Šta je novo?

B450 ploče [ASRock, Asus, Biostar, Gigabyte, MSI]

U Gig.....u je nacepili na 16000rsd. Ludilo.
 
Da ne otvaram novu temu, kako da udjem u bios na ploči ga-ab350-gamer3 kad je uključen ultra fast boot ali bez vađenja baterije?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ako je Windows instaliran u UEFI modusu, imaš dve opcije:

1) Desni klik na windows ikonicu u levom donjem uglu, klikni na "Windows PowerShell (Administrator)", u prozoru koji se otvori ukucaj (možeš i copy/paste):

shutdown /r /fw

Pritisni Enter, iskočiće ti upozorenje da se Windows gasi za manje od minut (nekih 20-30 sekundi). Zatvori upozorenje i sačekaj da se kompjuter sam restartuje, nakon restarta ulazi sam direktno u UEFI (BIOS)

2) Klik na windows ikonicu, pritisni SHIFT i klikni na restart, Advanced start-up -> Troubleshoot -> Advanced options -> klikni na UEFI Firmware Settings, zatim na restart.

Kompjuter se restartuje i ulazi direktno u UEFI
 
Ljudi ako neko moze nek preporuci neku solidnu plocu do 10 hiljada za Ryzen 3200, sklapam neku budzetsku konfu za sirotinja gaming
 
Gledam ASRock b450m pro4 i MSI b450m bazooka v2 za r5 2600. Nešto me više vuče ka ASRock, neka preporuka, savet...?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Gledam ASRock b450m pro4 i MSI b450m bazooka v2 za r5 2600. Nešto me više vuče ka ASRock, neka preporuka, savet...?

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

Obe dovoljne za bilo koji 6 i 8 core procesor, tako da je svejedno, uzmi koja ti vise odgovara.
 
Koga intereseuje, beta bios 3.59 lepo radi na Asrock b450 itx/ac. Vratio sam podesavanja na stock (3.6GHz, auto voltage) i daje bolje rezultate u Cinebench r20, a max temp su ostale iste kao kad sam zakljucao na [email protected].
 
Izasao novi bios za tomahawk max, cini mi se da nema nikakvih promena osim skracenja boot time. Imam bolji score na stock u cine20 ali to je za nekih 60p pa je mozda samo povoljnija temperatura bila u momentu testiranja.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
U posebnoj temi sam naširoko pisao kako me zeza nova konfiguracija. https://forum.benchmark.rs/showthre...(takoreći-nov)-kompjuter-se-povremeno-zamrzne

A ovde ću samo kratko i jasno - koji BIOS da stavim na Gigabyte B450M S2H sa Ryzen 5 2600?
Trenutno je na pločio BIOS F40, sa AGESA 1.0.0.2

Ovde se vidi da ima nekoliko novijih verzija: https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-10/support#support-dl-bios
Da li da idem na neki F4x sa AGESA 1.0.0.3?
Ili da stavim najnoviji F50, sa AGESA 1.0.0.4? On je izašao bukvalno pre nekoliko dana i ne znam da li bi bio najbolje rešenje (tj. koliko je proveren).
 
U ovim slučajevima nove varijante donose veću kompatibilnost za novija izdanja procesora. Nije presudno za tebe, ali neće da škodi.
 
Znam da su nove verzije izlazile uglavnom zbog kompatibilnosti za trećom generacijom Ryzena. Ali se nadam i da su ispravljene neke greške generalno, koje bi uticale na veću stabilnost i sa prethodnim generacijama.
 
Pa, nadaj se :)
Obrati samo pažnju na redosled flešovanja. Nisam konkretno gledao kod te ploče, ali kod nekih drugih ne možeš da preskačeš izdanja BIOS-a nego moraš redom.
Edit - pogledah. Ako morisiš Q-Flash idi redom....
 
