Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Otvorio sam novu temu ali mozda je bolje da napisem ovde.Nakon dugo trazenja i probanja raznih aparata dosao sam do dva koja mislim da su odlicna za pocetnike pa i naprednije hobiste a to su canon 200d i canon m50. Oba pruzaju odlican kvalitet snimanja i foto i video imaju prednosti i mane. Nisam ih probao pa bih voleo da procitam misljenja vlasnika ova dva aparata iz stvarnog koriscenja. Trenutno koristim m100 stvarno je odlican uma isti senzor kao ova dva ali nedostaju neke opcije za malo naprednije fotografisanje
 
Ja bih sacekao da izadje m6 mark ii za par nedelja. Imace novi senzor, procesor, i jos mnogo toga boljeg u poredjenju sa m50 ili 200d. M mount je po meni logicniji izbor jer je ceo paket manji i laksi a opet ti ostavlja mogucnost da stavis EF(S) objektive kao i mnoge druge jer je u pitanju mirrorless kamera. takodje, upravo iz razloga sto je u pitanju mirrorless nekako je laksa za savladjivanje jer se promene ISO, SS, otvora blende itd. odmah manifestuju na ekranu/EVF pa je lakse shvatiti koja opcija sta radi. Svakako su velika ocekivanja od ovog novog senzora. Strpi se jos malo pa kad izadje nekoliko krstenih testova vidi da li ti odgovara, i cenovno naravno. Da ce biti skuplja od trenutnog modela - hoce, ali treba videti koliko ce to biti i da li ce biti opravdano. Ako pak i bude van domasaja, idi na M50, moj savet.
 
Meni licno m50 vise odgovara cak i da je isti kvalitet fotografije. Evf mi vise odgovara zbog naocara, touch af je odlicna stvar, finije podesavanje iso su samo neka od stvari koje mi se svidjaju. Nazalost nisam imao priliku da probam kako lezi u ruci , 200d je slican canonu 77d koji sam imao i to mi je poznato. Ako neko iz Beograda ima canon m50 placam pice da i to proverim
 
Canon M6 II nema po default-u EVF, postoji opcioni EVF koji se stavlja na hotshoe.

Dakle, EVF prvo moraš da doplatiš (cena negde oko 200$/€ ako je odvojeno, za opciju u okviru kit-a ne znam) i onda kad ga staviš ne možeš da koristiš eksterni blic.
 
M6 me ne zanima vazan mi je EVF jedino ako izadje m50 ii bi bio zanimljiv ali za moje potrebe 200d ili m50 su sasvim dovoljne
 
Sta kazete na novitete iz Canona? M6 mark II deluje kao veoma veoma ozbiljna masina. 90D mi nije bas najjasniji, kao da je u pitanju hibrid 70% tehnologije s kojom Canon raspolaze. Jos uvek ostaje nejasna buducnost EF-M mount-a posto EF/EF-S objektivi vise nisu u interesu da se proizvode a RF ne mogu da se adaptiraju na mount. Telo kao telo je super u mnogo pogleda, ima i mana naravno ali sta ocekivati od Canona... misterija :D
 
Canon m je ulazna serija za canon i trenutno donosi najvecu zaradu i cisto sumnjam da ce ga ugasiti. U Japanu je canon m50 najprodavaniji fotoaparat a i u svetu se odlicno prodaje. Ne treba svima gomila hi tec novotarija, veliki i teski aparati. Vecina korisnika zeli solidan aparat, koji pravi dobre fotke i video a prihvatljive cene. Meni canon m50 sasvim odgovara i necu ga menjati bar 2-3 godine. Da mi fotografija donosi zaradu naravno da bih gledao nesto bolje i kvalitetnije.
 
