Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Da ne ulazim previše u tehnički deo probaću da najjednostavnije moguće objasnim, ogromne količine podataka dolaze za pisanje na flash memoriju ssd diska i ta memorija je dosta spora u tom nekom delu da odluči gde šta treba upisati kada nema dram keš koji pamti umesto nje i skuplja sve te komade podataka u neku veću grupu čime optimizuje brzinu upisa na flash memoriju ssd-a. Takođe samim tim DRAM keš zna gde se koji podatak nalazi, i time pruža fluidnost rada i punu brzinu ssd-a.
 
Poslednja izmena:
Možda ima veze sa veličinom diska kod ovog biostara s100, koliko sam zapazio njih nije bilo u verzijama od 480 već su češće zaticani modeli 120 i 240GB, e sad, moguće da u ovaj veći stavljaju i dram/drugi kontroler. Sudeći po komentarima onih koji su kupili ove manje modele, vrlo zadovoljni su ljudi.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
jos plasticnije - dramless je okej kao disk gde upis nije bitan skoro do uopste - kao sistemski na starijem laptopu,kao disk za igre (jer ce se 99,9999 posto vremena samo citati sa njega).bitan je kad je upis bitan relativno do dosta - kao sistemski na sata3 pa navise kontroleru i relativno brzoj memoriji (jer u tom slucaju sistem zapravo moze da isprati potencijal diska),export projekata,manipulacija vecim fajlovima itd.

ako kupujete za starije racunare i laptopove ili za disk za igre,steam biblioteku - najjeftiniji u kapacitetu koji vam treba,eventualno cekirajte jel' taj disk ima neke probleme mada vec neko poduse vreme niko vise ni ne valja toliki krs.

ako kupujete kao sistemski za relativno moderniji sistem (npr danasnja generacija),ponekad bi ponesto i upisali na njega ali ne znaci svaki sekund - otvorite se bar za ssd sa kesiranjem.

za sve preko tacno svakako znate sta vam treba ili zelite,pa ovakvo objasnjavanje je nebitno.
 
Možda ima veze sa veličinom diska kod ovog biostara s100, koliko sam zapazio njih nije bilo u verzijama od 480 već su češće zaticani modeli 120 i 240GB, e sad, moguće da u ovaj veći stavljaju i dram/drugi kontroler. Sudeći po komentarima onih koji su kupili ove manje modele, vrlo zadovoljni su ljudi.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока

Postoje i s100 modeli sa 128gb i 256gb.
 
Da, na sajtu biostara su obeleženi kao New.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Postoji li neka da su ovi novi s100 sa dramom? :D

Može li neko što je skoro kupio da sazna to, pomoću nekog programčića?
 
Ubacih juce S100 480GB kao disk na kome cu drzati samo igre (primarni je M.2 ADATA 8200 Pro 512 GB). Tokom kopiranja oko 120GB podataka sa prvog na drugi brzina je bila stabilno na ~450 MB/s. Za ovakve stvari svakako odlican izbor.

Uzgred, rekose mi u prodavnici da je ovo bio poslednji primerak po onoj akcijskoj ceni.
 
Da, imao si brzinu Samo usled veličine diska, da je 240 ili 120GB ne bi bio ni blizu...
Sto pokazuje da su i dramsless sasvim OK, ALI ako se ide na veći disk.
 
Svakako, manje-vise ocekivano ponasanje, nego sam samo hteo da ostavim utiske iz prve ruke o tome kako radi u scenariju koji (na papiru) nije idealan za njega.
 
Pozdrav svima, kupujem ssd do 5000rsd za laptop koji ima m.2 pcie interfejs našao sam ova dva modela pa me interesuje koji se bolje pokazao?

256 GB A-DATA ASX6000PNP-256GT-C
256 GB Transcend TS256GMTE110S
 
Izvinjavam se sto ovde postujem, ali mislim da cu dobiti najbolji odgovor, da ne otvaram novu temu. Koje eksterno kuciste za sata ssd mi preporucujete?
 
Recimo ugreen ili orico ako nameravaš sa AliExpress-a da poručuješ.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Izvinjavam se sto ovde postujem, ali mislim da cu dobiti najbolji odgovor, da ne otvaram novu temu. Koje eksterno kuciste za sata ssd mi preporucujete?

Svako ALI bukvalno svako koje tebi vizuelno i novcano odgovara !!!

Sharkoon NPR. ,obrati paznju na usb standard 2vs3 .
 
Poslednja izmena:
Mislio sam kod nas da uzmem ne ceka mi se mesec dana. Nema neke preterane razlike izmedju usb 3.0 i 3.1? Uzeo bih LC Power neki
 
USB 3.1 ima usb type-c konektor i brzinu 10Gbps. (Ako imaš type-a 3.1 gen 2 portove na računaru onda možeš uzeti type-c to type-a adapter)
USB 3.0 ima standardan usb type-a konektor i brzinu 5Gbps.
Sve zavisi od toga šta imaš od portova na računaru.
Ali za standardni sata ssd mislim da ti je potpuno svejedno jer tu brzinu ne možeš dostići.


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Da da Silicon Power S55 onaj model od 240GB je unutra tako da sam uzeo LC Power USB 3.0. Bice mu to i vise nego dovoljno.
Hvala svima
 
SSD za server.
Koliko je ovo preporučljivo i sigurno rešenje?
U firmi imamo server sa bazom na koji se kači oko 10-tak kompova minimum a moguće da je i 3 puta više, ne znam kako su rešili to.
Sve u svemu ssd je jedna od mogućnosti, ja sam protiv jer mislim da bi jako brzo izdahnuo u okruženju gde se non stop, od 8 ujutru do 8 uveče čitaju i upisuju podaci, ali ovde ima dosta upućenih pa da čujemo vaše mišljenje.
 
Zavisi od toga koji SSD uzmeš, koju klasu. Iole ozbiljniji storage sistemi već godinama koriste SSD, naročito tamo gde ima dosta IO operacija. MTS, napr. ima terabajte (ako ne i pentabajte) na SSDovima u raznoraznim storage sistemima. Naravno, to nisu ovi od 50-tak €, već "malo" ozbiljniji.
Pozdrav
 
SSD za server, uglavnom poenta je koja je namena tog servera. Uglavnom, jos uvek je hard disk pouzdanije resenje za storage od SSD-a, obicno storage serveri imaju u sebi SSD-ove za cache, a hardove za storage (NetApp npr.). Server koji ima 100% SSD-ove je server kome su potrebne visoke performanse. Naravno, potrebno je svemu, ali treba izracunati, da li ima optiku, sta radi taj server, koji su zahtevi itd.

Po meni, ovde ne treba SSD uopste. Pogotovo zbog toga sto se previse podataka upisuje, to je kljucno.
 
Nije storage, na serveru se nalazi baza knjigovodstvenog programa,dakle svi ulazi u firmu i svi izlazi iz firme su tu, 5 radnih mesta u firmi je konstantno povezano na server i 5 predstavništava (izvan sedišta) a moguće je da su i sve maloprodaje povezane, znači potencialno još 20+ konekcija. Osnovni problem trenutno je sporost tog rešenja, danas sam baš gledao, uđeš u neki izveštaj, taj izveštaj ti generiše 200 stavki, i hoćeš to da obrišeš, i to brisanje recimo traje 5-6 minuta što je neshvatljivo dugo, kao kad bi označio jednu A4 stranicu texta u vordu, stisnuo delete i čekao 5 minuta da se operacija odradi.

Kontam ja da softversko rešenje koje se trenutno koristi nije najbolje u datim uslovima upotrebe i da bi neko profesinalnije rešenje radilo bolje i brže međutim zamena trenutno nije u opciji tako da mora da se radi sa onim što postoji.

Elem, firma koja pruža remote podršku ovog rešenja kaže da je vreme za zamenu harda pa procenjujemo koje rešenje bi dalo najbolje rezultate. Jedna od predloženih opcija je SSD, ovom prilikom cilj je proceniti koje modele obuhvatiti razmatranjem, koliko bi takvo rešenje koštalo i najvažnije, koji bi bio njegov životni vek.
 
Po meni je tu veći problem mrežna infrastruktura pa bi rešavanje tog problema trebalo ići više u tom pravcu a ssd je svakako plus. S tim što mora neko voditi računa o njemu kao i da dobro isplanira vreme zamene pošto oni imaju životni vek spram upisa.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Pitanje je kako je njemu sve to vezano, maloprodaja je daleko od ethernet kabla tako da moze tu da koci i dzaba mu sva ta resenja, drugi problem je softver sto on sam tvrdi tako da .... mora neki inzenjer da dodje da ti pregleda sve to i kaze "ovde ti je usko grlo" i polako jedno za drugim da pojacava.
 
Ima tu mnogo problema, i mrežu treba pretresti i softver, i fasada je popucala pa treba i to rešiti ali trenutno će se jedino odraditi rešavanje tog skladišta, privatna je firma i dok god ne bude stalo poslovanje neće biti interesa da se uloži 20K+€ u rešavanje svih tih problema.
Trenutno rešenje funkcioniše već 5+ godina ali je vremenom postajalo sve sporije i sporije, naročito u zadnjih 3-4 meseca, "stručnjak" je rekao: treba zameniti hard...
Da moje mišljenje ima neku težinu ja bi rekao: e hajde da ovim koleginicama što bulje u monitore 8 sati dnevno uzmemo recimo 24" umesto trenutnih 18" monitora a mogli bi i kompove malo da im obnovimo ali to je uzaludna priča trenutno...

Elem, 6 kompova je povezano na ruter, ruter na server svi ostali idu preko neta.

@Dark, hvala na preporuci, ću da bacim pogleda kako se kreću cene za taj Samsung i koliko su HDD alternative pa da prenesem nadležnima :)
 
Ima tu mnogo problema, i mrežu treba pretresti i softver, i fasada je popucala pa treba i to rešiti ali trenutno će se jedino odraditi rešavanje tog skladišta, privatna je firma i dok god ne bude stalo poslovanje neće biti interesa da se uloži 20K+€ u rešavanje svih tih problema.
Trenutno rešenje funkcioniše već 5+ godina ali je vremenom postajalo sve sporije i sporije, naročito u zadnjih 3-4 meseca, "stručnjak" je rekao: treba zameniti hard...
Da moje mišljenje ima neku težinu ja bi rekao: e hajde da ovim koleginicama što bulje u monitore 8 sati dnevno uzmemo recimo 24" umesto trenutnih 18" monitora a mogli bi i kompove malo da im obnovimo ali to je uzaludna priča trenutno...

Elem, 6 kompova je povezano na ruter, ruter na server svi ostali idu preko neta.

@Dark, hvala na preporuci, ću da bacim pogleda kako se kreću cene za taj Samsung i koliko su HDD alternative pa da prenesem nadležnima :)

Stvarno 20k ? zavisi jel moras da kopas ulice ili ne , moras detaljnije da kazes da bi ti neko odavde rekao kolko sta kako ? kakav ti je ugovor sa mrezom koja ti je konekcija izmedju tih racunara, rekli su ti brzine , sta oni kazu koje su? ono MBPS sto pise megabita po sekundi.
 
Uglavnom samsung pro serija je najbrzi i najbolji , nema boljeg ako kaze covek da je to samo taj bi trebalo kupiti i nijedan drugi.
 
Nazad
Vrh Dno