Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Meni su juče na Novom Beogradu uveli optiku 100/20, ali brzina koju dobijam na wi fi

24.4

Mbps download

0.08

Mbps upload
 
Kod mene u zgradi MTS nije uveo optiku, ali jeste EXE-NET koji je sada deo njihove grupacije i polovinom novembra postaje Supernova. Da li je moguće da preko te optike uvedem BOX paket ili mora posebna optika za MTS?

Za sada još uvek nije moguće da se preko bilo koje infrastrukture Supernova ili Exe-Net uvedu/dobiju mts-ove usluge! :(
 
Poslednja izmena:
Meni su juče na Novom Beogradu uveli optiku 100/20, ali brzina koju dobijam na wi fi

24.4

Mbps download

0.08

Mbps upload

Da li si probao preko kabla?
Kada si merio brzinu preko WiFi gde si se nalazio u odnosu na ruter?
 
Pa to, auto samo, isto i za b/g/n/ac - nema ac only. Kod SBB-a je to imalo, ali dobro.

Šta je preporučljivo staviti za kanal na 5GHz ?
Na 2.4 su to 1, 6/7 i 13 kanali.

6752ad2b-89d7-4891-a1a8-7b6219faf368-60.webp

Kanali na 2.4 GHz koje teba izabrati su 1, 6 i 11. Na bilo kojem drugom kanalu doci ce do preklapanja (uostalom tako je i na slici koju si postavio).

Na 5 GHz je malo kompleksnije, a i zavisi od gustine mreza. Ali, kanali 36, 40, 44, 48 (UNII-1 channels) su, kazu, najbolji za kucni 5 GHz.

Siroki kanali (40 MHz ili 80 MHz) su bolji, laske se ukaci signal i postojaniji je, ali samo u sobi u kojoj je ruter; ali zato penetracija sirokih kanala kroz zid je losija.
 
Poslednja izmena:
Kod:
WiFi koristi deljeni RF spektar, što praktično znači da svi ruteri u Vašem okruženju dele određeni protok. WiFi 802.11n na 2.4GHz ima 13 kanala koje možete koristiti za Vašu mrežu, međutim, ti kanali se preklapaju.

Širina kanala kod 802.11n mreža može biti 20 MHz ili 40 MHz (označen i kao “HT”). Međutim, “razmak” između kanala na 2.4GHz je 5 MHz, što znači da je ukupan propusni opseg celokupnog frekventnog opsega za 2.4GHz zapravo samo 65 MHz.

Ovo u praksi znači da možete imati 3 mreže na 20 MHz koje se ne preklapaju (kanali 1, 6/7 i 13) ili 2 mreže koje se ne preklapaju ako je jedna mreža na 40 MHz (kanali 1 i 13).

Kako su u modernom društvu retke lokacije sa samo 3 mreže na različitim kanalima, dolazi do preklapanja mreža. WiFi standard ima metode koje koristi kako bi mogao da radi i u situacijama kada se više mreža nalazi na istom kanalu (tj. opsegu kanala).
 
Imamo u zgradi Telekomovu optiku pa me interesuje ko sve od operatera ima dozvolu da koristi njihovu infrastrukturu kako bih imao jos neki izbor usluga?
 
Niko. samo MTS koristi MTS infrastrukturu
 
Telekom optika udje u stan i smotaju kabl u kutiju. Od te kutije ide optički kabl do ONT uređaja.

Da li mogu taj optički kabl da ubacim u Gigabitni Media konvertor, provučem signal kroz bakar Cat6  do dela stana gde mi odgovara, na kraju još jedan media konvertor da signal vratim na optiku i onda tek optiku ubodem u Telekomov ONT? Sve ovo da bi ONT bio u centru stana, a imam razvedenu bakarnu instalaciju od ranije.

Da li bi mi tako pouzdano radili svi servisi, 200MBit Internet, TV(3 komada tj. 3 TV Boxa) i fiksni telefon? To ne bi posebno uticalo na latenciju ili bilo šta slično zbog čega bi TV seckao i smrzavao se?

Ako bi radilo, imate li neku preporuku za GBitni Media konvertor, a da je pouzdan i dobar odnos cena/kvalitet? Još ako je neko probao i zadovoljan je, ne blokira se često ili uopšte :)

Telekom sam zvao, tehničku podršku, komercijaliste, inženjere... i ne znaju da li bi radilo, prosto nisu probali.

Hvala na pomoći.
 
Neće moći to tako
Ne dozvoljavaju takav vid instalacije, tj monteri to neće tako izvesti
 
Telekom optika udje u stan i smotaju kabl u kutiju. Od te kutije ide optički kabl do ONT uređaja.

Da li mogu taj optički kabl da ubacim u Gigabitni Media konvertor, provučem signal kroz bakar Cat6  do dela stana gde mi odgovara, na kraju još jedan media konvertor da signal vratim na optiku i onda tek optiku ubodem u Telekomov ONT? Sve ovo da bi ONT bio u centru stana, a imam razvedenu bakarnu instalaciju od ranije.

Da li bi mi tako pouzdano radili svi servisi, 200MBit Internet, TV(3 komada tj. 3 TV Boxa) i fiksni telefon? To ne bi posebno uticalo na latenciju ili bilo šta slično zbog čega bi TV seckao i smrzavao se?

Ako bi radilo, imate li neku preporuku za GBitni Media konvertor, a da je pouzdan i dobar odnos cena/kvalitet? Još ako je neko probao i zadovoljan je, ne blokira se često ili uopšte :)

Telekom sam zvao, tehničku podršku, komercijaliste, inženjere... i ne znaju da li bi radilo, prosto nisu probali.

Hvala na pomoći.
A i svakako su ti konvertori solidno skupi, jeftinije je koristiti taj ont koji ti daju u bridge modu, a na tom mestu gde tj odgovara staviš svoj ruter. A verovatno će i biti bolji od njihovog.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Sada imam problem sa WiFi na Huawei Q2 ont-u.
Opticka mreza, LAN kabl radi, WiFi ne moze da radi, telefoni vide 2.4GHz i 5GHz wifi mrezu ALI mi na telefonu kraj lepeze stoji uzvicnik "!".
Sta nije u redu, sta se desava?
Deca su igrala na telefonu igrice, zamenili su se, prilikom pokretanja druge igre nije mogla da se pokrene (valjda joj treba net) i onda uzmem telefon od njih i vidim uzvicnik kraj wifi lepeze.
Majkin telefon isto nece na wifi.
Moj telefon nece ni mobilne podatke da trosi, a nece ni majcin cini mi se...
Sta je sad ovo?!

edit 1:
Wifi ne radi, definitivno, mobilni podatci hmmm samo delimicno, recimo nece Viber a hoce Google pretraga, nece aplikacije za novine, ni mts aplikacija, play store nece, ma sve ostalo sto otvarane nece da radi...
Ja sam totalno zbunjen.
Da nije neki sajber napad?!

edit 2:
Prijavio problem.
Posle 20-30 minuta prvo proradio mobilni net a onda (moguce odma) i wifi na telefonima.
Sad fercera sve normalno.
Ovo je nesto do njih definitivno bilo, kako wifi na ont i mobilni podatci preko sim kartice mogu istovremeno da budu blokirani sem da je neko prckao po sistemu i onemogucio to...
 
Poslednja izmena:
Neka oni samo uvedu ONT i postave ga tu gde ga postave, posle bi ja razveo kako meni odgovara. Samo me zanima da li bi to radilo sa dva Media konvertora. Ako niko nije probao, jedino meni ostaje da probam pa da javim :)
 
Slažem se, ali tako neću moći da dovedem i fiksne telefone do te tačke :-(. Baš nemam ideju kako da to rešim :(
 
Pa nek ti postave ZOK i ONT tu gde hoćeš da bude u sred stana? Pa odatle dalje idu LAN kablovi do TV-ova i kabl za fixni ide do najbliže utičnice za fixni.

Jedino ako ti je problem i ako ti je neprihvatljivo i ružno da ti od ulaza u stan pa do te tačke "u seriji stana" po uglovima zidova "lepe" to tanko i providno optičko vlakno??

I zar nije običaj da se 2 media converter-a međusobno povezuju optičkim kablom a ne LAN/bakarnim?
 
Momci, prethodne nedelje mi je konačno pušten signal za optiku do zgrade, već su bili terenski prodavci
i neke komšije su već uvele optički internet.

E sada, kod mene monteri dolaze u petak, na šta treba da obratim pažnju i jel treba
nešto da zahtevam kako bih prošao najbolje moguće ?
 
Slažem se, ali tako neću moći da dovedem i fiksne telefone do te tačke :-(. Baš nemam ideju kako da to rešim :(
Koliko fiksnih linija? Ako koristiš dect telefone, bazu jednog stavi tu uz ruter, drugu bazu uključi u struju gde god želiš u stanu.
 
@Zeha dns.adguard.com

Objasni molim te sta s "dns.adguard.com" ?
Imam ja to vec ubaceno u moj telefon, ne i u onaj koji je majka koristi pa nam opet nije radio wifi niti mobil data.
Juce gledam pa vidim i da je jacina signala na mojoj lokaciji slaba, jedva 2 crtice u "kosoj piramidi", obicno budu 4 i ponekad 3.
 
Juce jedan deo dana nije radio dns.adguard.com, pa ako ti je on setovan na telefonu zato net nisi imao.
 
Pre 2 nedelje sam pisao kako drugar ceka optiku mesecima, napokon se smilovali i dosli u petak, sproveli kabal do stana i sta se desilo? "Majstori" nisu poneli modem i rekli dolaze u ponedeljak, naravno nisu dosli, a ni danas nece takodje. Ja sam se razmisljao da predjem kod njih sa sbba, ali ako ce ovako da me j*bu u mozak onda bolje da ne pokusavam nista.
 
Kod:
WiFi koristi deljeni RF spektar, što praktično znači da svi ruteri u Vašem okruženju dele određeni protok. WiFi 802.11n na 2.4GHz ima 13 kanala koje možete koristiti za Vašu mrežu, međutim, ti kanali se preklapaju.

Širina kanala kod 802.11n mreža može biti 20 MHz ili 40 MHz (označen i kao “HT”). Međutim, “razmak” između kanala na 2.4GHz je 5 MHz, što znači da je ukupan propusni opseg celokupnog frekventnog opsega za 2.4GHz zapravo samo 65 MHz.

Ovo u praksi znači da možete imati 3 mreže na 20 MHz koje se ne preklapaju (kanali 1, 6/7 i 13) ili 2 mreže koje se ne preklapaju ako je jedna mreža na 40 MHz (kanali 1 i 13).

Kako su u modernom društvu retke lokacije sa samo 3 mreže na različitim kanalima, dolazi do preklapanja mreža. WiFi standard ima metode koje koristi kako bi mogao da radi i u situacijama kada se više mreža nalazi na istom kanalu (tj. opsegu kanala).

Ne znam sta sad citiras? Kragujevica? :D Moj ti je savet ako insistiras na sitnim crevcima da procitas ozbiljno stivo, recimo https://www.ni.com/en-rs/innovation...-and-multi-channel-communication-systems.html. Prvo, vrlo jasno se vidi iz grafikona koji si sam stavio da samo kanali 1,6,11 se ne preklapaju, vrlo je ocigledno. Kanal 13 ne podrzavaju svi uredjaji i ne smatra se standardom. Ako hoces jos preciznije, preporuceni kanali danas su 1, 6, 11 i 14. Ali avaj, kanal 14 jos manje uredjaja podrzava od kanala 13. Usput, kanali 12, 13, i 14 su u nekim zemljama i zabranjeni za rezidencijalno koriscenje. Za IEEE 802.11g standard, koji danas vise niko ne koristi a koji je radio na 16.25MHz, sejf kanali su bili 1, 5, 9 i 13. Nekad davno bilo.

Kako god, dzaba sve ovo ako tvoj komsija koji nezna sta radi podesi na kanal 4, onda i kanal 1 i kanal 6 su ometeni. Kod mene je to slucaj, ima ih na svim kanalima. E, onda dzaba sve ovo sto pisemo. Jos uvek je opseg 5GHz cistiji i bilji za koriscenje, ali manji domet i teze prolazi kroz prepreke (zidove).
 
Poslednja izmena:
Momci, prethodne nedelje mi je konačno pušten signal za optiku do zgrade, već su bili terenski prodavci
i neke komšije su već uvele optički internet.

E sada, kod mene monteri dolaze u petak, na šta treba da obratim pažnju i jel treba
nešto da zahtevam kako bih prošao najbolje moguće ?
Ovo i mene zanima. Juce me zvao komercijalista da napokon pustaju optiku na mojoj lokaciji (prodje 3-4meseca od uvodjenja u zgradu)

Koliko sam citao najbitnije je ne potpisivati ugovor dok vam sve usluge nisu pustene u rad i rade kako bi trebalo da rade :D

Ako sam dobro razumeo dobija se ONT koji oni negde stave i na njega se tv, fiksni i net prikljucuju koaks kablovima? Da li ONT stave gde im ti kazes ili ga stave npr kod ulaznih vrata?
Bilo je price na ovoj temi da su nekima naplacivali koaks kabal do tv-a pa me zanima kakva su iskustva po tom pitanju u poslednje vreme?
 
Imam opet molbu u vezi sa dimenzijama ont-a. Došli su mi malopre monteri, ali ont zbog debljine postolja nije mogao da stane u razvodnu tablu gde je mesto za ruter. Da li neko zna da li može da se skine to postolje? Video sam dva šrafa na ont-u ali nisam na brzinu uspeo da otvorim ont, ne znam da li bih ga slomio.

Možda bih ga čak i tako otvorenog ostavio, samo da zauzima što manje mesta.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ovo i mene zanima. Juce me zvao komercijalista da napokon pustaju optiku na mojoj lokaciji (prodje 3-4meseca od uvodjenja u zgradu)

Koliko sam citao najbitnije je ne potpisivati ugovor dok vam sve usluge nisu pustene u rad i rade kako bi trebalo da rade :D

Ako sam dobro razumeo dobija se ONT koji oni negde stave i na njega se tv, fiksni i net prikljucuju koaks kablovima? Da li ONT stave gde im ti kazes ili ga stave npr kod ulaznih vrata?
Bilo je price na ovoj temi da su nekima naplacivali koaks kabal do tv-a pa me zanima kakva su iskustva po tom pitanju u poslednje vreme?

Nije koaksijalni, nego mrežni.
Fiksni se priključuje običnim kablom za fiksni telefon.
Stavljaju gde im kažeš da stave
 
Nije koaksijalni, nego mrežni.
Fiksni se priključuje običnim kablom za fiksni telefon.
Stavljaju gde im kažeš da stave

Da li će pustiti dodatnih 5-10 metara optičkog kabla nakon ulaza u stan ? Pošto sam napravio ulaz za kabl, ali ne planiram da mi tu bude ONT.
 
Pustice koliko god treba optickog kabla i koliko god treba mreznog (UTP cat 5e) kabla.
Dovuci se opticki i 15 metara dalje, ma gde god hocete ali ce traziti da se po njemu ne gazi, da bude sto sigurnije stavljen da ne bude udaran, pa vole voditi coskom plafona i zida, lepe termo lepkom (kako li se zove onaj lepak sa termo pistoljem). UTP kabl prave na licu mesta i razvode od mesta gde stoji ONT do televizora (1-3) i mrezni kabl prave do desk top masine ako treba.
Meni su od ulaza usli vise od 8m sa optickim kablom, a mrezna 2 kabla su pravili i vukli u drugu sobu na duzinu od oko 18m (2x18m) od ONT uredjaja.
Obezbedi struju (uticnice ili produzni) za ONT i za svaki STB uredjaj (za tv uredjaj preko kog gledas tv).
Oni koji traze na 3 tv-a (ako imaju pravo po paketu na to) dobiju sve sto je potrebno pa i switch, mada su nekim ljudima monteri trazili da sami nabave.
Desava se da mts ne dostavi pravilan nalog za rad pa nemaju kod sebe stb ili switch pa i monteri muntaju i zavlace korsinike.

Kod MTS-a je za montazu opreme SVE BESPLATNO i jos se moze u roku od prvih 14 dana raskinuti usluga bez penala i naknada za montazu.
 
Poslednja izmena:
Pustice koliko god treba optickog kabla i koliko god treba mreznog (UTP cat 5e) kabla.
Dovuci se opticki i 15 metara dalje, ma gde god hocete ali ce traziti da se po njemu ne gazi, da bude sto sigurnije stavljen da ne bude udaran, pa vole voditi coskom plafona i zida, lepe termo lepkom (kako li se zove onaj lepak sa termo pistoljem). UTP kabl prave na licu mesta i razvode od mesta gde stoji ONT do televizora (1-3) i mrezni kabl prave do desk top masine ako treba.
Meni su od ulaza usli vise od 8m sa optickim kablom, a mrezna 2 kabla su pravili i vukli u drugu sobu na duzinu od oko 18m (2x18m) od ONT uredjaja.
Obezbedi struju (uticnice ili produzni) za ONT i za svaki STB uredjaj (za tv uredjaj preko kog gledas tv).
Oni koji traze na 3 tv-a (ako imaju pravo po paketu na to) dobiju sve sto je potrebno pa i switch, mada su nekim ljudima monteri trazili da sami nabave.
Desava se da mts ne dostavi pravilan nalog za rad pa nemaju kod sebe stb ili switch pa i monteri muntaju i zavlace korsinike.

Kod MTS-a je za montazu opreme SVE BESPLATNO i jos se moze u roku od prvih 14 dana raskinuti usluga bez penala i naknada za montazu.

Odlično, hvala puno.
 
Mora tako, opticki kabal je od staklenih cestica. Ovaj utp prave oni odmah. Kod mene su doneli 300 metara kabla, puste koliko treba i napravi ga za sekund.
 
Nazad
Vrh Dno