Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Miskonius pod tackom 1. postoji nalog 60 za prilive iz inostranstva na kome se popunjava osnov priliva i taj obrazac ide u NBS.

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk
 
Nece Poreska da dokazuje da si ti primio novac na koji nisi platio porez, vec ce da ti razreze porez ili kaznu, pa ces TI morati da dokazujes da JESI platio ili da ne podleze oporezivanju.
Ništa što si napisao nije razumljivo niti si razumeo šta sam ja napisao.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Ako sam dobro ispratio, ovo o čemu se polemiše je za prilive/zaradu iz inostranstva ako si fizičko lice.

Ako imaš priliv/zaradu iz inostranstva, a imaš paušalnu radnju, onda je ono što mesečno plaćaš sve što dotiče paušalce? Nema dodatnih poreza na priliv novca iz inostranstva (ovo o čemu se polemiše)?
 
Nedorečen tekst piše, da su banke NBS dostavljale sve primaoce doznaka do 15.06.2020 (zaključno sa tim datumom)... Nigde u tekstu ne piše Vrlo bitna stvar a to je koji je bio datum od kog su banke bile dužne da otpočnu prijavu pristiglih doznaka NBS, a u Odluci lepo piše da su dužni da im dostavljaju informacije o doznalama pristiglim od dana stupanja Odluke na snagu (01.06.2020) pa ubuduće...

Tako, ko je povlačio novac pre 01.06.2020. godine nema ga u ovom registru, niti će ga biti...

I ja verujem u ovo što piše @Miskonius da je poreska neorganizovana i nesposobna da neće moći da isprati prijave u registru primljenih novčanih doznaka i adekvatno reaguju, osim ako se neko sam prijavi...

Sa druge strane, samoprijavljivanje sa nekim odokativnim i naduvanim normiranim troškovima kao odbitnom stavkom mi deluje kao najsigurnije rešenje, jer će ovi biti srećni da imaju poresku prijavu, ne verujem da će nešto mnogo dodatno proveravati i kontrolisati...

EDIT:
Ako sam dobro ispratio, ovo o čemu se polemiše je za prilive/zaradu iz inostranstva ako si fizičko lice.

Ako imaš priliv/zaradu iz inostranstva, a imaš paušalnu radnju, onda je ono što mesečno plaćaš sve što dotiče paušalce? Nema dodatnih poreza na priliv novca iz inostranstva (ovo o čemu se polemiše)?
I ja sam tako skontao, zato sam i rekao da ću uplatiti sredstva drugu na časovničarsku radnju... Sve dok preduzetnik ne probije iznos prihoda do kojih je paušalac (mislim da si do 3.000.000 godišnje čist paušalac, od 3 do 8 miliona dvojno knjigovodstvo, a preko 8 miliona godišnje porez na prihod)...
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta nije jasno, NBS ima sporazum sa IRS...

Daj mi molim te, neki informaciju o kojem sporazumu se tačno radi tj. na koji sporazum ti tačno misliš?
Ja što sam uspeo da nađem je sledeće:

Ugrubo: ovo se svodi na to da će NBS dostavljati IRS-u podatke o državljanima SAD koji imaju / ostvaruju novčane računime / prilive u Republici Srbiji.
Čak i to nije tako jednostavno jer bi iznošenje podataka o ličnosti iz zemlje tada podrazumevalo dozvolu Poverenika, (primer: državljanin RS, poreski obveznik SAD - ako je to uopšte moguće) što je neka druga tema i ne dotiče se preduzetnika ili čak frilensera u Republici Srbiji koji nema državljanstvo SAD.

Da bi te poreska uprava teretila, mora da postoji mehanizam za tako nešto, osnovana sumnja, dokazi... Ukratko, poreska uprava RS bi morala da ima podatke o računima otvorenim kod Payoneer-a, makar isfiltrirane, otvorene od strane građana RS, što ja i dalje ne vidim kao moguće.
Ispravite me ako grešim.
 
Poslednja izmena:
Da li se neko raspitivao za situacije u okolnim drzavama!?
Ja sam cuo da su u BiH ovakav lov poceli pre par godina, i da su "obradili" oko hiljadu ljudi (da li u tom prvom naletu, ili ukupno, nisam razumeo). Navodno su gledali 3 godine unazad, jer je kod njih relativna zastarelost 3, a ne 5 godina, kao kod nas.
Kazem, navodno, jer nisam nista licno proveravao, vec samo cuo od poznanika iz Republike Srpske, a kada vidim sta sve ovde ljudi pisu, ne mogu nikako biti siguran da i on nije preneo neko pisanje svastarija sa njihovih foruma.

