Šta je novo?

Format datuma i vremena za Srbiju na modernim operativnim sistemima

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
Windows XP i sedmica, kao i stariji telefoni su koliko se ja sećam kada se odabere zemlja Srbija koristili dve tačke kao separator za vreme i posle godine u datumu nije bilo tačke.
Vreme - 10:25
Datum - 20.12.2016
Kada u Windows-u 10 i na Samsung Galaxy S5 sa Androidom 6 odaberete Srbiju kao zemlju dobijete format vremena sa tačkom kao separatorom i na kraju godine u datumu je tačka (za Win 10).
Vreme - 10.25
Datum - 20.12.2016.
Da li postoji neko regulatorno telo u Srbiji koje se time bavi?
Da li neko zna kada je došlo do ove promene u formatu vremena i datuma i zbog čega?

Ubija me ova nekonzistentnost pošto se neki programi koji su pravljeni ranije naslanjaju na ove informacije, pa na svakom Windows-u 10 mora da menjam ručno format datuma i vremena.
 
Microsoft je nekoliko puta do sada mijenjao format zapisa vremena i datuma. Do Windows-a XP je bilo na jedan način, pa su u XP-u prešli na drugi, pa su na osmici prešli na treći (i mislim da je tu i najbolje riješeno, svi zarezi, tačke i dvotačke na svojim mjestima), a sada su opet "zasrali" sa tačkom u satu. Ista stvar je i kod Apple-ta (mislim na dvotačku, tj. tačku u satu)...
 
Inace, po pravopisu srpskog jezika, vreme se pise sa tackom kao separatorom: 10.11.12
Prilikom pisanja datuma, nakon tacke ide praznina: 22. 12. 2016

Pozdrav
 
^ Verovatno po analogiji za datum - gde se tacka stavlja iza arapskih cifara upotrebljenih kao redni broj.

Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno