Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ja sam Monini od vanile svojevremeno kupio u Metrou. Bilo je i dosta drugih ukusa. Imali su i Fabri u ponudi. Njih mislim da prodaje i Java Coffee.
 
Gde si ih nasao?

...A3...
 
Je'l imate neku preporuku za mlin za kafu? Treba mi mlin prvenstveno za domacu, tradicionalnu kafu ali bi bilo dobro da ima opciju promene granulacije (za espresso, za francusku itd)

Niko ne dade preporuku :)
 
Ja imam Mazzer Super Jolly. San Marco, Macap, Mazzer za kafice. Nesto iz te klase uzmi polovno i miran si dugo godina. Moraces skinuti viljusku ispod dozera i to je to. Uzeo sam od ovog coveka. Verovatno nije najjeftiniji. Serviser je, pa ces definitivno dobiti ispravan uredjaj.
E sad, realno, uredjaji za kafice u kuci su overkill i gabaritima i robusnoscu, ali to je 'cena' kvalitetnog uredjaja.
 
I od mene preporuka, i za prodavca i za Super Jolly. Ja sam kupio doserless Super Jolly od njega, mator i ne u nekom reprezentativnom stanju ali za 160e I sa novim parom noževa ja sam prezadovoljan.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Polovni komercijalni mlinovi su jedino pošteno rešenje za dobru kafu. Ja sam odavno kupio Fiorenzato F5 i stavio nove noževe. Super prosta mašina ali je neuništiva kao tenk. Stalno ponavljam ovde, ako imate prostora, kupite polovan komercijalni mlin. Ne bacajte pare, za 150eur nema ništa novo da valja. ovaj polovnjak iz kafića će trajati ceo život.
 
Slazem se. Bilo sta u toj klasi je uredjaj koji moze decenijama da sluzi, ako niste ludak naravno pa trazite dlaku u jajetu. Kad smo kod toga poceo sam malo da tesiram Biancu. Evo jedan video, nije savrsen, ali se vidi otprilike malo sta moze da se uradi, izvinjavam se sto je na engleskom snimao sam za neke drugare ovde da podelim. Snimalo dete pa ne zamerite.

https://youtu.be/a4EHtgmE9B4
 
Poslednja izmena:
Ma ne znam, fora je sto pored toliko opcija dodje ti da prsnes, moram da osmislim dva-tri profila osnovna i to da furam. Juce uzmem neku Keniju 2 meseca staru, pecena za filter, sameljem krupno kao za drip, i smanjim pritisak tako da dobijem preinfuziju od 70 sekundi, i onda podesim pritisak da kaplje bas kao iz dripa kad pravis - i napravim prakticno dripkafuna espresu, pritom neke ukuse koje u zivotu nisam dobio na klasicnom V60...bas blesava igracka
 
Gde si ih nasao?

...A3...
Amo mislis na ovo, ima ih u Kauflandu.
afeaeaab08f05cf24fb6163acfd28c7a.jpg
5c7e7b6673a0b55654524d09e93cd037.jpg
1ede1cd744d624c10ba65786d2eb9182.jpg
7634d4f2680f3c1c425fc9e23ecff30b.jpg


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
Hvala, potrazicu kod mene.

...A3...
 
Kupio sam Saeco Poemia pre 4 godine. Jednom sam cistio kamenac i otislo 3.000 dinara. Pre 15 dana otisla rucica. Cena nove je oko 6.000 dinara. Pa ako se neko planira da zna da je aparat djubre.
Problem je, ko zna, u rucicama jer neke su jednostavne. Imaju samo dozer. Ovaj ima neku plasticnu iglicu i opruge i ... 100 qraca.



I jos nesto, od cega mi je muka. Na internetu gledam prezentacije espresso masina/kafa i koriste staklene soljice. To je UZAS. Bilo koja kafa se pije iz porcelanske, debelozidne soljice.
Ko ne zna za ovo neka na apratu stavi jednu staklenu i drugu porcelansku soljicu. Ukus nije isti :)
 
Poslednja izmena:
@mareBGD
A to... Svaka kafa je neka svoja prica. Meni se nije desilo da se isto melju ove komercijale sto pijem. Mogu misliti koliko se sad tu otvara opcija. Uzivaj, nemas sta drugo. Mene smori, ali se onda vratim rutini i samo uzivam u napitku...

@zelvel
Naizmenicno koristim staklene dozer soljice i keramiku. Nema razlike. Makar ja ne bih mogao na slepo da razaznam iz koje pijem. Sta te nervira kod stakla?
 
@bmibmc skuvaj, obicnu, tursku kafu i sipaj je u staklenu soljicu. Neces biti zadovoljan ukusom. Zasto je to tako, ne znam. Probao X puta.
Nisam mnogo lomio ganglije jer su italijani imali staklene casice kad su izmislili espresso. A i turci su imali staklo ali kafu piju iz fildzana.

Tek par godina u nazad vidim staklene soljice za espresso. Tako da 2000-ih NIKO nije pio espresso iz stakla niti ste videli staklene soljice. Pa mi tesko ulazi u glavu da je covecanstvo, posle 120 godina, otkrilo staklo za espresso.

Isto tako nikad nisam uspeo da sa abnormalnim kolicinama kafe skuvam u kuvalu jaku kafu. Zasto je to tako, ne znam. Probao X puta.
 
Poslednja izmena:
Evo jednog interesantnog teksta na tu temu: https://deneenpottery.com/ceramic-mugs-taste-test/

Ukratko, kažu da postoji subjektivna i objektivna komponenta. Subjektivna takodje utiče na to kako doživljavamo ukus. Što je "prezentacija" bolja, ukus nam je lepši.

Objektivni razlog je u tome što staklo kraće zadržava toplotu od keramike. Kafa menja ukus kako se hladi, pa će u keramičkoj šolji duže zadržati optimalni ukus.

Ovo gore sam preveo i parafrazirao iz navedenog članka. Nisam mnogo o tome ranije razmišljao ali ovako napisano ima smisla :)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Ma staklene šoljice se koriste za Youtube recenzije, jer se bolje vidi kako izgleda kafa, koliko ima pene, itd... Pa hipsteri sad misle da tako treba ;)
Uništiće ovaj Google i kafenisanje...
Pozdrav
 
Da se pohvalim. Upravo sam kupio DeLonghi EC 685.R. Probao prvi produzeni i zadovoljan sam. Jedina zamerka je to sto mi je najbolju kremu/penu pravio Clatronic espresso aparat (verovali ili ne) :)
 
Poslednja izmena:
Ma ne znam, fora je sto pored toliko opcija dodje ti da prsnes, moram da osmislim dva-tri profila osnovna i to da furam. Juce uzmem neku Keniju 2 meseca staru, pecena za filter, sameljem krupno kao za drip, i smanjim pritisak tako da dobijem preinfuziju od 70 sekundi, i onda podesim pritisak da kaplje bas kao iz dripa kad pravis - i napravim prakticno dripkafuna espresu, pritom neke ukuse koje u zivotu nisam dobio na klasicnom V60...bas blesava igracka

Ima kafa koje su baš zahtevne za pripremu i ne opraštaju greške. Ako pogrešiš minimalno dobiješ đubre od kafe. Takav mi je npr. Burundi. Može da ima ekstremno dobar ukus a može i da ispadne potpuno nepitka. Mislim da za sve SHG afričke kafe važi pravilo da što je veći udeo vode u ekstrakciji (yield) imaju lepši ukus. Samo što to nije espresso nego nešto sasvim drugo, ali te kafe ionako nisu za espresso već za neki drip sa sporom ekstrakcijom.
Čestitam na mašini. Lepa sprava. Ja sam se skroz iskulirao sa eksperimentisanjem. Uzeo sam neki Mexico koji mi savršeno leži. Idealan balans gorčine, blage kiselosti i arome. Vrlo je zahvalna kafa, šta god joj uradiš ispadne super. Namestio sam profil za nju i ne pipam ništa.
 
^ Može li link koja je to kafa? I gde je kupuješ?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Kupio sam Saeco Poemia pre 4 godine. Jednom sam cistio kamenac i otislo 3.000 dinara. Pre 15 dana otisla rucica. Cena nove je oko 6.000 dinara. Pa ako se neko planira da zna da je aparat djubre.

Samo si jednom cistio kamenac za 4 god? Na sta ti je otislo 3000 din?
Saeco bi trebalo da je vrh, i sam ga imam, nisam cuo da je neko nezadovoljan.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
@Kabuto ne bitan je kamenac. Rucica se pokvarila. Nova kosta nesto manje od 6.000 dinara. A to je 1/4 cene novog aparata. Da se pokvarilo bilo sta drugo pa ajd ali rucica. Vec sam napisao da sam pre Saeco imao Clatronic na kojem 6 godina NIKAD nije ciscen kamenac. Najbolju penu mi je pravio. Kad sam na njemu skuvao kafu, stolar hteo da se slogira. On ima Krups od 1.000 eura (a Clatronic ko sa buvljaka) a pena mu ko ispljuvak.

Zapusio se od kamenca, posle 1.5 godine. Servis naplatio ciscenje 3.000 dindzi.
Saeco NIKAD vise.
 
Poslednja izmena:
Redovno ciscenje svakog aparata se podrazumeva barem jednom nedeljno, ako se koristi, a od kamenca mesecno, ne treba ti servis za to...
Rucica se mozda slomila od nepravilne upotrebe i verovatno moze da se nadje jeftinije nego kod nasih deraca koji se ugradjuju 300%, nije ni 6000 dinara sto dukata kada posle imas aparat koji moze da te sluzi godinama.

Da clactronic pravi bolju kafu od saeco je bezveze diskutovati...

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno