Šta je novo?

Microsoft Lumia 650

Za Microsoft sam cuo i znam sta je a za kojekakve xiaomije i slicne,neka hvala ;) tako da nije sve u ceni ,ima nesto i u imenu.
 
Ajde vidim da si trol, ali xiaomi je prosle godine prodao 70 MILIONA telefona
 
Ups neko mi obrisao post tako brzo, cudim se...

Nego Lumia 650 je super, dizajn je odlican samo da je cena 150e, kod nas to po default-u uvek skuplje nego kod komsija...
Mozda ce delovati smesno ali lepsa je 650 od 950.
 
Mozda ce delovati smesno ali lepsa je 650 od 950.

Nije smesno nego je tako. A postoji mogucnost i da je izrada bolja.
 
Zadržite ružne reči i flejm za sebe. Poruke sam obrisao jer koristite izraze tipa *****, shit, drndroid, itd. što ne doprinosi raspravi, već stvara flejm.
Niko na forumu ne koristi ružne reči i besmislene kovanice da opiše uređaje koji Enemoon i dejan87dex koriste i obožavaju.
 
Nemam nista protiv Lumije 650, neka je i cena ok, ali na prezasicenom trzistu i milijardama proizvodjaca gde se svi utrkuju da ponude sto bolji, sto jeftiniji i kvalitetniji uredjaj ti lupnes cenu od 262 dolara. Mogli su bar na tom tlu da daju upola od te cene, da bi koliko toliko bili konkurentni.
 
Posle ovoliko pogrnih komentara na racun ovog telefona, i ne bih vise ulazio u kojekakvu diskusiju vec cu napisati samo svoje utiske nakon nedelju dana koriscenja ovog uredjaja.

Elem, nakon 3 godine koriscenja Android-a odlucio sam da pruzim sansu nekoj drugoj platformi, posto sam ozbiljno poceo da se nerviram kada mi telefon doslovno "zabode" u sred kucanja poruke, pregleda Facebook-a, oglasa na browseru, da ne pricam o random reebot bezbroj puta itd. ( ko je koristio Samsungov TouchWiz zna o cemu pricam). Jedino sto sam uspeo je da nakon Root-a i desetine ROM-ova isprobanih, uspem da nadjem nacin kako da osposobim svoj Samsung Galaxy S3 od dalje propasti, sa nekim stablinijim ( AOSP stock Android) sistemom. Tako da mi je poznato sta Android na podlozi Linux-a moze i koliko je otvoren za modifikovanje, i ko iole malo zna oko telefona i racunara moze sve naci na forumima i hiljade klipova postoji na YouTube-u.

Naime, posto vidim da ste svi upoznati sa terminima low-end, mid-range and flagship, hocu da skrenem paznju na to da mnogi koriste te termine kako bi samo kategorizovali odredjeni uredjaj, bez adekvatnog osvrta na odnos cena-kvalitet. Ako cemo realno, ko danas placa 500 evra a i vise za 2 parceta stakla ili lima (aluminijuma), placa se brend, tehnologija i trud koji je ulozen da se sve te komponente usavrse i dovedu do savrsenstva (izmedju ta dva parceta stakla ili aluminijuma). Ali da ne duzim dalje, prva stvar koja me je kupila sa ovim telefonom jeste kako je kvalitetno napravljen. Nista ne krcka, ne pucka, plastika koja prekriva zadnji deo je fino matirana i moze se reci gumirana da bude prijatnija na dodir i da telefon ne sklizne.

Druga stvar je ekran, sto se tice boja i ostrine tu su nasli idealnu meru. U poredjenju sa mojim Samsungom S3 koji je prezasicen bojama i contrastom, u nekim uglovima gledanja zavisno da li je na ekranu slika ili web stranica, Lumia mi deluje ostrije i citljivije bez obzira na manjak piksela po incu. Mozda se nisam detaljnije pozabavio time ali odradicu bolje poredjenje sa full ukljucenim osvetljenjem na oba telefona, tek onda cu primetiti razlike.

Sto se tice kamere, obe su 8mpx sa slicnim rezolucijama, s tim sto bih zamerio kod 650 slab blic i kvalitet video snimka nije na nekom zadovoljavajucem nivou u odnosu na S3, dok su slike preko dana i u idealnim uslovima identicne po kvalitetu.
Sto se tice quad-core procesora, po Benchmarku su identicni takodje, s tim da Samsung sa fabrickim sistemom 4.3 Jelly Bean dosta zaostaje za SD 212 quad-core procesorom (testirao sam rutovan telefon sa CM12 ROM-om). Ali fluidnost pri radu, brzina prilkom otvaranja stranica, ucitavanja snimaka sa YouTube-a, obrada slike i listanje kroz galeriju sve pohvale idu za Lumiu 650. Takodje nema pregrevanja i neprijatnog osecanja da ce telefon da vam sprzi ruku kao sto mi se to desavalo sa Samsungom.

Lumia sa 1 GB RAM-a 10 x bolje je optimizovana od Androida sa 1 GB RAM-a tu nema rasprave. Takodje moram da pohvalim i bateriju koja uz normalno neko koriscenje izgura ceo dan, dok ko planira da gleda mnogo klipova, da bude non stop na drustvenim mrezama i dopisuje se non stop preko Messenger-a ne moze da ocekuje da izgura dan a da ga ne dopuni poslepodne. Od trenutka kada ga skinem sa punjaca ( 07:00h ), non stop Wifi ukljucen uz listanje Vecernjih novosti, Facebook-a, odgledam jedno sat-dva nove video klipove Pocketnow i sve u vezi tehnologija, bez igranja igrica jer nikada nisam ni bio u tom fazonu, izguram do 15:00h sa 55% baterije. Uglavnom do 19h sam potpuno osiguran da ne moram da zavisim od punjaca ako pripazim.

E sad sledi ono sto me frustrira svakoga dana, jesu aplikacije i sve ono sto je radilo dobro na Androidu, ovde je mnogo zaostalo. Cackajuci po forumima naisao sam na alternativu za Instagram i YouTube, ali zato Messenger, Viber i Whatsapp je ocajno odradjen, maltene su neupotrebljivi. Kasne notifikacije i poruke, nekada uopste i ne proslede poruku niti sliku, stalno se ocitava a nista se ne desava. Medjutim i sa tim mogu da zivim, ali nadam se da ce neke buduce verzije sistema moci da isprave makar te nedostatke ili da nadju makar neku alternativu nekog developera kao sto je uradjen 6tag da zameni Instagram. Jedino mogu da pohvalim email, edge browser i kako je organizovan kalendar, inbox, call dialer i sve funkcionise besprekorno sto Microsoft odradi.

Dolazim do zakljucka, mislim da je 31.000,00 din koliko sam platio ovaj telefon previse s obzirom o kakvom se nedovrsenom sistemu radi, i koliko je Android otisao predaleko sa svojim play store-om Microsoft treba da se zapita sta mu je ciniti. Jer svuda citam da su veoma aljkavi i neodgovorni po tom pitanju, a imaju zaista izvanredan sistem i podlogu da se usavrsavaju. Sto se tice mojih potreba, za sada sam zadovoljan u koliko za par dana ili nedelja budem dobio update za novi build 01078.00037.16082.410xx sa tim poboljsanjima stabilnosti i ispravkama gresaka. Inace telefon je toliko solidno napravljen da nemam zamerki, takav je po meni trebao da bude flagship 950 i 950 XL izradjen bio bi pun pogodak. Videcu sa vremenom da li ce napredovati, ali ako ne budu doradili Windows 10 i poboljsaju podrsku za barem osnovne aplikacije, potpuno ce biti izgubljeni u buducnosti. Prelazak mi je jos tezak sa Androida, ali nadam se da cu se navici sa vremenom, ili mi ne preostaje nista drugo osim Nexus-a.
 
Facebook i Messenger jesu ocaj ali ne znam kako ti Whatsapp lose radi, jedina aplikacija koja radi besprekorno non stop. Niti sam cuo da se neko zali..
 
Facebook i Messenger jesu ocaj ali ne znam kako ti Whatsapp lose radi, jedina aplikacija koja radi besprekorno non stop. Niti sam cuo da se neko zali..

Problem je u softveru telefona, stalno mi se gubi wifi konekcija. Proverio sam i rutere, i šifre sam resetovao, čak sam menjao i kanale ali nije do toga jer mi se dešava da po čim promenim "home wifi" i pokusam da se prikačim na drugi wifi isto se dešava. Valjda će taj novi update da to ispravi. Dosta prigovora ima na njihovom sajtu za podršku. Zazo i ne može da mi radi WhatsApp kada stalno gubim konekciju. Stalno mi kasne poruke i lada šaljem i kada hoću da pročitam. Valjda trebam da budem strpljiv i da se pomirim sa zim kao što rekoše mnogi, od njih zavisi ažuriranje pa makar bilo i na kašičicu.
 
Planiram da kupim ženi L650, zato... Piši mane, kad naiđeš na njih... Za 15tak dana je kupujem...
 
Kolko kosta u SW? U CH je oko 170-175€. Nije losa cena ali treba da bude realno ispod 150€
 
1995kr... Čekam taštu, pa da skine 20% pri kupovini...
 