Poslednja izmena:
Da, hvala za upozorenje. Video sam već to, ali piše da mora da se nadogradi na F32 pre prelaska na F4x varijante. Ja sam već na F40, tako da je to OK.
 
ima li iko ovde ASUS ROG STRIX B450-E GAMING ? po slikama VRM najvise lici na Crosshiar VI Hero ?!?
https://www.asus.com/rs/Motherboards/ROG-STRIX-B450-E-GAMING/

https://www.techpowerup.com/249734/asus-rog-strix-b450-e-gaming-starts-selling
"The ASUS ROG Strix B450-E Gaming features a more premium CPU VRM than even the Strix X470-F, with a "12-phase" (likely blind-doubled 8-phase CPU with either blind-doubled 4-phase vSOC or 2+1+1), compared to the B450-F, with its 8-phase (4 CPU + 4 SOC) design. The component quality is a step up from the Strix B450-F, and so are the VRM heatsinks. ASUS added metal reinforcement for two of the board's three PCI-Express x16 slots, although the second and third slots are x4. You also get two M.2-2280 slots, one of which comes with SSD heatsink. Intel i211-AT wired 1 GbE and Intel 9260 802.11ac + Bluetooth 5 WLAN, take care of networking. The onboard audio solution is unchanged from the Strix B450-F. The ROG Strix B450-E Gaming is priced around 149.99€."

https://docs.google.com/spreadsheet...TJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281
iako na AM4 VRM chartu , ona stoji popisana sa istim specs-om kao B450-F, vidi se iz aviona da to ne moze biti slucaj. Naponska sekcija je ojacana , a pozadi cipseta,dodati su dodatni hladnjaci za vrm . stavise , ova ploca izgleda bar na slici jace i od X470-f.
ako je kao x470-f, na ovu plocu lagano moze i 3950X...

imao sam i Mortar MAX,i Tomahawk, mortar max je zaista best buy za 100e, ali rado bih dao jos 30-40 za Gaming PRO Carbon AC koje na zalost nema nigde. Dok se B450-E moze naci za oko 140e, i ako je zaista poput x470-f , to je onda po meni sigurni best buy...
 

Prilozi

  • mini-08_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    mini-08_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    94.1 KB · Pregleda: 78
  • mini-13_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    mini-13_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    65.8 KB · Pregleda: 78
  • mini-15_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    mini-15_asus_rog_strix_b450-e_gaming.jpg
    127.8 KB · Pregleda: 77
Poslednja izmena:
ima li iko ovde ASUS ROG STRIX B450-E GAMING ? po slikama VRM najvise lici na Crosshiar VI Hero ?!?
https://www.asus.com/rs/Motherboards/ROG-STRIX-B450-E-GAMING/

https://www.techpowerup.com/249734/asus-rog-strix-b450-e-gaming-starts-selling
"The ASUS ROG Strix B450-E Gaming features a more premium CPU VRM than even the Strix X470-F, with a "12-phase" (likely blind-doubled 8-phase CPU with either blind-doubled 4-phase vSOC or 2+1+1), compared to the B450-F, with its 8-phase (4 CPU + 4 SOC) design. The component quality is a step up from the Strix B450-F, and so are the VRM heatsinks. ASUS added metal reinforcement for two of the board's three PCI-Express x16 slots, although the second and third slots are x4. You also get two M.2-2280 slots, one of which comes with SSD heatsink. Intel i211-AT wired 1 GbE and Intel 9260 802.11ac + Bluetooth 5 WLAN, take care of networking. The onboard audio solution is unchanged from the Strix B450-F. The ROG Strix B450-E Gaming is priced around 149.99€."

https://docs.google.com/spreadsheet...TJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=611478281
iako na AM4 VRM chartu , ona stoji popisana sa istim specs-om kao B450-F, vidi se iz aviona da to ne moze biti slucaj. Naponska sekcija je ojacana , a pozadi cipseta,dodati su dodatni hladnjaci za vrm . stavise , ova ploca izgleda bar na slici jace i od X470-f.
ako je kao x470-f, na ovu plocu lagano moze i 3950X...

imao sam i Mortar MAX,i Tomahawk, mortar max je zaista best buy za 100e, ali rado bih dao jos 30-40 za Gaming PRO Carbon AC koje na zalost nema nigde. Dok se B450-E moze naci za oko 140e, i ako je zaista poput x470-f , to je onda po meni sigurni best buy...

