siguran je da zvuka nece biti posto ne vidim poentu AY zvucnog cipa na galaksiji..

@ripkid
Mozda si se samo nesrecno izrazio. Ono sto mi ostali pokusavamo da kazemo je da su bili aktuelni u isto vreme ali su i razlicito kostali.
Kupovao si ono sto si mogao da priustis sebi. Kad odes na utakmicu ne sudis o njoj po tome iz kojeg reda si gledao vec kakva je igra bila. Dali bi utakmica bila losija da si stajao?
 
Poslednja izmena:
@dejan

Šta kažeš za ovu varijantu sa gornjeg linka, koji sam ostavio?
Definitivno ne deluje kao standardna Vojina verzija, ali izgleda prelepo.
Žarko je pominjao ranije i ovu fpga Galaksiju, sad šta je najpouzdanije ili najlakše za izradu, to je pitanje.
http://galaksija.petnica.rs
 
Kupovao si ono sto si mogao da priustis sebi.

Na ovo i aludiram celo vreme, ljudi tj. klinci su tražili bolje i skuplje uvek, neko je mogao da priušti odredjenu stvar a neko nije, kako bi rekli "imao sam zato što sam morao a ne zato što sam hteo". Nisam buržujsko dete, nisam sin jedinac, živeo sam uobičajen i pristojan život kao klinac, dobijao sam računare kako su se i pojavljivali bolji, ne mislim da je to bio neki bauk i nisam bio izolovan slučaj, razmenjivao sam software sa drugim klincima. Za nekoga je san danas da ima i PS4 a meni čuči u dnevnoj sobi.
Nekada se zadirkivalo u fazonu "još koristiš Spectrum, nisi prešao na C64" ....krastavac tako je kako je bilo, postojao je debeo razlog za to u ono vreme. Bolja grafika, bolji zvuk, bolji sprajtovi itd. da ne nabrajam sada.
Ista je priča i na polju konzola, neko je ostao na NES-u, Masteru i Game Boy-u a neko je cepao Super Nintendo i Mega Drive.
 
Da, 8bit Atari je zadesila ista sudbina kao CPC - gro igara se razvijao za dve najpopularnije platforme, ZX i C64, dok su Atari i CPC dobijali portove, mahom pravljene tako da ne iskorištavaju hardver na najbolji način, a često i čisto traljavo odrađene. Tek je u posednjih desetak godina zajednica oko ovih mašina počela da stvarno otkriva šta hardver u njima sve može da odradi. Da su Atari i CPC u ono vreme imali bar neku od moderno napravljenih igara, verujem da bi se više ljudi angažovalo oko kvalitetnijih igara za njih i ko zna, možda bi svrgnuli ZX ili C64 sa prva dva mesta... No, drago mi je da bar danas, ako već ne u ono vreme, možemo da vidimo šta je sve moglo biti.

Šta tek onda treba reći za Amigu A1200 koja je ceo svoj život opskrbljavala takoreći 16bit software pored svog 32bit hardvera uz izuzetak Alien Breed 3D-a, Gloom Deluxe, Breathless mada su ti naslovi tražili akceleratore ali su zato neki PC naslovi bez problema mogli da budu portovani na nju ali to nije učinjeno nikada svojevremeno. Kasnije je izašla kao što znamo masa homebrew portova poput Doom, Quake, Duke Nukem 3D, pojavio se kasnije i ScummVM itd.
LucasArts-u teško da se može oprostiti to što nije portovao jedan Day Of The Tentacle ili Sam & Max na A1200 a mogli su bez problema.
 
Šta tek onda treba reći za Amigu A1200 koja je ceo svoj život opskrbljavala takoreći 16bit software pored svog 32bit hardvera uz izuzetak Alien Breed 3D-a, Gloom Deluxe, Breathless mada su ti naslovi tražili akceleratore ali su zato neki PC naslovi bez problema mogli da budu portovani na nju ali to nije učinjeno nikada svojevremeno. Kasnije je izašla kao što znamo masa homebrew portova poput Doom, Quake, Duke Nukem 3D, pojavio se kasnije i ScummVM itd.
LucasArts-u teško da se može oprostiti to što nije portovao jedan Day Of The Tentacle ili Sam & Max na A1200 a mogli su bez problema.
Ovde mislim da je glavni problem to što je A1200 suviše kasno izašla na tržište (mogla je dosta ranije, ali je *****ski menadžerski deo komodora odlagao, kako bi prodali zalihe A500, ako se dobro sećam), a godinu-dve posle izlaska, zahvaljujući tom istom menadžmentu, firma je bankrotirala. Da je bilo po inženjerima u komodoru (odnosno, da ih je vrhuška slušala), danas bi svi možda imali Amige umesto PC-a... Mislim se da je i gola A1200 (OK, bar sa proširenjem memorije) sasvim sposobna da potera LucasArts avanture s početka 90-tih, ako bi postojao engine prilagođen za motorola procesor (što se nije desilo, jer je firma propala).
 