Поздрав свима и велико хвала на досадашњим исписаним страницама у овој теми :)

Да будем конкретан - почетник сам и потребан ми је апарат за снимање и фотографија и видео записа, рецимо у неком односу 70/30. Испред објектива би била природа или улица, оно што ми се у тренутку учини интересантно за овековечити на неком путовању или излету. Такође, фотографисао би и неке ситнице које правим од дрвета, попут неких кутијица, сталака, подметача...Или настајање уметничког дела сликањем. Биће потребно да се виде детаљи. Намена фотографија је првенствено за приватну колекцију, што сада радим телефоном или Canon Powershotom SX150, али сав тај рад (нарочито уметнички) заслужује бољи квалитет записа, заслужује да се виде детаљи. Наравно да фотографије имају предност, али би ипак волео и да имам квалитетан видео, колико је то могуће. Притреба неретко. Обзиром да немам намеру да зарађум преко снимака и да се и дете интересује за фотографију (па нек се учи на јефтинијем), одредио сам буџет око 250 евра, са максимумом до 300. Са 300 се уклапам у најосновнији нови ДСЛР, али рачунам да је боље уложити у бољи половњак.
Читајући теме и гледајући огласе, некако сам дошао до Nikona D5300, који се таман уклапа у макс износ. Кажу да му је аутофокус мана код видеа, одгледао сам те снимке и чини ми се да то не би био неки проблем, а да се и искључити :)
Питам вас за препоруку - тај или неки други? Тело+кит објектив за 300, па онда учење и надоградња, или можда слабије тело за 200 а објектив за 100?
Знам да видео ту прави пометњу, али...
У сваком случају, квалитет који даје кит објектив би ми био довољан за почетак и учење.
Хвала свима унапред :)
 
Хвала :)
А јел тај објектив од 50мм задовољава све потребе (наравно мислим на основне) у смислу да се може снимити и пејзаж и нешто на ситно на столу (all around да те цитирам)?
Видим да може да се нађе 750D за 360 са кит објективом. Да ли је 750 значајан помак у односу на 700? Ако јесте, можда би се напео да испратим и ту цену, па да после додајем понеки објектив.

Тренутно може да се нађе (гледам кп огласе):
1. 750 за 350-380 са кит објективом, можда покојом додатном батеријом
2. 700 за 210 са кит објективом, 140к окидања и у неком тренутку мењаном завесицом
3. 700 за око 300 ( и мало више) са кит објективом
 
Kod 750d nema nekog velikog pomaka u odnosu na 700d, za nijansu bolji low light i 24mp u odnosu na 18mp koliko ima 700d. Lično bih uzeo 700d sa manjim brojem okidanja za max 250e, a verovatno može i za nijansu manje da se nađe. Canon 50mm STM je normalac na FF telima, na crop senzorima je uzak kao all around objektiv tj za uličnu fotografiju ili slikanje pejzaža. Portrete i objekte na stolu ćeš moći da slikaš sa ovim objektivom pogotovo što je dobar u uslovima sa manje svetla (blenda 1.8). Da kupujem za nekog početnika uzeo bih uz 700d objektiv 24mm STM, solidno širok za ulicu i pejzaže, njime mogu da se solidno odrade i portreti (imaš dosta primera na netu). 24mm na cropu je ekvivalent od približno 35mm na FF telima, što je prilično univerzalna žižna daljina za većinu korisnika. Ovaj objektiv je isto dosta dobar za video, dosta vlog-era sa skromnijim budžetima ga koriste (primere isto možeš da nađeš na netu).
 
Нисмо направили посао :)
Савети и даље више него добродошли :)
 
Kod 750d nema nekog velikog pomaka u odnosu na 700d, za nijansu bolji low light i 24mp u odnosu na 18mp koliko ima 700d. Lično bih uzeo 700d sa manjim brojem okidanja za max 250e, a verovatno može i za nijansu manje da se nađe. Canon 50mm STM je normalac na FF telima, na crop senzorima je uzak kao all around objektiv tj za uličnu fotografiju ili slikanje pejzaža. Portrete i objekte na stolu ćeš moći da slikaš sa ovim objektivom pogotovo što je dobar u uslovima sa manje svetla (blenda 1.8). Da kupujem za nekog početnika uzeo bih uz 700d objektiv 24mm STM, solidno širok za ulicu i pejzaže, njime mogu da se solidno odrade i portreti (imaš dosta primera na netu). 24mm na cropu je ekvivalent od približno 35mm na FF telima, što je prilično univerzalna žižna daljina za većinu korisnika. Ovaj objektiv je isto dosta dobar za video, dosta vlog-era sa skromnijim budžetima ga koriste (primere isto možeš da nađeš na netu).