E sad, meni se cini da je prilicno naivno ocekivati da kod nas nece bas nikoga da uhvate. Ako je BiH uhvatila hiljadu, kod nas ocekujem bar par hiljada, ali ni to nije toliko znacajno da bi sada svi skocili i bacili polovinu svojih para u bunar (mislim, sada nece skoro niko, ali kada pocnu da love ljude, mnogi ce se uplasiti).
Takodje, nema ni potrebe da sve uhvate, jer nigde te poreske uprave ne uhvate svakoga, vec funkcionisu kao nasumicna kontrola u javnom prevozu u kom putnici sami otkucavaju karte. Tako je i samooporezivanje standard, a PU ulovi koliko moze, i zastrasuje ostale da bi odrzavala sistem samooporezivanja u zivotu.
Ipak, u situaciji sa ovako nenormalnim nametima, ne vidim bas ni da to zastrasivanje moze biti narocito efikasno.
Mislim, sta to treba da urade da bi postalo prihvatljivo placanje preko 50%, i to ne samo za ubuduce vec i za 5 godina unazad. A cak i da obrisemo tih 5 godina, i dalje bi bilo suludo.
Jeste ovo do sada bilo nerealno dobro (ne znam niti jednog coveka koji je ista platio), ali 50+% je susta i neprihvatljiva suprotnost koja stimulise rizik i ponasanje po starom.
 
Ništa što si napisao nije razumljivo niti si razumeo šta sam ja napisao.

Koje su konsekvence za nekoga iz državne službe ako ne obavlja svoj posao valjano, odnosno ako nanosi štetu svojim nestručnim radom?
Realno - nikakve.
Kolega je (pretpostavljam) mislio na to da će ti se poreska javiti i tražiti od tebe da dokazuješ da si nevin tj. zašto se nisi samooporezovao kada si imao priliv sa PayPal-a ili Payoneer-a.
Usput, spominju oni i Google, Upwork, Bibo Global Oppotunity, Airbnb, Skrill, i Neteller, kao i izvršena plaćanja prema Booking.com!
 
Koje su konsekvence za nekoga iz državne službe ako ne obavlja svoj posao valjano, odnosno ako nanosi štetu svojim nestručnim radom?
Realno - nikakve.
Kolega je (pretpostavljam) mislio na to da će ti se poreska javiti i tražiti od tebe da dokazuješ da si nevin tj. zašto se nisi samooporezovao kada si imao priliv sa PayPal-a ili Payoneer-a.
Usput, spominju oni i Google, Upwork, Bibo Global Oppotunity, Airbnb, Skrill, i Neteller, kao i izvršena plaćanja prema Booking.com!
Ne može bilo koga da PU oporezuje ako ne zna sumu. Kolega mašta da može, ali stvari tako ne funkcionišu. Ni NBS ne zna, a mani PU.
PU uopšte ne spominje sajtove i servise koje citiraš. To je došlo sa slike nekakve nepotpisane cedulje koje je napravljena baš da širi paniku. :D
Što PU ne kaže na svom sajtu isto ono što piše na cedulji? Kao i onu famoznu brojku od 0.34% onih koji prijavljuju prihode?
Sve je to astroturfing, i metod manipulacije.
Nemaju ništa, ni sa ovim postojećim poreskim obveznicima ne mogu da izađu na kraj, trebaće im armija ljudi da sažvaću samo transakcije od juna a mani u zadnjih 5-10 godina na ovamo.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Ja mislim da će sa ovim biti kao sa legalizacijom nelegalno izgrađenih objekata i predajom nelegalnog oružja, biće hiljadu krugova samoprijavljivanja, a posledica po one koji to ne učine neće biti...
 
Ne može bilo koga da PU oporezuje ako ne zna sumu. Kolega mašta da može, ali stvari tako ne funkcionišu. Ni NBS ne zna, a mani PU.
PU uopšte ne spominje sajtove i servise koje citiraš. To je došlo sa slike nekakve nepotpisane cedulje koje je napravljena baš da širi paniku. :D
Što PU ne kaže na svom sajtu isto ono što piše na cedulji? Kao i onu famoznu brojku od 0.34% onih koji prijavljuju prihode?
Sve je to astroturfing, i metod manipulacije.
Nemaju ništa, ni sa ovim postojećim poreskim obveznicima ne mogu da izađu na kraj, trebaće im armija ljudi da sažvaću samo transakcije od juna a mani u zadnjih 5-10 godina na ovamo.