Ceo b450 Asus ima ocajan vrm, tesko da mogu 3700x OC da teraju bez hladjenja vrm-a.
Jedino MSI b450 lagano 3700/3800x OC mogu da podnesu, 3900x uz malo hladnjenje, dok 3950x uz dosta hladnjenja vrm-a, tj. direktno nesto da duva u vrm.

PREPORUKA:
Ili uzmi Tomahawk MAX kao jeftiniju varijantu, ili se otvori za Prime X570-P(najjeftinija x570 od Asus, ali vrm odlican za pare, 3950x OC moze uz malo hladnjenje, sve ostalo be hladjenja), ili pak TUF x570(ne treba dodatno hladjenje vrm-a, cak ni za 3950x ako bas hoces Asus.

Nista izmedju se ne isplati, tako da Toma ili x570.
 
Poslednja izmena:
Ceo b450 Asus ima ocajan vrm, tesko da mogu 3700x OC da teraju bez hladjenja vrm-a.
Jedino MSI b450 lagano 3700/3800x OC mogu da podnesu, 3900x uz malo hladnjenje, dok 3950x uz dosta hladnjenja vrm-a, tj. direktno nesto da duva u vrm.

PREPORUKA:
Ili uzmi Tomahawk MAX kao jeftiniju varijantu, ili se otvori za Prime X570-P(najjeftinija x570 od Asus, ali vrm odlican za pare, 3950x OC moze uz malo hladnjenje, sve ostalo be hladjenja), ili pak TUF x570(ne treba dodatno hladjenje vrm-a, cak ni za 3950x ako bas hoces Asus.

Nista izmedju se ne isplati, tako da Toma ili x570.

Pa tako mogu uopsteno da kazem i ceo MSI b450 , pogotovo b450m je ocajan... ;) Pa ipak , tomahawk max i mortar max su bolje od vecine X470 ploca,one ce lagano podneti 3950x uz iole normalno kuciste i vazdusni kuler . Ali naravno , to niko razuman nece kupiti. 3900x i b450 mozda...

E sad, od svih asus ploca ovih jeftinijih, b450-f jeste gora od Tomahawk , ali X470-F je jaca ali kosta oko 160-170e. Medjutim B450-E kosta 142e, dakle 30e preko tomahawk, navodno bolji vrm od x470f, ima sve premijum funkcije... Zato je meni interesantna...

naravno, nista dalje od 3700x/3800x ne planiram.
 
@Milunka
O cemu ti to?
MSI b450 ima 5+ ploca(sve ispod 120e) koje su bolje od bilo kog Asus-a b450, makar sto se tice vrm-a.

X470-F je glupost kupiti, kada imas x570-P za 20e vise.
Sto se b450-e tice,temp idu preko 100c, kao na svim Asus b450, na 3900x mislim da je radjen test.
Ako se palis na ROG, to je vec druga prica.
Meni vrm ne prelazi 55c na Tomi pri OC-u, i to prilikom przenja, prilikom normalnog rada ne prelazi 45c(trenutno 36c, otvoren Apex Legends, stream i piskaranje po forumu).
 
@Milunka
O cemu ti to?
MSI b450 ima 5+ ploca(sve ispod 120e) koje su bolje od bilo kog Asus-a b450, makar sto se tice vrm-a.

X470-F je glupost kupiti, kada imas x570-P za 20e vise.
Sto se b450-e tice,temp idu preko 100c, kao na svim Asus b450, na 3900x mislim da je radjen test.
Ako se palis na ROG, to je vec druga prica.
Meni vrm ne prelazi 55c na Tomi pri OC-u, i to prilikom przenja, prilikom normalnog rada ne prelazi 45c(trenutno 36c, otvoren Apex Legends, stream i piskaranje po forumu).

x570-P, je kao tomahawk, odlican vrm i to je to , sve ostalo socijalka :D X470-f , naravno ne bih kupio nikad ,uzeo bih x470 gaming pro carbon, nije to poenta,vec da za 30e manje je tu B450-e koja je ocigledno bolja... i ako je tako onda je bolja naponski i od tomahawk ,uz sve premijum opcije. Samo S1220A , hladnjak za m.2 i wifi/bt vrede tih 30e. Da ne pominjem sve ostalo

"Sto se b450-e tice,temp idu preko 100c, kao na svim Asus b450, na 3900x mislim da je radjen test."
https://www.youtube.com/watch?v=J69aiJJEHzQ 3950x sa b450 tomahawk,f strix i aorus pro.

kakav 3900x i kakva b450-e . Prvo za b450-e nema testova online , zasto uopste i postavljam temu.... ako si nesto nasao da valja online linkuj .

3950x radi i na b450 aorus pro, i na b450 f , stim sto uz krsten airflow i setovan napon ona ide na 80c. na 100c ide stock bez airflowa sa 3950x.
 
Poslednja izmena:
Ako si pogledao tabelu, nijedna Asus b450 nema bolju naponsku od Tomahawka, to je odavno utvrdjeno.
Intel lan i ostalo, to E bi trebalo da ima, a meni iskreno ne igra ulogu, radi realtek isto po meni.
Tebi mozda znaci te stvari, bios bi trebalo malo bolji da bude na Asusu, wifi ili sta vec, to tebi moguce znaci.
 
Poslednja izmena:
Definitivno nema bolji VRM od pomenutih ploča, iste 4+2 socijalne faze kao na TUF B450 Pro i još par ploča. Manite se Asusovog marketinga, oni su na drogama...

Bitno da ima ispisan roman na poleđini, lol.

Ima WiFi, to je ok. Ima i 2 M.2 slota, jedan je NVMe i SATA a drugi samo SATA, ako se dobro sećam...isti setup kao na Strix B450i. I isto redukuje x16 PCI slot na x8, što nije problem ali čisto da se pomene...

Elem, ne isplati se. Ili bih išao na Tomahawk/Mortar da uštedim pare ili X470 Pro Carbon koji bi trebalo da je blizu sa cenom, ili bih dodao više i uzeo neku od X570 ploča.

Hell, ako se ne juri što jači VRM već i features, možda čak i high end X470 ploče poput Hero, Taichi i Gaming 7. VRM im je dovoljno dobar a bolje su opremljene nego entry level X570...
 
Poslednja izmena:
Koja je bolja ploca Gigabyte B450 GAMING X ili ASRock B450 GAMING K4? Za asrock znam da ima finu naponsku sekciju za gigabyte ne znam. Ima li neko info za nju kakav vrm ima?
 
ASRock ima malčice bolji VRM. Mada, obe su meh po tom pitanju...
Od ove dve bih izabrao ASRock (ne samo zbog VRM-a), ako ne možeš da uzmeš neku od boljih MSI ploča.
 
Poslednja izmena:
Da li postoji resenje za crni ekran prilikom paljenja racunara kod Tomahawk Max? Guglao sam, enablovao sam ErP Ready u BIOS i bolja je situacija, sad se bas retko desi crni ekran, nego me zanima da li postoji provereno resenje?
 
Verzija BIOS-a v341 ja mislim, kačio je @Boqy ovde na forumu i pomoglo je na računaru mog drugara.
 
Hvala, to sam i ja pronasao, to cu onda uraditi ako mi bude smetalo.
 
Može pomoć pls...

Kada ugasim komp normalno, i isključim struju na produžnom kablu, iduće paljenje komp se upali na 5sec bez slike, ugasi sam pa ponovo upali i normalno boot-uje.. Kao neki test da uradi ili sta već..

Kako da sprečim da se dešava ovo? Obavezno gasim preko produžnog, jer su na njemu vezana nekoliko uređaja pa i pc.

Asus Rog b450 gaming + 3600 Ryzen, poslednji bios u pitanju.
 
Moze biti treniranje memorije. Koristis li XMP ili rucno podesavanje?
 
@Axel Ako koristis win 10 probaj iskljuci Fast Startup (disable Fast Startup)
 
Trenutno koristim xmp, ali i manuelno kad podesim ram nema razlike.

Fast startup je već ugašen.

Svašta sam probao i ostajem polako bez ideja. :(
Jedino ukoliko je to pametno da flešujem jednu verziju bios-a unazad danas kad se vratim s posla..
 
Nazad
Vrh Dno