Uh pa to je 220€ ako se ne varam. Ali ako skine 20% bice oko 180e sto je prihvatljivo:)
 
Poslednja izmena:
Previše , realna cena je nekih 150 e . Zato će i prodati mizeran broj ako ostane cena oko 200 e .
 
Planiram da kupim ženi L650, zato... Piši mane, kad naiđeš na njih... Za 15tak dana je kupujem...

Za nekog prosecnog korisnika koji ne planira da previse provodi vremena igrajuci video igre, onda ispunjava sve osnovne zadatke. Prednja kamera od 5mpx je odlicna za video razgovor ili fotografisanje, kvalitet razgovora je na solidnom nivou, nema prekinutih poziva niti gubljenja signala i konekcije. Jedino je slusalica malo tisa u odnosu na neke kvalitetnije telefone iz veceg segmenta, ali nikakvih smetnji nisam imao.
Tastaturu bih morao da pohvalim, vrlo je tacna i predikcija je odlicno uradjena za Srpski vokabular, nema kasnjenja nikakvih prilikom kucanja dugackih poruka niti prilikom dopisivanja.
Kvalitet izrade je na savrsenom nivou za ovaj segment cak i iznenadjujuce, imam utisak svakog dana da sam kupio skuplji telefon koliko mu metalna ivica daje taj premijum osecaj.
Sa baterijom sam isto zadovoljan to sam napisao u prvom postu o utiscima, telefon ne crpi vise od 3% baterije za celu noc dok je van punjaca. Znaci mogu bez problema da ga ostavim i sa 70%, ujutru imam 67%.

E sada mane, za mene to su sitnice koje eventualno Microsoft moze da "ispegla", ali citajuci komentare drugih koji su koristili i prethodne verzije 7, 8.1 Microsoft se nije preterano potrudio da poboljsa aplikacije, vec je samo odugovlacio sa update-ima.
Meni najvise smeta to sto kada hocu da skinem neku aplikaciju, predugo cekam da se to obavi, cesto se desava i da mi izbaci poruku "Molimo vas pokusajte kasnije, trenutno je problem kod nas" u tom fazonu. Jos uvek cekam update koji su najavili pre 4 dana da je pusten, pa cu onda detaljno ponovo proveriti da li su neke greske ispravili.
 
Hvala za odgovor, važno mi je kako se čuje na razgovor... Igrice... Igra neke tipa flowers... ;)
 
Jedini telefon koji vidim kao naslednika svoje 730ice... (ako pricamo o windowsu) Ima odredjene prednosti - izgled, tanji je, 4g (ne znam koliko bi mi ovo znacilo), 16 gb... Kamera na strani 730ice, nadam se ne puno. Voleo bih da vidim i uporedim. Dok lepo srede Win10 i ispeglaju sve, pasce valjda i cena. Vrlo moguce moj sledeci telefon.
 
Jedini telefon koji vidim kao naslednika svoje 730ice... (ako pricamo o windowsu) Ima odredjene prednosti - izgled, tanji je, 4g (ne znam koliko bi mi ovo znacilo), 16 gb... Kamera na strani 730ice, nadam se ne puno. Voleo bih da vidim i uporedim. Dok lepo srede Win10 i ispeglaju sve, pasce valjda i cena. Vrlo moguce moj sledeci telefon.

U mom okrugu gde živim Pomoravskom, pokrivenost sa 3G mrežom je još uvek slaba. Tako da nisam ni uzinao 4G karticu jer nemam gde to ni da isprobam pošteno :D. Palo mi je nešto napamet dok sam čitao komentare, sećam se kada sam video prvi put Windows phone, mislim da je bio HTC HD2 ili HD ne drži te me za reč. To je bio pojam tehnike za mene, kada sam još uvek koristio Nokiju i bio okoreli njihov fan.Samsung je tada imao flagship D900 slajder za koga je bio pojam email i task manager.
 
Looool 17k da im dam uz play+duo...insane
 
Ćini mi se da je Telenor i inače u poslednje vreme dosta skup u poređenju sa Telekomom i Vipom
 
Pojavio se i u vipu uz nova 2 je 17hilj,nova 3 10hilj, uz nova 4 je 3300.
 
Mislim da je previsoka cena kod oba operatera, u VIP-u da kosta otprilike 13.000 za Novu 2 tarifu, to bi bilo realno, a za Novu 3 oko 7.000-8.000 dinara. Steta, ide obnova, vec mogu da uzmem nov uredjaj ali bih morao da platim 1000 i nesto dinara ranije obnovu, a zvanicno mi ugovor istice u julu mesecu pa tada ne bih morao da platim tih 1000 i nesto dinara. Ako ga ne budem uzeo u VIP-u, juricu ga preko madjara, valjda ce biti jeftiniji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno