Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako sam nešto saznao tokom praćenja današnje konferencije to je da po onome kako se ponaša, koja pitanja pita i način na kojih ih pita novinar iz N1 tu da vesti stvori, a ne prenese.

A po onome što linkujete ovde taj N1 služi samo da opravdava i potpiruje strahove građana i da sa osmehom ide u banku i podiže ček od onih koji im plaćaju da oglašavaju reklame preko njih jer im građani samo prave promet. Bukvalno ono što se u industriji filmova i serija zove Fan service.

A po onome što ove čitam, i na drugim mestima, moraće još koja pandemija da dođe i prođe pre nego što ljudi shvate u kakvim mehurićima sapunice žive i koliko malo treba da se promene uslovi da im presedne život.

I ne žive samo mnogi ovde tako, neke države su na tome zasnovane. Kao USA npr., i Tramp to vrlo dobro zna, zato i hoće da se život nastavi po starom uprkos situaciji koja se pogoršava, jer zna koliko malo treba da američki mehurić pukne.

Poslednje što ću napisati na ovoj temi je:
Možete da pišete, da se bunite, ali ono što situacija bude zahtevala biće sprovedeno.

Potpisujem!
 
Samo ispravka ovde, nije samo dobrovoljno, može i neko ko je zaražen da izjavi da je imao kontakt sa tobom i onda tebe pozivaju na testiranje.
Znači na vreme izgraditi pakt o nenapadaju sa kontaktima. :)
 
Odmor dok ne budete imali nesto smisleno da napisete.
 
Poslednja izmena:
Pozitivnih 457 ukupno, novih 73 pozitivna, ukupno 7 mrtvih do sada...
 
Poslednja izmena:
Moj prijatelj o kome sam pisao se oporavio, drugi test je negativan, prosao je skroz bez simptoma. Covek od koga je dobio je zavrsio u bolnici sa blazim simptomima i takodje je negativan, ceka se drugi test za njega da ga otpuste... :)
 
u Norveskoj redovno 200+ slucajeva po danu u zadnju vreme (prijavljenih, nema dovoljno testova za sve naravno). Malo me iznenadjuje ovo s obzirom na to da je ovde gustina naseljenosti jako mala i da se relativno dobro pridrzavaju karantina, izgleda da se virus bas lako i brzo siri. I ne, ne sirim paniku, samo kazem da mi je iznenadjenje jer ako su u nekoj zemlji ljudi retko u bliskom kontaktu, to je ovde. Mada sta znam, verovatno da odredjen procenat ljudi ne postuje karantin i to je to...

Samo me zanima sta je buducnost ovoga. Prekid izolacije sve dok poslednji slucaj ne nestane nema smisla jer ako se samo sve vrati u normalu, znajuci koliko se brzo ovo siri, vrlo brzo ce da bukne kroz populaciju koja je bila netaknuta zbog izolacije, tako da ti bi to moralo bas da potraje, ali koliko? Znam da su djacima ovde otkazani ispiti koji su zakazani za maj ove godine, tako da izgleda da ce malo da potraje sve ovo...
 
Buducnost je ono sto se desava u Kini - postepeno otvaranje uz oprez, nosenje maski, kontrolu radnika, momentalnu izolaciju novozarazenih. Pa tako do vakcine
 
Moj prijatelj o kome sam pisao se oporavio, drugi test je negativan, prosao je skroz bez simptoma. Covek od koga je dobio je zavrsio u bolnici sa blazim simptomima i takodje je negativan, ceka se drugi test za njega da ga otpuste... :)

Koji vremenski interval je u pitanju? Od kontakta sa zarazenim do negativnih rezultata...
 
Poslednja izmena:
Samo me zanima sta je buducnost ovoga. Prekid izolacije sve dok poslednji slucaj ne nestane nema smisla jer ako se samo sve vrati u normalu, znajuci koliko se brzo ovo siri, vrlo brzo ce da bukne kroz populaciju koja je bila netaknuta zbog izolacije, tako da ti bi to moralo bas da potraje, ali koliko? Znam da su djacima ovde otkazani ispiti koji su zakazani za maj ove godine, tako da izgleda da ce malo da potraje sve ovo...


Cilj je da se brojevi drže ispod nivoa održivosti zdravstvenih sistema, kako bi oboleli mogli da budu pravilno lečeni, bez žurbe i haosa.
 
U Norveškoj testiraju jako puno ljudi, zbog toga takvi rezultati. Za sad su oprezni, i neke mere već propuštaju, npr. ukinuli su obavezan karantin za lokalna putovanja.
12ebe4361dd69c210b1fe4531cb02e00.jpg
 
Koji vremenski interval je u pitanju? Od kontakta sa zarazenim do negativnih rezultata...
Kontakt sa zarazenim 12.03., test 13.03. pozitivan, testirana familija uza, zena i dve cerke negativne a bile u bliskom kontaktu bas, brata odbili mada su se izljubili i bili u istom prostoru, jer nije bilo dovoljno testova i nije imao simptome (testiran negativno posle 5-6 dana mada i dalje nije imao simptome), negativan prvi put na testu 24.03., drugi test jutros negativan...
 
Naučnici sa Okforda vjeruju da je virus korona možda zarazio polovinu britanske populacije, više od 30 miliona ljudi, ali da su ga mnogi već preboljeli.

"Financial Times" navodi da bi ova teorija, ukoliko se pokaže kao tačna, mogla da promijeni strategiju borbe protiv širenja virusa korona u svijetu.

Navodi naučnika sa Oksforda sugerišu da je virus cirkulisao u Velikoj Britaniji sredinom januara, otprilike dvije sedmice prije prvog prijavljenog slučaja i mjesec dana prije prve potvrđene smrti za koju je okrivljena korona.

https://www.nezavisne.com/novosti/s...ije-bila-zarazena-vecina-se-izlijecila/590916


Ovo su sad pitali na konferenciji da li je tacno, uglavnom nisu porekli da je to moguce.


Inace krece masovno testiranje na antitela kod njih:
Britanci će moći sami kod kuće da se testiraju na antitela koronavirusa
http://rs.n1info.com/Zdravlje/a5819...da-se-testiraju-na-antitela-koronavirusa.html
 
Poslednja izmena:
@akki

Interesantno da je bio pozitivan na testu posle samo jednog dana.
Vise puta sam slusao imunologe gde pricaju da je potrebno vise dana od kontakta da bi bili sigurni da je osoba pozitivna.

U ovom slucaju se samo potvrdjuje koliko je virus zarazan...
 
Buducnost je ono sto se desava u Kini - postepeno otvaranje uz oprez, nosenje maski, kontrolu radnika, momentalnu izolaciju novozarazenih. Pa tako do vakcine
Pitanje da li je tako. Italijani i Španci će steći imunitet ali po krvavoj ceni. Neki drugi će da prođu jeftinije (na krv mislim) ali će trajati duže i opet će steći imunitet ali Kinezi su teškom izolacijom oterali virus a imunitet baš zbog toga nisu stekli. Znači njih čeka drugi krug. Naravno kupili su vreme da se pripreme.
Ovo sve naravno pod uslovom da ne lažiraju podatke koje daju.

Najbolja varijanta je masovno testiranje i izolacija zaraženih pa onda testiranje njihovih kontakata pa izolacija pa ponovo... sve sa ciljem ne da se spreči nego uspori toliko da zdravstvo može da funkcioniše. Opet, ovo možda može samo u bogatim zemljama... mogu da zamislim, Aziju, Afriku... Istočnu Evropu...
 
Poslednja izmena:
@akki

Interesantno da je bio pozitivan na testu posle samo jednog dana.
Vise puta sam slusao imunologe gde pricaju da je potrebno vise dana od kontakta da bi bili sigurni da je osoba pozitivna.

U ovom slucaju se samo potvrdjuje koliko je virus zarazan...
Bili su na sluzbenom putu poslovnom, na sastanku na kom je bio samo prvozarazeni poslednjeg dana je bio covek koji je potvrdjen da je pozitivan. Ostali sa kojima su se vidjali svi zajedno nije niko, tacnije svi su negativni, tako da se zbog toga uzima da je to bio prvi dan... Od grupe koja je isla na put samo su njih dvojica zarazeni, a bilo ih je jos 3. Cudno je svakako...

Sto se tice zaraznosti virusa, meni je dosta ohrabrujuce to sto niko od porodice nije bio zarazen i pored toga sto su zena i cerke bile u bliskom kontaktu, grljenje, poljupci i to dan i nesto... brat se video i izljubio, po srpski, tri puta i vecerali su zajedno...
 
Pa nije dovoljan samo dodir pa si zarazen, potrebni su odredjeni uslovi za prenos.

...riding on 720p...
 
Nije nemoguce da je bio "lazno" pozitivan a simptomi od prehlade neke blage, isto tako nije nemoguce da se zarazio prilikom putovanja, pa se inkubacija od 3-4 dana desavala tamo i onda bio pozitivan nakon prilikom testa...
Testovi daju lazno pozitivne i lazno negativne rezultate.
 
Naučnici sa Okforda vjeruju da je virus korona možda zarazio polovinu britanske populacije, više od 30 miliona ljudi, ali da su ga mnogi već preboljeli.

"Financial Times" navodi da bi ova teorija, ukoliko se pokaže kao tačna, mogla da promijeni strategiju borbe protiv širenja virusa korona u svijetu.

Navodi naučnika sa Oksforda sugerišu da je virus cirkulisao u Velikoj Britaniji sredinom januara, otprilike dvije sedmice prije prvog prijavljenog slučaja i mjesec dana prije prve potvrđene smrti za koju je okrivljena korona.

https://www.nezavisne.com/novosti/s...ije-bila-zarazena-vecina-se-izlijecila/590916


Ovo su sad pitali na konferenciji da li je tacno, uglavnom nisu porekli da je to moguce.


Inace krece masovno testiranje na antitela kod njih:
Britanci će moći sami kod kuće da se testiraju na antitela koronavirusa
http://rs.n1info.com/Zdravlje/a5819...da-se-testiraju-na-antitela-koronavirusa.html
Ako se ovo pokaže kao tačno, moglo bi da objasni masovno oboljevanje od gripa u mom okruženju u januaru i februaru. Neverovatnom brzinom se proširio na one koji su međusobno bili u kontaktu.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Isto u decembru ovde kod nas, pola firme nije radilo zbog gripe.

...riding on 720p...
 
Znacemo kada oni koji su bolovali u january februaru dobiju rezultate. Bice prica prosli su bez simptoma [emoji23] a to iz januara da je bio regularan grip iako su imali temperatyre peko 40 i upale pluca.
 
Kod mene isto gomila ljudi u januaru imala takve simptome, tako da me ova teorija ne bi zacudila.
 
A kako objašnjavate da je sada mnogo zaraznija (mnogo se brže, lakše prenosi) nego u januaru?
 
^ Jednostavno, veci broj zarazenih pa se lakse i brze prenosi.

Inace nije nemoguce i da je to u januaru bila corona, samo nisu hteli da objave zvanicno.
 
Decembar-januar je bila klasicna sezonska gripa, prelezao sam je sa ocem, majka samo otkasljala i bila malaksala, a nas dvojicu je smozdilo.
Šlajm iz nosa i sinusa, potoci, temepratura oko 38C, neproduktivan kasalj, samo drazilo na kasalj, pogotovo nocu kad se lezi...

Posle toga bila neka upala grla, suvo i upaljeno ždrelo, gnojni češpovi po krajnicima, pio antibiotike po lekarskom uputu pa i to proslo.

Onda se zacovidalo... sad pomalo kasljucnem :)shock:) zagrebe ponekad u grlu, obicno sa samo jedne strane, a ja merim temperaturu i ne prelazi 37C, hranima se "zdravo", ne mrdamo iz stana, batica donosi sto treba do vanjskih vrata stana... izdraćemo mi i ovo... roditelji bi da setaju, da idu do banke, poste, prodavnice, pijace, na selo u bastu, a ja bi u 3 lijepe pip pip piiiip kad mi pocnu po zivcima igrati i zanovetati... :d
 
Poslednja izmena:
^ Jednostavno, veci broj zarazenih pa se lakse i brze prenosi.

Inace nije nemoguce i da je to u januaru bila corona, samo nisu hteli da objave zvanicno.
Ili nisu znali, nego su pripisali po automatizmu sezonskom gripu...?
 
Poslednja izmena:
Upravo i pitam otkud sada toliko veći broj zaraženih... i da ju je u januaru kao što kažete puno ljudi imalo (znam i ja mnogo slučajeva) brzo bi se raširilo, pogotovo što nije bilo nikakvih mera izolacije i prevencije. To je samo moje mišljenje svakako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno