Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ja imam Thermaltake Toughpower 775W XT. Dobro je napajanje, lepo radi, ozbiljno je testirano, super naponi pri opterecenju ali ga zeza krstenica. Zapravo, staro je 7-8 godina. Dok sam bio na FX-u nije me mnogo brinulo, medjutim presao sam na Ryzen masinu iz profila pa mislim da mu je mozda vreme za zamenu. Gledam prema Focusu 650 ili mozda 550 ako je dovoljan. Imate li predlog za jos neki model sem ovih Ss i da li uopste sada da menjam napajanje. Hvala.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Otvoriš, pregledaš elektrolite, i ako treba zameniš neki. Sklopiš napajanje i vratis u komp. Prosto

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
nijedno to ozbiljnije napajanje neće sagori ništa pri umiranju.najgori scenarij je da kreneš da primećuješ problemčiće tipa zvekne drajver jer gpu nije dobio dovoljno struje i/ili napona,hdd se otkači i sl.nema razloga panici,vozi dok radi,kad krene da zeza čekiraj elektrolite ako te ne mrzi pa onda seci i presecaj.

druga priča je sa onim ofis lc-ovima,voćkicama i sličnim delikatesama.toughpower je koliko se sećam andyson jače platforme,ima sve zaštite,tako da mozak na otavu.
 
Cwt DSG platforma je u pitanju.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Koje napajanje za ryzen 5 2600 i rx 580? mislio sam GP-P650B ali nema nigde kod nas, proverio u 4 prodavnice. da li valja FSP HEXA+500 ili gledati nesto drugo do nekih sta znam 7000 dinara
 

Ima po netu po jedan poljski i ruski test...platforma je CWT ali ne znam koja i koliko je moderna, a kvalitet je ok, solidno ali ništa specijalno, nema nekih većih mana. Po ruskom testu visoka efikasnost za Gold ali malo bučan ventilator kad ga opterete sa 500W.

Šta znam, može da bude solidno budžet napajanje, zavisno od cene i garancije (Chieftec se nije proslavio sa garancijom).
 
Sa cenom od skoro 10000rsd nikako nije budžetsko.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ljudi kako se danas kotiraju chieftec napajanja? Gledao sam neko chieftec elp-600s ne deluje lose za 6000 dinara. Ima i neko skuplje gpe-600s. Valja li to stogod? Nazalost gigabyte-ovo nema nigde. U ovom cenovnom rangu ima jos samo lc power ali mi deluje bolje chiftec.
 
Sta uzeti da je iole kvalitetno i obavezno tiho u radu? Budzet max 50ak eur, u obzir dolaze i domace prodavnice i KP.

U svoja tri racunara imam Seasonice, ali su mi oni realno skupi za ovo sto mi je potrebno (zamena nekog matorog "kung fu" u FM2+ racunaru koji se kod roditelja koristi za internet i nista drugo, a postalo je previse bucno).
 
Poslednja izmena:
Gigabyte P650B.
 
Sta uzeti da je iole kvalitetno i obavezno tiho u radu? Budzet max 50ak eur, u obzir dolaze i domace prodavnice i KP.

U svoja tri racunara imam Seasonice, ali su mi oni realno skupi za ovo sto mi je potrebno (zamena nekog matorog "kung fu" u FM2+ racunaru koji se kod roditelja koristi za internet i nista drugo, a postalo je previse bucno).

Ja sam za sličnu mašinu (FM1) i iste potrebe za roditelje uzeo FSP SP300-A. Jeftino, tiho i radi posao. https://bulk.fsp-europe.com/sp300-a
U kombinaciji sa Cooler Master H411R i nečujnim SSD, mašina je skroz tiha i u najjeftinijem MS kućištu. AMD FM2 APU je matora kanta koja troši malo, pa nema nikakve poente uzimati neka "jača" napajanja.
 
Tisina je broj 1 zahtev svakako.

CPU u tom racunaru i nije mali potrosac, u pitanju je A10-6790K, ali uz njega unutra su samo dva RAM modula i SSD od 250GB tako da ukupna potrosnja svakako nije problem.

Vidim da ce najpre resenje biti da Seasonic S12II prebacim kod njih, a za sebe uzmem neko novije. Kakva je tu situacija (Seasonic, Antec ili slicno)?
 
Kao i A8-3850 kod mojih. Naravno da je mali potrošač ukupno gledano. Em' maltene nikad ne radi ni blizu punog opterećenja, em' je vezan za desktop napajanje gde je 100W opterećenja beznačajno.
Meni je predloženi FSP delovao sasvim tiho prilikom korišćenja. Alternativno bih gledao neke zero-rpm modele.
 
Da, dovloljno je i za gladnije kartice od 580, a 2600 je upaljac svakako :)
 
Šta od napajanja je dobro za konfiguraciju bez grafičke kartice, tj sa integrisanom Intel ili Vega? Jeftino, a dovoljno pouzdano. Pretpostavljam da za ovakvu konfiguraciju snaga napajanja nije previše bitna? Da li je ovo Gigabyte iz prethodnih par postova dobro rešenje ili postoji nešto jeftinije, a da je dovoljno pouzdano?
 
Poslednja izmena:
U ovoj temi dobih preporuku za Seasonic-Focus-GX 650...
Komponente su ostale iste, 2700x + lc- cc-120-rgb, b450 tomahawk max, 32gb rama, a2000 1tb, grafika ce najverovatnije biti polovna 1060 6gb (ali da kazemo da jace od 1070 nece biti sigurno)...

Obzirom da pomenutog napajanja nema kod nas, a nekako naginjem tome da plocu i napajanje ipak uzmem kod nas zbog garancije, ima li nesto u domacim radnjama vredno preporuke?
Na prethodnim stranama sam procitao i da SS iz Madjarske ima garanciju 1 godinu? (ili to "uvoznici" daju 1god) A opet, ko zna gde ce biti ti uvoznici za 3-4-5 godina...

Ono sto sam video kao preporuku na prethodnim stranama je i ovaj antec... Ili je gore pomenuti Seasonic Focus GX 650 ipak bolje resenje? Nesto trece?
I za kraj, ima li potrebe za 650w? I sta bi to bi neki minimum kvaliteta obzirom na konfiguraciju i namenu?
 
Nazad
Vrh Dno