Poslato sa Huawei P30 Pro
Debelo gresis. Ali radi kako hoces. Samo nemoj da zakopavas ostale.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Debelo gresis. Ali radi kako hoces. Samo nemoj da zakopavas ostale.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Samo objasni gde i kako grešim, i to još debelo i nema problema.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Ajde da pocnemo od prve stavke, tvrdis da pu ne zna sumu koja ti je legla na racun, jel da?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Samo objasni gde i kako grešim, i to još debelo i nema problema.

Poslato sa Huawei P30 Pro
A zašto misliš da ne mogu da dodju do tih informacija? Oni ce samo izvucli listinge iz banaka firmi o kojima pricate pyoneer i td. I ppzvace te u sobu broj 16. Pitace te je li pero jesi ti platio pprez za ovih 2.2 miliona ove godine? Ti kazes imam, daj papir, nemas papir? Guzi se.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Zasto bi neko platio porez za tebe?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Zašto da ne? Od bruto zarade ja odbijem i uplatim sve poreze i doprinose i tebi isplatim neto (tako mi recimo radimo sa autorskim i ugovorima o delu kod nas u firmi). Sve zavisi kakav si ugovor potpisao.
 
Ajde da pocnemo od prve stavke, tvrdis da pu ne zna sumu koja ti je legla na racun, jel da?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Ne samo PU, ne zna ni NBS. Zna samo da sam primio neku sumu iz inostranstva. I to ne važi samo za menš već u još preko 750,000 ljudi. Da PU zna već bi nam stigla pisma ne sad već pre godinu dve ili pet.
Na sve to sam već odgovorio u originalnom postu.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Zna i nbs, preko nbs ide transfer. Zna i pu. Zakon kaze da se samooporezujes. Da se razumemo, nisam za sve ovo, samo treba da se zna sve kako ide.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Zna i nbs, preko nbs ide transfer. Zna i pu. Zakon kaze da se samooporezujes. Da se razumemo, nisam za sve ovo, samo treba da se zna sve kako ide.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Debelo grešiš ako misliš da sve transakcije iz inostranstva idu preko NBS. Uglavnom idu preko korespodentnih banaka.
Jer, opet ponavljam, ne bi NBS u junu pravila registar u kom se zna ko su ti koji su primili novac iz inostranstva a ne zna koliko su primili.
Sve bi se to znalo ranije, PU bi bila obaveštena i mi ovaj razgovor ne bi vodili da su stvari onakve kakve ti zamišljaš.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Poslace ti kovertu pa izvrsitelje. Jel mislis da za to treba armija poreznika?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Individualizuješ problem opet i maštaš da ako mogu jednom nešto da urade da mogu i svima.
Ali opet ne umeš da objasniš, ako tako i toliko znaju i umeju što ne uradiše nešto u poslednjih 5-10 godina?

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Loro doznaka stize do banke ali dok ne kazes po kom osnovu nbs ne pusta priliv na tvoj racun. Mozes da lazes sebe koliko hoces, sav info je tu.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Loro doznaka stize do banke ali dok ne kazes po kom osnovu nbs ne pusta priliv na tvoj racun. Mozes da lazes sebe koliko hoces, sav info je tu.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
Postojanje bankomata poprilično demantuje tvoje viđenje finansijskog sistema.

Sad sam stvarno završio.

Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Da neko iz inostranstva mora da ti placa porez ne bi te ni uzeo. Ne bi mu se isplatilo. Simple as that.

Uostalom na tebi je da dokazujes ako je porez uplacen, trazice papir, ugovor gde to pise bla bla.

Kod nas po zakonu poslodavac plaća sve, a ti dobiješ neto platu. I po zakonu je obavezan da ti da platni listić gde piše koliko je šta plaćeno. Ako ti ne da, ko je kriv, ti ili on? Od koga PU traži dokaz da su porezi i doprinosi plaćeni, od tebe ili poslodavca?

Ako ja podnesem poresku prijavu u kojoj sam naveo da je poslodavac platio porez, oni moraju od njega ili od strane uprave da traže dokaz. Ako do toga i dođe, ti možeš da se dogovoriš sa poslodavcem da porez plati on (umesto tebe) u svojoj zemlji, ako je to povoljniji slučaj. Posebno što kao frilenser možeš sa kažeš da si posao radio tokom letovanja u Grčkoj, posete rodbini u Bosni, tokom šoping ture u Milanu, itd. Tj. da posao nije urađen u Srbiji

Da ne bude zabune, niko se ne buni (toliko) zbog plaćanja poreza, već zbog "legalnih" i "oporezovanih" 24 stana, tetkinih 200.000, bgh2o itd. Po mom mišljenju, ovo može biti okidač za veliku krizu, jer ovih 750.000 (ili više) nemaju kud, osim "na zid," ako krenu da stižu rešenja sa kamatom
 
Postojanje bankomata poprilično demantuje tvoje viđenje finansijskog sistema.

Sad sam stvarno završio.

Poslato sa Huawei P30 Pro

Daj boze da si zavrsio, jer pricas napamet i siris dezinformacije, koje nikome nisu od pomoci. Prvo, NBS ce sve znati jer je primorala komercijalne banke da salju izvestaje o deviznim prilivima iz inostranstva. Drugo, za svaku uplatu od pravnih lica na racun potrebno je potpisati izjavu u banci koja je priroda tog prihoda. Ko prima samo od jednog pravnog lica takve izjave potpisuje jednom godisnje. Dakle izvestaji su vec na stolu, samo ih treba precesljati.

@Superstarr FATCA nema veze sa srpskim drzavljanima, to je namenjeno iskljucivo za kontrolu americkih gradjana
http://www.oecd.org/tax/serbia-joins-international-efforts-against-tax-evasion-and-avoidance.htm
Ovo je potpisano prosle godine, ujedno je i odgovor zasto ovo nije radjeno pre 2 ili 5 godina. Jedino sto preostaje PU jeste da implementira sistem kontrole i obuci svoje radnike - kojih sigurno nema dovoljno za tako veliki obim posla, pa ce verovatno postaviti neku donju granicu kontrole za pocetak. Zato i apeluju da se ljudi sami prijavljuju, da ne bi morali da rade - ovde je zastrasivanje i potkazivanje oduvek uspevalo.
 
Progutali smo mnogo veća g, progutaćemo i ovo.
Nemoj da misliš da će baš svima da pukne film zbog ovoga pa će da izađe narod na ulice. Od toga nema ništa.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Progutali smo mnogo veća g, progutaćemo i ovo.
Nemoj da misliš da će baš svima da pukne film zbog ovoga pa će da izađe narod na ulice. Od toga nema ništa.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Pa ovo je malo drugacije , 45% + 11.5% ako isli 5 godina unazad... jezivo nesmem ni da racunam.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Daj boze da si zavrsio, jer pricas napamet i siris dezinformacije, koje nikome nisu od pomoci. Prvo, NBS ce sve znati jer je primorala komercijalne banke da salju izvestaje o deviznim prilivima iz inostranstva. Drugo, za svaku uplatu od pravnih lica na racun potrebno je potpisati izjavu u banci koja je priroda tog prihoda. Ko prima samo od jednog pravnog lica takve izjave potpisuje jednom godisnje. Dakle izvestaji su vec na stolu, samo ih treba precesljati.

Pa što me uvlačiš nazad taman sam lepo otišao?

Ne bre, ti što bukvalno samo širiš paniku i kontriraš sebi u svakoj rečenici ti ne širiš dezinformacije??

1. NBS samo zna da je neko dobio novac, ne zna koliko i po kom osnovu i to samo od juna 2020. Piše ti lepo u linku koji sam postavio, prestani da obmanjuješ ljude.
2. To važi samo za strana pravna lica koja direktno uplaćuju na račun korisnika u domaćoj banci. To ne važi za online payment servise. Neka neko ko je skinuo pare sa npr PP pogleda šta mu piše pod "šifra plaćanja" i sve će mu biti jasno.
Opet postojanje bankomata i tebe debelo demantuje o tome kako ti zamišljaš da funkcioniše finansijski sistem.
Nikakvih izveštaja nema, to su tvoje fantazije. Da ih ima, mi danas ne bi vodili ovaj razgovor. I da počnu da ih prave danas, srećno im bilo da pohvataju milione transakcija koje su ovih 750,000 napravili. Naročito ako se uzme u obzir da PU sadašnje obaveze u obračunu poreza oni ne mogu da ispune.
Npr godišnja rešenja za paušalni porez i obračun osnovice kasne kasne i po 6 meseci! :D
Ali će zato sad da sažvaću milione ili desetina miliona transakcija u proteklih 5-10 godina?!
'Oće,' oće...



Poslato sa Huawei P30 Pro
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno