Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Sta se desava kad nema ugovora sa poslodavcem? Ja sve radim po nekom usmenom dogovoru, a kroz email samo ukratko provucemo sta treba da uradim (koliki je target) i kolika je naknada za to. Nigde se ne pominje ni radno vreme, ni mesto gde se radi... nista.
 
Nisam 100% siguran, ali mislim da ako nekom izdas vise od jedne fakture da mora da postoji ugovor. Ovo pricam po nekom secanju, ali kao sto rekoh nisam siguran da je tako.
 
Ne daj bože da bilo ko ko izda jednom klijentu više od jedne fakture MORA da ima ugovor. U kontekstu preduzetnika koji je jelte u ovom slučaju prinuđen da disperzuje svoju delatnost na više klijenata to bi bila tako besmislena obaveza.
 
Poslednja izmena:
Ima smisla to sto kazes. Kao sto rekoh nisam siguran u ovo gore, samo mi u malom mozgu stoji nesto vezano za ugovore i vise faktura. Ali kad se malo razmisli to nema mnogo smisla jer sta bi onda radio npr. neki obucar.

Edit: nasao sam sada tekst koji sam u nekom trenutku procitao, a pominjao je obavezu ugovora. Nije u pitanju bilo izdavanje vise faktura, nego izvoz usluga u inostranstvo. Ko god vrsi izvoz usluga u inostranstvo je u obavezi da ima ugovor.
 
Poslednja izmena:
Hmmm, ako sam dobro razumeo treba da platim 10.000 RSD da bih imao pristup ovom i ostalim tekstovima na sajtu. Neka, hvala:)
 
Ima smisla to sto kazes. Kao sto rekoh nisam siguran u ovo gore, samo mi u malom mozgu stoji nesto vezano za ugovore i vise faktura. Ali kad se malo razmisli to nema mnogo smisla jer sta bi onda radio npr. neki obucar.

Edit: nasao sam sada tekst koji sam u nekom trenutku procitao, a pominjao je obavezu ugovora. Nije u pitanju bilo izdavanje vise faktura, nego izvoz usluga u inostranstvo. Ko god vrsi izvoz usluga u inostranstvo je u obavezi da ima ugovor.
Možda je samo stvar tumačenja da li je ugovor potvrđen pisanom formom ali ja smatram da pisani ugovor nije obavezan:
https://www.biljanatrifunovicifa.co...poljnotrgovinskom-poslu-uvek-obavezan-ugovor/

Kod:
Članom 11. Bečke konvencije definisano je da konvencija stoji na stanovištu neformalnosti ugovora o prodaji robe.

Ugovor se ne mora ni zaključiti, niti potvrditi u pisanoj formi. S obzirom na odsustvo propisane forme ugovora o prodaji robe, sa svrhom dokazivanja postojanja ugovornog odnosa mogu se koristiti sva dokazna sredstva, uključujući i svedoke.

Edit: Porudžbenica se takođe smatra ugovorom kao i bilo koji pismeni vid potvrde naručenog posla.
 
Poslednja izmena:
Hmmm, ako sam dobro razumeo treba da platim 10.000 RSD da bih imao pristup ovom i ostalim tekstovima na sajtu. Neka, hvala:)

Ne moras da placas, guglaj naslov bilo kojeg teksta sa tog sajta i trebalo bi da mozes da vidis kompletan sadrzaj.

@miljan
Moguce, nemam pojma stvarno. U pomenutom tekstu pise i sledece:

Većina domaćih privrednih subjekata ugovara poslove sa stranim partnerom a da pri tome ne zaključi ugovor o poslovnoj saradnji. Ugovor ili porudžbenica posla je obavezan dokument. Poreski ali i drugi nadležni organi traže u kontroli na uvid ugovor. U sadržaju spoljnotrgovinskog ugovora postoji detaljan tekst na platformi, možete ga pogledati ovde

Ali posto nemam licnog iskustva u tim situacijama ne bih da tvrdim bilo sta. Svaki inostrani klijent sa kojim sam radio je sam insistirao na ugovoru, tako da nisam imao priliku da radim u bilo kojoj drugoj varijanti.
 