Nekada se zadirkivalo u fazonu "još koristiš Spectrum, nisi prešao na C64" ....krastavac tako je kako je bilo, postojao je debeo razlog za to u ono vreme. Bolja grafika, bolji zvuk, bolji sprajtovi itd. da ne nabrajam sada.

Ajde ne drobi.
I dalje nastavljaš sa tom ispraznom drljavinom i otužnim vađenjem fleka.
Mož misliti, tebe neko pitao zašto si još na Spectrumu i to odjednom postalo opšte mesto, neko ripkidovsko pravilo.
Šta bi bilo da ja napišem kako je do 87-e, samo jedan moj poznanik imao c64, a svi ostali Spectrum?
Neki su imali i zx81, Galaksiju i druge slabije računare, pa su bili srećni.
Koliko puta treba da ti se ponovi da je samo u prvoj polovini osamdesetih, bilo nekoliko hardverski jačih računara od c64, koji su slavno propali.
Spectrum je ciljao hobiste, entuzijaste, ljude koji žele da vide malo dalje od džojstika, da nešto nauče i usput se poigraju izvrsnim igrama, žanrovski sasvim drugačije akcentovanim od c64.
Kad potežeš da su se oba pojavila 1982-e, nikad se ne setiš koliko je c64 bio skuplji tada?
Spektrumov hardver i softver su donosili velike pare i to sve do kraja osamdesetih, baš zbog ogromne korisničke baze i popularnosti širom sveta.
Nije Sinkler dobio plemićku titulu na lepe oči, niti je Šuger otkupio brend zbog njegove ćelave glave, nego zbog profita.
Sve što su ti ljudi napisali juče ušlo na jedno uvo, a na drugo izašlo i ajmo opet po starom.
Umislio čovek da može tek tako da pljucka po Spectrumu, a da nema ko da mu odgovori.
Po sistemu, sto puta ponovljena laž, postaje istina.
Šta misliš da si prvi koji je to pokušao, pa se okliznuo na koru od banane?
A sad idi opet plači kod moderacije, već smo videli da si ostavio odličan utisak na njih..
 
Poslednja izmena:
@ Universe

Ja sam te kulturno zamolio da mi se ne obraćaš ali pošto si nevaspitan, bahat i nastavljaš po starom nemam druge nego da se obratim moderatoru da te opomene a da li će tako i biti videćemo, naravno ako se poštuju pravila na kojima isti toliko insistira.
To što si ti Spectrum fanboy i ne vidiš dalje od nosa i ne prihvataš realnost je druga priča a i verovatno si bio sirotinja u prošlosti pa nisi nikada znao za bolje i lepše pa tu vučeš kompleks ali to nije sramota niti treba da te bude. Verovatno sada i kukaš na svaku cenu zato, rekoh ti još ranije da je za tebe isključivo i samo ciganski buvljak pa kako ti se posreći. Ne treba da se upuštaš samnom u konfikt jer ćeš izgubiti svaki put, ja sam za razliku od tebe suočen sa realnošću a ti živiš u mašti tripujući da je Spectrum bog i batina bio u svoje vreme a ne priprosta mašina za one sa ograničenim budžetom.
Sada ti nije ništa drugo preostalo pa si se uhvatio za slamku i izvrćeš moje reči i misli da ispadne i dalje kako ja mrzim Spectrum iako sam naveo da to nije tako i na šta sam tačno mislio. Istina boli svaki put, šta ćemo, tako je kako je, pusa :**
 