Хвала за савет, видим да се отприлике своди све на 700D и пар објектива, да покрпе време док се нешто не научи, па да се иде после даље. Тек сад сам нашао времена да погледам 24mm STM и баш ми се свиђа. Покрио би доста тога свакодневног, не заузима места и чини ми се да је доброг квалитета израде. Погледао сам и један видео где га пореде са 40 и 50мм, скроз си у праву да је права ствар за почетнике. Није му ни цена страшна, а чини ми се да ће да одради сваку пару.

Ево пар занимљивих понуда, чине се као солидан избор, али нисам у стању да проценим да ли вреде толико, односно колико вреде:
Canon 700D
18-135 STM
40mm f/2.8 stm
2 baterije
grip
450евра

Canon 700D
EF-S 18-55mm
EF-S 55-250mm
EF 50mm f/1.8 STM
430 евра
 
Dobar je taj 40mm STM, koristim ga na FF-u, za nijansu širi od 50mm, ima dosta primera na netu i sa tim objektivom. Ova druga kombinacija je odlična za početnika, dok ne vidi šta mu leži. Pitanje je samo koliko je snimaka ispucao taj aparat. Cene objektiva se okvirno kreću oko 50e za 18-55, oko 100e za 55-250 i oko 80e za 1.8, ako su sva tri STM verzije, što znači da telo u kompletu izlazi oko 200e. Ako nije mnogo prešao čini se kao dobra kupovina.
 
Прешао је 27-28к, са тим нисам начисто шта да тражим од апарата. 55-250 и 50 су STM, за 18-55 не знам, ал рачунам и најмање битно. Ако сам добро покапирао који обејктив чему служи, ово би стварно требало да ми буде довољно за почетак и учење, без потребе да купујем још нешто.
 
Hej, imam jedno pitanje pošto kontam da to bolje znate od mene a značilo bi mi mišljenje. Planiram da uskoro kupim svoj prvi DSLR i u dilemi sam između 2 Nikona trenutno: D3100 i D3200. Prvi je jeftiniji i mogao bi da ga kupim sa 18-55 za oko 150e, dok bi drugi s istim objektivom bio bar 50e skuplji. Da li vredi doplate ili bi mi prvi sasvim dobro služio za fotografisanje prirode i ljudi (portreti)? Kontam da je više bitan objektiv svakako i kasnije bi uložio u 50mm 1.8 za portrete, za pejzaže nemam pojma..
Da li možda Canon ima bolju budžet opciju?
Hvala unapred![emoji4]


Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Canon 600D, baci oko na KP.
 
Slaba ponuda za njega tamo, to što ima mi je skupo.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Hej, imam jedno pitanje pošto kontam da to bolje znate od mene a značilo bi mi mišljenje. Planiram da uskoro kupim svoj prvi DSLR i u dilemi sam između 2 Nikona trenutno: D3100 i D3200. Prvi je jeftiniji i mogao bi da ga kupim sa 18-55 za oko 150e, dok bi drugi s istim objektivom bio bar 50e skuplji. Da li vredi doplate ili bi mi prvi sasvim dobro služio za fotografisanje prirode i ljudi (portreti)? Kontam da je više bitan objektiv svakako i kasnije bi uložio u 50mm 1.8 za portrete, za pejzaže nemam pojma..
Da li možda Canon ima bolju budžet opciju?
Hvala unapred![emoji4]


Sent from my MI 8 using Tapatalk

Rekao bih da vredi doplate, senzor u D3200 je dosta bolji od onog u D3100
 
Da, definitivno sam odlučio iz 2 razloga da uzmem D3200: senzor od 24mpx je dosta koristan u slučaju da moram da kropujem, a druga stvar: dosta bolji video kod D3200, za slučaj da mi bude zatrebao nekad. Svakako se ne kupuje fotoaparat svakog dana, mogu da sačekam mesec duže i onda uzimam d3200 sa 18-55, pa ću odatle da širim kolekciju.
Ako neko ima nešto da doda, slobodno! Tek ulazim u ovaj svet i svaki predlog mi je dobrodošao. Hvala unapred!

