Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Ukoliko nekoga interesuje...

A Data 8200 Pro 512 GB
adata-sx-8200-pro-2.PNG

Ploca je Gigabyte Aorus B450I Pro Wifi (ima sopstveni hladnjak za M.2 slot), a kuler je Raijintek Pallas (top blower, duva vazduh preko njega). Najvisa temperatura prilikom 9og loop testa je bila 47 stepeni.
 
Hvala obojici.
Ipak cu morati jos dosta toga da proverim. Da li se slazete sa ovim tekstom?

Da ne zatrpavam temu previse - sta je najbolji izbor (do 15-ak hiljada din), za Ryzen 2 masinu, osnovne programe/multimediju ali i za foto/video obradu i povremeni gaming. Klasicno skladistenje podataka nije bitno, za to ce sluziti HDD.
Kingston A2000 500GB (8390 din)
Kingston SKC2000M8 500GB (12390 din)
Samsung 970 EVO PLUS 500GB (13390 din)

Intel 660p 1TB (14190 din)

Sta je po vasem misljenju najbolji izbor (u odnosu na cenu) za takav PC i nacin upotrebe? Intel je jedini kapaciteta 1TB ali da zanemarimo to, zanima me koji od ovih SSD je najbolja opcija u ovom slucaju (performanse pri takvoj upotrebi, opsti kvalitet izrade/komponenti) ? Meni ovi podebljani modeli deluju kao najbolja opcija ali vi ste dosta bolje upuceni.
A2000 od 1Tb 13800rsd

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Eto, ima jos koji jeftiniji sa DRAM keshiranjem :)

Ali opet pored A2000 nema potrebe nista drugo uzimati, A2000 je bolji od 660p u svakom pogledu.
 
Poslednja izmena:
Tražim neki M.2 od 1TB ali da nije NVMe. Moja ploča podržava samo jedan NVMe, nemam više slobodnih SATA a ne plaća mi se za NVMe, valjda su M.3 SATA jeftiniji.
 
A ako stavis m.2. sata hoce li ti iskljuciti neke od klasicnih sata konektora?
Proveri ovo dobro, kod mene m.2.sata iskljucuje 2 sata konektora, dok nvme ne pravi problem te vrste...
 
Ne na ovoj ploči, oba M.2 mogu da budu priključena a da svi SATA rade. Pored ovog M.2 koji imam za glavni Windows imam još 2 SSD-a ali su zauzeti sa Insider W10 i Linuxom a ne treba mi više od 120 GB za svaki a oni su u fijokama. Ostalih 3 HDD-a su takođe u trostrukoj removable fijoci pa bih morao da prebudžim sve da promenin na 2,5". Poslednji SATA je rutiran na externi izlaz. Tako mi ostaje samo taj M.2 ili da kupujem veće HDD. Možeš zamisliti kakva je gužva sa kablovima za sve to. Da nije toliko skupo, prešao bih na sve M.2 diskove makar i sa PCIe na M.2 adapterima koliko me kablovi nerviraju ali za ovaj ili veći kapacitet bo koštalo više mego ostatak kompjutera.
 
A2000 NVMe je iste cene kao MX500, i neznatno skuplji od najeftinijeg obicnog sata na koji bi ja isao WD 3D BLUE.

@CountMike Tako da nema nikakve dileme niti ustede, uzimaj Kingston A2000.

Edit: Ako ne zelis za uzimas preko Madjara, nego u domacim prodavnicama, nazalost A2000 od 1TB se rasprodao svuda, tako da uzmi SATA ovaj od 1TB M.2: Crucial MX500 CT1000MX500SSD4.
 
Poslednja izmena:
A2000 NVMe je iste cene kao MX500, i neznatno skuplji od najeftinijeg obicnog sata na koji bi ja isao WD 3D BLUE.

@CountMike Tako da nema nikakve dileme niti ustede, uzimaj Kingston A2000.

Edit: Ako ne zelis za uzimas preko Madjara, nego u domacim prodavnicama, nazalost A2000 od 1TB se rasprodao svuda, tako da uzmi SATA ovaj od 1TB M.2: Crucial MX500 CT1000MX500SSD4.
Hvala. potražiću po radnjama i mađarima-
Edit
Brz pregled po radnjama i K&P. Izgleda da je MX 500 najdostupniji a kod mađara 114€ a u radnji na B*** 14580 ali nije dostupan, skoro ista cena za Intel 660. Kakvo je mišljenje o njemu ?
U ostalim radnjama (gde ima), sve je soma -dva više.
 
Poslednja izmena:
Ako ne zelis za uzimas preko Madjara, nego u domacim prodavnicama, nazalost A2000 od 1TB se rasprodao svuda
Stvarno?!
Postoji mogućnost da sledeći mjesec dođem u BG pa sam mislio tom prilikom uzeti A2000, koliko sam vidio na itsvet izlistan je u više firmi pa sam planirao da im se javim pred polazak da vidim koje ga u tom trenutku imaju (i možda da rezervišem). Ne znam šta su "mađari", pretpostavljam dileri koji nabavljaju u Mađarskoj, ali meni je lakše to tražiti po prodavnicama.

Ima li neki drugi NVMe koji je nešto (ne puno) skuplji ali toliko i bolji od A2000? Nešto kao naredni optimalan nivo, nešto iznad A2000?

Gledao sam malo onaj Adata XPG SX8200 Pro 1 TB, on doduše nije malo skuplji (oko 50 €), mada na testovima dobro prolazi, ali me ovo brine.
 
Da, pod "Mađari" se podrazumeva da su oni (verovatno)šverceri iz Mađarske, svi su tu blizu granice. Nekada su bili daleko jeftiniji a sada su se cene skoro pa izjednačile. Mene nervira što sada uglavnom ne prikazuju cene i nisu ažurni što se tiče da li i kada mogu da dostave.
 
Hvala. potražiću po radnjama i mađarima-
Edit
Brz pregled po radnjama i K&P. Izgleda da je MX 500 najdostupniji a kod mađara 114€ a u radnji na B*** 14580 ali nije dostupan, skoro ista cena za Intel 660. Kakvo je mišljenje o njemu ?

Intel 660p ne bih preporucio, A2000 je bolji, a 125e je na ipon sajtu odakle uzima vecina madjara. MX500 ima za za 125e isto, odnosno ~14800 u nekoliko domacih radnji, na primer na Vip H. sto pocinje, i Exc, kucaj na itsvetu izacice.

@Vader

Tehnicki se nije rasprodao svuda ima ga za 16000 din u firmi na Giga sto pocinje, ali to nisam spominjao jer je malo jaca cena, sad videh da mozda ima i u firmi Jako. Sis. i PinS. ali nesto nisam siguran da stvarno imaju na lageru :)
za A2000 nema alternativa dobro cenovno plasiranih, samo na sporiji MX 500 SATA da ides (Ni sa ovim neces pogresiti).

Preko madjara bi ti bilo cak i lakse, posto bi ti stigli kurirom na gajbu/posao gde god hoces u Srbiji. Preko ovog coveka sto najvise nas uzima bi cak dobio i garatni list, i on bi ti izvrsio reklamaciju u retkom slucaju da se nesto desi. Posalji mi poruku ako ne provalis imena firmi koje sam naveo, ili budes hteo preko kupujemprodajem da kupis.
 
Poslednja izmena:
Previše se zapetljavate i brinete zbog cifara u benchmarcima...

Ispravno rezonujes ali pogresno zboris i zakljucujes, Cena NVMe A2000 je vec nekoliko nedelja ista kao najeftiniji kvalitetni obicni SATA M.2, i zbog toga nepotrebno uopste razmisljati da li sad ima razlika ili ne u brzinama.

Da, pod "Mađari" se podrazumeva da su oni (verovatno)šverceri iz Mađarske, svi su tu blizu granice. Nekada su bili daleko jeftiniji a sada su se cene skoro pa izjednačile. Mene nervira što sada uglavnom ne prikazuju cene i nisu ažurni što se tiče da li i kada mogu da dostave.

To sto te nervira lako moze da se ispravi i u stvari je nebitno. Uvek odes prvo na iponcomp.com/shop, odnosno ipon.hu, odakle vecina uzima, nadjes stvar koju hoces da kupis, i onda posaljes tacno ime ILI link prodavcu na KP da ti naruci.

Takodje levo od dugmeta za dodavanje u korpu stoji kad najranije moze da stigne Madjaru, i tu proveris da nije datum predalek, da se ne bi desilo da cekas 2 nedelje (datumi su ospeg, sto znaci da ni madjari sa KP ne znaju kad ce im stici). Ne mogu oni da budu azurni, kad se sve menja na sajtovima sa kojih narucuju nekoliko puta nedeljno, a nekad i nekoliko puta dnevno, ... Zato i treba ~7 dana ili vise da ti stigne nesto.
 
Poslednja izmena:
Pa može da se naruči i iz naših radnji.
 
U nasoj radnji me a2000 izasao manje + vecina na KP mu skresala garanciju na 2 ili cak 1 godinu. Neke stvari mogu da budu povoljnije dok za druge umeju da lupaju po usima...

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Ispravno rezonujes ali pogresno zboris i zakljucujes, Cena NVMe A2000 je vec nekoliko nedelja ista kao najeftiniji kvalitetni obicni SATA M.2, i zbog toga nepotrebno uopste razmisljati da li sad ima razlika ili ne u brzinama.


Ne zaključujem ništa, zaključak si sam nakalemio...jednostavno, rekao sam da se ljudi previše rukovode benchmarcima.
Kad smo kod zaključka, evo mog: uzmeš bilo koji SSD čija ti cena odgovara i ima dobru garanciju, radiće posao i nećeš primetiti razliku ako ne uzmeš štopericu u ruku...prosto.
Inače, ako je već iste ili skoro iste cene kao SATA SSD, i ja bih odabrao A2000, izgleda da je trenutni best buy.
 
Poslednja izmena:
Mnogi mađari mi nisu ni odgovorili na upit kada je nešto jeftino, baš ih briga za male pare.
@ jurodivi
Nije mi do brzine jerbo ovaj M.2 slot radi samo na SATA3 brzini a već imam brzi NVMe. Mislio sam da uštedim ali kako izglead da ušteda i nije neka.
 
jednostavno, rekao sam da se ljudi previše rukovode benchmarcima.
Kad smo kod zaključka, evo mog: uzmeš bilo koji SSD čija ti cena odgovara i ima dobru garanciju, radiće posao i nećeš primetiti razliku ako ne uzmeš štopericu u ruku...prosto.
.

Absolutno se slazem, ali imam gut feeling da ce PS5/novi Xbox da donese promenu za igre na polju brzine, sekvecijalno, a i zbog sam kolicine IOPS operacija sto imaju NVMe (Naravno ako u model za proizvodnju stave NVMe, a ne obican sata SSD).
 
Nije mi do brzine jerbo ovaj M.2 slot radi samo na SATA3 brzini a već imam brzi NVMe. Mislio sam da uštedim ali kako izglead da ušteda i nije neka.

Pa, ako hoćeš da uštediš uzmi Kingston UV500 i završio si...

Absolutno se slazem, ali imam gut feeling da ce PS5/novi Xbox da donese promenu za igre na polju brzine, sekvecijalno, a i zbog sam kolicine IOPS operacija sto imaju NVMe (Naravno ako u model za proizvodnju stave NVMe, a ne obican sata SSD)

Doneće al' morgen...zašto bi na konzoli sad storage bio turbo kad na PC-ju NVMe nije doneo neki napredak? Konzole nemaju neki svemirski, ultraspecijalni hardware koji će da čini čuda...praktično iste stvari koje idu u PC, malo modifikovane...
Iskreno, ne bih se nešto kladio da će staviti NVMe u njih iako su im cene dosta pale, s obzirom da su do juče stavljali 5400 RPM hardove na SATA2 dok si na PC-ju odavno imao SSD. Neka uštede i par dolara na SATA SSD-u vs. NVMe ali pomnoži to sa brojem primeraka i ušteda je velika a performanse iste. Zašto bi gubili više para na hardveru no što treba...Plus, čak i SATA SSD je dovoljan da konzolašima koji su se do juče porađali dok im se igra učita na hardu padne vilica kad vide ubrzanje.
 
Poslednja izmena:
Jel istina da na b350/x370 chipset ne može M.2 NVMe SSD makar radio na SATA (x2) brzini u drugom M.2 slotu ? U ovom slučaju radi se o ASRock AB 350 Pro 4.
 
Aha, sada vidim. nema PCIe mode uopšte, čak ni x2. Za moju ploču piše SATA i PCIe x2.
 
MX500 i resen problem, a za konzole nove, nisam mislio da ce da stave brzo ili brze pa da ce da bude razlike, nego sam mislio i lepo to napisao, da ce se sadasnje brzine i specificnosti SSD-ova i NVMe-ova iskoristiti na kreativnije nacine, i da ce se onda pojaviti konkretnija razlika i da ce onda to da stigne i na PC.

Naravno da ima vise smisla i sanse da se to desi tek na PS6 i sa sledecom generacijom/iteracijom Optane memorije ili kompletno novim tipom memorije, ali ostavljam prostora za prijatno iznenadjenje od strane novih konzola.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
KC2000 je dobar, još jedan od drajvova koji se kolju sa Samsungom 970 za manje pare, uz Adata SX8200. Možda je i za nijansu bolji od Adata...
Sad, da li vredi 4000 više od A2000...
 
Nadam se da nisam pogresio temu......
Gledam na KP cene SSD-ova. Samsung 850 EVO 500GB skoro duplo skuplji od Samsung 860 EVO 500GB?!?! I u radnjama je situacija slicna, samo manji izbor. U cemu je stos? Zasto tolika razlika, i sta je pametnije uzeti?
Unapred hvala na savetu.
 
Kingston A1000 je na itsvet skuplji od A2000, i mene zanima o čemu se radi :)
 
Stare zalihe, skuplji u proizvodnji zbog skupljih memoriskih chipova... moguce da stoje i stare cene na itsvet-u a proizvoda nema u prodaji nigde...
 
KC2000 je dobar, još jedan od drajvova koji se kolju sa Samsungom 970 za manje pare, uz Adata SX8200. Možda je i za nijansu bolji od Adata...
Sad, da li vredi 4000 više od A2000...

https://www.tweaktown.com/reviews/9059/kingston-kc2000-high-performance-nvme-ssd-review/index4.html

1TB verzija je skupa (185e) tako da cu naruciti 500GB verziju. Ocigledno je bas dobar ssd, samo sto ova nalepnica deluje ocajno ali kuciste je ionako zatvoreno pa mi je to nebitno.
 
Nazad
Vrh Dno