U svoje vreme sam imao C64 (i odavno "znam" da su komodorovci bolji od gumičara :) ), drugar iz zgrade pored je imao ZX, igrali smo se lepo na oba. Pong bi se mogao zvati priprostom mašinom u odnosu na bilo koji 8bitni računar, ali se ne bih mogao složiti da to važi i na relaciji ZX - C64. C64 jeste jači što se tiče kućišta, grafike i zvuka (što se i ogleda u odnosu cena dve mašine tokom 80-tih), ali ne i što se tiče CPU-a, BASIC-a ili organizacije video memorije. Neke igre jednostavno bolje izgledaju i glatkije idu na ZX-u, druge na C64. I na jednoj i na drugoj mašini se moglo lepo učiti, na ZX-u je barijera bila nešto niža zbog boljeg BASIC-a, ali je to ljude na C64 teralo da ranije zađu u asembler ili da nabave Simon's BASIC - problem solved! :) Postojala je gomila hardverskih dodataka za obe sprave i obe su korišćene za gomilu primena za koje inicijalno nisu namenjene (setimo se samo onog C64 koji se već 30-tak godina koristi u auto servisu).

Možda je vreme da se otvori nova tema za "Nove igre za stare računare", jer se ovo pretvorilo u nešto prilično ružno što nema apsolutno nikakve veze sa onim što je bilo na prvih 5-6 strana...
 
@ Universe

Ja sam te kulturno zamolio da mi se ne obraćaš ali pošto si nevaspitan, bahat i nastavljaš po starom nemam druge nego da se obratim moderatoru da te opomene a da li će tako i biti videćemo, naravno ako se poštuju pravila na kojima isti toliko insistira.
To što si ti Spectrum fanboy i ne vidiš dalje od nosa i ne prihvataš realnost je druga priča a i verovatno si bio sirotinja u prošlosti pa nisi nikada znao za bolje i lepše pa tu vučeš kompleks ali to nije sramota niti treba da te bude. Verovatno sada i kukaš na svaku cenu zato, rekoh ti još ranije da je za tebe isključivo i samo ciganski buvljak pa kako ti se posreći. Ne treba da se upuštaš samnom u konfikt jer ćeš izgubiti svaki put, ja sam za razliku od tebe suočen sa realnošću a ti živiš u mašti tripujući da je Spectrum bog i batina bio u svoje vreme a ne priprosta mašina za one sa ograničenim budžetom.
Sada ti nije ništa drugo preostalo pa si se uhvatio za slamku i izvrćeš moje reči i misli da ispadne i dalje kako ja mrzim Spectrum iako sam naveo da to nije tako i na šta sam tačno mislio. Istina boli svaki put, šta ćemo, tako je kako je, pusa :**

Dno.

Citiram sve, samo zato da ostane ovekovečeno, posebno ovaj neskriveni šovinizam.
 
U svoje vreme sam imao C64 (i odavno "znam" da su komodorovci bolji od gumičara :) ), drugar iz zgrade pored je imao ZX, igrali smo se lepo na oba. Pong bi se mogao zvati priprostom mašinom u odnosu na bilo koji 8bitni računar, ali se ne bih mogao složiti da to važi i na relaciji ZX - C64. C64 jeste jači što se tiče kućišta, grafike i zvuka (što se i ogleda u odnosu cena dve mašine tokom 80-tih), ali ne i što se tiče CPU-a, BASIC-a ili organizacije video memorije. Neke igre jednostavno bolje izgledaju i glatkije idu na ZX-u, druge na C64. I na jednoj i na drugoj mašini se moglo lepo učiti, na ZX-u je barijera bila nešto niža zbog boljeg BASIC-a, ali je to ljude na C64 teralo da ranije zađu u asembler ili da nabave Simon's BASIC - problem solved! :) Postojala je gomila hardverskih dodataka za obe sprave i obe su korišćene za gomilu primena za koje inicijalno nisu namenjene (setimo se samo onog C64 koji se već 30-tak godina koristi u auto servisu).

Možda je vreme da se otvori nova tema za "Nove igre za stare računare", jer se ovo pretvorilo u nešto prilično ružno što nema apsolutno nikakve veze sa onim što je bilo na prvih 5-6 strana...

U pravu si Žarko, vreme je da se tema vrati u svoje normalne okvire, zato da nastavimo, evo još jedne nove igre za Spectrum od pre nekoliko dana - Castle Capers.
Rađena je AGD-om, tako da ne koristi sve multikolor potencijale Nirvana+ endžina ali je zanimljiva iako u suštini jednostavna.
 
