Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Nece smetati ali raskaci hdd kad budes instalirao win i u biosu podesi da se butuje sa ssd-a.
Ssd stavi na sata konektor koji je pod kontrolom chipseta ploce a ne na onim dodatnim sata slotovima pod marvellom i sl.
Nije lose staviti ssd u sata1 konektor pa u ostale hdd, mada je najbolje opticki uredjaj staviti u sata1 pa onda ssd u sata2 i tako redom...
Ne zaboravi boot redosled snimiti i da ide sa ssd-a.
Kasnije ako hoces mozes jednostavno izbrisati (ukinuti) particiju sa win na hdd i pridruziti je ostatku hdd-a.
 
Win 7 gubi podršku od nove godine.
Razmisli o instaliranju nekog drugog OS-a.
 
Obožavam "podršku" na win10, update svaki put nešto shebe :D zato je i ubijen i dezintegrisan na svih 10+ mašina.
 
Nece smetati ali raskaci hdd kad budes instalirao win i u biosu podesi da se butuje sa ssd-a.
Ssd stavi na sata konektor koji je pod kontrolom chipseta ploce a ne na onim dodatnim sata slotovima pod marvellom i sl.
Nije lose staviti ssd u sata1 konektor pa u ostale hdd, mada je najbolje opticki uredjaj staviti u sata1 pa onda ssd u sata2 i tako redom...
Ne zaboravi boot redosled snimiti i da ide sa ssd-a.
Kasnije ako hoces mozes jednostavno izbrisati (ukinuti) particiju sa win na hdd i pridruziti je ostatku hdd-a.
Na ploci imam 6 sata konektora. Kako da znam da li su svi pod kontrolom chipseta?
 
Imas li uputstvo od ploce, ona knjiga mala a debela?
E tu trazi, ima negde skica ploce sa oznakama sta je sta.
Negde pise pod "sata" ili "storage" pod cijom kontrolom su sata konektori koji.
Mogu svi biti pod čipsetom ploce, mogu (obicno) 2 biti dodatna pod nekim drugim kontrolerom, na njih samo kaci skladisni prostor .

Koja ti je ploca, tacno, sve oznake?
 
Poslednja izmena:
Uputstvo na engleskom za tvoju plocu: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5QL_Pro/e4081_p5ql-pro_manual.zip

Imaš 6 sata konktora po kontrolom chipseta sa ploce i jedan dodatni konektor pod kontrolom Marvell-a koji nije sata cini mi se vec pata, onaj stari veliki.
U prvi levi gore sata od 6 pod kontrolom ICH10 iskoristi za optiku a prvi levi donji za ssd. HDD u 3. sata i tako dok ne popunis svih 6 ...
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    115.1 KB · Pregleda: 112
  • 2.JPG
    2.JPG
    146.9 KB · Pregleda: 113
  • spec.JPG
    spec.JPG
    76.7 KB · Pregleda: 105
  • 2.1.jpg
    2.1.jpg
    240.6 KB · Pregleda: 109
Poslednja izmena:
Zeha druze hvala puno za odgovore. Ali moram da pitam jel onda povezujem od pozadi sata 6 pa sata 5 itd?
Ali sada sam u dilemi u vezi OS dal da ipak instaliram win8.1. mislim da na moju plocu ne moze win10
 

Prilozi

  • asus sata konektori.PNG
    asus sata konektori.PNG
    261 KB · Pregleda: 104
Može 10ka na toj ploči, ima drugar 2 komada sa nekim kvadovima, pre će biti drajvera za 10ku nego za 8micu. Za diskove, najbolje OS disk na prvi SATA.
 
Sve P35/P43/P45 (pa i ta Asus P5QL Pro) i slicne lga 775 ploce imaju drajver na Windows 10, to garantujem.
Mrezna i zvucna, to je to.

Gotov off :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Mogu potvrditi ovo iznad. Imam gigabyte ep35 ploču iz 2006. godine i evo radi w10 bez problema
 
Gledam neki ssd od 1tb, kakav je Samsung 860 QVO?

Na review-ima ga porede sa mnogo brzim diskovima, pa ne mogu da ocenim performanse. Kakav je naspram A400, vredi li ga uzeti za normalnu upotrebu, ako ne, dajte preporuku za nesto drugo:)
 
Poslednja izmena:
Ja sam dodao još koji dinar za EVO.
A400 rade OK svima koje poznajem. QVO je u tom rangu.
Ali kontam da razlika u ceni - jednom u 5, ili više godina, vredi.
Ili, drugim rečima, bacao sam novce i na gluplje stvari. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ok, drzimo se teme, ovo je vise za Servis.

Ovo mi je 2. ili 3. put da vidim ovakav post od @djalf-a, kontam sta sad on policajise, "drzimo se teme", sta mu sad odjednom smeta sto neko malo skrene u neke druge vode, k'o da je neki nervozan al blag moderator pa sad tu nam nesto ... onda pogledam a ON STVARNO MODERATOR. :D
mod 2.jpg
Pa dobro nam se nasao i budi blad moderator druze, "ne seci" na prečac.:eyebrows:

Zeha druze hvala puno za odgovore. Ali moram da pitam jel onda povezujem od pozadi sata 6 pa sata 5 itd?
Ali sada sam u dilemi u vezi OS dal da ipak instaliram win8.1. mislim da na moju plocu ne moze win10

Ja sam nagadjao koji je prvi sata, ispostavilo se da sam potpuno omanuo.
Evo kako im je raspored.
Stavi optiku u sata1, ssd na sata2, hdd na sata3 (kacis ga posle instalacije win-a (stavi w7 i uzivaj)), ostale sata uredjaje kaci za naredne sata konektore...

sata 1.JPG
Vidi sliku ovu, tu sve pise koji je koji.

Sacuvaj ovo el. uputstvo.
Kad nesto treba prvo konsultuj uputstvo (pdf il papirno)...
 
Poslednja izmena od urednika:
Hvala ;)
Za temu, bolje da postavi u Servis jer ce nekom pomoci ta tema, ovde ce se izgubiti u moru postova, na to sam mislio.
Sto se tice A400, nijedan nije imao problem od onih 30 komada koje sam ja ugradio, prodje i vise od godinu dana neki.
Mada sad vidim da je cena prestala da pada, nema vise nijedan za 2k :(
 
@djalf, za sad nece da pada, moze samo da skace (pogotovo ram). Opet se veliki dogovorili i smanjili proizvodnju.
 
Jeste da se ponavlja pitanje, ali...

Koji SSD da uzmem za laptop?

Intel 545s 128GB ili Kingston UV500 120GB? Cena slična, garancija ista. Bio sam se odlučio za Intel ali čitam po netu da taj model od 128GB ima znatno manje brzine upisa od modela sa većim kapacitetom.

120/128 mi je sasvim dovoljno, ide sistem na njega a sadašnji 1TB DHDD ide u DVD rack.

Nikakve zahtevne radnje na laptopu, normalan rad, samo da ga ubrzam malo.

Hvala.
 
128 GB su najmanje kvalitetni modeli - generalno.
 
@djalf, za sad nece da pada, moze samo da skace (pogotovo ram). Opet se veliki dogovorili i smanjili proizvodnju.

Znao sam da nešto mora da za:jedbu na našu štetu :) Inače se spremam za neki model od oko 500 GB. Da li ima neko neku preporuku za odnos cena kvalitet ? Može i na PM gde da se kupi.
 
Znao sam da nešto mora da za:jedbu na našu štetu :) Inače se spremam za neki model od oko 500 GB. Da li ima neko neku preporuku za odnos cena kvalitet ? Može i na PM gde da se kupi.

Svi koje znam da su uzeli Kingston A400 su zadovoljni.
To je neka “budžet” varijanta.

Ja sam uzeo Samsung EVO 860 od 500 GB (za laptop) i od 1TB (za desktop - dual boot) i za sada sam zadovoljan. Mirniji san nema cenu. :)
 
Nazad
Vrh Dno