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Boja ti je varijanta Canon 600d, naći ćeš ga na oglasima povoljno ako već možeš da sačekaš. Za Canon je veći izbor objektiva u nižem cenovnom rangu, pored 50mm 1.8STM koji možeš da nađeš za osamdesetak evra imaš i 10-18mm za pejzaže za oko 160e, tako da je možda bolje da staviš na papir šta bi uzeo od objektiva u nekom narednom periodu pa na osnovu toga odabereš telo.
 
Slažem se sa delboy.
Veću razliku će ti napraviti objektiv nego ta razlika u telima.
Nikon imaš 50 1.8 i 35 1.8 po ceni oko 125e po objektivu.
Canon imaš 50 1.8 i 24 2.8mm po ceni od 60 do 100e.
Vise sam za kombinacija 24 i 50 nego 35 i 50. Veći deo si pokrio. Na Canon možeš sa adapter ima da zakači i stare manuelni objektive, nije nesto al moze čisto da probaš na nikon ne može.
PS. Ja sam na Nikonu, i počeo sam sa d3300 pa canon 750d pa sam opet na Nikonu. Tako da nisam nikakav fan boy samo ti iznosim činjenice a ti izaberi

Tapatalk - Huawei Mate 20 lite
 
Znam ljudi, ali Canona nema ispod 200e i to sa preko 50k okidanja. Svakako će ispasti da februara kupujem, ali generalno je lakše naći dobro očuvan i slabo korišćen D3200. Od D3100 sam definitivno odustao, a između ova 2, ok, ako naiđe Canon super. I meni je jasno da je objektiv bitnija stavka.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
"I want multidimensional IBIS and built-in AI to predict when and how I shake the camera" :d

 
Poslednja izmena:
Ima li neko od prisutnih Canon 200D (da znam da ima 250D ali i za dvestotku moram dobrano da se nategnes s parama a ne još za noviji 250D) i koje bi bilo mišljenje vlasnika istog za upotrebu u svrhe product photography?
Thanks
 
Product čega? Upaljača, cipela, ili automobila? :p
Za on-line prikaz, za Vogue, ili za bilborde? :p x2

Na par sličnih pitanja je već odgovoreno, product fotografija se radi prvenstveno postavkom modela, postavkom rasvete i kasnijom obradom.
Sam fotoaparat je najmanje bitan, odgovara i najjeftiniji DSLR sa jednim prime objektivm, neki MILC pandan, a za on-line prezentacije čak i bolji kompakt pa i telefon.

Dakle, 200D je jako dobar za to. Kao i bilo koji drugi DSLR ili MILC. Čak i oni najjeftiniji.
 
Product čega? Upaljača, cipela, ili automobila? :p
Fer point, za proizvode ne manje od upaljača i ne veće od automobila, rado bi ja slikao zgrade i mostove ali je malo klijenata koji bi to kupili :p
Za on-line prikaz, za Vogue, ili za bilborde? :p x2
Jel bitno? bitno je da slika izgleda što bolje gde god je gledao a da je za Vogue misliš da bi gledao entry level DSLR za ispod 500€!

LM 80% sam da će biti 200D kit + 24mm STM palačinka (deluje mi interesantno) samo da nađem negde neki sličan Canon da prošetam kroz menije jer do sad nisam koristio ni jedan aparat te firme.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav društvo, od skoro sam ušao u DSLR vode, tu je sa mnom Nikon D3500, kit lens 18-55 i prajm 35mm 1.8. Sledeća stavka koja vidim da mi je potrebna je stativ. Hoću da prođem što jeftinije, ali da to opet bude ok. Kod nas ispod 50e vidim samo Hamu, ne znam koliko mi je to pametno. Neke preporuke?

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Pozdrav društvo, od skoro sam ušao u DSLR vode, tu je sa mnom Nikon D3500, kit lens 18-55 i prajm 35mm 1.8. Sledeća stavka koja vidim da mi je potrebna je stativ. Hoću da prođem što jeftinije, ali da to opet bude ok. Kod nas ispod 50e vidim samo Hamu, ne znam koliko mi je to pametno. Neke preporuke?

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Imam Hama stativ par godina...za amatersko korišćenje je savršen.
 
Koju verziju imaš? Ako ti nije frka proveri da li je to onaj koji je i dalje dostupan za kupovinu u W** w**-u i Em**-ju.[emoji4]

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno