Šta je novo?

SBB Povecanje brzina od 1 Maja

..i. Moje misljenje je da im vi niste bitni kao ciljna grupa. Niste im bitni verovatno zato jer vas nema mnogo, jer sumnjam da bi smeli to da urade da im vi predstavljate bilo kakav znacajan procenat korisnika. ...
Pa, kad bi oni znali uopšte šta im je ciljna grupa :)

Čak i da je tako, to je vrlo kratkovido. "Power useri" su značajan marketinški faktor. Šta mislite, koga neupućeni pitaju za savete i preporuke?
 
meni se nesto cini da je smisao ovih paketa polako ubijanje lokala + pripremanje terena za sbb telefoniju.Ubijes skype...ponudis alternativu...i zaradis :( .

Sto se uploada tice....za torentovanje postoji resenje...SEEDBOX ali i to kosta.Doduse...ne mnogo.Za 500 do 1000 din moze da se zakupi seedbox na mesec dana i nabije ratio na svim trakerima koji vam trebaju (ne lokal) i mirni ste par meseci.

To na zalost nikako ne pruza resenje korisnicima kojima treba spoljni upload za posao.


Jos jedna stvar mi nije jasna...zasto ne igraju na kartu lokala ? Koja je poenta lokala ako nemas odvojeni download ? I koja je to pilicarska fora sa doplacivanjem za upload u oviru mreze koja ih nista ne kosta ? Razumem za medjugradski lokal gde i dalje zavise od telekom infrastrukture ali...u okviru jednog grada mogu da pruze sasvim lepe brzine.
 
Poslednja izmena:
p.s. I moram da ti postavim jos jedno pitanje: zasto ti mislis da je SBB smanjio upload na tom paketu od 1024/512? Daj mi neko svoje objasnjenje zasto su to uradili. Moje misljenje je da im vi niste bitni kao ciljna grupa. Niste im bitni verovatno zato jer vas nema mnogo, jer sumnjam da bi smeli to da urade da im vi predstavljate bilo kakav znacajan procenat korisnika. Ovako su jednostavno presekli po cenu da korisnici kojima treba veci upload predju kod drugog provajdera.

▲Najverovatnije tacno.

U firmi gde radim smo koristili dugo taj 1024/512 paket sa lokalom (koji nam uopste nije bio od koristi) ali nam je 1MBit postalo pretesno, presli smo na 4096/384 i osetili veliko rasterecenje u downloadu ali pojavjuje se ponekad problem sa uploadom, kada vise zaposlenih istovremeno krene da salje mailove klijentima. Daleko vise bi nam odgovarao paket 4/2Mbit ili bar 4/1Mbit ali nema ga, dok je trenutno najbrzi paket 10/1Mbit preskup, i uz backup ADSL (4096/256) i frame relay koji takodje koristimo bi dodatno povecao ionako velike troskove.

I sada imamo situaciju da ovo sto se nudi nekima nije dobro, a kod drugih nema bolje, tj. ima kod Telekoma veci upload (simetricni paketi na FR) ali po cenama od koje otpadaju usi, i samo za pravna lica.
Zaista bi voleo da vidim i podrzim nekakvu valjanu i organizovanu akciju kojom bi se bilo koji provajder, pa i SBB, naterao da promeni neke svoje poslovne odluke.
 
Poslednja izmena:
meni se nesto cini da je smisao ovih paketa polako ubijanje lokala + pripremanje terena za sbb telefoniju.Ubijes skype...ponudis alternativu...i zaradis :( .

Jos jedna stvar mi nije jasna...zasto ne igraju na kartu lokala ? Koja je poenta lokala ako nemas odvojeni download ? I koja je to pilicarska fora sa doplacivanjem za upload u oviru mreze koja ih nista ne kosta ? Razumem za medjugradski lokal gde i dalje zavise od telekom infrastrukture ali...u okviru jednog grada mogu da pruze sasvim lepe brzine.

mislim da si sam sebi dao odgovor.
verovatno im treba slobodnog bandwidtha za VoIP kada budu nudili telefoniju.

smisao lokala je koristio SBBu kada je trebalo da se privuce odredjena kolicina novih korisnika i kada je spoljni net bio preskup.
sada im je spoljni net jeftin - dakle, nema potrebe vise da postoji lokal. ko oce da "lokalishe" platice za to "zadovoljstvo".

meni i dalje smeta kod SBBa sto nema custom-izaciju ponude, ali ako ikada bude konkurencije, doce i do toga.... eh da, WiMax je odlozen u Srbiji, ali to je opet druga tema
 
Vi svi sto kukate na upload, da ste vlasnici SBB-a sve se bojim da bi pustili za iste pare 1mb upload!
 
Lepo bi bilo da su ubrzali i upload ali i ovako sam zadovoljan :)
50% nije za bacanje :)

PS. nije mi jasno zasto pisete da je smanjen upload kad je ostao isti:

1024/128 1.390
2048/256 2.090
4096/384 2.790

1536/128 1.390
3072/256 2.090
6144/384 2.790
 
misle na neke druge pakete. mislim da su u pitanju flat home plus paketi.
 
mislim da si sam sebi dao odgovor.
verovatno im treba slobodnog bandwidtha za VoIP kada budu nudili telefoniju.

na zalost najverovatnije je to tacno ali...da li ce deo VoIP da im ide preko lokalne mreze a deo preko spoljne ili ne ? Nisam bas siguran kako to funkcionise u njihovim planovima ? Ako ide preko spoljne...to placaju telekomu...ako ide preko unutrasnje to ide preko lokala ...

Da li ce sbb onda da ponudi 2 tarife za lokalne i medjugradske pozive (ako je to moguce?) ? Verovatno jok...sve ce biti po skupljoj tarifi :(

mogo bi neko ko se malo vise razume u to da nam malko objasni...bas me interesuje
 
Vi svi sto kukate na upload, da ste vlasnici SBB-a sve se bojim da bi pustili za iste pare 1mb upload!

Dobro je kad si ti vlasnik pa ti se ne isplati da nam pustiš...ko bre traži 1mb upload?! Da su ga bar povećali 50%
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan nisam imao net nekoliko sati. Izgleda da su malo radili na mrezi posto umesto standardnih ~30ms
i brzine od 1.95/0.21 na ovoj lokaciji sada u proseku dobijem sledece:

 
Dobro je kad si ti vlasnik pa ti se ne isplati da nam pustiš...ko bre traži 1mb upload?! Da su ga bar povećali 50%


Ne radi se o tome da li sam ja vlasnik, trziste diktira cene, SBB trenutno ima bolju ponudu i ako Telekom ne ponudi bolje uslove zasto bi SBB sam sebi smanjivao zaradu. I ja bih voleo da su povecali upload ali ... Ovde je potreban treci provajder i onda bi sve bilo mnogo lakse!
 
Ne radi se o tome da li sam ja vlasnik, trziste diktira cene, SBB trenutno ima bolju ponudu i ako Telekom ne ponudi bolje uslove zasto bi SBB sam sebi smanjivao zaradu. I ja bih voleo da su povecali upload ali ... Ovde je potreban treci provajder i onda bi sve bilo mnogo lakse!


aha...ko u mobilnoj telefoniji.Razbise se od popusta :) . Monopol je samo fiktivno ukinut.I dalje sbb i telekom prave dilove i drze 90% trzista tako da......
Ne 1 nego jos najmanje 3-4 JAKA provajdera moraju da upadnu u pricu...po mogucstvu neki stranci.
 
Jos jedna stvar mi nije jasna...zasto ne igraju na kartu lokala ? Koja je poenta lokala ako nemas odvojeni download ? I koja je to pilicarska fora sa doplacivanjem za upload u oviru mreze koja ih nista ne kosta ? Razumem za medjugradski lokal gde i dalje zavise od telekom infrastrukture ali...u okviru jednog grada mogu da pruze sasvim lepe brzine.
Ja lepo rekoh da cena linkova nije jedini trošak. Bio je veoma veliki uticaj dok je bilo isključivog monopola ali sada je dominantan trošak zapravo pristupna oprema. Da nije tako svaki mali kablovski provajder bi imao Internet. Nažalost, kablovskih provajdera sa Internetom u Srbiji ima na prste jedne ruke. Dakle to je kalkulacija i opet biznis odluka.
Nikakav problem nije što nema downstream kanala za lokal kada je on veliki, tj mnogo veći od zbira pre ove najave promena. Ovo je prednost ove promene.
Ovde masu boli što će morati da plati više od osnovne cene da bi koristila bolje lokal !

na zalost najverovatnije je to tacno ali...da li ce deo VoIP da im ide preko lokalne mreze a deo preko spoljne ili ne ? Nisam bas siguran kako to funkcionise u njihovim planovima ? Ako ide preko spoljne...to placaju telekomu...ako ide preko unutrasnje to ide preko lokala ...

Da li ce sbb onda da ponudi 2 tarife za lokalne i medjugradske pozive (ako je to moguce?) ? Verovatno jok...sve ce biti po skupljoj tarifi :(

mogo bi neko ko se malo vise razume u to da nam malko objasni...bas me interesuje
Provajderi telefonije i u ADSL tehnologiji i u Cable tehnologiji zbog garancije kvaliteta voice servisa koji ne trpi kašnjenja razdvaja voice saobraćaj od Internet protoka. ADSL ruter pravi drugi PPPoE a kabl modem ima service flow za odvojeni saobraćaj. Baš nešto kao dosadašnji lokal. Dakle kompletan voice saobraćaj se gura u lokal ka voice centrali i namenskoj mreži koja se ne meša sa Internetom.
Voice saobraćaj je predvidiv, simetričan i kalkuliše se sa skoro fiksnim vrednostima. Jedan razgovor u G.711 kodu troši oko 115Kb/s sa svim overheadom. VoIP-ovci koji nemaju garanciju kvaliteta i koriste Internet protok rade kompresiju najčešće u G.729 pa računaju sa oko 29Kb/s protoka po jednom razgovoru.

