Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Kada je Spread spectrum disabled BCLK bi trebalo da bude 100 ali za moju ploču ima samo na modovanim BIOS verzijama a to mi se baš ne radi.
 
Ono sto me najvise nervira je Ryzen Master.
Podesim u biosu sve, on to ponisti cim ga startujem, a naravno pola stvari preko njega ne mogu da podesim.
 
Ono sto me najvise nervira je Ryzen Master.
Podesim u biosu sve, on to ponisti cim ga startujem, a naravno pola stvari preko njega ne mogu da podesim.

Ja nisam imao ovaj problem, ne znam sta te tacno muci.

Memoriju setovao u BIOS-u, napon i OC za core u Ryzen masteru. Radi savrseno. Ne dira BIOS postavke za ram ako ne includujes doticno. Takodje nista drugo ne menja sto sam podesio u BIOS-u tipa forsirani PCI-E 3.0 itd.
 
Ja nisam imao ovaj problem, ne znam sta te tacno muci.

Memoriju setovao u BIOS-u, napon i OC za core u Ryzen masteru. Radi savrseno. Ne dira BIOS postavke za ram ako ne includujes doticno. Takodje nista drugo ne menja sto sam podesio u BIOS-u tipa forsirani PCI-E 3.0 itd.

Napon cpu-a.
Ako stavim npr 1.2 u biosu, otvorim RM, on ode gore.
Kada stavim 1.3 u RM i 1.3 u biosu, onda je ok, nema nikakvog menjanja.
Nije to neki problem niti bilo šta, niti kazem da je lose, samo sam navikao da je BIOS amin za sve.
Moze RM da bude ozbiljan alat, ali mora jos da se pegla, jos opcija da se doda.
 
Poslednja izmena:
@anarji
Ne razumem zašto ga držiš na 4.2GHz kada možeš da undervoltuješ na 1.3v recimo, staviš na Ryzen Balanced Power plan minimum CPU na 5%, uštediš puno struje i toplote i još uvek dobiješ bolji boost (4.25GHz) na svim jezgrima ako zatreba.
 
Napon cpu-a.
Ako stavim npr 1.2 u biosu, otvorim RM, on ode gore.
Kada stavim 1.3 u RM i 1.3 u biosu, onda je ok, nema nikakvog menjanja.
Nije to neki problem niti bilo šta, niti kazem da je lose, samo sam navikao da je BIOS amin za sve.
Moze RM da bude ozbiljan alat, ali mora jos da se pegla, jos opcija da se doda.

Da je BIOS amin za sve, ne bi postojala poenta Ryzen Mastera. Ako ne mozes da promenis BIOS postavke, nema smisla :D
 
@anarji
Ne razumem zašto ga držiš na 4.2GHz kada možeš da undervoltuješ na 1.3v recimo, staviš na Ryzen Balanced Power plan minimum CPU na 5%, uštediš puno struje i toplote i još uvek dobiješ bolji boost (4.25GHz) na svim jezgrima ako zatreba.

Pa meni idle je oko 25w, na 1.3v. Ne veruijem da hoce moj tako da radi, 4250 na 1.3v. Nije neki primerka cpu-a.


@erik011
Da ima sve da se menja, bilo bi super, ali fali dosta stvari.
 
Pa meni idle je oko 25w, na 1.3v. Ne veruijem da hoce moj tako da radi, 4250 na 1.3v. Nije neki primerka cpu-a.


@erik011
Da ima sve da se menja, bilo bi super, ali fali dosta stvari.
RM-1.JPG
Pogledaj kako su većina jezgara u Sleep mode-u a nije ni skroz u idle FF i nekoliko programa je activno.
 
Poslednja izmena:
Kod mene isto, max dva jezgra na otprilike istim brzinama kao kod tebe, sve dok ne uključimo neku igru.
 
Koja to igra može da maksuje 3700x ? Ja nemam nijednu koja bi tražila više od 3GHz.
 
Validacije za R5 3500(X):

https://valid.x86.fr/top-cpu/414d442052797a656e203520333530305820362d436f72652050726f636573736f72

Ako pogledamo sledeće dve slike, može biti da je Z490 i zaista postojao, ali da je preimenovan u B550:

EFJqSJNVAAAFQJp.png:large


EFJgPOFU4AA1emG.png:large
 
@anarji
Ne razumem zašto ga držiš na 4.2GHz kada možeš da undervoltuješ na 1.3v recimo, staviš na Ryzen Balanced Power plan minimum CPU na 5%, uštediš puno struje i toplote i još uvek dobiješ bolji boost (4.25GHz) na svim jezgrima ako zatreba.

Ja sam svoj 3900x stavio na CPU voltage offset -0.1V, i dobio iste rezultate u svim testovima kao na default voltage, ali temperature su oko 5-6C nize pri full load-u. All core boost ide 4.1-4.25GHz zavisno od aplikacije, a boost-uje i do 4.5GHz (non-ABBA bios, biće još bolje sa ABBA kada izađe zvaničan stabilan bios za moju ploču), tako da ne vidim neku poentu all-core fiksnog overclock-a na 4.2GHz.
 
Poslednja izmena:
Ja sam svoj 3900x stavio na CPU voltage offset -0.1V, i dobio iste rezultate u svim testovima kao na default voltage, ali temperature su oko 5-6C nize pri full load-u. All core boost ide 4.1-4.25GHz zavisno od aplikacije, a boost-uje i do 4.5GHz (non-ABBA bios, biće još bolje sa ABBA kada izađe zvaničan stabilan bios za moju ploču), tako da ne vidim neku poentu all-core fiksnog overclock-a na 4.2GHz.

A koji ti je zapravo napon tokom all core loada? Jer to mnogo zavisi od ploce i bios verzije.
 
Na all-core load-u, Vid bude recimo 1.35V za 4.15GHz, a realno je core voltage 1.25V.
Ploca je stara X370 Asus Crosshair VI Hero sa najnovijim zvanicnim BIOS-om 7403.
 
Poslednja izmena:
Na all-core load-u, Vid bude recimo 1.35V za 4.15GHz, a realno je core voltage 1.25V.
Ploca je stara X370 Asus Crosshair VI Hero sa najnovijim zvanicnim BIOS-om 7403.

Takav napon manje vise sve ploce daju za all core load po defaultu. I bez tog offseta.
Barem ove ploce koje ja vidjah.
 
@m_m
Samo okrugli i samo parni brojevi, sa jednim izuzetkom, a to je 4.5ghz.
Na 4.2 meni prolazi cinebench 10 puta na 1.26v, ali neće prime bez 1.29v.
Naravno, samo čist napon podešen, ništa više. Moram da se pozabavim sa LLC I drugim glupostima, ali mi teško da nađem vremena.
 
The Stilt mi poslao .cmo file sa isključenim spread spectrom za moj BIOS 5220, rezultat sa Geek bench testom:
bclk  ss 1.JPG
 
Poslednja izmena:
Sto znaci da bio ima jos da se pegla.
Vidim da ima i za moj TM neki modded, v331. Mozda probam za vikend.
 
Pa tako je to kada ima 3 generacije procesora na praktično istoj platformi, stalno neke promene. Izuzev izmena AGESA-e, nisam video nikakve promene u BIOS-u na mojoj ploči u posladnja 3. Više funkcija je duplirano a neke i ne rade ništa.
 
Radi PBO ko lud:
bclk  ss 2.JPG
Snimnjeno za wreme igranja CoD Black Ops.
 
Poslednja izmena:
A koliki je all core boost?
Upali neku igru za koju treba vise jezgara.
 
Pa nemam baš neki izbor igara, Nekoliko CoD, stari Moha itd.
 
AMD ažuran rade ljudi nema šta pre 2 meseca izašla nova serija procesora a evo juče stigo nov čipset.

Anarki, koji je read/write u Cristal disk marku za Gammix S11, to pitam iz jednog razloga jer sam do sada imao read / write 2100/2100, a tek sada imam rezultete 3500/2100 mada sam podigao W10 avgust izdanje i ubacio poslednji bios i novi čipset.
 
AMD ažuran rade ljudi nema šta pre 2 meseca izašla nova serija procesora a evo juče stigo nov čipset.

Anarki, koji je read/write u Cristal disk marku za Gammix S11, to pitam iz jednog razloga jer sam do sada imao read / write 2100/2100, a tek sada imam rezultete 3500/2100 mada sam podigao W10 avgust izdanje i ubacio poslednji bios i novi čipset.

Oko 3k read, preko 1000 write, nekad i preko 1100.

Taj tvoj ima veci write od mog, jer je 256 3500/1100, a sve preko 256 je 3500/mislim da je 3100, nisam siguran.
 
Evo stavih ABBA bios, i sada boost-uje tačno do deklarisanih 4.6GHz. Ali koliko sam primetio, to radi samo pri nekom light load-u, surf-u, email -u itd... Bilo koji single-core benchmark ne prelazi 4.55GHz. All-core boost je nepromenjen, 4.1-4.25GHz zavisno od benchmarka ili aplikacije (prime95 29.4 smallFFT je ubedljivo najgori, kod njega samo 4050MHz)

Ryzen 3900X
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno