Šta je novo?

Interesantni linkovi

Lik is Smedereva i zove se isto kao ja. Licno ja mozda ne bih ni primetio ,ali me Zarko pitao "Pokrenuo si serijsku proizvodnju?" i poslao link sa KP.
 
Nema sta da te cudi kod nas je to popularno da preprodavci vise zarade nego neko ko napravi ili proizvede nesto. Slicno sam i ja doziveo za onaj pcb tastature za spektruma gde je lik sibnuo cenu koju ja ne bih ocekivao. Ja jos ispao majmun uradio da mu pomognem ,a on preprodaje to. U mom kraju kazu kum kumcetu jednom vidi ...

Nije to samo kod nas, to je trend u svetu, bankari i trgovci vladaju a proizvodjaci rade za situ.

Ono sto je kod nas popularno je da ljudi misle da nesto ima samo kod nas
 
Nije to samo kod nas, to je trend u svetu, bankari i trgovci vladaju a proizvodjaci rade za situ.

Ono sto je kod nas popularno je da ljudi misle da nesto ima samo kod nas
Ne mislim da ovoga ima samo kod nas, ali mi je ovaj primer izuzetne ljigavosti baš zapao za oko. Ako se ne varam, dosad nisam zaradio ni dinara od retro hobija (nisam u tome da biz zaradio, nego zato što volim). Sve izložbe koje sam pravio su bile sa slobodnim ulazom (izuzimajući BalCCon, ali sam i za to obezbeđivao ulaz za one koji su dolazili samo na retro deo). Marku je bavljenje retro hardverom način da dopuni budžet, pa me je Vladimirova izjava o "ubijanju sa cenom" bila posebno ljigava, prosto nisam mogao da verujem da bi neko mogao uopšte i da napiše ili misli tako nešto...
 
^ Da, i jos po meni drskost da nekome ko je proizvodjac ti trazis da se on "koriguje". Jesu ovde produktivan rad i trzisna vrednost potcenjeni, ali stvarno ovakav bezobrazluk i lakomost...

Lik is Smedereva i zove se isto kao ja. Licno ja mozda ne bih ni primetio ,ali me Zarko pitao "Pokrenuo si serijsku proizvodnju?" i poslao link sa KP.

A ja sam mislio svo vreme da si to bio ti. Nije mi bilo ni na kraj pameti da bi to mogao da bude neko drugi.
 
Ček dal je realno da tek sada saznajete ko je dotični Vladimir (često se oglašava i kao Vladimir i Milan) ?? :D ....pa taj je poznat u širokim kolekcionarskim krugovima kao jedan od najvećih ološa, lično mi stoji na bloku i rekao sam mu da ću ga uništiti od batina kada ga vidim i dan danas stojim iza toga jer iskreno retko se sreće takav bezobrazni mentalni sklop a mora se malo dovesti u red jer poprilično nanosi štetu em nama pojedincima em generalno retro hobiju. Čujem da se mota često po najlon pijaci u NS pa ga treba jednom dohvatiti...
 
Poslednja izmena:
ripkid - pricamo o dva razlicita lika sa slicnim nacinom rada
 
1980s home computers review | 1985

Cuveni ThamesTV, benchmark-ovi, review i retro unboxing. Pojavljuje se i Guy Kewney u studiju. Datum: 02. Novembar 1985.

 
Momci iz Living Computer Museum (muzej živih računara) U Sijetlu pokušavaju da pokrenu Unix V0 sa nekog fleš uređaja na PDP7. Prvi pokušaji su bili serijska komunikacija putem laptopa i to sa delimičnim uspehom. Ali kad su priključili teletype, uspeli su da se uloguju i izlistaju direktorijum. Interesantna stvar: u prvom pokušaju da pokrenu ls (listing direktorijuma) nisu uspeli. Ls traži da svaki direktorijum ima tačku "." koja ukazuje na trenutni direktorijum. Ovo na sistemu sa diska nije bilo tačno. Kada su kreirali link ka trenutnom direktorijumu komandom "ln dd ken ." (što radi isto što i "ln /dd/ken ." u novijim revizijama) listing je uspešno izvršen.

 
Pričam bre o liku ovom iz NS-a što je zajebao Šolajića i još tonu ljudi, a ima i taj neki iz Smedereva Dejan isto....kvari ti imidž :D Takodje sam svojevremeno mislio da si to ti

Kad smo već kod tih likova. Ko njima uopšte kupuje išta? Retro zajednica je toliko mala da ako naljutiš gro ljudi, naljutio si sve ljude (ili bar većinu) koji uopšte kupuju retro delove.

Za ovog iz Smedereva sam isto mislio da je Deki. Hvala što ste razjasnili da nije. Meni je srećom to bilo malo previše para pa nisam uzeo. Ali sam razmišljao o tome.
 
Poslednja izmena:
Kad smo već kod tih likova. Ko njima uopšte kupuje išta? Retro zajednica je toliko mala da ako naljutiš gro ljudi, naljutio si sve ljude (ili bar većinu) koji uopšte kupuju retro delove.

Za ovog iz Smedereva sam isto mislio da je Deki. Hvala što ste razjasnili da nije. Meni je srećom to bilo malo previše para pa nisam uzeo. Ali sam razmišljao o tome.

Kupuju od njih obični casual likovi sa strane koji nemaju pojma o vrednosti nečega, vaćare ih takoreći i plaćaju cenu neznanjem. A ovi nisu deo nikakve zajednice, obični su alavi preprodavci, bahati i extra bezobrazni. Ali ni ti članovi nazovi retro zajednice nisu cvećke, sve gledaju da se ogrebu za dž, svoje cene tudje pljuju, hoarduju stvari a nedaj bože da se trampe za nešto itd. ....klasična balkanska posla.
 
Personal Computer World Show '85, Jack Tramiel, Commodore, Amiga, Alan Sugar...

Toliko toga u jednom videu. Prvi je intervju sa Jack Tramielom o novom Atari ST. Nakon toga je intervju sa Commodore predstavnikom o Commodore-u 128 i drajvu 1571. Nakon toga Guy Kewney koji predstavlja novu Amigu 1000 (zasto Commodore ne predstavlja Amigu? Kewney kaze zato sto nemaju UK verziju, bice dostupna tek za 8 meseci... ) U videu su i Adam Sugar koji odgovara na pitanja o novom CPC6128 i PCW8256 na Amstrad standu. Pita ga novinarka, "Sta je sa vlasnicima 664, da li ce moci i oni da doplate i upgrade-uju na 6128?" Sugar kratko kaze "No! Not really..." (jos da se smeje, bio bi kao Bojsi iz Mucki...). Blize kraju ima i predstavljanje Oxford Pascal-a za C64.
 
Anti-Microsoft Easter Egg Hidden In C64 BASIC?



 
@Dejan: nešto slično kao ono iz prvog videa sam svojevremeno napravio kada sam tražio brojeve za svoj potpis ovde :)
 
Srecna Nova 2020

Ovo i nije interesantan link nego samo slika. Nesta sam prevrtao stare brojeve Racunara i naleteo sam na primerak iz decembra 1985.

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=1&all=RA_85_12

Tu je na dve strane predstavljen kalendar za 1986. sa naslovom "Racunari koje volite". Pogledam racunare i pomislim - hej, pa ja ove racunare volim i u 2019. :D
Evo moje (poprilicno lose) prepravke za 2020:

Kalendar2020-sg-2-obicna slika.jpg
 
Ovo i nije interesantan link nego samo slika. Nesta sam prevrtao stare brojeve Racunara i naleteo sam na primerak iz decembra 1985.

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/magshow.php?auto=&page=1&all=RA_85_12

Tu je na dve strane predstavljen kalendar za 1986. sa naslovom "Racunari koje volite". Pogledam racunare i pomislim - hej, pa ja ove racunare volim i u 2019. :D
Evo moje (poprilicno lose) prepravke za 2020:

Pogledajte prilog 279209

Hvala ti za ovaj poster, budi neka lepa sećanja... Ko bi rekao da je prošlo toliko a i dalje imam osećaj kao da je sve juče bilo...
 
Pong-lan: mrežna igra za Commodore 64 i Amstrad CPC!



Jeste da sama igra nije ništa naročito (mislim da je čak i u BASIC-u), ali povezati C64 i CPC i igrati igru za 2 igrača me je oduševilo :)

Nema puno informacija o ovome, našao sam samo kratko pominjanje ovde:
http://www.cpcwiki.eu/forum/amstrad-cpc-hardware/universal-serial-interface-for-amstrad-cpc/125/

Hardver za CPC je ovaj:
http://retroworkbench.blogspot.com/p/universal-serial-interface-for-amstrad.html

A zasad ne znam šta je korišteno na C64 strani.
 
WIP demo Doom klona koji radi na goloj Amigi 500 sa 1MB RAM-a:



Glatkoća i veličina ekrana su neverovatni...
 
The Amstrad Story book

Interesantna knjiga vezana i za nastanak Amstrad CPC i neki detalji za koje nisam znao.
Sve iz knjige "Alan Sugar - The Amstrad Story".

alansugar.png

https://archive.org/details/Alan_Sugar_The_Amstrad_Story_1990_Century/mode/2up

Npr, bio je zahtev da se za Amstadov prvi racunar koristi 6502. Zasto su odabrali Z80 napisano je u poglavlju 7. ove knjige:

"Perry wanted to press the designers into a decision. Top of the
agenda was the issue which had been hanging over the talks all
afternoon - time. 'How long would it take you to do an operating
system and a Basic for a 6502 processor?' he asked the Locomotive
pair.

'About eight months,' Clayton replied. Reckon we could deliver it by April.'

The answer alarmed Perry, since Amstrad needed prototypes of
the machine by December...
"


Sta je inzenjer predlozio kao resenje:

"Clayton added almost as an afterthought: 'If you did it with the
Z80, you could have the software much earlier.'

This was what Perry had been waiting to hear, so Clayton
developed the point..."


Ovo me podsetilo i na situacije sa crunch-om i developmentom koje mi nisu strane...
 
Problemi sa video izlazom na ZX Spectrum-u, popravka, opis transformatora

Dobar video sa opisom problema sa videom i popravka (recapping). Interesantan uvod u rad transformatorskog napajanja u ZX-u:

 
Nazad
Vrh Dno