Pitanje tarifa je pitanje cena interkonekcija i tu glavnu ulogu mora da odigra RATEL u regulaciji nacionalnog saobraćaja. To je problematika koja već sada postoji između Telekoma i tri mobilna operatera. Što bude više pritiskao Telekom za jednake uslove, šanse da imamo neke fiksne tarife za nacionalni saobraćaj i pakete sa nekom besplatnom količinom nečega su veće. Prema inostranstvu je već stvar tržišta i kvaliteta ali se linkovi uzimaju namenski.
 
Lepo bi bilo da su ubrzali i upload ali i ovako sam zadovoljan :)
50% nije za bacanje :)

PS. nije mi jasno zasto pisete da je smanjen upload kad je ostao isti:

1024/128 1.390
2048/256 2.090
4096/384 2.790

1536/128 1.390
3072/256 2.090
6144/384 2.790

Nije za bacanje . Moj paket je 4096/384 , a od maja ce biti 6144/384 . Ipak mnogo vise bi me obradovalo cak i jedno bedno povecanje uploada nego ovo sto su uradili , recimo paket 4096/512. Za odrzavanje ratia na torrentima uvek postoji seed bonus i ostale zezancije , al za hostovanje partije (recimo u left 4 dead):p igri ti treba makar 768kb upload tako da oni koji tvrde da se upload koristi samo za torrente (iz SBB-a) lupetaju i traze izgovor.
 
Iskreno najvise bih se obradovao da su ubacili jedan 512/128 po nekoj krajnje pristupacnoj ceni. Dok sad recimo nisam bio tu od januara i cekaju me 3 pretplate za tv i jos ako uplatim net moram da pljunem 40eura a ne daje mi se... Postade mts najpristupacniji kome ne treba kvalitetan net vec samo surfable net.
 
Lepo bi bilo da su ubrzali i upload ali i ovako sam zadovoljan :)
50% nije za bacanje :)

PS. nije mi jasno zasto pisete da je smanjen upload kad je ostao isti:

1024/128 1.390
2048/256 2.090
4096/384 2.790

1536/128 1.390
3072/256 2.090
6144/384 2.790
Flathome+ paketi su osakaćeni - smanjen im je upload, prvenstveno najjeftiniji, koji su imali upload 192 (sada 128, znači 1/3 manje)
 
Za odrzavanje ratia na torrentima uvek postoji seed bonus i ostale zezancije

Recimo na Torrenleechu nema seed bonusa. Nema nikakvih drugih zezancija.
Ima samo da uploadujes :)
Zato TL postoji sve ovo vreme (nije star par meseci kao vecina koji imaju te zezancije,bonuse itd) i invite ima na ebay za 100e+.
 
Vau. Odmah bih prodao svoj nalog za te pare.
 
Zbog takvih sto prodaju na hdbitsu su ukinuli i invate.
 
ne razumem ih sto ne ponude malo veci izbor flat paketa.
 
Nazalost, zaista vecina UL koriste za torrente :(

Drugi problem je sto firmama treba veci UL, i ostalo i kako da onda firmama prodaju skuplje ;)
Ja bih iskreno, da imaju, uzeo 100/100Mbit i da mi u ugovoru stoji da ne smem da koristim torrente ali o tome mogu samo da sanjam - dok se ne odselim iz ove "drzave" ;)

Za odrzavanje ratia na torrentima uvek postoji seed bonus i ostale zezancije , al za hostovanje partije (recimo u left 4 dead):p igri ti treba makar 768kb upload tako da oni koji tvrde da se upload koristi samo za torrente (iz SBB-a) lupetaju i traze izgovor.
 
pa zar firme ne uzimaju malo bolji net od adsl/cable inace? :)
 
Pa to i kazem - da ima cable ponuda 100/100 koja je 50EUR firme ne bi uzimali ovaj skuplji net ;)
 
pa zar firme ne uzimaju malo bolji net od adsl/cable inace? :)

Pretpostavljam da znas koje su alternative cable/adsl-u dostupne kod nas i po kojim cenama?

edit:

Evo ja malo gledao cene "business" internet resenja kod naseg najveceg provajdera pa evo jednog primera:

- Brzina protoka 2/2Mbps flat rate - zasnivanje odnosa ~52.000 din. (jednokratno) + ~62.000 din. mesecno*

- Brzina protoka 8/8Mbps flat rate - zasnivanje odnosa ~168.000 din. (jednokratno) + ~215.000 din. mesecno*

*u cene su uracunati svi troskovi za uspostavljanje veze, zakup porta i zakup internet saobracaja

Verovatno se zato SBB-u uopste ne zuri sa ubacivanjem novih paketa za pravna lica sa boljim odnosom Dl/Ul brzina, a o fizickim licima da i ne govorimo
 
Poslednja izmena:
5mbita simetrichne optike kod SBB je oko 45k dinara....tako da.....nije mnogo kome stvarno treba. Ako se sklopi ugovor na godinu dana ne placja se uvodjenje ;)
 
500e mesecno nije mnogo? :zgran:
 
Nazad
Vrh Dno