@Condor:
To sto ti pise u ugovoru moze da ti znaci samo za par tacaka, cak mislim i da pise koje tacke se gledaju samo na osnovu ugovora... Mozes ti u ugovoru da imas eksplicitno navedeno sve sto je potrebno da prolazis taj test samostalnosti, ali samo par tacaka poreski inspektor proverava na osnovu ugovora... Ostale tacke proverava na osnovu "realno stanja na terenu" da tako kazemo - sta god to znacilo... sve je to objasnjeno u uputstvu...

na primer evo 7. tacka:
предузетник обавља послове из делатности налогодавца или повезаног лица с налогодавцем, а за тако обављене послове његов уговор о ангажовању не садржи клаузулу по којој предузетник сноси уобичајени пословни ризик за посао испоручен клијенту налогодавца или повезаног лица с налогодавцем, уколико такав клијент постоји;

i ako se dobro secam u objasnjenju imas da iako ugovor sadrzi tu klauzulu, ukoliko je ista sifra delatnosti nalogodavca i preduzetnika, ti padas tu tacku...

Isto tako ako ti za radno vreme stoji u ugovoru da ti niko ne odredjuje radno vreme, inspektor ce na osnovu faktura, emailova i verovatno pasulja da proceni da li ti ipak radis ili ne kad hoces...

Da se ogradim, ne znam kako ce to biti u praksi samo tumacim (po secanju, ipak je proslo nedelju dana od kada sam procitao uputsvo) ono sto je napisno...
 
Poslednja izmena:
@C4in
Razumijem, sve sto kazes stoji (isto kao sto apsolutno razumijem sta je @sysnjinja htio da kaze i dobrim dijelom je u pravu) - rizik postoji i nije mali (to ne sporim), ali nisam ja bas tek tako pristao na ovu varijantu, vec sam prilicno dobro analizirao gdje padam 100%, gdje mogu pasti na osnovu subjektivnog tumacenja poreskog inspektora, a gdje nema sanse da padnem i ako imam 5 iz ove poslednje grupe, ne razumijem zasto bih se povukao (a tako i drugi ljudi koji imaju osnov da ostanu PR) - samo to pokusavam da kazem (jer ne treba nista generalizovati)!
Naravno, sad opet mozemo potegnuti diskusiju "a kako da znamo koje tacke sigurno prolazimo" - pa ne mozemo, ali ako odredjen tim pravnika tvrdi da prolazimo, to onda valjda ima neku tezinu! Da li mozda grijese - naravno da je moguce i to... Uvijek se nesto moze tumaciti ovako ili onako, ali ako bismo tako gledali na sve onda ne vidim svrhu postojanja nijednog zakona.

P.S. Za radne sate, bukvalno (ali zaista bukvalno) sam odredjujem kad cu zavrsiti posao, tj. u koje doba dana, ne moram striktno ni da radim odredjen broj sati dnevno (niti mjesecno), cak mogu i jedan dan da ne radim a naredni da radim duplo. Ne vidim kako me neko moze ovdje oboriti, a da debelo ne prekrsi zakon, ustav, ljudska prava ili stagod vec. Ali ako cemo svaki kriterijum tumaciti na najcrnji moguci nacin, onda ne vidim svrhu ni zasto se pozivamo na njega.
 
I da, počeo je masakr... Na ovo dodati dve agencije (moju i sestrinu) koje takođe idu u zamrznut status.

https://www.digitalnazajednica.org/2020/03/08/prvi-efekti-testa-samostalnosti/

Iako sam po prirodi stvari pesimista vezano za ovu tematiku, ni u ludilu nisam očekivao ovakve brojke već na samom startu primene novog zakona... Ako domaći IT još uvek nije mrtav,onda se čini da je trenutno definitivno na aparatima...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovo je očekivano ali nije ništa čudno. Ljudi gase preduzetničke firme i ponovo se zapošljavaju u firmama za koje sve vreme rade.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ne baš - imaš jedan dobar deo firmi koje idu na pauzu ili se gase iz razloga što se plaše slobodnog tumačenja testa samostalnosti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moram priznati da je stvarno sve dvosmisleno i ocigledno se moze tumaciti kako ko hoce a u tumacenju se mogu ubaciti neke stvari koje se cak ni ne naziru, sto nikako ne bi smeo biti slucaj. Ponovo se vracam na jedan od primera:

Mislio sam da je kriterijum 4 dovoljno jasan:
(4) налогодавац је ангажовао предузетника или предузетника паушалца након оглашавања у средствима информисања потребе за ангажовањем физичких лица или ангажујући треће лице које се уобичајено бави проналажењем лица подобних за радно ангажовање, а чија је услуга резултирала ангажовањем тог предузетника или предузетника паушалца;

Medjutim, tumacenje uzima u obzir stvari koje se uopste ne nalaze u kriterijumu niti na bilo koji nacin ukazuju na njega (niti cak nagovestavaju ovakvo tumacenje), voleo bih da neki pravnik potvrdi da je ovakvo tumacenje moguce:

С друге стране, може се десити да Налогодавац како потребу за ангажовањем физичких лица тако и потребу за ангажовањем екстерних независних добављача објављује на истом медију (примера ради, својој веб страници), те је од пресудног значаја да се анализира садржина огласа који је резултирао ангажовањем Предузетника.

Dakle, kriterijum je jasan, nakon oglasavanja u sredstvima informisanja (svi znamo sta to znaci a definisano je i zakonom). Ali onda se u tumacenju kaze kako tu spada i oglasavanje na sopstvenoj veb stranici te se analizira sadrzina oglasa.

Sa ovakvim tumacenjima, sve moze da bude i ne mora da znaci a poreska moze svojevoljno da doda mali milion pravila koja nigde nisu navedena a koja se krse.

Ja sam zdravorazumski gledano 100% cist medjutim na osnovu tumacenja testa sa moje strane nalazim se na klackalici. Mozda jesam a mozda i nisam na osnovu ovakvih proizvoljnih tumacenja poreske uprave koja je tu jedina merodavna na kraju krajeva (ovakvim tumacenjem mogu naci razloge koji se nigde ne pominju za svih 9 kriterijuma i reci da ne prolazim ni jedan, ne samo ja vec svi mi).

Mislim da cu sebi dati jos koji dan da vidim reakcije, mozda se pojavi neka fina ideja ali svakako cu otici do referenta i traziti vec sada za misljenje i proveru da li prolazim test samostalnosti ili ne. Ukoliko ne prolazim test, na pamet mi ne pada da otvaram doo, ne samo iz objektivnih vec i zbog subjektivnih razloga. Svi znamo sta je doo i suludo je otvarati doo firmu gde cete recimo imati platu do 100k dinara, biti jedini zaposleni, itd. a o poslovnim rizicima da ne pricamo. Sta da radi neko ko prima recimo 100k i ne prolazi test samostalnosti? Da otvori doo, placa doprinose, knjigovodju, itd. gde ce mu na kraju ostati mozda 30-40k dinara i uz to nema nikakve garancije ni za sta? Da se razumemo, pricamo o 100k dinara sto uopste nije malo a ovde se svelo na to kao da je neka sica.

Nadam se da ste dobro razmislili o otvaranju doo firme ali prosto receno, doo ima svakakve inspekcije, od banalnih stvari tipa oznake za zabranjeno pusenje, preko table za pdv, vidno postavljenog radnog vremena, pa do nekih mnogo vecih stvari a tu kazne mogu biti mnogo vece nego neplaceni doprinosi koje sada mogu nakaciti. Generalno preduzetnici imaju uglavnom kancelarijski tip kontrole dok doo firme imaju i terensku koja vam obavezno nadje nesto u slucaju dolaska.

Generalno, o tome kako non stop mislimo o poslu i problemima, ne samo pravne prirode (zbog ovakvih gluposti koje nam drzava namece) vec i iz struke nemam sta da komentarisem. Jednostavno nije vredno toga. U tom slucaju, zatvaram radnju, idem na biro 6 meseci pa nek me malo placa i drzava, red bi bio da i od nje imam neku vajdu a za to vreme moci cu jos malo da razmislim o svemu.
 
Moram priznati da je stvarno sve dvosmisleno i ocigledno se moze tumaciti kako ko hoce a u tumacenju se mogu ubaciti neke stvari koje se cak ni ne naziru, sto nikako ne bi smeo biti slucaj. Ponovo se vracam na jedan od primera:

Mislio sam da je kriterijum 4 dovoljno jasan:


Medjutim, tumacenje uzima u obzir stvari koje se uopste ne nalaze u kriterijumu niti na bilo koji nacin ukazuju na njega (niti cak nagovestavaju ovakvo tumacenje), voleo bih da neki pravnik potvrdi da je ovakvo tumacenje moguce:



Dakle, kriterijum je jasan, nakon oglasavanja u sredstvima informisanja (svi znamo sta to znaci a definisano je i zakonom). Ali onda se u tumacenju kaze kako tu spada i oglasavanje na sopstvenoj veb stranici te se analizira sadrzina oglasa.

Sa ovakvim tumacenjima, sve moze da bude i ne mora da znaci a poreska moze svojevoljno da doda mali milion pravila koja nigde nisu navedena a koja se krse.

Ja sam zdravorazumski gledano 100% cist medjutim na osnovu tumacenja testa sa moje strane nalazim se na klackalici. Mozda jesam a mozda i nisam na osnovu ovakvih proizvoljnih tumacenja poreske uprave koja je tu jedina merodavna na kraju krajeva (ovakvim tumacenjem mogu naci razloge koji se nigde ne pominju za svih 9 kriterijuma i reci da ne prolazim ni jedan, ne samo ja vec svi mi).

Mislim da cu sebi dati jos koji dan da vidim reakcije, mozda se pojavi neka fina ideja ali svakako cu otici do referenta i traziti vec sada za misljenje i proveru da li prolazim test samostalnosti ili ne. Ukoliko ne prolazim test, na pamet mi ne pada da otvaram doo, ne samo iz objektivnih vec i zbog subjektivnih razloga. Svi znamo sta je doo i suludo je otvarati doo firmu gde cete recimo imati platu do 100k dinara, biti jedini zaposleni, itd. a o poslovnim rizicima da ne pricamo. Sta da radi neko ko prima recimo 100k i ne prolazi test samostalnosti? Da otvori doo, placa doprinose, knjigovodju, itd. gde ce mu na kraju ostati mozda 30-40k dinara i uz to nema nikakve garancije ni za sta? Da se razumemo, pricamo o 100k dinara sto uopste nije malo a ovde se svelo na to kao da je neka sica.

Nadam se da ste dobro razmislili o otvaranju doo firme ali prosto receno, doo ima svakakve inspekcije, od banalnih stvari tipa oznake za zabranjeno pusenje, preko table za pdv, vidno postavljenog radnog vremena, pa do nekih mnogo vecih stvari a tu kazne mogu biti mnogo vece nego neplaceni doprinosi koje sada mogu nakaciti. Generalno preduzetnici imaju uglavnom kancelarijski tip kontrole dok doo firme imaju i terensku koja vam obavezno nadje nesto u slucaju dolaska.

Generalno, o tome kako non stop mislimo o poslu i problemima, ne samo pravne prirode (zbog ovakvih gluposti koje nam drzava namece) vec i iz struke nemam sta da komentarisem. Jednostavno nije vredno toga. U tom slucaju, zatvaram radnju, idem na biro 6 meseci pa nek me malo placa i drzava, red bi bio da i od nje imam neku vajdu a za to vreme moci cu jos malo da razmislim o svemu.

I ja isto po mom tumacenju, padam na 2-3 100% i na jos 2-3 mi je klimavo... Zavisi od tumacenja...


@C4in
Razumijem, sve sto kazes stoji (isto kao sto apsolutno razumijem sta je @sysnjinja htio da kaze i dobrim dijelom je u pravu) - rizik postoji i nije mali (to ne sporim), ali nisam ja bas tek tako pristao na ovu varijantu, vec sam prilicno dobro analizirao gdje padam 100%, gdje mogu pasti na osnovu subjektivnog tumacenja poreskog inspektora, a gdje nema sanse da padnem i ako imam 5 iz ove poslednje grupe, ne razumijem zasto bih se povukao (a tako i drugi ljudi koji imaju osnov da ostanu PR) - samo to pokusavam da kazem (jer ne treba nista generalizovati)!
Naravno, sad opet mozemo potegnuti diskusiju "a kako da znamo koje tacke sigurno prolazimo" - pa ne mozemo, ali ako odredjen tim pravnika tvrdi da prolazimo, to onda valjda ima neku tezinu! Da li mozda grijese - naravno da je moguce i to... Uvijek se nesto moze tumaciti ovako ili onako, ali ako bismo tako gledali na sve onda ne vidim svrhu postojanja nijednog zakona.

P.S. Za radne sate, bukvalno (ali zaista bukvalno) sam odredjujem kad cu zavrsiti posao, tj. u koje doba dana, ne moram striktno ni da radim odredjen broj sati dnevno (niti mjesecno), cak mogu i jedan dan da ne radim a naredni da radim duplo. Ne vidim kako me neko moze ovdje oboriti, a da debelo ne prekrsi zakon, ustav, ljudska prava ili stagod vec. Ali ako cemo svaki kriterijum tumaciti na najcrnji moguci nacin, onda ne vidim svrhu ni zasto se pozivamo na njega.

Pa, mislim da nemam sta da dodam... Slazem se u potpunosti... Samo sam hteo da ti skrenem paznju da jos uvek, bar nama koji nismo pravnici/ekonomisti nije sve crno-belo ovde... i kada razmisljas na nacin na koji mi razmisljamo, jednostavno, svi ima da popadamo test :)
 
Ovo je očekivano ali nije ništa čudno. Ljudi gase preduzetničke firme i ponovo se zapošljavaju u firmama za koje sve vreme rade.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

voleo bih da vidim nekog ko je to uradio jer do sad samo vidim ljude poput mene koji zamrzavaju / zatvaraju agenccije i zaposljavaju se negde drugde ... ja sam nasao posao preko oglasa

Ovo se samo ponavlja supla prica vlasti koja je pohlepna i pojma nema .... neki zamisljeni ljudi koji rade u firmama a placeni su kroz pausalni ugovor ...
 
voleo bih da vidim nekog ko je to uradio jer do sad samo vidim ljude poput mene koji zamrzavaju / zatvaraju agenccije i zaposljavaju se negde drugde ... ja sam nasao posao preko oglasa

Ovo se samo ponavlja supla prica vlasti koja je pohlepna i pojma nema .... neki zamisljeni ljudi koji rade u firmama a placeni su kroz pausalni ugovor ...

Evo ja sam to uradio, kao i 20+ ljudi koji rade u istoj firmi vec godinama. Takodje znam mnoge i iz drugih IT firmi gde se na isti nacin resio problem, i svuda je zarada bila isplacivana kao preduzetnicima.
 
Evo ja sam to uradio, kao i 20+ ljudi koji rade u istoj firmi vec godinama. Takodje znam mnoge i iz drugih IT firmi gde se na isti nacin resio problem, i svuda je zarada bila isplacivana kao preduzetnicima.

ok *mjau**mjau**mjau* :) jel su vam ostale plate iste ili je na vas pao teret povecanih doprinosa i poreza ?
 
ok *mjau**mjau**mjau* :) jel su vam ostale plate iste ili je na vas pao teret povecanih doprinosa i poreza ?

Onima koji su ostvarili pravo na subvencije, plate su ostale manje-vise iste. Oni koji nemaju prava na njih, njima su osetno manje plate.
Doduse, svaka firma je na svoj nacin resila ovaj problem.
 
Ljudi treba mi savet u vezi banke.

Ušao sam u proceduru otvaranja DOO pošto nisam mogao da iskoristim subvencije. Hteo sam da proceduru obavim elektronski, koliko je god to moguće kod nas, i iako sam prvog radnog dana u martu bio u Raiff-u sa elektronski potpisanim osnivačkim aktom još uvek nisam sve završio. Ispostavilo se da sam prvi ikada koji je u Srbiji u Raiff-u pokušao da otvori namenski račun za polaganje osnivačkog uloga sa elektronskim potpisom. Onda se čekalo mišljenje pravne službe 3 dana, da bi na kraju knjigovodstvena agencija morala da pogura stvar. Posle toga su problemi nastavili da se nižu, nije dobar elektronski potpis, neće APR da prihvati, potpiši ponovo, pa ne radi croso.gov.rs, zovi podršku da proveriš zašto ne radi (nisu povukli sa APR-a da je registrovana firma nego sam ja morao da im šaljem rešenje da ti to uradili).
Naravno sve ovo radim ili pre ili posle posla zato što je sve instalirano na desktop računaru kod kuće. A vreme samo leti...

I taman sam mislio da ću sve da finiširam ove nedelje u četvrtak, ostalo mi je samo još da otvorim račun u banci, da bi me žena koja radi sa privredom obradovala da je Raiffaisen banka suspendovala otvaranje novih računa zbog epidemije! Tu sam već ozbiljno popizdeo! :)

Anyway, iz knjigovodstvene agencije mi preporučuju OTP banku, kao imaju dobar odnos sa njima, ali sam prelistao temu od decembra na ovamo i vidim da niko nema lepu reč da kaže za njih. U principu ono što mi je bitno je da su ebanking i mbanking rešenja na nivou, da ne moram nikada da idem u banku. Takođe ne bi bilo loše da imaju pošten kurs za menjačke poslove, iako trenutno samo poslujem sa domaćim firmama, odn jednom, ne isključujem da ću u narednom periodu izdavati i ino fakture.

Ima li neko neku preporuku?
 
Ako ti se zuri, otvori racun u bilo kojoj vecoj banci, sve su manje vise iste... U jedniu ces na salter da ides zbog kartice, u drugoj neces, ali ces u drugoj ici zbog neke druge stari zbog koje u prvoj ne bi isao na salter... jednostavno, tako je, i nista ne mozes da ucinis po tom pitanju... Banku kakvu si opisao mozes naci samo u bajkama... A ako ti ne odgovara banka u kojoj si otvorio racun, kasnije kad prodje sve ovo oko korone, otvori racun u drugoj banci koja je po tvom ukusu (ako takva postoji)... mislim da to nije neka procedura da promenis racun, cini mi se da ide po automatizmu, samo treba da ga otvoris... Ja sam sa doo u intesi i ima i dobrih i losih stvari... Ali sto se tice saltera zadnji put sam bio kada sam trebao karticu da preuzmem (losa strana je sto na kraju nisam ni uspeo da uzmem karticu :))... Ali mozda nisam zahtevan korisnik, ne znam...
 
Raif je sasvim OK, samo nema potrebe da insistiraš na iniclijalnom elektronskom postupku - posle u realnom radu je sve online, ne znam samo što insistiraju na to otvaranje računa da bude uz pečat i sve ostalo...
 
E bre, pa što si odmah krenuo da uplatiš osnivački? Može da se stavi i da će biti uplaćen u roku od 5 godina od osnivanja, a to niko ne proverava (barem nisu dosad proveravali). Kod tebe je sad kasno za to, ali drugima može da znači ova informacija.
 
I ja sam sasvim zadovoljan Raiff-om, zato sam i hteo kod njih da otvorim i račun za DOO, ali, eto, trenutno ne otvaraju račune.

A što se tiče osnivačkog nemam neki poseban razlog. Iz knjigovodstvene agencije su mi rekli da može pre ili posle, ja sam izabrao pre misleći da ću tako da ubrzam proceduru. Ispostavilo se da sam samo sve bespotrebno produžio, otkud znam, nikada do sada nisam otvarao DOO. :D
 
To je zato što su knjigovođe uglavnom tupave birokate. :D Uplaćivanje odmah znači i otvaranje privremenog računa, što je zamajavanje. Ovako staviš rok od najviše pet godina i zabole te, jedna danguba manje.
 
Da li je neko imao problem prilikom logovanja na CROSO tako sto dobija gresku "Sertifikat je istekao!".
Koristim sertifikat MUPa i znam da nije istekao jer se sa njim logujem na ePorezi bez problema.

Inace sertifikat sam obnovio u MUPu pre nekih pola godine. Imam osecaj kao da se na cipu licne karte nalaze i stari i novi sertifikat, pa CROSO konstantno pokusava da koristi ovaj koji je istekao.

Dodatno pitanje: da li je neko vadio sertifikat u ovom periodu epidemije? Zanima me gde najbezbolnije i najbrze moze da se dobije sertifikat (a da to nije MUP). Radje bih da platim nego da cekam po redovima u ovakvom trenutku :)
 
Poslednja izmena:
Jel uopste rade salteri MUPa? Cini mi se kao da sam negde procitao vest da ne rade, zbog ove situacije.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Croso mi se čini nabezbolnije i najmanje cimanja oko instalacije, ovaj od Pošte je katastrofa. Pritom koštaju isto.
Ali najlakše sa MUPovim realno, trebalo bi da možeš da pogledaš u aplikaciji za sertifikat koji se koristi....
 
Skontao sam sta je u pitanju. Kada pokrenem aplikaciju CELIK i proverim sertifikate imam sledece:
a) Sertifikat za autentifikaciju i sifrovanje: to je stari sertifikat koji je istekao letos
b) Sertifikat za digitalni potpis: to je sertifikat koji su mi izdali pre 6 meseci.

Mislim da su pogresili prilikom izdavanja sertifikata.

Izgleda da CROSO aplikacija iskljucivo gleda ovaj sertifikat za autentifikaciju i sifrovanje. Dok ePorezi ili gleda ovaj za digitalni potpis ili pokusava bilo koji od ta dva.
To mi je jedino logicno objasnjenje zasto ePorezi radi, a CROSO ne radi.
 
Ljudi treba mi savet u vezi banke.

Ušao sam u proceduru otvaranja DOO pošto nisam mogao da iskoristim subvencije. Hteo sam da proceduru obavim elektronski, koliko je god to moguće kod nas, i iako sam prvog radnog dana u martu bio u Raiff-u sa elektronski potpisanim osnivačkim aktom još uvek nisam sve završio. Ispostavilo se da sam prvi ikada koji je u Srbiji u Raiff-u pokušao da otvori namenski račun za polaganje osnivačkog uloga sa elektronskim potpisom. Onda se čekalo mišljenje pravne službe 3 dana, da bi na kraju knjigovodstvena agencija morala da pogura stvar. Posle toga su problemi nastavili da se nižu, nije dobar elektronski potpis, neće APR da prihvati, potpiši ponovo, pa ne radi croso.gov.rs, zovi podršku da proveriš zašto ne radi (nisu povukli sa APR-a da je registrovana firma nego sam ja morao da im šaljem rešenje da ti to uradili).
Naravno sve ovo radim ili pre ili posle posla zato što je sve instalirano na desktop računaru kod kuće. A vreme samo leti...

I taman sam mislio da ću sve da finiširam ove nedelje u četvrtak, ostalo mi je samo još da otvorim račun u banci, da bi me žena koja radi sa privredom obradovala da je Raiffaisen banka suspendovala otvaranje novih računa zbog epidemije! Tu sam već ozbiljno popizdeo! :)

Anyway, iz knjigovodstvene agencije mi preporučuju OTP banku, kao imaju dobar odnos sa njima, ali sam prelistao temu od decembra na ovamo i vidim da niko nema lepu reč da kaže za njih. U principu ono što mi je bitno je da su ebanking i mbanking rešenja na nivou, da ne moram nikada da idem u banku. Takođe ne bi bilo loše da imaju pošten kurs za menjačke poslove, iako trenutno samo poslujem sa domaćim firmama, odn jednom, ne isključujem da ću u narednom periodu izdavati i ino fakture.

Ima li neko neku preporuku?

Ja sam u OTP i zadovoljan sam skroz. Sve resavam kroz mob i web aplikaciju. U banku sam isao samo za stambeni i kreditnu karticu da potpisujem kad sta treba. Sve sto mi je trebalo su mi zavrsili kako treba.
Mozda se tvoje potrebe i moje razlikuju ali za mene funkcionisu skroz dobro.
Imaju i mcard opciju da mozes telefon da koristis umesto kartice za placanje ako ih nisi poneo (a desi se nekad pa je znaimljiva novotarija)
 
Da li ima neko ovde od IT preduzetnika da ima i primanja od admob/adsense-a ?
Imam dodatne prihode tog tipa od nekih mobilnih aplikacija koje mi lezu na racun fizickog lica u staroj banci, a razmisljam da to prebacim da mi leze na preduzetnicki racun kako bi bila vidljivija moja samostalnost :).
Ne vidim nesto kad nas da ljudi tako rade pa da vidim da li neko ima iz licnog iskustva da mi kaze da li je to ok, da li mi treba dodatna sifra poslovanja neka ili nesto slicno.
(Imam sifru 6201 inace za racunarsko programiranje)
 
Nazad
Vrh Dno