@ Universe


Haha čuj ti njega šovinizam, aj molim te još nam prosipaj neku političku korektnost ovde, koliko bre ti imaš godina ? Ludilo :D


@zzarko


Biti fanboy je jedno a biti nekulturni fanboy je drugo no takvih dokonih faca kao ovaj Universe ima na svakom forumu svuda, naviknuti se treba na takve i samo ih ignorisati. Prvi je počeo da napada i provocira iz čista mira umesto da gleda svoja posla ali tako nažalost funkcioniše taj iskompleksirani mentalni sklop. Primera radi, u isto vreme kada me je on napao prvi put ovde stiže mi poruka od nekog lika na Kupujem-Prodajem gde kreće da pljuje po meni kako to da prodajem amigu A2000 po toj i toj ceni ? Slučajnost ? Ne bih rekao
 
Poslednja izmena:
@ripkid

Da, klasični šovinizam.
Nije ti palo na pamet da na ovaj forum dolaze ljudi različitih nacionalnosti i da je neko od njih možda romskog porekla.

Ovo editovano ogavno podmetanje, neću ni da komentarišem, jer je vredno svakog prezira.
 
Nekoliko novijih igara za legende ZX80 i ZX81, kao i neke starije kojih se treba podsetiti.

ZX80



ZX81


 
@dejan

Šta kažeš za ovu varijantu sa gornjeg linka, koji sam ostavio?
Definitivno ne deluje kao standardna Vojina verzija, ali izgleda prelepo.
Žarko je pominjao ranije i ovu fpga Galaksiju, sad šta je najpouzdanije ili najlakše za izradu, to je pitanje.
http://galaksija.petnica.rs

Deluje ok ovo je otprilike ono sto je meni padalo na pamet kao druga ideja. Mislim da je najlakse izlemiti klasicnu verziju s ttl kolima.
To bi iz moje danasnje perspektive moglo nogom da se zalemi. Takodje zalemiti smd nije nesto posebno tesko uz prosecan alat , ovde prevashodno mislim na ova mala ttl kola nesto sa vise nozica zahteva vise iskustva.Dobar kalaj i fliks su pola posla druga polovina su dobra lemilica i strpljenje.
 
Deluje ok ovo je otprilike ono sto je meni padalo na pamet kao druga ideja. Mislim da je najlakse izlemiti klasicnu verziju s ttl kolima.
To bi iz moje danasnje perspektive moglo nogom da se zalemi. Takodje zalemiti smd nije nesto posebno tesko uz prosecan alat , ovde prevashodno mislim na ova mala ttl kola nesto sa vise nozica zahteva vise iskustva.Dobar kalaj i fliks su pola posla druga polovina su dobra lemilica i strpljenje.

Meni sa baš dopalo i dizajn i to što je nešto manja od originalne Galaksije, jer je i dalje daleko više retro od ove fpga varijante.
Što se mene tiče, ja sam za tu ideju ali ću svakako prihvatiti tvoju sugestiju kad kreneš u realizaciju, osećam da bi ovo mogla biti dobra zabava.
Ne znam da li na tom sajtu ima dovoljno potrebnih informacija, vidim da je šema tu, takođe i foto priča, a i ovo kućište i tastatura su stvarno lepo urađeni, možda bi vredelo kontaktirati autora oko detalja, ako bude trebalo.
Razmišljao sam juče i o tvojoj dilemi, standardna Galaksija ili Galaksija Plus i nekako i dalje imam utisak, da bi izrada klasične Galaksije bila bolja ideja.
Naravno minimum standardnih 6kb Rama (mada bi moglo i više) i ROM 2 obavezno.
 
Galaksija plus ako se dobro secam ima samo par dodatnih ttl kola koja omogucuju "graficki rezim", za ay cip sam vec rekao meni je on tu nekako suvisan ne vidim poentu. Danas bi rom cip svakako bio jedan najverovatnije neki fles tip.
Ima i ovo
https://www.tablix.org/~avian/blog/articles/galaksija/
 
Ovde mislim da je glavni problem to što je A1200 suviše kasno izašla na tržište (mogla je dosta ranije, ali je *****ski menadžerski deo komodora odlagao, kako bi prodali zalihe A500, ako se dobro sećam), a godinu-dve posle izlaska, zahvaljujući tom istom menadžmentu, firma je bankrotirala. Da je bilo po inženjerima u komodoru (odnosno, da ih je vrhuška slušala), danas bi svi možda imali Amige umesto PC-a... Mislim se da je i gola A1200 (OK, bar sa proširenjem memorije) sasvim sposobna da potera LucasArts avanture s početka 90-tih, ako bi postojao engine prilagođen za motorola procesor (što se nije desilo, jer je firma propala).


Ne mislim da je izašla previše kasno, '92 godina je neko ok vreme bilo za nju, kao 32bit mašina koja je mogla da se nadogradjuje je mogla da bude sasvim pristojan konkurent PC-u sredinom 90ih i koju godinu kasnije ali je kao što se zna Commodore usrao motku jer je firma bila takoreći već ugašena '94 i velika većina developera je bila okrenuta PC platformi i bila je spremna da podrži novu generaciju konzola tada (Sony Playstation, Sega Saturn) i logično da nisu hteli ništa da rizikuju iako je A1200 izlazila čak do neke '96 čini mi se. Nije mi jasno kao što rekoh što neki PC naslovi koji su još pritom bili 16bit nisu portovani ranijih godina svojevremeno na A1200 i to je prava šteta i stvar za žaljenje. Dosta PC naslova iz '93-'94 se nije našlo na Amigi ali avaj...
One promašaje sa CDTV, CD32, A600, A3000/4000 ne treba komentarisati uopšte, koliko je samo tu novca bespotrebno bačeno umesto da se fokus napravi na jednoj jačoj mašini. Umesto da se uče na primeru japanaca (Nintendo, Sega, Sony) oni terali po svome i glavom kroz zid sve dok ne razlupaše tu istu glavu. Btw. baci pogled na novi dokumentarac "Viva Amiga" ako nisi već pogledao.
 
Poslednja izmena:
Galaksija plus ako se dobro secam ima samo par dodatnih ttl kola koja omogucuju "graficki rezim", za ay cip sam vec rekao meni je on tu nekako suvisan ne vidim poentu. Danas bi rom cip svakako bio jedan najverovatnije neki fles tip.
Ima i ovo
https://www.tablix.org/~avian/blog/articles/galaksija/

Ovo je beše radio Slovenac, koga je Voja pominjao na predavanju u Austriji, da je odbranio neku disertaciju vezanu za Galaksiju?
Zanimljivo izgleda, čak me kućište podseća na zx81, mada mi ona mini verzija deluje nešto jednostavnije a i lepše.
U međuvremenu naleteh i na ovaj izuzetno zanimljiv projekat, neka varijanta Galaksije Plus sa sve hard diskom, koja se prilično poklapa sa onim o čemu si ti razmišljao.
Doduše on je stavio i tonski čip, ali to nije obavezno, može da ostane i kao opcija.
Autor je Zoran Bošković, ali osim ovih par linkova nemam nikakvih drugih podataka, a vredelo bi.
Za sada je ovo najkompletnija Galaksija koju sam video.
btw, kućište mi deluje, kao da je od Spectrum+ modela . :)

http://www.deltasoft.com.hr/retro/galaknew.htm

Ima na tim stranicama još zanimljivih stvari, recimo Orao 2008, sa kolor grafikom i sid čipom, pa home made verzija zx81 itd.

http://www.deltasoft.com.hr/retro/index.htm
 
Poslednja izmena:
E a koja je prica za tu fpga galaksiju? Na stranici ne vidim puno informacija. Jel ona ikad zavrsena il je bio samo prototip? Jel bila u prodaji i kolko je kostala? Jel je ima danas?

@dejan
Stvarno, obavezno slikaj kad budes radio pa mozda i ja da se posle upustim u sastavljanje al los sam ja sa lemilicom...
 
E a koja je prica za tu fpga galaksiju? Na stranici ne vidim puno informacija. Jel ona ikad zavrsena il je bio samo prototip? Jel bila u prodaji i kolko je kostala? Jel je ima danas?
Da, postoji, završna je, video sam primerak na BalCCon-u 2013 i popričao malo sa čovekom koji je učestvovao u pravljenju (Dragan Toroman). Čak je bila i ideja da se napravi serija tih spravica za 30 godina Galaksije, ali se nije našlo zainteresovanih sponzora. Mislim da nema u prodaji, ali ovde se nalazi, ako se ne varam, sve što treba za samogradnju:

http://galaksija.petnica.rs/index.php/Special_Downloads?dir=galaksija_design/

Sad, što samogradnja zahteva malo više veštine i opreme, to je druga priča...
 
E a koja je prica za tu fpga galaksiju? Na stranici ne vidim puno informacija. Jel ona ikad zavrsena il je bio samo prototip? Jel bila u prodaji i kolko je kostala? Jel je ima danas?

@dejan
Stvarno, obavezno slikaj kad budes radio pa mozda i ja da se posle upustim u sastavljanje al los sam ja sa lemilicom...

