Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Kako Deutsche Welle javlja, u novembru:

CPU-Gerüchte: AMD Ryzen 5 3500X für 140 Euro ab November

1-1080.5bef4728.jpg
 
Interesantno da je separacija između 3500 i 3500X na bazi keša, ne frekvencije...možda ne žele da opet upadnu u zamku sa boost klokovima i sada im daju cifre koje se mogu realno dostići, a pošto hoće nekako da ih odvoje 3500X dobija duplo veći cache.
Ostaje da se vidi koliku ulogu igra 16 vs. 32MB, pogotovo u igrama...
Ako će 3500X biti 140€, možda će 3500 biti 120, nije loša cena. Inb4 rasprave da li je bolje uzeti 2600 ili 3500, lol...
 
3500(X) će biti dobar procesor za gejming, koštaće kao 2600, performanse u igrama kao 3600...
 
Prijatno sam iznenadjen.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
^
Kako da ne, 9400F + B365 je baš loš combo...
 
Yep, zasto bi neko uzeo 6/6 bez iGPU-a koji ne boostuje ni na 4GHz kad su sva jezgra pod opterecenjem, a ne moze ni da se klokuje, a visok klok je jedina prednost Intela trenutno :)
 
Zato što košta 145e, zato što je u prodaji više od pola godine, zato što su B360/365 ploče dostupne i jeftine, zato što se za taj combo kupuje jeftina 2400/2666 memorija, zato što će stock 3500X biti isti u igrama, a B550 ploča nema, ne znamo cenu i ne znamo kakve će biti za OC(ok, ima B450).

Inače, svi se ubiše od overkloka Ryzen-a(takođe bez iGPU-a), na celih 4.1GHz u proseku, pusti to...

Ko je u proteklih pola godine kupio 9400F, sigurno nije pogrešio. Ko sada kupuje, takođe neće pogrešiti. Ko čeka 3500X, opet lepo.

Ah da, 2600 košta 125e i ima 12 nečega, nema veze što to igre ne zanima. Best buy! :d Dobar CB score, ako ništa drugo.

P.S.
Od pojave Ryzen-a svi postali strimeri i cepaju rendering, mogu misliti. Loženje na core count, a niko to u praksi ne koristi.
A što se OC-era nakotilo, onih što malo kloknu "otključani" Ryzen i provrte CB i neku omiljenu igru - stabilan 100%.
Memorija na visokom kloku, utegnuti tajminzi, sigurno je stabilna, provereno u odgovarajućim test programima, ne sumnjam.
Idem da povraćam...

Biće odličan 3500X, ali odličan je i 9400F koji je dostupan još od proleća. ;)
 
Poslednja izmena:
^ Konacno neko razuman. NHF

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Zakljucan CPU? Intel misli da je i dalje 2010. godina i doba 2500 i 2500k.
9400f bih jedino stavio u office masinu, kao i svaki drugi zakljucan cpu.

Makar sa AMD-om mogu da se igram, pa koliko moze moze, a za 9400f samo ubodem, i nista dalje ne mogu da pipnem.

@nidzokv

Sta bi za 8700k? Pazari li ti to vec, ili jos uvek cekas ''snizenje''. xD
 
Poslednja izmena:
Na Z390 ploci mi je bez problema 9400f radio na svim jezgrima 4150mhz.
Tako da i ti otkljucani Ryzen procesori ne mogu vise od Intel-ovog zakljucanog da se klokuju.
Dizete te nove Ryzene u nebesa a ni prosla generacija ne radi kako treba.
 
@KOLOS

Slažem se...Razumem loženje na Ryzen, AMD je napravio dobar posao, ali ni Intel nije za bacanje (kako koji), za prosečnog korisnika u koje ubrajam i sebe je sasvim ok. Pogotovo sad kad je AM4 EOL...
 
A izgleda da su s druge strane svi neki gejmeri izgleda. Verovatno se danas PC samo za igrice koriste, svašta.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ah da, 2600 košta 125e i ima 12 nečega, nema veze što to igre ne zanima. Best buy! :d Dobar CB score, ako ništa drugo.
Apsolutno nisi u pravu i verovatno si i sam svestan toga, nije mali broj igara koji koristi vise od 6 threadova vec neko vreme, a vremenom ce ih biti sve vise, nema nikakvog smisla kupovina 6/6 procesora (ni po istoj, a kamo li 20% visoj ceni) , bez iGPU-a, sa prakticno istim IPC-em (razlika na nivou statisticke greske), koji nema jedinu prednost koju inace intel procesori imaju (ako gledamo standardno koriscenje), a to je visi klok/bolji OC potencijal.

Na standardnoj masini, uporedo sa igrama u pozadini rade browser, muzika (mahom YT), discord, anti-virus, torrent i sta vec ne, tako da testovi gde je sve zivo pogaseno padaju u vodu kada su u pitanju procesori sa malim brojem threadova, sto 9400f jeste. HT/SMT nije za bacanje.
 
Poslednja izmena:
Meni uopste nije bitno da li je Intel ili AMD, samo da je jeftinije ili da daje vise za iste pare, ili pak prorcionalno manje koliko kosta manje, a ne da kupim 9900k za 500e, koji je bolji od 3700x max 10% u igrama, a da platim 50% vise.
Po meni je to totalno neisplativo.

Ne kazem ja da Intel out of the box ne radi bolje, ali ako umes da namestis masinu, svaka ce raditi bolje nego samo da ubodes.

@Juro
Da li je EOL ili ne, ja dobih plocu i cpu u rangu 9900k za manje pare nego sto sam 9900k kosta, a da ne racunam sto ploca potrebna za 9900k je tipa 200+ evra. Kada kazem potrebna, mislim na magicnih 5ghz, za sta jos mi treba nekih 150e da ohladim.
Zasto 350e vise? Da bih se hvalio kako imam 5ghz cpu ili pak za 10% vise fps-a u igrama? Sa 350e ja napravim 40% vise kupovinom bolje karte.

EDIT:
EOL? Ti mislis na ono Intelovo, svaka nova generacija, mora nova plojka? Kada moze Intel to da radi svake godine, sto AMD-u nije dopusteno jednom to da uradi?


@oaxacus
Ja ne znam o cemu pricas, meni radi odlicno.
 
Poslednja izmena:
Jeste da je to samo mindfactory, ali nije daleko od toga globala, 3:1 otprilike.
Polako ali sigurno, ljudi se bude i razmisljaju o kupovini, ne bacaju pare vise. Globalna kriza, mora se birati pazljivo, nema vise para za klempu.
 
Drzite se teme.

To i radi 95% aktivnih ovde, ali sta vredi kada ima Intelovih padobranaca koliko hoces.

Prvo intel ima bolji IPC, ne valja AMD, ok totalno opravdano. Pricaju o ubodes i ne klokujes, u redu, nije problem.
Sada AMD ima bolji IPC, ne moras da ga klokujes, radi PBO to sam, pa opet AMD ne valja.
Ne mozes fanboyevima nikako ugoditi.
 
Ma svi i overklokeri postali, a OC nikada manje nije imao smisla i manje zastupljen.
Živeo LN2 i mi koji čuvamo obraz! :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@Anarki

Bice bice, ne brini :)

Uzmes jednom dobar proc i ne moras svake godine da kaliras 100e da bi presao na novu seriju rajzena, (sto vecina amd fanova radi) ciji br jezgara i onako ne mozes da iskoristis.

3500x ako bude imao bilo kakav oc potencijal, a nadam se da hoce jer je 6/6, na boljoj ploci bez zujalice, ulazi u uzi izbor. Mada iskreno sumnjam, jer je oc na 3xxx seriji potpuna kataklizma. Da ne idem dalje u fejlove, banovace me heh.. Poz raja, odmorite masine od renderovanja, eps stuca :)))

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Ono što ti ne shvataš, jeste da AMD ima bolji IPC, i da klokovanje nije bitno. Hteli ste ubaciš i ne pipaš, to ste i dobili.
A što se zujalice tiče, nije ti AMD Intel, pa da izlaskom svake nove generacije cpu-a, moraš novu generaciju ploča da kupiš.
 
Ne pratim bas puno ali ima valjda na istim klokovima. Dok na boost klokovima jede prasinu.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Na standardnoj masini, uporedo sa igrama u pozadini rade browser, muzika (mahom YT), discord, anti-virus, torrent i sta vec ne, tako da testovi gde je sve zivo pogaseno padaju u vodu kada su u pitanju procesori sa malim brojem threadova, sto 9400f jeste. HT/SMT nije za bacanje.

HT/SMT više smeta u igrama nego što koristi. Zbog toga je 9700K najbolji gaming procesor trenutno, naravno sa grafičkom od 500+ eur.

Kada sam se igrao svojevremeno, ja sam se IGRAO. Sve pogašeno, nema ništa u pozadini, igram se. I danas je tako kada poželim da odigram nešto, bez obzira koliko c/t ima procesor.

Kada dođe vreme, 2600, 9400F i 3500X će zajedno u isti slivnik.


Što se tiče overkloka Rayzen-a, posebno 3000 serije, citiraću sebe iz druge teme:

Vidim da skoro svaki dan neko pita koju ploču da kupi za 2600/3600, ljudi se naplašili čitajući svašta vezano za VRM.

Evo imate tabelu(AM4 VRM list), 3600 kolona, sve što je zeleno slobodno kupite ako cena odgovara ili zadovoljava vaše potrebe što se tiče konektora i sl. Ne mora biti Tomahawk. ;)

Kupite bolji kuler od CC120, ne mora D15, ima odličnih do 40-50e.

Ohladite procesor što je više moguće, jer je Ryzen OC skoro pa uzaludan i dosadan kao i kod nVidia grafičkih od Pascal-a do danas. Temperatura je ključ.

Pustite procesor da sam bustuje, batalite manual overklok, eventualno korigujte napon i uživajte.

Dodao bih samo da se obavezno testira memorija kada se podiže klok i zatežu tajminzi.
 
Ne pratim bas puno ali ima valjda na istim klokovima. Dok na boost klokovima jede prasinu.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

IPC nema veze sa boostom. IPC = instruction per clock, iliti brzina na istom kloku.

Sto se tice "zujalica" ne zuje, pricam iz iskustva. Presao sa Intel HEDT platforme na Ryzen i prezadovoljan.
 
Kazem na istom kloku rez u igrama/testovima je tu negde. Problem za amd je samo sto intel dostize podosta vece freq uz minimalno cimanje.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Kazem na istom kloku rez u igrama/testovima je tu negde. Problem za amd je samo sto intel dostize podosta vece freq uz minimalno cimanje.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Ne?
 
Pitanje u vezi nižeg proizvodnog procesa:

Zar ne bi trebalo Ryzen-ovih 4.4Ghz (7nm TSMC) da bude brže od Intel-ovih 5Ghz (14nm GloFo/Samsung)?

Znam da je 10nm za nove Ice Lake procesore (u laptopovima) pokazalo dosta bolje rezultate (na istom kloku) u odnosu na prethodnu generaciju.
 
Nazad
Vrh Dno