Pa vidis to ti onda odlicna prilika da savladas tu vestinu pod uslovom da si voljan da se odreknes oko 30e za solidnu lemilicu. Neku iz gomile hakko klonova koje odlicno zavrsavaju posao i pojednim servisima mobilnih telefona.
Sto se gradnje tice ispada najbolja varijanta klasicna verzija s oba roma i dovoljnoi rama ,mislim na vise od 6KB koliko je bilo u orginalu. Za plus model sam video samo 3 naslova tako da mi deluje neinteresantno i cini mi se da je sam racunar prespor za tako nesto.
Sve u svemu mozda na kraju galaksija dozivi novu mladost pa pocnemo da pisemo i nove igre za nju.
Cini mi se da je universe pomenuo negde ide sto mi isto deluje suvisno mada neki CF u data modu ili SD kartica kao zamena za kasetu bi vec mozda imala smisla. No za ovo bi vec trebalo ili napisati nove komanda ili prepraviti postojece load,save komande u orginalnom rom-u
 
@dejan

I ja mislim da bi samogradnja klasične Galaksije, bila najbolje rešenje, ne samo zbog jednostavnosti, nego je nekako najviše retro.
Doduše, malo mi golica maštu ona mini verzija sa linkova koji sam dao na početku, jer mislim da je čovek zadržao koncept i duh Vojine Galaksije, samo u slim varijanti.
Posebno mi se sviđa što je uradio kompozitni izlaz, a negde sam pročitao i da je kasetni interfejs malo dorađen, tako da lakše prima signal iz mobilnih telefona, što bi olakšalo učitavanje kasetnih fajlova u wav ili mp3 formatu.
Ipak, najvažniji je taj konkretni deo, znači gde i kako nabaviti štampanu ploču, kao i sve delove, za koju se tastaturu operdeliti itd.
Što se lemljenja tiče, negde vredi početi i tu se slažem sa tobom, jedino što bih ja ipak prvo malo provežbao na nekoj nebitnoj ploči, a tek onda sa Galaksijom. :)
 
Ovo je beše radio Slovenac, koga je Voja pominjao na predavanju u Austriji, da je odbranio neku disertaciju vezanu za Galaksiju?
Zanimljivo izgleda, čak me kućište podseća na zx81, mada mi ona mini verzija deluje nešto jednostavnije a i lepše.

Ovo je svojevremeno prezentovano na nemačkoj CCC konferenciji. :) Snimak i svi materijali su javno dostupni. Interesantno predavanje, ali mi, iskreno, nije puno ostalo u sećanju (gledao dva puta u razmaku od nekoliko meseci).

Prezentacija (PDF)
https://events.ccc.de/congress/2012/Fahrplan/attachments/2250_prezentacija.pdf

Video
[YOUTUBE]2NHiB63F-qs[/YOUTUBE]

U svakom slučaju, ako neko bude nešto radio, ne bi bilo loše da otvorite novu temu. Da sve bude na jednom mestu. ;)
 
Poslednja izmena:
Pa vidite ovako ako bi se i radilo klasicno danas bi to bio samo jedan cip static rama ,jedan eprom , samim tim bi se smanjilo mesto koje cipovi zauzimaju na ploci.
Pored dva roma koja su postojala za standardnu galaksiju moglo bi se dopisati i neko prosirenje za basic komande kako bi se omogucio rad s CF ili SD karticama. Ja licno bas i nemam neku preteranu zelju da ucitavam galaksijine proframe s kasete. A kod nje to bas ume da potraje za njenih 6KB. Danas bi ladno moglo da jij se pljusne 32KB rama ionako im je cena slicna kao i onim manjima
Ne znam mozda da priuptitamo Voju da organizuje grupnu nabavku opet :)
 
Ma kakav ide... Samo Basic 10 linersi :D

Da, odavno mi ljudi pricaju da ne moze da se lemi s lemilicom od 3 evra s pijace..

Ova renesansa zvuci bas nadahnjujuce :) startovao sam pre neki dan Tomazov emulator i malo kucao. Dot x,y mi se bas svidja :) Ortakinja ima u podrumu caletovu galaksiju koju naravno ne da al moracu jednom da odem i ukucam nesto. Ovih dana sam na Amigi u Blitz Basicu kucao neku prostu igricu koju cu pre ili kasnije(prvo da dodam grafiku na Amigi) morati da prekucam na galaksijin emulator pa ako radi, odstampam i idem kod ortakinje da prepisem na pravoj galaksiji :) nadam se da radi...
 
Nazad
Vrh Dno